Read later
  • Written by 
  • Το επόμενο παιχνίδι της Bluepoint είναι ξανά remake

    Το επόμενο παιχνίδι της Bluepoint είναι ξανά remake

    Που θα είναι ακόμη μεγαλύτερης κλίμακας από το Shadow of the Colossus

    Οι μάστερς των remasters, Bluepoint Games, πρόσφατα κυκλοφόρησαν το PS4 remake του Shadow of the Colossus, ακούγοντας διθυραμβικά σχόλια τόσο από τους κριτικούς όσο και από τους gamers. Πλέον η ομάδα ετοιμάζεται για το επόμενο παιχνίδι της και ήδη μάθαμε πως πρόκειται για ένα ακόμα remake.

    Μιλώντας στο Digital Foundry, ο πρόεδρος της Bluepoint, Marco Thrush, ρωτήθηκε αν τα νέα μέλη που πλαισιώνουν την art ομάδα του στούντιο και ήρθαν με αφορμή την δημιουργία του Shadow of the Colossus θα χρησιμοποιηθούν για την ανάπτυξη ενός ολοκαίνουργιου τίτλου αμέσως μετά. Ο Thrush απάντησε χαρακτηριστικά:

    Λοιπόν, θα μπορούσαμε, αλλά κάνουμε άλλο ένα remake. Αυτό το project μας χρησίμευσε ως ένα σπουδαίο σημείο για την ανάπτυξη της art ομάδας μας σε στάδιο όπου μπορούμε πλέον να αναλάβουμε ένα πλήρες AAA παιχνίδι με μεγάλης κλίμακας εικαστικό περιεχόμενο. Τώρα λοιπόν το επόμενο βήμα μας είναι να βελτιώσουμε το art pipeline μας, να βελτιώσουμε την μηχανή μας, να βελτιώσουμε τη ροή εργασίας για τους καλλιτέχνες μας, να μεγαλώσουμε ακόμη περισσότερο στην πλευρά της τέχνης για να χειριστούμε το επόμενο project μας, επειδή είναι λίγο μεγαλύτερο. Και η επόμενη μας εστίαση είναι, λοιπόν, να δουλέψουμε στο σχεδιασμό και να προσθέσουμε νέα πράγματα για να φτάσουμε στο επόμενο remake, γιατί τώρα αυτό πρέπει να είναι το μοναδικό μας επίκεντρο να διασφαλίσουμε ότι αφιερώνουμε τον απαραίτητο χρόνο, καθώς όλοι οι υπόλοιποι είναι ήδη σε ένα επίπεδο όπου μπορούμε να αποδώσουμε.

    Εικασίες θέλουν το project αυτό να είναι το πολυσυζητημένο Demon’s Souls remaster. Εσείς τι πιστεύετε; Περιμένουμε τα σχόλιά σας.

    Login to post comments
    Comments (15)
    Refresh Comments
    Choose Order:
    • Comment Link
      unoathable
      unoathable 13/03/2018 18:58:05
      an einai san to prohgoumeno emena den me noiazei as ths dwsoun alla 15 remake na bgalei mexri to 2022
    • Comment Link
      quabakos
      quabakos 13/03/2018 13:35:01
      Βασικά για να έχουν νόημα ολα αυτα το παιχνίδι πρέπει να ειναι παλιό....παλιό όχι όπως το αγαπημένο demon souls(θα ήθελα πολυ ενα remake του αλλα στο μελλον)....πραγματικά παλιό....για να εχει και νόημα το remake...προσωπικά βαρέθηκα ολα αυτα τα remaster που γίνονται σε παιχνίδια της προηγούμενης γενιάς...έχουν νόημα μόνο για όποιον τα έχασε στην ώρα τους...εγω δεν βρίσκω λόγο να ξαναγυρίσω σε ενα απλό remaster...τα οποία τα περισσότερα εάν δεν τα βάλεις δίπλα δίπλα διάφορες δεν θα βρεις...
    • Comment Link
      Petsoulis
      Petsoulis 13/03/2018 09:21:43
      Οσο και να το αγαπω το demons θα ηθελα κατι αλλο. Στην προηγουμενη μολις γενια το παιξαμε, ποση διαφορα θα εχει πια στον τεχνικο τομεα.
    • Comment Link
      Harry T.
      Harry T. 13/03/2018 01:56:15
      Εγώ πιστεύω ότι πρόκειται για το πρώτο Jak and Daxter. Έτσι κι αλλιώς κατά 99% θα είναι κάποιο παλιό παιχνίδι της Sony, με την οποία η Bluepoint διατηρεί μια εξαιρετική συνεργασία. Για Metal Gear Solid 1 remake που λέτε είναι καθαρά θέμα Konami, και ο ίδιος ο Kojima είχε πει ότι αν έκανε remake του MGS1 θα το έκανε open world σαν το MGSV. Κάτι τέτοιο απαιτεί πολλές εκ βάθρων αλλαγές και ξεπερνάει τον ορισμό ακόμα και του remake. Θα μιλούσαμε για ένα εντελώς νέο παιχνίδι, ένα reboot, και η Bluepoint φτιάχνει ένα remake.
    • Comment Link
      Gunslinger
      Gunslinger 12/03/2018 22:36:48
      Το Metal Gear ακούγεται αρκετά ως φήμη.
      Θα ήταν τέλειο αλλά αμφιβάλλω αν η ακατανόμαστη θα έδινε ποτέ το ΟΚ για κάτι τέτοιο.

      Το Ico είναι μικρότερης κλίμακας όποτε μάλλον αποκλείεται.

      Μυριζομαι Demon’s Souls.
    • Comment Link
      MokilokD
      MokilokD 12/03/2018 21:23:26
      Silent Hill 2 .

      Αλλα δεν .
    • Comment Link
      VENOM AWAKENS GR
      VENOM AWAKENS GR 12/03/2018 20:59:43

      Θέλω remake Metal Gear Solid 1 από την Bluepoint. Μόνο αυτοί μπορούν να το κάνουν όπως το ονειρεύομαι!



      και εγώ θα το ήθελα αλλά μου φαίνεται πάρα πολύ δύσκολο να γίνει ένα καλό remake. Τόσο δύσκολο που το θεωρώ σχεδόν αδύνατο και αυτό επειδή πρέπει να αλλάξει ριζικά το design του παιχνιδιού.

      Οι μηχανισμοί, η camera, το level design, το AI, το combat, ο χειρισμός, οι γρίφοι και γενικά όλο το παιχνίδι ήταν σχεδιασμένο για εκείνη την εποχή και τεχνολογία.

      Στο Twin Snakes έβαλαν τους μηχανισμούς και το A.I. του MGS2 και το παιχνίδι έγινε πολύ broken.
      Έχω δει πόσο εύκολα οι παίχτες μπορούν να "κοροϊδέψουν" το παιχνίδι μόνο και μόνο επειδή πλέον μπορούσαν να στοχεύσουν σε 1ο πρόσωπο.
      Ή πως το A.I.του MGS2 γινόταν εντελώς χαζό μέσα στις περιοχές του 1.

      Μπορούν να μην πειράξουν το design και απλά να φτιάξουν τα γραφικά, το οποίο κατά την γνώμη μου δεν έχει και νόημα.


      Φίλε KosD συμφωνώ, το μεγαλύτερο πρόβλημα θα είναι στο gameplay, τα επίπεδα φτιάχτηκαν με βάση την κάμερα από ψηλά. Αν είναι να το κάνουμε σύγχρονο πρέπει να αλλάξουν ριζικά το level design. Εδώ βέβαια θα μιλάμε για άλλο παιχνίδι, μόνο η ιστορία θα μείνει ίδια και τα πρόσωπα. Το ξέρω ότι είναι πολύ δύσκολο και λογικά δε θα φτάσει για κανένα λόγο τη τελειότητα του original αλλά το θέλω το θέλω το θέλω... Άκυρο αλλά το κορυφαίο remake θεωρώ ότι έγινε πριν αυτά γίνουν της μόδας. Το Tomb Raider Anniversary για την επέτειο των δέκα τότε χρόνων από τον πρώτο τίτλο ήταν ότι καλύτερο είχα δει. Ίσως και να ήταν η εποχή τότε όμως κ να μου άρεσε τόσο, πολύ μικρότερος, χωρίς προβλήματα, Καλοκαιράκι κτλ.
    • Comment Link
      KosD
      KosD 12/03/2018 19:53:50

      Θέλω remake Metal Gear Solid 1 από την Bluepoint. Μόνο αυτοί μπορούν να το κάνουν όπως το ονειρεύομαι!



      και εγώ θα το ήθελα αλλά μου φαίνεται πάρα πολύ δύσκολο να γίνει ένα καλό remake. Τόσο δύσκολο που το θεωρώ σχεδόν αδύνατο και αυτό επειδή πρέπει να αλλάξει ριζικά το design του παιχνιδιού.

      Οι μηχανισμοί, η camera, το level design, το AI, το combat, ο χειρισμός, οι γρίφοι και γενικά όλο το παιχνίδι ήταν σχεδιασμένο για εκείνη την εποχή και τεχνολογία.

      Στο Twin Snakes έβαλαν τους μηχανισμούς και το A.I. του MGS2 και το παιχνίδι έγινε πολύ broken.
      Έχω δει πόσο εύκολα οι παίχτες μπορούν να "κοροϊδέψουν" το παιχνίδι μόνο και μόνο επειδή πλέον μπορούσαν να στοχεύσουν σε 1ο πρόσωπο.
      Ή πως το A.I.του MGS2 γινόταν εντελώς χαζό μέσα στις περιοχές του 1.

      Μπορούν να μην πειράξουν το design και απλά να φτιάξουν τα γραφικά, το οποίο κατά την γνώμη μου δεν έχει και νόημα.
    • Comment Link
      sanandreas03
      sanandreas03 12/03/2018 19:21:43
      Για να δούμε..
    • Comment Link
      kostazZzZ
      kostazZzZ 12/03/2018 19:03:38
      Μακάρι να είναι το Demon's Souls
    • Comment Link
      Makis81
      Makis81 12/03/2018 18:37:29

      Θέλω remake Metal Gear Solid 1 από την Bluepoint. Μόνο αυτοί μπορούν να το κάνουν όπως το ονειρεύομαι!


      +10000000000000

      Υ.Γ Μίλησες στην καρδιά μου λέγοντας για το Remake του Metal Gear Solid 1!!
    • Comment Link
      vasilas432
      vasilas432 12/03/2018 18:32:01
      Φέρτε Demon's Souls Remake. Το θέλω χθες
    • Comment Link
      Captain_Zaraki
      Captain_Zaraki 12/03/2018 17:36:36
      Οι τυποι ξερουν να κανουν Remakes, ΤΕΛΟΣ!Αμα βγει Demon's Souls Remake aπο αυτους θα τρελαθω....
    • Comment Link
      fakewolf
      fakewolf 12/03/2018 16:57:14
      Δεν περίμενα να το πω ποτέ αλλά.. Φέρτε το οτι και να ναι xD
    • Comment Link
      VENOM AWAKENS GR
      VENOM AWAKENS GR 12/03/2018 16:55:59
      Θέλω remake Metal Gear Solid 1 από την Bluepoint. Μόνο αυτοί μπορούν να το κάνουν όπως το ονειρεύομαι!