Read later
  • Written by 
  • Το πρώτο trailer από το Resident Evil 2 Remake ξυπνά αναμνήσεις

    Το πρώτο trailer από το Resident Evil 2 Remake ξυπνά αναμνήσεις

    Ο εφιάλτης του Leon και της Claire έρχεται στη νέα γενιά

    Πριν μερικά χρονιά, ανακοινώθηκε πως η περιπέτεια του Leon και της Claire στο Resident Evil 2 θα επαναδημιουργηθεί από την αρχή για την νέα γενιά. Η στιγμή όπου τα λόγια τελικά έγιναν πράξη έφτασε. Μία στιγμή που έρχεται να υπενθυμίσει στους fans την κλασική Resident Evil συνταγή. Από το πουθενά, η Capcom στην σκηνή της Sony στην Ε3 2018, παρουσίασε το πρώτο εκπληκτικό trailer από το άκρως αναμενόμενο remake.

    Δημιουργημένο από την αρχή, ο τίτλος έρχεται με ολοκαίνουριο οπτικοακουστικό τομέα και υπόσχεται μία όχι ίδια, αλλά ακόμα καλύτερη ατμοσφαιρική horror εμπειρία. Το Resident Evil 2 κυκλοφορεί στις 25 Ιανουαρίου 2019 στα PS4, Xbox One και PC.

     

    Login to post comments
    Comments (32)
    Refresh Comments
    Choose Order:
    • Comment Link
      BringitOn81
      BringitOn81 13/06/2018 23:25:56

      20 χρόνια μετά θα ζήσουμε ξανά μια από τις μεγαλύτερες στιγμές του gaming....17 χρονών τότε , σε pc με cpu intel Celeron και gpu voodoo 3dfx το παιχνίδι έδειχνε και ήταν κάτι το απίστευτο για την εποχή !



      3dfx Voodoo 5 5500 ! The first dual Gpu ! Glide graphics και τα μυαλά στα κάγκελα!
    • Comment Link
      gr_leon
      gr_leon 13/06/2018 10:07:32
      Το όνειρο δεκαετιών γίνεται πραγματικότητα. Το καλύτερο Resident μόλις έγινε καλύτερο!
    • Comment Link
      vags.pans
      vags.pans 13/06/2018 01:08:45
      Κυριολεκτικά το πρωτο μου παιχνιδι στο psx. 12-13 χρονων να ημουν. Τοτε δίνανε 2 cd. Το ενα με την Claire το αλλο με τον Leon. 20.000δρχ. Μικρες αλλαγες στο story αλλα ηταν ωραια μαγκια για την εποχη. Θυμαμαι τα απιστευτα γραφικά τοτε, την βαρια και πολυ τρομακτικη ατμοσφαιρα. Καθε δωματιο, καθε πορτα που ανοιγες, το εκανες παιρνοντας μια πολυ βαθια ανασα προτου αντικρυσεις οτι σε περιμενε. Οσο θαραλλεος και να το παιζα μικρος, ηταν παιχνιδι που με εκανε να βλεπω και εφιαλτες στον υπνο μου. Οταν το τερματισα , εφυγε ενα βαρος απο μεσα μου. Οκ παιδικη ηλικια κλπ αλλα ηταν το ΠΡΩΤΟ παιχνιδι που με εκανε να νιωσω πραγματικα φοβο. Γι αυτο το λογο το εχω στην καρδια μου. Το Silent Hill το επαιξα στην συνεχεια και μου κατσε πιο ελαφρυ εχοντας παιξει RE. Επειτα ανταλλαξα τον Leon για το FFVII, μια πολυ δικαιη ανταλλαγη για την εποχη. Αρα σιγουρα θα προστεθει στην λιστα μου το remake.
    • Comment Link
      Manager
      Manager 12/06/2018 20:47:40
      Αυτό που βλέπω εγώ είναι ότι όχι απλά ξεφύγαμε από τη "Γιαπωνεζίλα" από το 4 και μετά που είχαν καταντήσει σαν Άνιμε τα παιχνίδια, αλλά δεν επιστρέψαμε απλά στα B-movies που ήταν τα πρώτα παιχνίδα, αλλά χτίζουμε στο πιο "σοβαρό" ύφος του 7.
      Εμένα πάντως ένα remake αλά RE1 δε θα με χάλαγε και να βλέπαμε σε ένα νέο RE αυτή την προσέγγιση. Όπως και να έχει όμως, ανυπομονούμε.
    • Comment Link
      JohnUnboxer
      JohnUnboxer 12/06/2018 20:13:11
      Είναι σοκαριστικό να βλέπεις αυτό το παιχνίδι έτσι!
    • Comment Link
      Gunslinger
      Gunslinger 12/06/2018 19:30:54
      Είχα προετοιμαστεί για τρελό θάψιμο ώς παμπάλαιος purist της σειράς.
      Δέν ξέρω πώς ακριβώς τα κατάφεραν, αλλά φαίνεται να βρίσκονται σε ΠΟΛΥ καλό δρόμο.
      Ιδανική απόδοση ατμόσφαιρας και art direction σε υψηλά επίπεδα όπως αξίζει στο RE 2.
      Δέν έχω κανένα παράπονο απο αυτό που είδα και επειδή διέψευσε τις προβλέψεις μου το θεωρώ
      ίσως την κορυφαία στιγμή της φετινής E3.
    • Comment Link
      manolinio7
      manolinio7 12/06/2018 17:29:11
      ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ..!!!!!

      ΤΟ ΘΕΛΩ ΤΩΡΑ..!!!!
    • Comment Link
      AlExKaLaC
      AlExKaLaC 12/06/2018 17:08:03
      ΣΟΚ!!!
    • Comment Link
      Saturn 32
      Saturn 32 12/06/2018 12:58:35
      Το είχα πάρει day one στο psx (που άλλου ;;; ,απλά τότε είχαμε φάει τον παππα ότι θα βγει και στο saturn ) ήταν Παρασκευή !!! Πάω σπίτι κλείνω παράθυρα -ρολά - κουρτίνες !!! Και για 3 μέρες χάθηκα στον μοναδικό αυτό παιχνίδι !!! Έτοιμος να το ξαναζήσω και πάλι !!! Άλλη αυτή την φορά με παρέα τον Giannakidi junior !!!
    • Comment Link
      Stathis_Stalker
      Stathis_Stalker 12/06/2018 12:54:04
      20 χρόνια μετά θα ζήσουμε ξανά μια από τις μεγαλύτερες στιγμές του gaming....17 χρονών τότε , σε pc με cpu intel Celeron και gpu voodoo 3dfx το παιχνίδι έδειχνε και ήταν κάτι το απίστευτο για την εποχή !
    • Comment Link
      integra hellsing
      integra hellsing 12/06/2018 12:24:53

      ημουν τεταρτη η πεμπτη δημοτικου στο original και με κανε να νοιωσω κωλογερος αυτο το trailer,day one εννοειτε!!!



      τι να πουμε κ εμεις που ειμασταν τριτη λυκειου.................-.- (παει κλαιει στην γωνια)
    • Comment Link
      integra hellsing
      integra hellsing 12/06/2018 12:21:49
      ανατριχιασα................αμα ειχε κ ενα resident evil με την φωνη (θυμουνται οι παλιοτεροι)...........αντε γεια .......κοναμι ελπιζω να μην κανεις καμια μαλακια .......μακαρι να παρουμε οτι βλεπουμε σε παρακαλω .........
    • Comment Link
      Angelargi
      Angelargi 12/06/2018 11:35:24
      Πωωω συγκινηθηκα ρε μαλακες. Εντωμεταξυ λεει οτι η RE ENGINE εχει flat φωτισμο που ξερω γω το lightning παιζει να ειναι απο τα highlights του RE7. Ασιατες ρε φιλε, τι να πεις τωρα. Οπως και να χει παντως δικαιολογειται απολυτα η σιγη ολα αυτα τα χρονια.
    • Comment Link
      s_a_s_u_k_e
      s_a_s_u_k_e 12/06/2018 11:22:29
      Έχω την εντύπωση οτι τα πιο πολλά χειροκροτήματα απο όλο το 3ήμερο έπεσαν εδω.
      Δεν ξέρω αλλα φαίνεται οτι έχουν κανει τρομερή δουλειά και μπράβο τους.
      Μακάρι να πάει τραίνο στις πωλήσεις(με την προυπόθεση οτι θα είναι καλό) μπάς και δούμε σε πολύ μικρο χρονικό διάστημα(2-3 χρόνια) remake 3 και δεν ξέρω και έγω τι αλλο.10 φορές πάντως remake 3 παρά resident evil 8...just saying...
    • Comment Link
      ShadowGP
      ShadowGP 12/06/2018 11:11:47
      Οτι καλύτερο έδειξε η Sony χθες! Και το μόνο μαζί με το Spiderman με ημερομηνία κυκλοφορίας.
    • Comment Link
      TheJunk1Monkey
      TheJunk1Monkey 12/06/2018 10:22:37
      Επιτέλους.Μάλλον έφτιαξαν κάτι πολύ καλό.
    • Comment Link
      ninty
      ninty 12/06/2018 09:32:56
      τα σαγονια στο πατωμα...το μοναδικο trailer απ την παρουσιαση της σονυ που ειδα 2 φορες και θα ακολουθησουν κι αλλες...
    • Comment Link
      seit
      seit 12/06/2018 08:51:26
      Τεραστιος τιτλος
    • Comment Link
      Petsoulis
      Petsoulis 12/06/2018 08:15:57
      Να επισκεφτώ πάλι την racoon city και τι στον κόσμο.
    • Comment Link
      namnoc00
      namnoc00 12/06/2018 05:53:21
      “REmake 2's theme was "Darkness", it's running on a much advanced version of the RE engine as the previous version couldn't do blacks well, and the lighting was both resource heavy and flat looking. They made various changes to the RE Engine for REmake 2 specifically, the lighting and shadows being one of the biggest changes. Outside of graphically this game being MUCH darker, the game also is emphasizing the THEME of darkness. Capcom internally has always viewed RE2 to have a strong theme of 'darkness', a story of characters trapped in a nightmare they need to escape from, going through situations that try and test them, and with each character with a layer of tragedy to them. They wanted to emphasize the honorific situation, and as a result set out to make this a horror game rather than action or the like. The game does have action, but so did the original RE2, the emphasis this time is MUCH stronger on the horror aspect though, and I know from what I know mechanically and from what I've seen I think this has a chance to maybe be the scariest RE game that's existed.

      This game is more a reimagining than a straight-up remake, the team worked really hard to 'not fuck this up', but they had a direction they wanted to do with this remake and went for it. I probably shouldn't say this next part, but they do want to do the same treatment to RE3, but that'll be based on if REmake 2 performs well. One of the teams goals though was to make this the "best RE game ever," and they've been trying really hard to those ends.”

      Υ.γ. Live Gameplay Demo αύριο
    • Comment Link
      EminemUH
      EminemUH 12/06/2018 05:36:33
      Συγκλονιστικό... Φαίνεται το απόλυτο remake.
    • Comment Link
      SupahMari0
      SupahMari0 12/06/2018 05:33:05

      Για δείτε και αυτό το trailer

      https://youtu.be/xtxJtQa6VSw


      Απορώ γιατί δεν έδειξαν αυτό. Είναι κρίμα να βλέπω ότι δεν είναι μέσα στα πρώτα 3 που εντυπωσίασαν περισσότερο. Με αυτό το trailer πάντως είμαι κάπως διχασμένος. Βλέπω πολύ όμορφα πράματα και καλοφτιαγμένα, όμως είμαι πολύ επιφυλακτικός.
    • Comment Link
      namnoc00
      namnoc00 12/06/2018 04:49:15
      Για δείτε και αυτό το trailer

      https://youtu.be/xtxJtQa6VSw
    • Comment Link
      GrayFox
      GrayFox 12/06/2018 04:43:47
      Ανυπομονώ πώς και πώς και θέλω να βγει καλό
      Αλλά η αλήθεια ειναι πως τα μοντέλα των χαρακτήρων τα περίμενα καλύτερα.
      Ελπίζουμε πως το όποιο θέμα θα διορθωθεί κατά την ανάπτυξη.
    • Comment Link
      namnoc00
      namnoc00 12/06/2018 04:42:41
      The genre-defining masterpiece Resident Evil 2 returns, completely re-built from the ground up for a deeper narrative experience. Using Capcom’s proprietary RE Engine, Resident Evil 2 offers a fresh take on the classic survival horror saga with breathtakingly realistic visuals, heart-poundingly immersive audio, a new over-the-shoulder camera, and modernized controls on top of gameplay modes from the original game. The nightmares return reimagined for the PlayStation®4 and PlayStation®4 Pro on January 25, 2019. In Resident Evil 2, the classic action, tense exploration, and puzzle solving gameplay that defined the Resident Evil series returns. Players join rookie police officer Leon Kennedy and college student Claire Redfield, who are thrust together by a disastrous outbreak in Raccoon City that transformed its population into deadly zombies. Both Leon and Claire have their own separate playable campaigns, allowing players to see the story from both characters’ perspectives. The fate of these two fan favorite characters is in players hands as they work together to survive and get to the bottom of what is behind the terrifying attack on the city. Will they make it out alive?
    • Comment Link
      Dead3nD
      Dead3nD 12/06/2018 04:36:17
      Επιλογή κάμερας πρώτου και τρίτου προσώπου βλέπω, μηχανή γραφικών από το R.E 7...θα σπέρνει!!
    • Comment Link
      NikeFerrari
      NikeFerrari 12/06/2018 04:35:44
      Ε Π Ι Τ Ε Λ Ο Υ Σ !!!!!!
    • Comment Link
      stark1st
      stark1st 12/06/2018 04:24:54
      Οκ. Απλά σοκ. Τι έκαναν τα παλικάρια;;;
    • Comment Link
      SupahMari0
      SupahMari0 12/06/2018 04:20:25
      Δεν μας έδειξαν gameplay δυστυχώς, και δεν με έπεισε η μηχανή γραφικών. Επίσης λέει pre order now... Από που?
    • Comment Link
      don87
      don87 12/06/2018 04:19:46
      ημουν τεταρτη η πεμπτη δημοτικου στο original και με κανε να νοιωσω κωλογερος αυτο το trailer,day one εννοειτε!!!
    • Comment Link
      Captain_Zaraki
      Captain_Zaraki 12/06/2018 04:16:43
      Τι κανανε ρε.Αυτο ΝΑΙ ΕΙΝΑΙ REMAKE!!!!!!!
    • Comment Link
      Stratoulis
      Stratoulis 12/06/2018 03:53:03
      ΤΡΕΜΩ

    Tech & Science News