Read later
  • Written by 
  • iPhone X: Επετειακό, όλο οθόνη και ξεκλειδώνει με το πρόσωπο

    iPhone X: Επετειακό, όλο οθόνη και ξεκλειδώνει με το πρόσωπο

    Το επόμενο μεγάλο βήμα είναι εδώ!

    Απευθείας από το ιστορικό πρώτο Apple Event στο Steve Jobs Theater ανακοινώθηκε το πολυαναμενόμενο επετειακό iPhone, που θα είναι εντελώς διαφορετικό από το iPhone 8/ 8 Plus. Τελικά, θα ονομάζεται iPhone X (Ten) και αποτελεί την επόμενη μεγάλη εξέλιξη στα smartphones της εταιρίας, όπως τόνισε ο Tim Cook. Τη σκυτάλη πήρε ο Phil Schiller για να μας παρουσιάσει το iPhone που "είναι ολόκληρο από οθόνη".

    Αρχικά, ξεκινάμε με την άκρως εντυπωσιακή edge-to-edge, Super Retina οθόνη του επετειακού iPhone, η οποία είναι για πρώτη φορά OLED πάνελ στις 5.8" ίντσες, ανάλυσης 2436x1125 και έχει την πιο λεπτομερή πυκνότητα πίξελ στα 458ppi. Υποστηρίζει HDR, true tone χρώματα και το media περιεχόμενο θα αγκαλιάζει όλη την οθόνη χωρίς παράξενες μαύρες μπάρες, ενώ όπως αναμενόταν δεν υπάρχει home button. Όλα πλέον γίνονται με gestures φέρνοντας ένα επαναστατικό, αποκλειστικά gesture based μενού, όπως έκανε το iPhone με το μοναδικό φυσικό κουμπί. Επομένως, το home button φεύγει και για να πάτε στο μενού απλά κάνετε swipe από κάτω προς τα πάνω, όπου κι αν βρίσκεστε.

    Το επόμενο μεγάλο χαρακτηριστικό είναι πως το Touch ID και το fingerprint scanner καταργούνται. Η νέα γενιά λέγεται FaceID και ξεκλειδώνει τη συσκευή με εξελιγμένο machine learning χάρη στον A11 Bionic επεξεργαστή, ασφαλέστερα και χωρίς μπερδέματα προσώπων, ακόμη και αν έχετε κάποιον δίδυμο αδερφό, όπως είπε η Apple στη σκηνή. Εκεί όπου το Touch-ID είχε 1 στις 50.000 πιθανότητες να ξεκλειδωθεί από κάποιον άλλο, το FaceID ανεβάζει τον αριθμό στο 1/1.000.000. 

    Όσον αφορά τη κατασκευή του, τo ανοξείδωτο ατσάλι που περιβάλλει το iPhone X ενισχύει τα επίπεδα αδιαβροχοποίησης, ενώ το πίσω γυάλινο μέρος επιτρέπει την ασύρματη φόρτιση. Στα των specs εκεί συναντάμε τα ίδια ακριβώς με το iPhone 8, δηλαδή το εξαπύρηνο A11 Bionic chip, αλλά και υποστήριξη για Augmented Reality. Ακόμη, προσφέρει 2 ώρες περισσότερη διάρκεια ζωής της μπαταρίας από το iPhone 7. Επίσης, η Apple μας έδωσε μια μικρή γεύση από το AirPower, το νέο αξεσουάρ ασύρματης φόρτισης που θα έρθει το 2018 και θα μπορεί να φορτίσει τα iPhone 8, iPhone 8 Plus και iPhone X, ταυτοχρόνως με άλλες δύο συσκευές όπως το Apple Watch Series 3 και τη νέα θήκη των AirPods.

    Περνώντας στην κάμερα, όπου είναι το επόμενο μεγάλο selling point του φουτουριστικού iPhone, εκεί συναντάμε τις δύο κάμερες των 12 megapixel με dual OIS για πρώτη φορά. Οι αισθητήρες είναι μεγαλύτεροι και γρηγορότεροι με την κύρια κάμερα να φέρει f/1.8 και η telephoto στο f/2.4. Επίσης, οι αισθητήρες υποστηρίζονται από ένα quad-LED True Tone flash σύστημα που είναι κατά δύο φορές καλύτερο στην ομοιομορφία του φωτός. Η μπροστινή κάμερα είναι στα 7 megapixels με f/2.2 aperture. H Apple την ονομάζει TrueDepth και εκτός του ότι είναι το "σπίτι" του FaceID και των σοφιστικέ αισθητήρων του, μπορεί να βγάλει selfies τύπου Portrait mode με θολωμένο background, όπως είδαμε στο iPhone 7 Plus, ενώ το Portrait Lighting αλλάζει εντελώς το φωτισμό μιας φωτογραφίας, σαν να τη βγάλατε με επαγγελματικό φωτισμό. 

    Tέλος, χάρη στην μπροστινή εξελιγμένη Truedepth κάμερα και τον A11 Bionic CPU, γεννήθηκαν τα Animoji. Πρόκειται για κινούμενα -animated- emojis όπως προδίδει και το όνομα τους, που παίρνουν τις εκφράσεις του προσώπου σας και τις καταγράφουν ζωντανά. 

    Το iPhone X θα γίνει διαθέσιμο στις 3 Νοεμβρίου (pre-order από τις 27/10) σε δύο εκδόσεις 64GB και 256GB με τιμή που θα ξεκινά από τα $999.

    Login to post comments
    Comments (35)
    Refresh Comments
    Choose Order:
    • Comment Link
      Insane
      Insane 15/09/2017 20:30:16

      Το 1960 ο πολιτικός αναλυτής Vance Packard δημοσίευσε ένα κείμενο με τίτλο «The Waste Makers», προωθώντας την ιδέα ότι η νέα αυτή μόδα στην παραγωγή προάγει τη δημιουργία μιας καταναλωτικής τάξης, που θα είναι κατά βάση σπάταλη, υπερχρεωμένη και μονίμως δυσαρεστημένη. Ο Packard χώρισε τη βραχυβιότητα σε δύο κατηγορίες: στην λειτουργική βραχυβιότητα και στην επιθυμητή βραχυβιότητά που ονόμασε επίσης και ψυχολογική. Με τη δεύτερη ο παραγωγός προσπαθεί να φθίνει την αξία του προϊόντος στο μυαλό του καταναλωτή. Ο Packard χρησιμοποίησε την έκφραση ενός βιομηχανικού σχεδιαστή που έλεγε: «Ο σχεδιασμός είναι μια προσπάθεια για συνεισφορά στην αλλαγή. Όταν δεν είναι εφικτή καμία πραγματική αλλαγή να γίνει, τότε ο μόνος τρόπος για να δοθεί η ψευδαίσθηση της αλλαγής είναι μέσω του styling».



      Γεια σου ρε Σαββα!
    • Comment Link
      Savo
      Savo 14/09/2017 15:25:42
      Το 1960 ο πολιτικός αναλυτής Vance Packard δημοσίευσε ένα κείμενο με τίτλο «The Waste Makers», προωθώντας την ιδέα ότι η νέα αυτή μόδα στην παραγωγή προάγει τη δημιουργία μιας καταναλωτικής τάξης, που θα είναι κατά βάση σπάταλη, υπερχρεωμένη και μονίμως δυσαρεστημένη. Ο Packard χώρισε τη βραχυβιότητα σε δύο κατηγορίες: στην λειτουργική βραχυβιότητα και στην επιθυμητή βραχυβιότητά που ονόμασε επίσης και ψυχολογική. Με τη δεύτερη ο παραγωγός προσπαθεί να φθίνει την αξία του προϊόντος στο μυαλό του καταναλωτή. Ο Packard χρησιμοποίησε την έκφραση ενός βιομηχανικού σχεδιαστή που έλεγε: «Ο σχεδιασμός είναι μια προσπάθεια για συνεισφορά στην αλλαγή. Όταν δεν είναι εφικτή καμία πραγματική αλλαγή να γίνει, τότε ο μόνος τρόπος για να δοθεί η ψευδαίσθηση της αλλαγής είναι μέσω του styling».
    • Comment Link
      basilis.baltadoros
      basilis.baltadoros 13/09/2017 20:04:58
      Οκ καλό το κινητό αλλά κάτι μου λέει οτι το face recognision θα έιναι μια σκέτη αποτυχία....
    • Comment Link
      LadyPeg
      LadyPeg 13/09/2017 20:00:45

      fun fact, στην παρουσίαση δεν δούλεψε το face recognition και έπρεπε να το δοκιμάσουν 2η φορά αφού έπρεπε να σκουπίσει το πρόσωπό του...



      https://unboxholics.com/news/tech/25678-o-logos-pou-apetyxe-to-face-id-kata-tin-parousiasi-tis-apple
    • Comment Link
      dimitris.fokas
      dimitris.fokas 13/09/2017 19:58:09
      Η οθόνη της είναι πολύ όμορφη
    • Comment Link
      Fonis
      Fonis 13/09/2017 18:28:03
    • Comment Link
      Insane
      Insane 13/09/2017 16:56:06
      Δε ξερω για εσας παιδια εγω παντως αυτο που βλεπω δεν μου φαινεται ολο οθονη ή non-bezels κατασκευη και νομιζω οτι το δουλεμα παει συννεφο
    • Comment Link
      Loulaki
      Loulaki 13/09/2017 15:55:56
      fun fact, στην παρουσίαση δεν δούλεψε το face recognition και έπρεπε να το δοκιμάσουν 2η φορά αφού έπρεπε να σκουπίσει το πρόσωπό του...
    • Comment Link
      Assass1nGR
      Assass1nGR 13/09/2017 14:51:47

      Γιατι δεν διαβαζω πουθενα για το μεγεθος της συσκευης; Θα εχει το ιδιο μεγεθος με το Plus ετσι;


      Το Plus αν δεν κανω λαθος ειναι στια 5.5 ιντσες και αυτο ειναι στις 5.8" επομενως μαλλον ειναι ελαφρως μεγαλυτερο


      Η απορια λυθηκε, 143.6x70.9x7.7mm οι διαστασεις του X και 158.4x78.1x7.5mm του PLUS. Σε ιντσες ειναι μεγαλυτερο επειδη δεν εχει περιγραμμα
    • Comment Link
      maverick
      maverick 13/09/2017 14:11:32
      Παιδιά στο facebook μπαίνει, μην δώσω 1000 ευρώ τσάμπα.
    • Comment Link
      S. Freeman
      S. Freeman 13/09/2017 14:00:35

      Προσωπικα πιστευω πως ειναι ενα ασχημο σχετικα κινητο τηλεφωνο το οποιο δεν προσφερει τιποτα το καινοτομο στον κοσμο της κινητης τηλεφωνιας και της τεχνολογιας. Οι λειτουργιες που διαθετει ηδη υπαρχουν σε αλλες συσκευες εδω και μισο με εναν χρονο περιπου με χαρακτηριστικο παραδειγμα αυτο της augmented reality (βλεπε Lenovo Phab 2 αλλα δεν θυμαμαι αν ειναι στην προ η στην κανονικη εκδοση). Γενικα το κινητο δεν προσφερει τιποτα καινουριο και ειδικα για τα χρηματα τα οποια ζηταει ειναι απαραδεκτο. Μαλιστα, η qualcomm, λιγο πριν την παρουσιαση του επετειακου iphone χ, εδωσε στην δημοσιοτητα μια λιστα η οποια κατονομαζει τις εταιρειες οι οποιες εφαρμοσαν πρωτες τις τεχνολογιες που διαθετει η επετειακη συσκευη της apple και μπορω να πω οτι ειναι λυπηρο. Αν η τιμη ηταν διαφορετικη ισως μιλουσαμε για ενα προσιτοτατο smartphone το οποιο ακομα και τοτε δεν θα εκανε το μεγαλο bam που εκαναν τα iphones επι steve jobs. Νομιζω πως απλα εχουν καταλαβει οτι εχουν ενα ισχυροτατο και χωρις αντιληψη fan base το οποιο ο,τι και να τους πλασαρουν, ασχετα με το αν αξιζει η οχι, θα προβει στην αγορα του εκαστοτε προιοντος. Κριμα, γιατι οταν σε μια ολοκληρη παρουσιαση η μονη ουσιαστικη καινοτομια που εχεις να παρουσιασεις ειναι η οθονη στο smartwatch (και ουτε καν στα κινητα της) η οποια εκτος απο οθονη ειναι και η κεραια του σηματος, για μενα παει στραφη. Αυτα ειχα να πω για το ΄΄νεο iphone΄΄.


      Μην συγκρίνεις.. άλλο το iOS αλλο το Android άλλο το Windows. Και τα τρία να έτρεχε ένα κινητό διαφορετικό θα ήταν και στις τρείς περιπτώσεις. Σαν κρατάς άλλη συσκευή. Συμφωνώ όμως με την Apple επί Steve Jobs. Αν ζούσε μπορεί αυτό το iPhone να μην ήθελε μπαταρία, λολ
    • Comment Link
      S. Freeman
      S. Freeman 13/09/2017 13:57:02

      Είμαι ο μόνος που αυτά τα bezels στο περίγραμμα της οθόνης, μου φαίνονται σα να φοράει θήκη; Δηλαδή αν φοράει, πως θα φαίνεται. Κατά τ' άλλα το βρίσκω εξαιρετικό.


      10 χρόνια iPhone, καιρός ήταν να την ενσωματώσουν.
    • Comment Link
      S. Freeman
      S. Freeman 13/09/2017 13:53:43
      Μετά από καιρό είδα την Apple να βάζει και χρήσιμα features. Αν και είναι λίγα σε σχέση με αυτά που περίμενα. Είναι πολύ ακριβό επίσης. Γιατί δεν κατεβάζει πάλι την τιμή η Apple? Α, ναι ξέχασα πέθανε ο Steve Jobs...
    • Comment Link
      Messi13
      Messi13 13/09/2017 13:42:32
      Ισως η πρωτη φορα που η apple εκανε πραγματικα βηματα μπροστα
    • Comment Link
      NikeFerrari
      NikeFerrari 13/09/2017 13:39:46
      Ή XS Plus ή τίποτα!!!! :P
    • Comment Link
      KTI23
      KTI23 13/09/2017 12:45:02

      Είμαι ο μόνος που αυτά τα bezels στο περίγραμμα της οθόνης, μου φαίνονται σα να φοράει θήκη; Δηλαδή αν φοράει, πως θα φαίνεται. Κατά τ' άλλα το βρίσκω εξαιρετικό.



      Ισως το ιδιο αλλα πιο χοντροκομμενο. Νομιζω ειναι θεμα συνηθειας
    • Comment Link
      BraVeHeart
      BraVeHeart 13/09/2017 12:39:21
      Είμαι ο μόνος που αυτά τα bezels στο περίγραμμα της οθόνης, μου φαίνονται σα να φοράει θήκη; Δηλαδή αν φοράει, πως θα φαίνεται. Κατά τ' άλλα το βρίσκω εξαιρετικό.
    • Comment Link
      KTI23
      KTI23 13/09/2017 11:46:56

      Γιατι δεν διαβαζω πουθενα για το μεγεθος της συσκευης; Θα εχει το ιδιο μεγεθος με το Plus ετσι;


      Το Plus αν δεν κανω λαθος ειναι στια 5.5 ιντσες και αυτο ειναι στις 5.8" επομενως μαλλον ειναι ελαφρως μεγαλυτερο



      Το Plus έχει bezel οπότε λογικά το Χ θα είναι μικρότερο θεωρώ ή το πολύ στο ίδιο μέγεθος με το plus.


      Σωστη παρατηρηση, οποτε ναι μπορει και να ισχυει. Θα ξεκαθαρισει αν δωθουν ακριβεις διαστασεις αλλα πανω κατω σαν το Plus νομιζω περιμενουμε ολοι σε μεγεθος
    • Comment Link
      Striker
      Striker 13/09/2017 11:40:24
      Αχ! Λεφτά να είχαμε ρε φούστη μου...
    • Comment Link
      mihalis13
      mihalis13 13/09/2017 11:24:50

      Γιατι δεν διαβαζω πουθενα για το μεγεθος της συσκευης; Θα εχει το ιδιο μεγεθος με το Plus ετσι;


      Το Plus αν δεν κανω λαθος ειναι στια 5.5 ιντσες και αυτο ειναι στις 5.8" επομενως μαλλον ειναι ελαφρως μεγαλυτερο



      Το Plus έχει bezel οπότε λογικά το Χ θα είναι μικρότερο θεωρώ ή το πολύ στο ίδιο μέγεθος με το plus.
    • Comment Link
      KTI23
      KTI23 13/09/2017 08:47:34

      Γιατι δεν διαβαζω πουθενα για το μεγεθος της συσκευης; Θα εχει το ιδιο μεγεθος με το Plus ετσι;


      Το Plus αν δεν κανω λαθος ειναι στια 5.5 ιντσες και αυτο ειναι στις 5.8" επομενως μαλλον ειναι ελαφρως μεγαλυτερο
    • Comment Link
      antonis.antoniadis
      antonis.antoniadis 13/09/2017 08:08:13
      Miazei apisteuta poli me to lg g6 pou exo kai me to v30 pou vgike tora.... Anyway an afisoume stin akri ta lefta kathos kai o antagonistis tosa zitaei einai mia kaloutsikia siskeui kai toulaxiston exei kanei ontos ena megalo vima kati pou den sinithizete ekei stin apple. Oson afora ta lefta min skate afto to kinito kai meta apo 6+ mines to idio kalo tha einai alla tha exei kai ta misa xrimata se skoutzomagaza
    • Comment Link
      ντίνος.χριστοφόρου
      ντίνος.χριστοφόρου 13/09/2017 02:52:29
      Παλιά λεγαμε για 1 νεφρό, τώρα ουτε τα 2 φτάνουν ρε μαλακες με τέτοια τιμή!! Και να πεις ότι αξίζει κιόλας οκ, ΕΛΕΟΣ..
    • Comment Link
      Assass1nGR
      Assass1nGR 13/09/2017 01:56:27
      Γιατι δεν διαβαζω πουθενα για το μεγεθος της συσκευης; Θα εχει το ιδιο μεγεθος με το Plus ετσι;
    • Comment Link
      Morpheas
      Morpheas 13/09/2017 01:40:51
      Αντε και ενα iphone S (σκετο) που να κανει 300 ευρω...
    • Comment Link
      manolinio7
      manolinio7 13/09/2017 00:55:33
      ποσοοο? ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑΧΑΧΑ
      Ο ΧΡΗΣΤΟΣ ΚΑΙ Η ΠΑΝΑΓΙΑ...!!!
      εδω υπαρχει κοντρα για το ποια εταιρεια θα εχει το ποιο ακριβο κινητο στο κοσμο (εξαιρω τα ελεεινα VERTU κτλ.. ..)
      αερα κοπανιστο πουλανε και λετε κι ευχαριστω ρεεεεεεε... δε λεω κατι αλλο γιατι θα πεσει σωρεια αντιδρασεων ....
      δε παμε καθολου καλα...
      SHUT UP AND TAKE MY BALLS..!
    • Comment Link
      Κωστοπουλος
      Κωστοπουλος 13/09/2017 00:54:26
      Προσωπικα πιστευω πως ειναι ενα ασχημο σχετικα κινητο τηλεφωνο το οποιο δεν προσφερει τιποτα το καινοτομο στον κοσμο της κινητης τηλεφωνιας και της τεχνολογιας. Οι λειτουργιες που διαθετει ηδη υπαρχουν σε αλλες συσκευες εδω και μισο με εναν χρονο περιπου με χαρακτηριστικο παραδειγμα αυτο της augmented reality (βλεπε Lenovo Phab 2 αλλα δεν θυμαμαι αν ειναι στην προ η στην κανονικη εκδοση). Γενικα το κινητο δεν προσφερει τιποτα καινουριο και ειδικα για τα χρηματα τα οποια ζηταει ειναι απαραδεκτο. Μαλιστα, η qualcomm, λιγο πριν την παρουσιαση του επετειακου iphone χ, εδωσε στην δημοσιοτητα μια λιστα η οποια κατονομαζει τις εταιρειες οι οποιες εφαρμοσαν πρωτες τις τεχνολογιες που διαθετει η επετειακη συσκευη της apple και μπορω να πω οτι ειναι λυπηρο. Αν η τιμη ηταν διαφορετικη ισως μιλουσαμε για ενα προσιτοτατο smartphone το οποιο ακομα και τοτε δεν θα εκανε το μεγαλο bam που εκαναν τα iphones επι steve jobs. Νομιζω πως απλα εχουν καταλαβει οτι εχουν ενα ισχυροτατο και χωρις αντιληψη fan base το οποιο ο,τι και να τους πλασαρουν, ασχετα με το αν αξιζει η οχι, θα προβει στην αγορα του εκαστοτε προιοντος. Κριμα, γιατι οταν σε μια ολοκληρη παρουσιαση η μονη ουσιαστικη καινοτομια που εχεις να παρουσιασεις ειναι η οθονη στο smartwatch (και ουτε καν στα κινητα της) η οποια εκτος απο οθονη ειναι και η κεραια του σηματος, για μενα παει στραφη. Αυτα ειχα να πω για το ΄΄νεο iphone΄΄.
    • Comment Link
      iAzriel
      iAzriel 13/09/2017 00:09:35
      1210€ στην Ελλάδα λογικά με την αναπροσαρμογή του ΦΠΑ. Το χάσαμε εντελώς....
    • Comment Link
      KTI23
      KTI23 13/09/2017 00:05:17

      Προσωπικά νομίζω ότι παρόλο που η συσκευή φαίνεται υπέροχη, η apple δεν έκανε καλή δουλειά με τις φωτογραφίες του κινητού κατα την παρουσιαση. Οι σκιασεις και οι γυαλάδες το κάναν να φαινεται πιο ογκώδες από ότι όντως είναι, δε θα γινόταν κάτι τέτοιο επί Steve Jobs, αλλά σίγουρα δε θα γινόντουσαν κι' αλλα... Ασχολίαστο και απαράδεκτο το λάθος στο demo με το faceID. Καταστρέψαν την πρώτη εντύπωση. Επί Steve Jobs, θα υπήρχαν πιθανότητα 2-3 απωλήσεις στο backstage και επανάληψη του demo πολλαπλές φορές για να δείξουν ότι οντως είναι κομπλε.

      Πολύ θετικές οι προσθήκες στην κάμερα, τα εφέ κατά και μετά τη λήψη των φωτογραφιών και τα "Animoji" φαίνονται διασκεδαστικά! Τώρα όσον αφορά το 8 & 8 plus μου φάνηκαν αδιάφορα πλήρως... έπρεπε να υπάρξουν μικρές περικοπές στα bezels μπροστά, αν και το νεο γυάλινο finish μου αρέσει αρκετά σε συνδυασμό με τα χρώματα.

      Συνολικά θετική εντύπωση άφησε η παρουσίαση, το iPhone X, δείχνει σωστό και αρκετά αψεγάδιαστο για το επετειακό μοντέλο. Μένει να δούμε τη συσκευή από κοντά.

      Κλείνω με την τιμή, που είναι... apple. Αλλά σίγουρα το έχουμε συνηθίσει πια. Δεν είναι η μόνη εταιρία με τέτοιες τιμές (βλ. Note 8). Μοναδική παράκλιση, κινούμενη στην κατεύθυνση της Samsung, η προσθήκη των AirPods με το iPhone X.

      Αυτά τα ολίγα!



      Συμφωνω απολυτα με το κομματι των airpods. Ειναι το λιγοτερο απαραιτητη η προσθηκη τους απο τη στιγμη που απαιτουν μαλιστα και ενα τετοιο ποσο και με τα airpods να κοστιζουν επισης 160 δολαρια.
    • Comment Link
      TechJohn
      TechJohn 12/09/2017 23:51:31
      Shut up and take my kidney!!! :)
    • Comment Link
      fivos_sak
      fivos_sak 12/09/2017 23:09:23
      Τιμές Γερμανίας:
      iPhone X 64GB - 1149 ευρώ


      iPhone X 256GB - 1319 ευρώ
      Με ΠΑΣΟΚ μπορει ρε...:P
    • Comment Link
      Tatas
      Tatas 12/09/2017 23:01:10
      φανταστείτε να πάθει κάποιος ένα ατύχημα να είναι με κοψίματα να αιμορραγεί και να μην ανοίγει το κινητό με το faceid.
    • Comment Link
      γιάννης.μόρφος
      γιάννης.μόρφος 12/09/2017 22:46:57
      Προσωπικά νομίζω ότι παρόλο που η συσκευή φαίνεται υπέροχη, η apple δεν έκανε καλή δουλειά με τις φωτογραφίες του κινητού κατα την παρουσιαση. Οι σκιασεις και οι γυαλάδες το κάναν να φαινεται πιο ογκώδες από ότι όντως είναι, δε θα γινόταν κάτι τέτοιο επί Steve Jobs, αλλά σίγουρα δε θα γινόντουσαν κι' αλλα... Ασχολίαστο και απαράδεκτο το λάθος στο demo με το faceID. Καταστρέψαν την πρώτη εντύπωση. Επί Steve Jobs, θα υπήρχαν πιθανότητα 2-3 απωλήσεις στο backstage και επανάληψη του demo πολλαπλές φορές για να δείξουν ότι οντως είναι κομπλε.

      Πολύ θετικές οι προσθήκες στην κάμερα, τα εφέ κατά και μετά τη λήψη των φωτογραφιών και τα "Animoji" φαίνονται διασκεδαστικά! Τώρα όσον αφορά το 8 & 8 plus μου φάνηκαν αδιάφορα πλήρως... έπρεπε να υπάρξουν μικρές περικοπές στα bezels μπροστά, αν και το νεο γυάλινο finish μου αρέσει αρκετά σε συνδυασμό με τα χρώματα.

      Συνολικά θετική εντύπωση άφησε η παρουσίαση, το iPhone X, δείχνει σωστό και αρκετά αψεγάδιαστο για το επετειακό μοντέλο. Μένει να δούμε τη συσκευή από κοντά.

      Κλείνω με την τιμή, που είναι... apple. Αλλά σίγουρα το έχουμε συνηθίσει πια. Δεν είναι η μόνη εταιρία με τέτοιες τιμές (βλ. Note 8). Μοναδική παράκλιση, κινούμενη στην κατεύθυνση της Samsung, η προσθήκη των AirPods με το iPhone X.

      Αυτά τα ολίγα!
    • Comment Link
      θοδωρης.σωτηρόπουλος
      θοδωρης.σωτηρόπουλος 12/09/2017 22:02:38
      Paidia poulaw ena nefro opios endiaferete
    • Comment Link
      LadyPeg
      LadyPeg 12/09/2017 21:57:34
      SHUT UP AND TAKE MY MONEY !!!
    MSI GS 63

    Gaming News