Read later
  • Written by 
  • iPhone XS, XS Max και XR: Ίλιγγος με τις τιμές τους στην Ελλάδα

    iPhone XS, XS Max και XR: Ίλιγγος με τις τιμές τους στην Ελλάδα

    Κρατηθείτε...

    Η Apple χθες αποκάλυψε και επίσημα τα νέα iPhone στο ειδικό event που διεξήχθη στο Steve Jobs Theater, με την έκπληξη του "φθηνότερου" iPhone XR να στέκεται δίπλα στα μεγάλα του αδέρφια, τα XS και XS Max. Ωστόσο, οι τιμές στην χώρα μας ακόμη και για το φθηνότερο μοντέλο δεν θα είναι οι αντίστοιχες με του εξωτερικού και όσοι θέλετε να αναβαθμίσετε την ήδη υπάρχουσα iPhone συσκευή σας, θα χρειαστεί να βάλετε το χέρι βαθιά στην τσέπη. Και αυτό διότι η φορολογία στην χώρα μας δεν είναι καθόλου ευνοϊκή. Αποτελεί την υψηλότερη σε σχέση με τον μέσο όρο των υπόλοιπων ευρωπαϊκών χωρών (24% ΦΠΑ) ενώ σε χώρες όπως Ιταλία και Γαλλία είναι στο 22% και 20%. Επιπλέον, επιβάρυνση στην τελική τιμή του προϊόντος βάζει και ο ειδικός φόρος 2% για τα πνευματικά δικαιώματα. 

    Ξεκινώντας από το iPhone XR των 6.1 ιντσών με Liquid Retina οθόνη οι τιμές των μοντέλων διαμορφώνονται στα €929 για το 64GB μοντέλο, στα €999 για την 128GB έκδοση και τερματίζει στα €1119 για την 256GB έκδοση. Η διάθεσή του θα ξεκινήσει από τις 26 Οκτωβρίου στην Ελλάδα. 

    Το επόμενο μεγάλο μοντέλο, δηλαδή το iPhone XS με την Super Retina OLED οθόνη των 5.8 ιντσών, θα ξεκινάει από τα €1229 για την 64GB έκδοση, έπειτα πάει στα €1429 για την 256GB έκδοση και φτάνει τα €1679 για την 512GB έκδοση.

    Τέλος, το μεγαλύτερο μεγέθους μοντέλο, το iPhone XS Max των 6.5 ιντσών θα ξεκινάει από τα €1339 για τη βασική έκδοση των 64GB, στα €1539 για τη 256GB έκδοση και αγγίζει το ποσό των €1789 για την 512GB έκδοση. Τα iPhone XS και iPhoenXS Max θα κυκλοφορούν στα ελληνικά καταστήματα από τις 28 Σεπτεμβρίου. 

    Αναμφίβολα είναι οι υψηλότερες τιμές πωλήσεις κινητών που έχουν υπάρξει στην ελληνική αγορά και περιμένουμε τα σχόλιά σας επι του θέματος. 

    Login to post comments
    Comments (19)
    Refresh Comments
    Choose Order:
    • Comment Link
      tatas
      tatas 15/09/2018 20:39:12

      Μια χαρά μπορείς να δικαιολογήσεις την τιμή ανάλογα ποιος είσαι και τι κάνεις.



      Χεχχεχεε... καλό...



      Να το θέσω αλλιώς. Όταν κλείνει μια μεγάλη δουλειά με data/AI/Neural networks κλπ και βγάζεις το μοντέλο που κάνει 1.500-2000€ και ένα macbook που κάνει 3.000-4.000 άσχετα αν τις δουλειές τις τρέχεις αλλιώς, πόσα χρήματα μπορείς να ζητήσεις παραπάνω; Αρκετά. Το ίδιο γίνεται και με ακριβά αυτοκίνητα κλπ. Φίλος που τα χρησιμοποιεί μόνο τις παρουσιάσεις και τα ραντεβού μπορεί να τα δικαιολογήσει για αυτό είπα ανάλογα. Τώρα οποίος θα το πάρει και δεν θα έχει να πάρει τηλέφωνο τι να σου πω εγώ τα λέω στα μούτρα τους να βάλουν κάρτα και ναι μεν θίγονται και γίνομαι κακός επειδή τους "μειώνω" από την άλλη δεν έχουν τίποτα για να μειώσω γιατί ζουν σε μια φαντασία.



      Ναι ρε φιλε αλλα η περιπτωση που αναφερεις σωστα το λες αλλα μιλαμε για ενα ελαχιστο ποσοστο επι του συνολου.. εγω αναφερομαι για τη "μαζα" κοινως τους απλους καταναλωτες.. εννοειτε υπαρχουν και εξαιρεσεις... και δεν ειναι θεμα χρηματων, μιλαω καθαρα σαν συσκευη σε συγκριση με τις υπολοιπες ναυαρχιδες τη σχεση τιμης-αποδοσης.. δε νομιζω να υπαρχει κατι που να το εχει η apple και που να μην μπορει να το κανει καποιος αλλος (android-windows) και ποσο μαλλον για τη συσκευη συγκεκριμενα.. να ειχε κατι αποκλειστικο που να μην το εβρισκες πουθενα αλλου να πω οκ το υπερκοστολογουνε αλλα τουλαχιστον αγοραζεις αποκλειστικοτητα (τροπος τοτ λεγειν).. ενα ωραιο οικοσυστημα εχει φτιαξει αλλα μεχρι εκει.. μια φορα κι εναν καιρο υπερτερουσε σε ποιοτητα κατασκευης πολυ πιο smooth και ελαφρυ λογισμικο και καμερες 2 σκαλοπατια πιο πανω απο τον ανταγωνισμο... ολο αυτο ειπαμε "μια φορα κι εναν καιρο".. , τωρα πλεον πουλαει μονο με τ ονομα και το μυθο που δημιουργησε 10 χρονια πριν..
      οποτε ξαναλεω, δεν ειναι θεμα χρηματων, κι εγω προσωπικα μπορω να το παρω day one (οχι δεν ειμαι πλουσιος..) χωρις να ζοριστω να βγαλω το μηνα απλα το θεωρω κοροιδία μεχρι το κόκκαλο.. και εκτος αυτου σκεψου τη ζημια θα κανει σε εμας αυτο τωρα που θα ξεμουρέψουν οι υπολοιπες εταιρειες και θα ανεβασουν τις τιμες τους στο θεο.. απο τα 500 ευρω που επαιρνες φετος μια ναυαρχιδα ισαξια με apple-samsung, του χρονου βλεπω να ξεκινανε απο 650 τουλαχιστον και πανω



      Συμφωνώ και ποια 500, 375€ είχα δώσει για να πάρω το OPO 64gb πριν 4 χρόνια.
    • Comment Link
      Striker
      Striker 15/09/2018 16:37:12
      Έχω το ipad air 2 και πιστεύω ότι μόνο για tablet αξίζει να πάρεις από Apple. Οι τιμές έχουν ξεφύγει και τα κινητά της Apple απευθύνονται για λίγα άτομα. Άμα κρίνουμε αυστηρά με βάση τα τεχνικά χαρακτηριστικά, υπάρχουν πολλά android κινητά με καλύτερη ποιότητα και σε χαμηλότερη τιμή σε σχέση με την Apple. Απλά στο iphone θα πληρώσεις κυρίως το brand name, που σημαίνει να έχεις μια συσκευή με το μήλο για να φαίνεσαι "κουλ" και καλά. Εκεί ποντάρει η Apple, στο καλό marketing και στο brand.

      Πάντως θα συμφωνήσω ότι σε επίπεδο λογισμικού, το IOS είναι μακράν καλύτερο από το android. Για αυτό η καλύτερη επένδυση για εμένα είναι να πάρεις κάποιο ipad, που έχει άριστη ποιότητα και θα σε κρατήσει για καιρό.
    • Comment Link
      manolinio7
      manolinio7 15/09/2018 15:53:51

      Μια χαρά μπορείς να δικαιολογήσεις την τιμή ανάλογα ποιος είσαι και τι κάνεις.



      Χεχχεχεε... καλό...



      Να το θέσω αλλιώς. Όταν κλείνει μια μεγάλη δουλειά με data/AI/Neural networks κλπ και βγάζεις το μοντέλο που κάνει 1.500-2000€ και ένα macbook που κάνει 3.000-4.000 άσχετα αν τις δουλειές τις τρέχεις αλλιώς, πόσα χρήματα μπορείς να ζητήσεις παραπάνω; Αρκετά. Το ίδιο γίνεται και με ακριβά αυτοκίνητα κλπ. Φίλος που τα χρησιμοποιεί μόνο τις παρουσιάσεις και τα ραντεβού μπορεί να τα δικαιολογήσει για αυτό είπα ανάλογα. Τώρα οποίος θα το πάρει και δεν θα έχει να πάρει τηλέφωνο τι να σου πω εγώ τα λέω στα μούτρα τους να βάλουν κάρτα και ναι μεν θίγονται και γίνομαι κακός επειδή τους "μειώνω" από την άλλη δεν έχουν τίποτα για να μειώσω γιατί ζουν σε μια φαντασία.



      Ναι ρε φιλε αλλα η περιπτωση που αναφερεις σωστα το λες αλλα μιλαμε για ενα ελαχιστο ποσοστο επι του συνολου.. εγω αναφερομαι για τη "μαζα" κοινως τους απλους καταναλωτες.. εννοειτε υπαρχουν και εξαιρεσεις... και δεν ειναι θεμα χρηματων, μιλαω καθαρα σαν συσκευη σε συγκριση με τις υπολοιπες ναυαρχιδες τη σχεση τιμης-αποδοσης.. δε νομιζω να υπαρχει κατι που να το εχει η apple και που να μην μπορει να το κανει καποιος αλλος (android-windows) και ποσο μαλλον για τη συσκευη συγκεκριμενα.. να ειχε κατι αποκλειστικο που να μην το εβρισκες πουθενα αλλου να πω οκ το υπερκοστολογουνε αλλα τουλαχιστον αγοραζεις αποκλειστικοτητα (τροπος τοτ λεγειν).. ενα ωραιο οικοσυστημα εχει φτιαξει αλλα μεχρι εκει.. μια φορα κι εναν καιρο υπερτερουσε σε ποιοτητα κατασκευης πολυ πιο smooth και ελαφρυ λογισμικο και καμερες 2 σκαλοπατια πιο πανω απο τον ανταγωνισμο... ολο αυτο ειπαμε "μια φορα κι εναν καιρο".. , τωρα πλεον πουλαει μονο με τ ονομα και το μυθο που δημιουργησε 10 χρονια πριν..
      οποτε ξαναλεω, δεν ειναι θεμα χρηματων, κι εγω προσωπικα μπορω να το παρω day one (οχι δεν ειμαι πλουσιος..) χωρις να ζοριστω να βγαλω το μηνα απλα το θεωρω κοροιδία μεχρι το κόκκαλο.. και εκτος αυτου σκεψου τη ζημια θα κανει σε εμας αυτο τωρα που θα ξεμουρέψουν οι υπολοιπες εταιρειες και θα ανεβασουν τις τιμες τους στο θεο.. απο τα 500 ευρω που επαιρνες φετος μια ναυαρχιδα ισαξια με apple-samsung, του χρονου βλεπω να ξεκινανε απο 650 τουλαχιστον και πανω
    • Comment Link
      tatas
      tatas 15/09/2018 14:33:27

      Μια χαρά μπορείς να δικαιολογήσεις την τιμή ανάλογα ποιος είσαι και τι κάνεις.



      Χεχχεχεε... καλό...



      Να το θέσω αλλιώς. Όταν κλείνει μια μεγάλη δουλειά με data/AI/Neural networks κλπ και βγάζεις το μοντέλο που κάνει 1.500-2000€ και ένα macbook που κάνει 3.000-4.000 άσχετα αν τις δουλειές τις τρέχεις αλλιώς, πόσα χρήματα μπορείς να ζητήσεις παραπάνω; Αρκετά. Το ίδιο γίνεται και με ακριβά αυτοκίνητα κλπ. Φίλος που τα χρησιμοποιεί μόνο τις παρουσιάσεις και τα ραντεβού μπορεί να τα δικαιολογήσει για αυτό είπα ανάλογα. Τώρα οποίος θα το πάρει και δεν θα έχει να πάρει τηλέφωνο τι να σου πω εγώ τα λέω στα μούτρα τους να βάλουν κάρτα και ναι μεν θίγονται και γίνομαι κακός επειδή τους "μειώνω" από την άλλη δεν έχουν τίποτα για να μειώσω γιατί ζουν σε μια φαντασία.
    • Comment Link
      manolinio7
      manolinio7 15/09/2018 11:54:20

      Μια χαρά μπορείς να δικαιολογήσεις την τιμή ανάλογα ποιος είσαι και τι κάνεις.



      Χεχχεχεε... καλό...
    • Comment Link
      PisTolakos
      PisTolakos 15/09/2018 09:29:29
      Οι τιμές αυτές, αν και υπερβολικά φουσκωμένες, είναι κατά κάποιο τρόπο υποφερτές για το εξωτερικό μιας και αγοράζουν κινητά με συμβόλαια κινητής. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα οι τιμές να μειώνονται σημαντικά. Εδώ δεν ισχύει κάτι τέτοιο γιατί τα συμβόλαια είναι κάπως τσιμπημένα.
      Παρ'όλα αυτά, λυπάμαι πολύ για την πολιτική που ακολουθεί η apple, δεν ανακάλυψε και κάτι καινούριο που να δικαιολογεί την αυξημένη κοστολόγηση των συσκευών της. Το κακό είναι πως θα ακολουθήσουν και οι υπόλοιπες εταιρίες, θα κράξουν στην αρχή, αλλά θα κάνουν τα ίδια...
    • Comment Link
      tatas
      tatas 15/09/2018 07:03:57
      Μια χαρά μπορείς να δικαιολογήσεις την τιμή ανάλογα ποιος είσαι και τι κάνεις.
    • Comment Link
      manolinio7
      manolinio7 14/09/2018 23:37:36

      Αγαπώ τα apple προϊόντα. Ξεχειλίζουν από ποιότητα και κανένα αντροιντ κίνητο η οτιδήποτε άλλο δεν είναι αντάξιο τους. Ένα τέτοιο κινητο μπορεί να σου βγάλει άνετα 5 χρόνια χρήσης.
      Παρολαυτα πραγματικά απογοητεύομαι πολύ βλέποντας αυτές τις τιμές. Η Apple είναι η μεγαλύτερη εταιρία στον κόσμο. Αν αυτή κρατούσε τις τιμές χαμηλά αναγκαστικά θα ακολουθούσαν όλοι οι άλλοι αλλά τώρα είναι σαν να προτρέπει όλες τις εταιρίες να εκτοξεύσουν τις τιμές τους. Φτάσαμε να θεωρούμε εμα κινητο των 600€ φθηνό. Κωμικοτραγική η κατάσταση που βιώνουμε!!



      Αν το εγραφες αυτο πριν μια 5ετια θα συμφωνουσα... αλλα πλεον περα απο το λογισμικο το οποιο ειναι πιο ελαφρυ απτο android kai δουλευει πιο καλα με λιγοτερους πορους, (που ακομα και εκει εχει μειωθει αρκετα η ψαλιδα..) εχει μεινει πισω στα περισσοτερα, και ειδικα στη καμερα που πεφτει συνεχως θεσεις...
    • Comment Link
      xhulio.xhelilai
      xhulio.xhelilai 14/09/2018 23:25:44
      Αγαπώ τα apple προϊόντα. Ξεχειλίζουν από ποιότητα και κανένα αντροιντ κίνητο η οτιδήποτε άλλο δεν είναι αντάξιο τους. Ένα τέτοιο κινητο μπορεί να σου βγάλει άνετα 5 χρόνια χρήσης.
      Παρολαυτα πραγματικά απογοητεύομαι πολύ βλέποντας αυτές τις τιμές. Η Apple είναι η μεγαλύτερη εταιρία στον κόσμο. Αν αυτή κρατούσε τις τιμές χαμηλά αναγκαστικά θα ακολουθούσαν όλοι οι άλλοι αλλά τώρα είναι σαν να προτρέπει όλες τις εταιρίες να εκτοξεύσουν τις τιμές τους. Φτάσαμε να θεωρούμε εμα κινητο των 600€ φθηνό. Κωμικοτραγική η κατάσταση που βιώνουμε!!
    • Comment Link
      manolinio7
      manolinio7 14/09/2018 22:21:24
      Βλεπω τις τιμες και πραγματικα δε μπορω να το χωνεψω.... ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ...

      Υπαρχει κανενας εδω μεσα που να δικαιολογει αυτη τη τιμη?
      πραγματικα θελω να ακουσω τη γνωμη του/ς με επιχειρηματα....
    • Comment Link
      akumiris
      akumiris 14/09/2018 12:53:07
      Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα!!!!!! Πιστεύω να σας κάλυψα.
    • Comment Link
      Sniperalex117
      Sniperalex117 14/09/2018 10:44:11
      Εχουν ξεφυγει οι τιμες στην Ελλαδα. Βραζιλια θα γινουμε σε λιγο...
      Αν δεν κανω λαθος 999$ εκανε το Χ και αλλα τοσα κανει το Xs στην Αμερικη. Εδω αυξηθηκε κι ολας.
    • Comment Link
      Fonis
      Fonis 13/09/2018 19:52:51

      Οι Έλληνες δεν μασάμε από τέτοια ψιλοπράγματα! Θα φάμε τρεις μήνες μόνο μακαρόνια ώστε να το πάρουμε! Α μπορούμε να βάλουμε και 72 άτοκες δόσεις! (Sarcasm mode αν κ σίγουρα θα συμβεί ?)



      Το μόνο σίγουρο είναι ότι αυτό που περιγράφεις θα συμβεί.Μόνο μια διόρθωση,όχι οι Έλληνες,οι Νεοέλληνες.
      Τα 'λεγε και ο Τζιμάκος "Θέλω να γίνω σαν Αμερικάνος..."
    • Comment Link
      teosard
      teosard 13/09/2018 19:48:26
      Να δώσεις τώρα €929 για να έχεις 720p οθόνη. Για γέλια πραγματικά.
    • Comment Link
      Fotis ORIGINAL 21
      Fotis ORIGINAL 21 13/09/2018 19:28:04
      προβλέπω να πουλάνε τα νεφρά τους μερικοί για το iPhone. δεν μπορώ να καταλάβω ρε μάγκες αυτήν την αρρώστια με τα κινητά κάθε χρόνο τη κάθε χρόνο τη λέω κάθε 6 μήνες καινούργιο κινητό και υπαρχουν άτομα που παίρνουν κάθε φορά που βγαίνει καινούργιο σαν τα ζόμπι έχουμε καταντήσει σε πολλά πράγματα Ακούστε κινητο 1000 ευρώ ρε δε πάμε καλά
    • Comment Link
      briganta
      briganta 13/09/2018 18:52:50
      Οι τιμές αυτές που ανακοινώθηκαν για την Ελλάδα για το μοντέλο XR καταρρίπτουν την λογική της Apple για το φθηνό iphone που απευθύνεται στο ευρύ κοινό. ΝΑΙ είναι το φθηνότερο από τα τρία μοντέλα αλλά σε σχέση με τον ανταγωνισμό το κατατάσσει στο επίπεδο ναυαρχίδας. Όσον αφορά τα άλλα δύο μοντέλα οι τιμές τους ειδικά στη μεγάλη χωρητικότητα είναι εκτός πραγματικότητας.
    • Comment Link
      Serkon
      Serkon 13/09/2018 17:31:57
      Παω να παρω αμαξι καλυτερα
    • Comment Link
      simos.mitthias
      simos.mitthias 13/09/2018 16:56:17
      Οι Έλληνες δεν μασάμε από τέτοια ψιλοπράγματα! Θα φάμε τρεις μήνες μόνο μακαρόνια ώστε να το πάρουμε! Α μπορούμε να βάλουμε και 72 άτοκες δόσεις! (Sarcasm mode αν κ σίγουρα θα συμβεί ?)
    • Comment Link
      thanos.tzeb
      thanos.tzeb 13/09/2018 16:55:04
      Θέλω να δω αντιδράσεις στο βίντεο review με τον Αλέκο.

      Τώρα ..γενικά.:
      1)Ένας Apple fun με τόσα λεφτά μπορεί να πάρει νέο macbook
      2)Ένας μη φαν και λογικός ανθρωπος (λογικός όχι επειδή δεν είναι φαν) μπορεί να πάρει ένα αρκετά καλό Android κινητό και καλό PC...και του περισσεύουν και λεφτά
      3)Επίσης νοικιάζεις σπίτι