Read later
  • Written by 
  • Φήμη: Η Disney εξετάζει Ubisoft και Activision για τα μελλοντικά Star Wars παιχνίδια

    Φήμη: Η Disney εξετάζει Ubisoft και Activision για τα μελλοντικά Star Wars παιχνίδια

    Θα σπάσει το συμβόλαιο με την EA;

    Το 2013, η Electronic Arts κατάφερε να εξασφαλίσει τα αποκλειστικά δικαιώματα για την ανάπτυξη και την κυκλοφορία Star Wars παιχνιδιών. Από τότε έχουν περάσει συνολικά πέντε χρόνια και έχουμε δει δύο παιχνίδια στην αγορά. Το Star Wars Battlefront έλαβε έντονη κριτική για την απουσία περιεχομένου στο launch, την έλλειψη single-player campaign και το ακριβό season pass του. Το Star Wars Battlefront II κυκλοφόρησε πρόσφατα και μια αξιοσημείωτη αναταραχή στη βιομηχανία, αφού η κατακραυγή από τους gamers για τα loot boxes και τα microtransactions του ήταν τεράστια. Συνολικά, οι gamers μέχρι σήμερα θα μπορούσαν να ήταν και πιο ικανοποιημένοι από τους καρπούς της συνεργασίας των δύο εταιριών.

    Το ίδιο φαίνεται πως ισχύει και από την πλευρά της Disney και της Lucasfilm. Συγκεκριμένα, το γύρο του διαδικτύου έχει κάνει μια φήμη που θέλει την εταιρία των Star Wars να βρίσκεται σε συζητήσεις με την Ubisoft και της Activision, ώστε να αναλάβουν την ανάπτυξη των μελλοντικών τίτλων του franchise. Συγκεκριμένα, το Cinelinx αναφέρει πως η Disney έφερε την EA στο “γραφείο του διευθυντή” για να αναλύσουν τι πηγαίνει στραβά με το Star Wars gaming. Φαίνεται πως η αναταραχή του μεγάλου Star Wars project της εταιρίας για το 2018, το οποίο πλέον αναβλήθηκε μετά το κλείσιμο της Visceral Games, έπαιξε σημαντικό ρόλο.

    Για να συμβεί κάτι τέτοιο θα πρέπει η Disney και η Lucasfilm να σπάσουν το ήδη υπάρχων συμβόλαιο με την EA, η οποία έχει τα αποκλειστικά δικαιώματα για την ανάπτυξη και την κυκλοφορία Star Wars παιχνιδιών. Αυτό θεωρητικά δεν είναι τόσο εύκολο, ωστόσο όπως επισημαίνει το άρθρο του Cinelinx, η Disney μπορεί να αποφύγει τις έννομες συνέπειες, αν υπάρχει κάποιο ‘παραθυράκι’ που επιτρέπει στην εταιρία να διαχειριστεί την πνευματική της ιδιοκτησία όπως αυτή επιθυμεί αν δεν πληρούνται κάποια στάνταρ ποιότητας ή άλλες προδιαγραφές. Εφόσον, μιλάμε για το Star Wars, ένα από τα μεγαλύτερα franchises παγκοσμίως, δεν είναι απίθανο η Disney να έχει προνοήσει και το συμβόλαιο να της δίνει τη δυνατότητα να αποσύρει την άδεια για αποκλειστική διανομή τίτλων από την ΕΑ, για να ψάξει για κάποιον διαφορετικό publisher.

    Αξίζει να σημειωθεί πως για την ώρα έχουμε να κάνουμε απλώς με φήμες, αφού τίποτα δεν έχει επιβεβαιωθεί ακόμα επίσημα.

    Login to post comments
    Comments (15)
    Refresh Comments
    Choose Order:
    • Comment Link
      DiamantisUH
      DiamantisUH 15/02/2018 16:40:14
      ΜΑΚΆΡΙ... οτιδήποτε είναι καλύτερο από την ea
    • Comment Link
      giwrgos.iakwvatos
      giwrgos.iakwvatos 15/02/2018 15:56:40
      Ας κρατάγανε την Lucasarts που είχε βγάλει τόσα αξιόλογα παιχνίδια, λες και δεν έχει η Disney αρκετά λεφτά για να την κρατήσει ανοιχτή...
    • Comment Link
      Dead3nD
      Dead3nD 15/02/2018 13:46:46
      Όταν συγκρίνουν την Ubisoft με κάτι EA πραγματικά μου γυρνάνε τα μυαλά.Ποιοι παιχνίδι της Ubi είχε microtransactions?(και δεν μιλάω για αγορά cosmetics).Τα παιχνίδια της μπορεί να μην είναι αριστουργήματα,αλλά είναι όλα προσεγμένα και διασκεδαστικά (Assassins Creed-Far Cry-Wildlands-Rainbow Six-Watch Dogs). Επισης σε πολλούς τίτλους της προσθέτει τζάμπα περιεχόμενο.Ειναι τόσο άθλια η Ubi που ακόμη και στην περίπτωση του Wii u ήταν η μόνη εταιρεία που έδωσε 10+ παιχνίδια για την κονσόλα της Nintendo.
    • Comment Link
      Stormbringer
      Stormbringer 15/02/2018 10:28:36
      Oσο τα δίνετε στις Activision και Ubisoft πετάξτε και κανένα ψίχουλο licence στις CD Projekt RED και Obsidian μπας και δούμε κανένα Star Wars RPG της προκοπής........
      Action, action adventure και shooters τα έχουμε πια χορτάσει.
      RPG έχουμε να δούμε απο το Knights of the Old Republic II....(το The Old Republic δεν μετράει!)
    • Comment Link
      kostazZzZ
      kostazZzZ 15/02/2018 09:28:12

      Αν Ubisoft και Activision είναι υποψήφιες να διαδεχθούν την ΕΑ και να αναλάβουν την ανάπτυξη παιχνιδιών με θέμα το Star Wars, θα προτιμούσα την Ubisoft. Αν και στην περίπτωση αυτή μιλάμε για Σκύλλα και Χάρυβδη. Τί να περιμένουμε να δούμε δηλαδή; Ένα προχειροφτιαγμένο Assassin's Creed game μασκαρεμένο σε Star Wars; Ή ένα Destiny-like MMO shooter μεταμφιεσμένο σε Star Wars; Χώρια τα microtransactions. Και άμα είναι έτσι, γιατί να φύγει το Star Wars από την ΕΑ; Κι αυτή μια χαρά microtransactions έχει (τρόπος του λέγειν).


      Βασικά το ac origins είναι πολύ καλό παιχνίδι άνετα στα καλύτερα της σειράς...και γενικά η ubisoft τα τελευταία 1-2 χρόνια έχει βάλει μυαλό
    • Comment Link
      vpiano150
      vpiano150 15/02/2018 07:33:08
      ΑΧ!!!! TA JEDI KNIGHT ACADEMY.....REPUBLIC COMMANDO....KNIGHTS OF THE OLD REPUBLIC...XWING ALLIANCE!!!!!.....
      B A T T L E F R O N T !!!!!!!!(το κανονικο,οχι αυτες οι μπουρδες)....AX,AX,AX!!!!!....
    • Comment Link
      VENOM AWAKENS GR
      VENOM AWAKENS GR 15/02/2018 03:41:26
      Ρε δώστε το στη Kojima Productions που είναι και fan το αφεντικό της. Θα φτιάξει ότι πιο επικό έχει δει η ανθρωπότητα.
    • Comment Link
      Harry T.
      Harry T. 15/02/2018 02:23:18
      Αν Ubisoft και Activision είναι υποψήφιες να διαδεχθούν την ΕΑ και να αναλάβουν την ανάπτυξη παιχνιδιών με θέμα το Star Wars, θα προτιμούσα την Ubisoft. Αν και στην περίπτωση αυτή μιλάμε για Σκύλλα και Χάρυβδη. Τί να περιμένουμε να δούμε δηλαδή; Ένα προχειροφτιαγμένο Assassin's Creed game μασκαρεμένο σε Star Wars; Ή ένα Destiny-like MMO shooter μεταμφιεσμένο σε Star Wars; Χώρια τα microtransactions. Και άμα είναι έτσι, γιατί να φύγει το Star Wars από την ΕΑ; Κι αυτή μια χαρά microtransactions έχει (τρόπος του λέγειν).
    • Comment Link
      Ανδρέας Σακα
      Ανδρέας Σακα 15/02/2018 01:33:36
      Ααααα καλά από την μία καταστροφή στην άλλη..! (Όχι πως θα είναι χειρότερο αλλά πάλι)
      Απο τι βλέπω Αυτός ο τίτλος δεν θα πάει ποτέ σε καλά χέρια..
    • Comment Link
      stavrosgr
      stavrosgr 14/02/2018 23:45:47
      Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα.
    • Comment Link
      kostazZzZ
      kostazZzZ 14/02/2018 23:13:22
      Μακάρι θεέ μου...μπας και δούμε άσπρη μέρα
    • Comment Link
      Teolicious
      Teolicious 14/02/2018 23:06:38
      Δε με χαλαει καθολου η Ubisoft. Τον τελευταιο χρονο εχει στρωσει με αξιολογα παιχνιδια και πιστευω οτι θα κανει πολυ καλη δουλεια αν οντως το αναλαβει. Οποιαδηποτε εταιρεια θα κανει καλυτερη δουλεια απο τη σκατοea.
    • Comment Link
      TheJunk1Monkey
      TheJunk1Monkey 14/02/2018 22:41:16
      Δωστο στην Bethesda λέμε,να δούμε κάνα rpj.Η fifa για το fifa που έγινε online καζίνο τίποτα,τόσα χρόνια αταραχη.
    • Comment Link
      fakewolf
      fakewolf 14/02/2018 22:33:47
      Και μέσα σε όλο αυτό, η EA επιμένει στα microtrsansactions..
    • Comment Link
      marius_octavus