Read later
  • Written by 
  • Επίσημο: Οι αλλαγές ονόματος στο PSN είναι πλέον πραγματικότητα

    Επίσημο: Οι αλλαγές ονόματος στο PSN είναι πλέον πραγματικότητα

    Ξεκινάει σε δοκιμαστική μορφή το χαρακτηριστικό

    Με ανακοίνωσή της στο επίσημο PlayStation Blog, η Sony επιβεβαίωσε τις φήμες που κυκλοφορούν το τελευταίο διάστημα και που ήθελαν την δυνατότητα αλλαγής ονόματος να καταφθάσει στο PSN. Συγκεκριμένα, πλέον θα έχετε τη δυνατότητα να αλλάξετε το PlayStation Network Online ID σας απευθείας από την PlayStation 4 κονσόλα σας.

    Προς το παρόν το χαρακτηριστικό θα διατεθεί σε δοκιμαστική μορφή στο PlayStation Preview Program και θα έχουν πρόσβαση σε αυτό όσοι είχαν εγγραφεί για τις beta εκδόσειςς του λειτουργικού συστήματος της κονσόλας. Κατά τη διάρκεια του preview θα μπορείτε να αλλάξετε το όνομά σας όσες φορές θέλετε.

    Η πρώτη αλλαγή θα είναι δωρεάν και κάθε επόμενη θα χρεώνεται €9.99. Για τους συνδρομητές του PlayStation Plus η τιμή αυτή θα ανέρχεται στα €4.99.

    Υπάρχει ωστόσο μια πολύ σημαντική σημείωση. Το χαρακτηριστικό αυτό είναι συμβατό με τα παιχνίδια του PS4 που κυκλοφόρησαν μετά την 1η Απριλίου του 2018 και με επιλεγμένους από τους δημοφιλέστερους τίτλους του PS4 που κυκλοφόρησαν παλαιότερα. Η Sony δεν εγγυάται πως όλες οι εφαρμογές και τα παιχνίδια των PS4, PS3 και PS Vita θα υποστηρίζουν την αλλαγή του Online ID σας. Οι χρήστες ενδέχεται να συναντήσουν προβλήματα ή errors σε μερικά παιχνίδια.

    Αν για κάποιο λόγο συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα μετά την αλλαγή του ID σας, θα μπορείτε να επιστρέψετε στο παλιό χωρίς καμία χρέωση. Η Sony θα δημοσιεύσει την λίστα με τα συμβατά παιχνίδια που κυκλοφόρησαν πριν την 1η Απριλίου του 2018, μόλις το χαρακτηριστικό γίνει διαθέσιμο στο ευρύ κοινό.

    Με το τρέχον χρονοδιάγραμμα, οι αλλαγές ονόματος αναμένεται να γίνουν διαθέσιμες για όλους τους κατόχους PS4 στις αρχές του 2019.

    Login to post comments
    Comments (11)
    Refresh Comments
    Choose Order:
    • Comment Link
      Harry T.
      Harry T. 11/10/2018 21:24:25
      Εγώ δεν έχω πρόβλημα με το username μου. Πιστεύω όμως ότι δεν πρέπει να χρεώνονται επ' ουδενί οι αλλαγές ονόματος (η πρώτη φορά είναι τσάμπα και μετά χρεώνεται ένα δεκάρικο). Το κακό στην περίπτωση της Sony είναι αυτό που λέει ότι η αλλαγή username δεν θα είναι universal, απλά στα μή υποστηριζόμενα games θα φαίνεται το παλιό σου όταν παίζεις MP. Δεν ξέρω γιατί υπάρχει αυτό το πρόβλημα και πρέπει να υποστηρίζεται από το ίδιο το παιχνίδι αντί από τους servers της Sony, αλλά φαντάζομαι ο κόσμος μπορεί να ζήσει μ' αυτό.
    • Comment Link
      music_lover
      music_lover 11/10/2018 20:39:40
      Νομίζω ότι έλειπε από το psn αυτή η δυνατότητα.
    • Comment Link
      Throrin
      Throrin 11/10/2018 01:19:59
      Εκ πρώτης φαίνεται καλή κίνηση μιας και την περιμέναμε χρόνια, όμως δεν ξέρω αν πρέπει να χαρώ ή να τσαντιστώ. Θα πρέπει να περιμένω πρώτα να δω τι θα γίνει γιατί αυτό που λέει με την συμβατότητα δεν το έχει ξεκαθαρίσει.

      Τι εννοεί ακριβώς; Δεν θα μπορώ να παίξω τα παιχνίδια μου γιατί είναι δεμένα σε άλλο όνομα; Δεν θα λειτουργούν τα saves; Πώς θα είναι;

      Σημείωση 1: Ναι οκ φαίνεται ακριβό και τόσο το έχει και το xbox αλλά ρε παιδιά τα ίδια τα είχαμε πει και χρόνια πριν όταν το είχε κάνει η ΜΣ. Αν είναι τσάμπα ή πάρα πολύ φτηνά τότε θα γινόταν ο κακός χαμός. Θα άλλαζαν όλοι για πλάκα τα ονόματά τους κάθε λίγο και λιγάκι.

      Σημείωση 2: τουλάχιστον στο xbox η αλλαγή δεν έχει κανένα πρόβλημα με τα παλιά σου παιχνίδια.
    • Comment Link
      only_human1987
      only_human1987 10/10/2018 23:50:02

      Αντε επιτέλους καιρός ήταν να αλλάξουμε τα άθλια ονόματα που είχαμε βάλει απ την Α γυμνασίου. Προσωπικά έχω αλλάξει πολλούς λογαριασμούς, θα αλλάξω όνομα στον πιο πρόσφατο και θα το αφήσω εκεί. Η αλήθεια είναι περίμενα να βάλουν κανα 2 ευρω χρέωση για την αλλαγή αλλά πάνε να τα αρπαξουν μαζικά από μελλοντικές αλλαγές. 10 ευρώ χρέωση, αλήθεια? Θα βγάλουν εύκολα λεφτά εκεί στη Sony απ τα πιτσιρίκια.



      Χαχαχα.. οντως ρε φιλε κι εγω στον ενα μου λογαριασμο (τον οποιο εχω καμια 10αρια χρονια καο βαλε.. ) εχω ενα ονομα και στο τελος ειχα βαλει κι ενα X και πλεον θυμιζει ονοματα ταινιων πορνό..!! αστα να πανε..!!

      Αλλα ρε Sony-microsoft, τι 10 ευρω για ενα ονομα? κοψτε τα ληγμενα... θα το αλλαξω μια φορα προσεκτικα και τελος, λεφτα για τετοια πραγματα μου φαινονται τραγικα... αλλα για να το κανουν σημαινει οτι υπαρχει κοσμος που πληρωνει ακομα και και γιαυτο το πραγμα... φοβερο....



      Αφήστε παίδες κι εγώ είχα βάλει καταλάθος ανάποδα το έτος γέννησης,οτι να ναι!Επιτέλους αρχίσανε να ξυπνάνε εκεί στη Sony και γι αυτό και για το Cross Play.
    • Comment Link
      Ο εγγονός
      Ο εγγονός 10/10/2018 20:45:54
      Στο xbox δεν υπαρχει free η πρωτη φορα. Τουλαχιστον οταν εγω θελησα να το αλλαξω μου ζητησε 10 ευρω κ εννοειται οτι δεν πληρωσα
    • Comment Link
      manolinio7
      manolinio7 10/10/2018 19:32:18

      Αντε επιτέλους καιρός ήταν να αλλάξουμε τα άθλια ονόματα που είχαμε βάλει απ την Α γυμνασίου. Προσωπικά έχω αλλάξει πολλούς λογαριασμούς, θα αλλάξω όνομα στον πιο πρόσφατο και θα το αφήσω εκεί. Η αλήθεια είναι περίμενα να βάλουν κανα 2 ευρω χρέωση για την αλλαγή αλλά πάνε να τα αρπαξουν μαζικά από μελλοντικές αλλαγές. 10 ευρώ χρέωση, αλήθεια? Θα βγάλουν εύκολα λεφτά εκεί στη Sony απ τα πιτσιρίκια.



      Χαχαχα.. οντως ρε φιλε κι εγω στον ενα μου λογαριασμο (τον οποιο εχω καμια 10αρια χρονια καο βαλε.. ) εχω ενα ονομα και στο τελος ειχα βαλει κι ενα X και πλεον θυμιζει ονοματα ταινιων πορνό..!! αστα να πανε..!!

      Αλλα ρε Sony-microsoft, τι 10 ευρω για ενα ονομα? κοψτε τα ληγμενα... θα το αλλαξω μια φορα προσεκτικα και τελος, λεφτα για τετοια πραγματα μου φαινονται τραγικα... αλλα για να το κανουν σημαινει οτι υπαρχει κοσμος που πληρωνει ακομα και και γιαυτο το πραγμα... φοβερο....
    • Comment Link
      kostazZzZ
      kostazZzZ 10/10/2018 19:16:51
      Και στο xbox 10€ είναι ρε...τι γκρινιάζετε
    • Comment Link
      Baltazard
      Baltazard 10/10/2018 18:26:15
      επιτελους εγινε η αλλαγη που ολοι σας περιμενατε.για μενα καλα εκανε και εβαλε χρεωση γιατι δεν μπορεις ν`απασχολεις έναν προγραμματιστη για να σου κανει αυτην την δουλεια και να μην το πληρωνεις.Και στο xbox 10€ την πληρωνεις την αλλαγη ονοματος αλλα εκει δεν μιλησε κανενας..
    • Comment Link
      Teolicious
      Teolicious 10/10/2018 17:24:29
      10 ευρώ για αλλαγή ονόματος? Τι καπνισανε εκει περα?
    • Comment Link
      VENOM AWAKENS GR
      VENOM AWAKENS GR 10/10/2018 16:51:57
      Αντε επιτέλους καιρός ήταν να αλλάξουμε τα άθλια ονόματα που είχαμε βάλει απ την Α γυμνασίου. Προσωπικά έχω αλλάξει πολλούς λογαριασμούς, θα αλλάξω όνομα στον πιο πρόσφατο και θα το αφήσω εκεί. Η αλήθεια είναι περίμενα να βάλουν κανα 2 ευρω χρέωση για την αλλαγή αλλά πάνε να τα αρπαξουν μαζικά από μελλοντικές αλλαγές. 10 ευρώ χρέωση, αλήθεια? Θα βγάλουν εύκολα λεφτά εκεί στη Sony απ τα πιτσιρίκια.
    • Comment Link
      Petsoulis
      Petsoulis 10/10/2018 16:17:08
      Αιντε επιτελους

    Tech & Science News