Read later
  • Written by 
  • Ποινές στους παρόχους που δεν προσφέρουν τις ταχύτητες internet που διαφημίζουν

    Ποινές στους παρόχους που δεν προσφέρουν τις ταχύτητες internet που διαφημίζουν

    Η Αυστραλία συντάσσει νομοσχέδιο

    Η κυβέρνηση της Αυστραλίας είναι έτοιμη να προωθήσει ένα νέο νομοσχέδιο το οποίο θα κάνει παράνομη την ψευδή διαφήμιση των ταχυτήτων internet από τους παρόχους, με πρόστιμα που θα αγγίζουν μέχρι και το ένα εκατομμύριο δολάρια Αυστραλίας.

    Οι χρήστες έχουν ταχύτητες χειρότερες και από dial-up, τη στιγμή που τους έχει υποσχεθεί μία υπερταχεία σύνδεση. – Andrew Wilkie, Βουλευτής Αυστραλίας

    Αρκετές καταγγελίες κάνουν λόγο για πακέτα που θεωρητικά προσφέρουν 25Mbps download και 5Mbps upload, τη στιγμή που στην πραγματικότητα προσφέρουν το 1/10 από αυτά. Το νομοσχέδιο θα υποχρεώσει τους παρόχους να είναι πιο ειλικρινείς για τις πραγματικές ταχύτητες internet που προσφέρουν, για τις ώρες αιχμής και άλλα.

    Να σημειώσουμε πως και στο Ηνωμένο Βασίλειο, οι πάροχοι πρέπει να αναφέρουν στον καταναλωτή τη μέση ταχύτητα που προσφέρουν και όχι τις κορυφαίες. Εσείς τι πιστεύετε; Θα έπρεπε να είχαμε παρόμοια νομοθεσία και στην Ελλάδα ή είστε ικανοποιημένοι από την ειλικρίνεια των διαφημίσεων;

    Login to post comments
    Comments (31)
    Refresh Comments
    Choose Order:
    • Comment Link
      mpouklas18
      mpouklas18 06/03/2018 03:33:12
      Φέρτε το νομοσχέδιο και στην Ελλάδα να βγούμε απ τα μνημόνια ρε παιδιά!! :)
    • Comment Link
      Insane
      Insane 06/03/2018 03:21:02
      Εγώ παιδιά είμαι η εξαίρεση στον κανόνα έχω adsl 24αρα και είμαι μονίμως καρφωμένος στα 23-24 με upload 0.9 :P
    • Comment Link
      manos.chris
      manos.chris 05/03/2018 16:19:03
      Eprepe eidi na exei thespistei nomosxedio
      Den einai dynaton na plironoun 25 kai 50 €
      oi syndromites kai na min exoun toulaxiston tin taxytita pou lene oi paroxoi auto to theoro apati kai ekmetalrusi
    • Comment Link
      Ιορδάνης
      Ιορδάνης 05/03/2018 15:25:21

      ιναλαν 100down/100up με 28 ευρω , την hcn την παταει....


      Cosmote 1up 7down (πληρωνω για 24) με 40 ευρω μαζι με μικρο πακετο ote tv (των 10 ευρω)
    • Comment Link
      hurley
      hurley 05/03/2018 13:59:06
      ιναλαν 100down/100up με 28 ευρω , την hcn την παταει....
    • Comment Link
      scuba21
      scuba21 05/03/2018 10:33:42

      μαγκες μονο ιναλαν η μονη εταιρια στην Ελλαδα που φερνει την οπτικη ινα μεχρι μεσα στο σπιτι http://www.speedtest.net/result/7110228537


      όχι μόνο μάγκα (http://www.hcn.gr/)
    • Comment Link
      hurley
      hurley 05/03/2018 10:21:37
      μαγκες μονο ιναλαν η μονη εταιρια στην Ελλαδα που φερνει την οπτικη ινα μεχρι μεσα στο σπιτι http://www.speedtest.net/result/7110228537
    • Comment Link
      ισίδωρος.τσαλαπάτης
      ισίδωρος.τσαλαπάτης 05/03/2018 10:18:58
      Παιδια οι ελληνες παροχοι λενε μεχρι 25 mbps οχι 25 γιατι ειναι αναλογα με το ποσο μακρια ειναι απο τους δεκτες
    • Comment Link
      στράτος.μπεκόλλης
      στράτος.μπεκόλλης 05/03/2018 08:52:30
      Fisika kai na gini eimoun cosmote plirona gia 25ari kai eixan me to zori 5 mbps internet kai molis eimoun etimos na paw forthnet mou to anevasan kai mou to evalan 50mbps (kai tora stin forthnet pali ta idia 1-5 mpbs internet)
    • Comment Link
      FlipperGRveria
      FlipperGRveria 05/03/2018 07:54:20
      Θα ηθελα να γινει και κατι τετοιο στην Ελλαδα διοτι εγω τωρα εχω cosmote adsl πιο παλια επιανα ping 8ms dowload speed 28 και upload speed 2.05-2.10 και τωρα εχω ping 12ms dowload speed 9-10 και upload 0.67
    • Comment Link
      Tredas
      Tredas 05/03/2018 02:15:03
    • Comment Link
      giwrgos.papakyriakos
      giwrgos.papakyriakos 04/03/2018 23:23:10
      Τα παράπονα μου αντίστοιχα, πληρώνω vdsl 50αρα απέχω ω 2.3 χιλιόμετρα από το καφαο του ΟΤΕ εν τέλη έχω 13down 1.5up με Snr 6-7, όταν είχαν υποσχεθεί να πιάνω 40+. Τώρα που τους λέω να μου βάλουν 30αρα για να μην πληρώνω παραπάνω κάνουν τους Κινέζους και δηλώνουν βλαβες
    • Comment Link
      γιώργος.τεμουρ
      γιώργος.τεμουρ 04/03/2018 22:16:27
      Εγω πληρώνω 24 έχω 2.6 mbps..
      Θα μπορούσαν να κάνουν έναν ελκυστικό συνδυασμό με ασύρματα δεδομένα που εχουμε στα Smart Phone που στην περιοχή μου πιάνω 4G+ με πάνω 50mbps..
    • Comment Link
      theo12
      theo12 04/03/2018 22:10:02
      eprepe na er8ei to 2018 na eksigxrwnistoume edw sto spiti :P
      grhgora-grhgora na pw pws sernotan tosa xronia eixa 0,5-0,6mb/sec download kai 0,3mb/s upload...
      ekana thn anava8mish se 50ara vdsl kai ola pane roloi pia
    • Comment Link
      MokilokD
      MokilokD 04/03/2018 21:55:05

      Μακάρι να υπήρχε κάποιο τέτοιος νόμος! Αλλά κυβέρνηση και Π(ΟΤΕ) πάνε χεράκι χεράκι. Ευτυχώς εγώ εδώ στο Καναδά η βασική εταιρία μου χρεώνουν 50 ταχύτητα, και στο speed test μου δείχνει 60 down/up



      Ναι με μια λεπτομέρεια , ο ΟΤΕ δεν ειναι κρατικος αλλα ιδιωτικός , για την ακρίβεια ειναι της Deutsche Telekom .
    • Comment Link
      Harry T.
      Harry T. 04/03/2018 20:50:40
      Όπως και πολλοί άλλοι, έτσι κι εγώ έχω πρόβλημα με το internet και ουσιαστικά το πληρώνω βαπορίσιο. Είμαι στην Αθήνα, έχω 24άρα γραμμή ADSL και επειδή απέχω 1,5 χιλιόμετρο από τον πλησιέστερο κόμβο πιάνω 5 με 6 Mbps download και περίπου 0,5 Mbps upload. Πάντως να ξέρετε ότι όσο περνάνε τα χρόνια η μέση ταχύτητα του δικτύου θα πέφτει λόγω αυξημένης κίνησης, οπότε χρειάζεται αναβάθμιση του δικτύου. Κάτι που έμαθα όμως μόλις πριν λίγες ημέρες, κι αυτό γιατί μπήκε επιτέλους καινούριο ΚΑΦΑΟ του ΟΤΕ 20 μέτρα από το σπίτι μου, είναι ότι παίζει μεγάλο ρόλο η κατάσταση της καλωδίωσης του δικτύου, τόσο από τον κόμβο του ΟΤΕ που φτάνει μέχρι το σπίτι όσο και η υποδομή στο εσωτερικό του σπιτιού. Δοκιμάστε σαν πρώτο βήμα να πείτε στον πάροχό σας να μεσολαβήσει στον ΟΤΕ για να σας αλλάξει τα καλώδια που φτάνουν μέχρι το σπίτι σας. Απ' όσο ξέρω δεν χρεώνεστε γι' αυτό. Αν η εξωτερική καλωδίωση είναι καλή και το πρόβλημα παραμένει, τότε φταίει η καλωδίωση στο σπίτι σας. Πάντως η μόνη περίπτωση για εγγυημένη ταχύτητα είναι το Fiber to the home, αλλά αυτή η τεχνολογία στην Ελλάδα είναι ακόμα στα σπάργανα και υπάρχει σε ελάχιστες γειτονιές από λίγες εταιρίες. Θα είχα βάλει Fiber to the home αλλά η λύση που προσφέρει μια εταιρία στην περιοχή μου σε επίπεδο triple play δεν είναι ελκυστική (π.χ. τηλέφωνο μόνο μέσω Voip, και ιντερνετική τηλεόραση με ελάχιστα κανάλια) παρ' ότι προσφέρει 100άρα γραμμή.
    • Comment Link
      giorgos.yfantopoulos
      giorgos.yfantopoulos 04/03/2018 20:40:59
      Τι 8 και 10 Mbps λέτε κάποιοι. Καλά είστε. Εδώ Θεσσαλονίκη, Εύοσμος οικοδομή 10ετιας και πληρώνω 24 και πιάνω 3mpbs down και 0.6 upload. Πλάκα με κάνετε δηλαδή. Ελληνικές εταιρίες λένε μετά... Ρε μακάρι να μας αγοράσουν οι Αμερικάνοι μπας και βάλουμε μυαλό. 2018 και ακόμα 3mpbs. Γελοίοι. (κάτοχος ΟΤΕ)
    • Comment Link
      Tatas
      Tatas 04/03/2018 18:54:52
      Μένω στην Νέα Μακρη πριν 7 χρονια κλείδωνα στα 16mbps σήμερα 7 χρονια μετά κλειδώνω στα 8mbps εμείς το πάμε ανάποδα πέφτουμε. Πούλησα κάτι σε ένα παλικάρι από τις Σπέτσες και επειδή είχε θέμα (τελικά έφταιγαν τα windows 10 big surprice) μιλάγαμε ώρες, πήγε η συζήτηση στο internet μου είπε ότι εγώ δεν μπορώ να πω κάτι για τις ταχύτητες γιατί πληρώνω 50 και κλειδώνω στα 52mbps ο λόγος που γίνεται αυτό είναι γιατί ένας μεγάλος του ΟΤΕ έχει εξοχικό πιο πάνω και έχει βάλει διπλή πενηντάρα. Πηγαίντε στον χάρτη της Ελλάδας να δείτε που είναι το ένα μέρος και που το άλλο, όχι ότι έχω τίποτα με τις Σπέτσες για παράδειγμα τις αναφέρω. Αν αλλάξω ποτέ σπίτι θα πρέπει να προσθέσω στα κριτήρια να υπάρχει κάποιο σημαντικό πρόσωπο της κινητής τηλεφωνίας αν δεν έχω ούτε τότε καλη ταχύτητα να ξέρω τουλάχιστον πιο σπίτι να κάψω χαχαχαχα.
    • Comment Link
      FotisPetrou
      FotisPetrou 04/03/2018 18:52:39
      Φυσικά και δεν είμαι ευχαριστημένος από την ισχύ της σύνδεσης μου. 24mb μου λένε και έρχονται τα 8. Και είμαι και δίπλα από το ΚΑΦΑΟ και ζω στην Λάρισα λίγο έξω από το κέντρο..
    • Comment Link
      Asikakos
      Asikakos 04/03/2018 18:06:46
      μακαρι να υπηρχε εδω ελλαδα
    • Comment Link
      legolas18
      legolas18 04/03/2018 17:49:41
      Μακάρι να υπήρχε κάποιο τέτοιος νόμος! Αλλά κυβέρνηση και Π(ΟΤΕ) πάνε χεράκι χεράκι. Ευτυχώς εγώ εδώ στο Καναδά η βασική εταιρία μου χρεώνουν 50 ταχύτητα, και στο speed test μου δείχνει 60 down/up
    • Comment Link
      babis.tsoutouridis
      babis.tsoutouridis 04/03/2018 17:37:02

      Εγώ τι να πω με :
      "VDSL 50"
      Max : 20 download , 2 upload..



      Είσαι μακριά από το καφάο εσύ. Σε συμφαίρει περισσότερο να πας σε adsl2+. Και αν ποτέ βάλουν κανά καφάο το πολύ πολύ 500 μέτρα από το σπίτι σου, που και πάλι θα χεις απώλειες, μην τους πληρώνεις αδίκα. Οι vdsl συνδέσεις έχουν μεγάλες απώλειες ακόμα και σε αποστάσεις της τάξεως των 100-200 μέτρων.


      ναι το ξερω και σιγουρα θα αλλαξω σε adsl απλα θελω να πω τι γινεται :)
    • Comment Link
      panos20
      panos20 04/03/2018 17:31:49

      Εγώ τι να πω με :
      "VDSL 50"
      Max : 20 download , 2 upload..



      Είσαι μακριά από το καφάο εσύ. Σε συμφαίρει περισσότερο να πας σε adsl2+. Και αν ποτέ βάλουν κανά καφάο το πολύ πολύ 500 μέτρα από το σπίτι σου, που και πάλι θα χεις απώλειες, μην τους πληρώνεις αδίκα. Οι vdsl συνδέσεις έχουν μεγάλες απώλειες ακόμα και σε αποστάσεις της τάξεως των 100-200 μέτρων.
    • Comment Link
      babis.tsoutouridis
      babis.tsoutouridis 04/03/2018 17:07:11
      Εγώ τι να πω με :
      "VDSL 50"
      Max : 20 download , 2 upload..
    • Comment Link
      Sollsagan
      Sollsagan 04/03/2018 16:22:07
      Έτσι είναι στα σοβαρά κράτη! Εδώ δυστυχώς η κοροϊδία από τις τηλεφωνικές εταιρείες δεν έχει φραγμούς! Και για να αλλάξει κάτι πρέπει εμείς να επιβραβεύσουμε με τον τρόπο μας τους σωστούς (αν και τα χρήματα που παίζονται στην μέση είναι πολλά...)
    • Comment Link
      kostazZzZ
      kostazZzZ 04/03/2018 15:42:51
      Εδώ στην Ελλάδα σε επαρχίες πληρώνεις 24αρα σύνδεση και πιάνεις τα 8-10 mb download και 1mb upload με το ζόρι
    • Comment Link
      giorgos.petrakis
      giorgos.petrakis 04/03/2018 14:13:59
      τι να πω και γω που μενω μεσα στα χανια στο κεντο και καμια ετερεια δεν μου παρεχει vdsl.τι να πω και γω
    • Comment Link
      PavanGamingz
      PavanGamingz 04/03/2018 14:11:47
      Για αρχή ο (Π)ΟΤΕ και λοιπες εταιριες, πρεπει να παψουν να διαφημιζουν 100ρες και 200ρες συνδεσεις, οταν δεν εχουν καν καλυψει ολη την Ελλαδα με 50ρα και καφαο κτλ. Γελανε και οι πετρες μονο και μονο που διαφημιζουν τετοιες ταχυτητες και θα επρεπε να ντρεπονται σαν δηθεν μεγακολλοσιαιες εταιριες. Και ναι, να παει το προστιμο συννεφο, οταν μας πουλανε 30-35 και μας κλειδωνουν στα 24, μονο και μονο επειδη αυτοι δεν αναβαθμιζουν τα καλωδια κτλ σολες τις περιοχες όπως θαπρεπε. Μια φιλη μου στο Ροτερνταμ πιανει 160 κατεβασμα 24 ανεβασμα. Μηπως να αλλάξουμε χώρα για να δούμε προκοπή απόλες τις απόψεις? Αλλα τι λέω...Ηδη η μιση Ελλάδα έχει φύγει εξωτερικό ΧΧΑΑΧΑΧΑΧ Ντροπή και αίσχος μόνο.
    • Comment Link
      Moson
      Moson 04/03/2018 14:11:11
      Επιβάλετε να γίνει
    • Comment Link
      LowBudgetPcBuilder
      LowBudgetPcBuilder 04/03/2018 12:43:25
      Κανονικα αφου τα 24αρια ειναι περιπου στα 20-25 ευρω πρεπει να παει 1 ευρω το Mbps και να πληρωνουμε αναλογως τα Mbps που πιάνει η συνδεση μας. Αυτο, δεν ξερω κατα ποσο ειναι ευκολο να επιτευχθει μιας και οι ταχυτητες δεν ειναι παντα σταθερες, ειναι το πιο λογικο η μαλλον το πιο ιδανικο να συμβει.
    • Comment Link
      Tatas
      Tatas 04/03/2018 12:04:56
      Κάτι το οποιο δεν θα γίνει ποτε στην Ελλάδα.

    Gaming News