Oscars 2018: Οι νικητές της 90ης Τελετής Απονομής Βραβείων 

Φώτα, κάμερες, λάμψη στην μεγάλη βραδιά του Hollywood!

Oscars 2018: Οι νικητές της 90ης Τελετής Απονομής Βραβείων

Η μεγάλη εορταστική βραδιά του Hollywood έφτασε! Απόψε διεξάγεται η 90η Τελετή Απονομής των Βραβείων Όσκαρ, η οποία αναμένεται να έχει επετειακό και κοινωνικό χαρακτήρα. Για δεύτερη συνεχή χρονιά ως οικοδεσπότη της βραδιάς θα δούμε τον Jimmy Kimmel, ο οποίος σίγουρα μας επιφυλάσσει σπαρταριστές στιγμές και εκπλήξεις που θα αφήσουν τη δίκη τους σφραγίδα.

Σαφώς τα μεγάλα βραβεία όπως Καλύτερης Ταινίας, Καλύτερου Σκηνοθέτη, Α’ Ανδρικού και Α’ Γυναικείου Ρόλου θα κεντρίσουν το ενδιαφέρον, ενώ αναμένεται να γίνει μάχη και στις άλλες κατηγορίες.

Να υπενθυμίσουμε ότι η «Μορφή του Νερού» του Guillermo Del Toro ηγείται των υποψηφιοτήτων με 13, έπειτα η Δουνκέρκη του Christopher Nolan με 8 υποψηφιότητες, μετά οι Τρεις Πινακίδες Έξω από το “Έμπινγκ στο Μιζούρι” του Martin McDonagh με 7 υποψηφιότητες, ακριβώς από πίσω ακολουθεί η” Αόρατη Κλωστή” του Paul Thomas Anderson με 6 υποψηφιότητες, το Lady Bird της Greta Gerwig με 5 υποψηφιότητες και τέλος το Mudbound με τέσσερις.

Ήδη γνωρίζουμε πως ο Alejandro González Iñárritu θα λάβει το ειδικό βραβείο Special Achievement για την δουλειά του στην πρωτοποριακή VR ταινία, Carne y Arena.

Παρακάτω θα βρείτε τις κατηγορίες και τις υποψηφιότητες των φετινών Oscars. Όσο ανακοινώνονται οι νικητές θα σημειώνονται με bold για αυτό μείνετε συντονισμένοι στο άρθρο.

Βραβείο Καλύτερης Ταινίας:

  • “Call Me by Your Name”
  • “Darkest Hour”
  • “Dunkirk”
  • “Get Out”
  • “Lady Bird”
  • “Phantom Thread”
  • “The Post”
  • “The Shape of Water”- ΝΙΚΗΤΗΣ
  • “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

Βραβείο Α' Ανδρικού Ρόλου:

  • Timothée Chalamet, “Call Me by Your Name”
  • Daniel Day-Lewis, “Phantom Thread”
  • Daniel Kaluuya, “Get Out”
  • Gary Oldman, “Darkest Hour”- ΝΙΚΗΤΗΣ
  • Denzel Washington, “Roman J. Israel, Esq.”

Βραβείο Α' Γυναικείου Ρόλου:

  • Sally Hawkins, “The Shape of Water”
  • Frances McDormand, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”- ΝΙΚΗΤΡΙΑ
  • Margot Robbie, “I, Tonya”
  • Saoirse Ronan, “Lady Bird”
  • Meryl Streep, “The Post”

Βραβείο Β΄Ανδρικού Ρόλου:

  • Willem Dafoe, “The Florida Project”
  • Woody Harrelson, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
  • Richard Jenkins, “The Shape of Water”
  • Christopher Plummer, “All the Money in the World”
  • Sam Rockwell, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”- ΝΙΚΗΤΗΣ

Βραβείο Β' Γυναικείου Ρόλου:

  • Mary J. Blige, “Mudbound”
  • Allison Janney, “I, Tonya”- ΝΙΚΗΤΡΙΑ
  • Lesley Manville, “Phantom Thread”
  • Laurie Metcalf, “Lady Bird”
  • Octavia Spencer, “The Shape of Water”

Βραβείο Καλύτερου Σκηνοθέτη:

  • “Dunkirk,” Christopher Nolan
  • “Get Out,” Jordan Peele
  • “Lady Bird,” Greta Gerwig
  • “Phantom Thread,” Paul Thomas Anderson
  • The Shape of Water,” Guillermo del Toro- ΝΙΚΗΤΗΣ

Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Κινουμένων Σχεδίων Μεγάλου Μήκους:

  • “The Boss Baby,” Tom McGrath, Ramsey Ann Naito
  • “The Breadwinner,” Nora Twomey, Anthony Leo
  • “Coco,” Lee Unkrich, Darla K. Anderson- ΝΙΚΗΤΗΣ
  • “Ferdinand,” Carlos Saldanha
  • “Loving Vincent,” Dorota Kobiela, Hugh Welchman, Sean Bobbitt, Ivan Mactaggart, Hugh Welchman

Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Κινουμένων Σχεδίων Μικρού Μήκους:

  • “Dear Basketball,” Glen Keane, Kobe Bryant- ΝΙΚΗΤΗΣ
  • “Garden Party,” Victor Caire, Gabriel Grapperon
  • “Lou,” Dave Mullins, Dana Murray
  • “Negative Space,” Max Porter, Ru Kuwahata
  • “Revolting Rhymes,” Jakob Schuh, Jan Lachauer

Βραβείο Διασκευασμένου Σεναρίου:

  • “Call Me by Your Name,” James Ivory - ΝΙΚΗΤΗΣ
  • “The Disaster Artist,” Scott Neustadter & Michael H. Weber
  • “Logan,” Scott Frank & James Mangold and Michael Green
  • “Molly’s Game,” Aaron Sorkin
  • “Mudbound,” Virgil Williams and Dee Rees

Βραβείο Πρωτότυπου Σεναρίου:

  • “The Big Sick,” Emily V. Gordon & Kumail Nanjiani
  • Get Out,” Jordan Peele - ΝΙΚΗΤΗΣ
  • “Lady Bird,” Greta Gerwig
  • “The Shape of Water,” Guillermo del Toro, Vanessa Taylor
  • “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri,” Martin McDonagh

Βραβείο Καλύτερης Φωτογραφίας:

  • “Blade Runner 2049,” Roger Deakins - ΝΙΚΗΤΗΣ
  • “Darkest Hour,” Bruno Delbonnel
  • “Dunkirk,” Hoyte van Hoytema
  • “Mudbound,” Rachel Morrison
  • “The Shape of Water,” Dan Laustsen

Βραβείο Ντοκιμαντέρ μεγάλου μήκους:

  • “Abacus: Small Enough to Jail,” Steve James, Mark Mitten, Julie Goldman
  • “Faces Places,” JR, Agnès Varda, Rosalie Varda
  • “Icarus,” Bryan Fogel, Dan Cogan - ΝΙΚΗΤΗΣ
  • “Last Men in Aleppo,” Feras Fayyad, Kareem Abeed, Soren Steen Jepersen
  • “Strong Island,” Yance Ford, Joslyn Barnes

Βραβείο Ντοκιμαντέρ Μικρού Μήκους:

  • “Edith+Eddie,” Laura Checkoway, Thomas Lee Wright
  • “Heaven is a Traffic Jam on the 405,” Frank Stiefel - ΝΙΚΗΤΗΣ
  • “Heroin(e),” Elaine McMillion Sheldon, Kerrin Sheldon
  • “Knife Skills,” Thomas Lennon
  • “Traffic Stop,” Kate Davis, David Heilbroner

Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Μικρού Μήκους:

  • “DeKalb Elementary,” Reed Van Dyk
  • “The Eleven O’Clock,” Derin Seale, Josh Lawson
  • “My Nephew Emmett,” Kevin Wilson, Jr.
  • “The Silent Child,” Chris Overton, Rachel Shenton - ΝΙΚΗΤΗΣ
  • “Watu Wote/All of Us,” Katja Benrath, Tobias Rosen

Βραβείο Καλύτερης Ξενόγλωσσης Ταινίας:

  • “A Fantastic Woman” (Chile) - ΝΙΚΗΤΗΣ
  • “The Insult” (Lebanon)
  • “Loveless” (Russia)
  • “On Body and Soul (Hungary)
  • “The Square” (Sweden)

Βραβείο Καλύτερου Μοντάζ:

  • “Baby Driver,” Jonathan Amos, Paul Machliss
  • “Dunkirk,” Lee Smith - ΝΙΚΗΤΗΣ
  • “I, Tonya,” Tatiana S. Riegel
  • “The Shape of Water,” Sidney Wolinsky
  • “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri,” Jon Gregory

 Βραβείο Καλύτερου Ηχητικού Μοντάζ:

  • “Baby Driver,” Julian Slater
  • “Blade Runner 2049,” Mark Mangini, Theo Green
  • “Dunkirk,” Alex Gibson, Richard King - ΝΙΚΗΤΗΣ
  • “The Shape of Water,” Nathan Robitaille, Nelson Ferreira
  • “Star Wars: The Last Jedi,” Ren Klyce, Matthew Wood

Βραβείο Καλύτερης Μίξης Ήχου:

  • “Baby Driver,” Mary H. Ellis, Julian Slater, Tim Cavagin
  • “Blade Runner 2049,” Mac Ruth, Ron Bartlett, Doug Hephill
  • “Dunkirk,” Mark Weingarten, Gregg Landaker, Gary A. Rizzo - ΝΙΚΗΤΗΣ
  • “The Shape of Water,” Glen Gauthier, Christian Cooke, Brad Zoern
  • “Star Wars: The Last Jedi,” Stuart Wilson, Ren Klyce, David Parker, Michael Semanick

Βραβείο Καλλιτεχνικής Διεύθυνσης:

  • “Beauty and the Beast,” Sarah Greenwood; Katie Spencer
  • “Blade Runner 2049,” Dennis Gassner, Alessandra Querzola
  • “Darkest Hour,” Sarah Greenwood, Katie Spencer
  • “Dunkirk,” Nathan Crowley, Gary Fettis
  • “The Shape of Water,” Paul D. Austerberry, Jeffrey A. Melvin, Shane Vieau  - ΝΙΚΗΤΗΣ

Βραβείο Καλύτερης Πρωτότυπης Μουσικής:

  • “Dunkirk,” Hans Zimmer
  • “Phantom Thread,” Jonny Greenwood
  • “The Shape of Water,” Alexandre Desplat - ΝΙΚΗΤΗΣ
  • “Star Wars: The Last Jedi,” John Williams
  • “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri,” Carter Burwell

 Βραβείο Καλύτερου Μουσικού Κομματιού:

  • “Mighty River” from “Mudbound,” Mary J. Blige
  • “Mystery of Love” from “Call Me by Your Name,” Sufjan Stevens
  • “Remember Me” from “Coco,” Kristen Anderson-Lopez, Robert Lopez - ΝΙΚΗΤΗΣ
  • “Stand Up for Something” from “Marshall,” Diane Warren, Common
  • “This Is Me” from “The Greatest Showman,” Benj Pasek, Justin Paul

Βραβείο Καλύτερου Μακιγιάζ:

  • Darkest Hour,” Kazuhiro Tsuji, David Malinowski, Lucy Sibbick- ΝΙΚΗΤΗΣ 
  • “Victoria and Abdul,” Daniel Phillips and Lou Sheppard
  • “Wonder,” Arjen Tuiten

Βραβείο Καλύτερης Ενδυματολογίας:

  • “Beauty and the Beast,” Jacqueline Durran
  • “Darkest Hour,” Jacqueline Durran
  • “Phantom Thread,” Mark Bridges - ΝΙΚΗΤΗΣ
  • “The Shape of Water,” Luis Sequeira
  • “Victoria and Abdul,” Consoluata Boyle

Βραβείο Καλύτερων Οπτικών Εφέ:

  • “Blade Runner 2049,” John Nelson, Paul Lambert, Richard R. Hoover, Gerd Nefzer - ΝΙΚΗΤΗΣ
  • “Guardians of the Galaxy Vol. 2,” Christopher Townsend, Guy Williams, Jonathan Fawkner, Dan Sudick
  • “Kong: Skull Island,” Stephen Rosenbaum, Jeff White, Scott Benza, Mike Meinardus
  • “Star Wars: The Last Jedi,” Ben Morris, Mike Mulholland, Chris Corbould, Neal Scanlan
  • “War for the Planet of the Apes,” Joe Letteri, Dan Lemmon, Daniel Barrett, Joel Whist

22 comment(s)