Βραβεία BAFTA 2017: Το La La Land σάρωσε σε πέντε κατηγορίες  

Θριαμβευτές στις κατηγορίες τους οι Emma Stone και Casey Affleck

Βραβεία BAFTA 2017: Το La La Land σάρωσε σε πέντε κατηγορίες

Ανακοινώθηκαν οι φετινοί νικητές των βραβείων BAFTA, οι οποίοι βραβεύτηκαν από την Βρετανική Ακαδημία Κινηματογράφου σε μια φαντασμαγορική βραδιά με την παρουσία εκατοντάδων σταρ του Χόλιγουντ. Δύο βδομάδες πριν την διεξαγωγή των Βραβείων Όσκαρ 2017, τα BAFTA απένειμαν στο La La Land πέντε βραβεία: Καλύτερης Ταινίας, Καλύτερου Σκηνοθέτη (Damien Chazelle), Καλύτερης Ηθοποιού (Emma Stone), Καλύτερης Μουσικής και Καλύτερης Φωτογραφίας. Στην κατηγορία Καλύτερου Ηθοποιού, απονεμήθηκε ο Casey Affleck για την ερμηνεία του στο Manchester by the Sea. 

Ακολουθούν αναλυτικά οι κατηγορίες και οι νικητές των BAFTA 2017.

BEST FILM

  • Winner: LA LA LAND
  • ARRIVAL
  • I, DANIEL BLAKE
  • MANCHESTER BY THE SEA
  • MOONLIGHT

OUTSTANDING BRITISH FILM

  • Winner: I, DANIEL BLAKE Ken Loach, Rebecca O’Brien, Paul Laverty
  • AMERICAN HONEY Andrea Arnold, Lars Knudsen, Pouya Shahbazian, Jay Van Hoy
  • DENIAL Mick Jackson, Gary Foster, Russ Krasnoff, David Hare
  • FANTASTIC BEASTS AND WHERE TO FIND THEM David Yates, J.K. Rowling, David Heyman, Steve Kloves, Lionel Wigram
  • NOTES ON BLINDNESS Peter Middleton, James Spinney, Mike Brett, Jo-Jo Ellison, Steve Jamison
  • UNDER THE SHADOW Babak Anvari, Emily Leo, Oliver Roskill, Lucan Toh

OUTSTANDING DEBUT BY A BRITISH WRITER, DIRECTOR OR PRODUCER

  • Winner: Under the Shadow: BABAK ANVARI (Writer/Director), EMILY LEO, OLIVER ROSKILL, LUCAN TOH (Producers)
  • The Girl With All the Gifts: MIKE CAREY (Writer), CAMILLE GATIN (Producer)
  • The Hard Stop: GEORGE AMPONSAH (Writer/Director/Producer), DIONNE WALKER (Writer/Producer)
  • Notes on Blindness: PETER MIDDLETON (Writer/Director/Producer), JAMES SPINNEY (Writer/Director), JO-JO ELLISON (Producer)
  • The Pass: JOHN DONNELLY (Writer), BEN A. WILLIAMS (Director)

FILM NOT IN THE ENGLISH LANGUAGE

  • Winner: SON OF SAUL László Nemes, Gábor Sipos
  • DHEEPAN Jacques Audiard, Pascal Caucheteux
  • JULIETA Pedro Almodóvar
  • MUSTANG Deniz Gamze Ergüven, Charles Gillibert
  • TONI ERDMANN Maren Ade, Janine Jackowski

DOCUMENTARY

  • Winner: 13th Ava DuVernay
  • THE BEATLES: EIGHT DAYS A WEEK- THE TOURING YEARS Ron Howard
  • THE EAGLE HUNTRESS Otto Bell, Stacey Reiss
  • NOTES ON BLINDNESS Peter Middleton, James Spinney
  • WEINER Josh Kriegman, Elyse Steinberg

ANIMATED FILM

  • Winner: KUBO AND THE TWO STRINGS Travis Knight
  • FINDING DORY Andrew Stanton
  • MOANA Ron Clements, John Musker
  • ZOOTROPOLIS Byron Howard, Rich Moore

DIRECTOR

  • Winner: LA LA LAND Damien Chazelle
  • ARRIVAL Denis Villeneuve
  • I, DANIEL BLAKE Ken Loach
  • MANCHESTER BY THE SEA Kenneth Lonergan
  • NOCTURNAL ANIMALS Tom Ford

ORIGINAL SCREENPLAY

  • Winner: MANCHESTER BY THE SEA Kenneth Lonergan
  • HELL OR HIGH WATER Taylor Sheridan
  • I, DANIEL BLAKE Paul Laverty
  • LA LA LAND Damien Chazelle
  • MOONLIGHT Barry Jenkins

ADAPTED SCREENPLAY

  • Winner: LION Luke Davies
  • ARRIVAL Eric Heisserer
  • HACKSAW RIDGE Robert Schenkkan, Andrew Knight
  • HIDDEN FIGURES Theodore Melfi, Allison Schroeder
  • NOCTURNAL ANIMALS Tom Ford

LEADING ACTOR

  • Winner: CASEY AFFLECK Manchester by the Sea
  • ANDREW GARFIELD Hacksaw Ridge
  • JAKE GYLLENHAAL Nocturnal Animals
  • RYAN GOSLING La La Land
  • VIGGO MORTENSEN Captain Fantastic

LEADING ACTRESS

  • Winner: EMMA STONE La La Land
  • AMY ADAMS Arrival
  • EMILY BLUNT The Girl on the Train
  • MERYL STREEP Florence Foster Jenkins
  • NATALIE PORTMAN Jackie

SUPPORTING ACTOR

  • Winner: DEV PATEL Lion
  • AARON TAYLOR-JOHNSON Nocturnal Animals
  • HUGH GRANT Florence Foster Jenkins
  • JEFF BRIDGES Hell or High Water
  • MAHERSHALA ALI Moonlight

SUPPORTING ACTRESS

  • Winner: VIOLA DAVIS Fences
  • HAYLEY SQUIRES I, Daniel Blake
  • MICHELLE WILLIAMS Manchester by the Sea
  • NAOMIE HARRIS Moonlight
  • NICOLE KIDMAN Lion
ORIGINAL MUSIC
  • Winner: LA LA LAND Justin Hurwitz
  • ARRIVAL Jóhann Jóhannsson
  • JACKIE Mica Levi
  • LION Dustin O’Halloran, Hauschka
  • NOCTURNAL ANIMALS Abel Korzeniowski

CINEMATOGRAPHY

  • Winner: LA LA LAND Linus Sandgren
  • ARRIVAL Bradford Young
  • HELL OR HIGH WATER Giles Nuttgens
  • LION Greig Fraser
  • NOCTURNAL ANIMALS Seamus McGarvey

EDITING

  • Winner: HACKSAW RIDGE John Gilbert
  • ARRIVAL Joe Walker
  • LA LA LAND Tom Cross
  • MANCHESTER BY THE SEA Jennifer Lame
  • NOCTURNAL ANIMALS Joan Sobel

PRODUCTION DESIGN

  • Winner: FANTASTIC BEASTS AND WHERE TO FIND THEM Stuart Craig, Anna Pinnock
  • DOCTOR STRANGE John Bush, Charles Wood
  • HAIL, CAESAR! Jess Gonchor, Nancy Haigh
  • LA LA LAND Sandy Reynolds-Wasco, David Wasco
  • NOCTURNAL ANIMALS Shane Valentino, Meg Everist

COSTUME DESIGN

  • Winner: JACKIE Madeline Fontaine
  • ALLIED Joanna Johnston
  • FANTASTIC BEASTS AND WHERE TO FIND THEM Colleen Atwood
  • FLORENCE FOSTER JENKINS Consolata Boyle
  • LA LA LAND Mary Zophres

MAKE UP & HAIR

  • Winner: FLORENCE FOSTER JENKINS J. Roy Helland, Daniel Phillips
  • DOCTOR STRANGE Jeremy Woodhead
  • HACKSAW RIDGE Shane Thomas
  • NOCTURNAL ANIMALS Donald Mowat, Yolanda Toussieng
  • ROGUE ONE: A STAR WARS STORY Nominees tbc

SOUND

  • Winner: ARRIVAL Claude La Haye, Bernard Gariépy Strobl, Sylvain Bellemare
  • DEEPWATER HORIZON Mike Prestwood Smith, Dror Mohar, Wylie Stateman, David Wyman
  • FANTASTIC BEASTS AND WHERE TO FIND THEM Niv Adiri, Glenn Freemantle, Simon Hayes, Andy Nelson, Ian Tapp
  • HACKSAW RIDGE Peter Grace, Robert Mackenzie, Kevin O’Connell, Andy Wright
  • LA LA LAND Mildred Iatrou Morgan, Ai-Ling Lee, Steve A. Morrow, Andy Nelson

SPECIAL VISUAL EFFECTS

  • Winner: THE JUNGLE BOOK Robert Legato, Dan Lemmon, Andrew R. Jones, Adam Valdez
  • ARRIVAL Louis Morin
  • DOCTOR STRANGE Richard Bluff, Stephane Ceretti, Paul Corbould, Jonathan Fawkner
  • FANTASTIC BEASTS AND WHERE TO FIND THEM Tim Burke, Pablo Grillo, Christian Manz, David Watkins
  • ROGUE ONE: A STAR WARS STORY Neil Corbould, Hal Hickel, Mohen Leo, John Knoll, Nigel Sumner

BRITISH SHORT ANIMATION

  • Winner: A LOVE STORY Khaled Gad, Anushka Kishani Naanayakkara, Elena Ruscombe-King
  • THE ALAN DIMENSION Jac Clinch, Jonathan Harbottle, Millie Marsh
  • TOUGH Jennifer Zheng

BRITISH SHORT FILM

  • Winner: HOME Shpat Deda, Afolabi Kuti, Daniel Mulloy, Scott O’Donnell
  • CONSUMED Richard John Seymour
  • MOUTH OF HELL Bart Gavigan, Samir Mehanovic, Ailie Smith, Michael Wilson
  • THE PARTY Farah Abushwesha, Emmet Fleming, Andrea Harkin, Conor MacNeill
  • STANDBY Charlotte Regan, Jack Hannon

EE RISING STAR AWARD (voted for by the public)

  • Winner: TOM HOLLAND
  • ANYA TAYLOR-JOY
  • LAIA COSTA
  • LUCAS HEDGES
  • RUTH NEGGA