Read later
  • Written by 
  • The Last of Us Part II: Άστραψε και βρόντηξε η Ellie στο πρώτο gameplay trailer

    The Last of Us Part II: Άστραψε και βρόντηξε η Ellie στο πρώτο gameplay trailer

    12 λεπτά από το πολυαναμενόμενο sequel της Naughty Dog!

    Στη σκηνή της Sony στην E3 2018 ανέβηκε η Naughty Dog για να παρουσιάσει το εκτενές gameplay demo του The Last of Us Part II. Όχι όμως πριν ο Gustavo Santaolalla κλέψει για λίγο την παράσταση! Ο μουσικοσυνθέτης μάγεψε με τις μελαγχολικές νότες του την αίθουσα καθώς έπαιξε ζωντανά τη μουσική του νέου τίτλου σε μια απίθανη στιγμή για την E3 γενικότερα. Και έπειτα ήρθε το gameplay trailer με τη σκηνή της Sony να αποτελεί ουσιαστικά το περιβάλλον της πρώτης σκηνής του. Τα πράγματα όμως άλλαξαν άρδην και μεταφερθήκαμε στον αδυσώπητο κόσμο του The Last of Us και σε ένα εκτενές gameplay demo που έριξε σαγόνια με τα γραφικά επί της οθόνης, ενώ η βία με την οποία η Ellie αποτελείωνε τους εχθρούς της ήταν άφθονη.

    Τέλος, δεν δόθηκε ημερομηνία κυκλοφορίας για το The Last of Us Part II. Χωρίς περαιτέρω λόγια απολαύστε το ανεπανάληπτο 12 λεπτών gameplay video. 

     

    Login to post comments
    Comments (83)
    Refresh Comments
    Choose Order:
    • Comment Link
      iliasmar98
      iliasmar98 15/06/2018 16:20:19
      Παιδιά είμαι ο μοναδικός που του φαίνεται πως στο 5:02 η φωνή το σωματότυπο και το backpack που μόνο αυτος φοράει μου θυμίζουν πολύ τον Τζόελ ? Επίσης δεν βρέχει και φοράει κουκούλα ίσως φοράει κι ο άλλος για ξεκάρφομα ώστε να τον κάνουν blend νομίζω πως κανένας άλλος απο τους εχθρούς που συναντά η Έλλη στο τρέιλερ δεν φορά κουκούλα. Ο Neil Druckman έχει δηλώσει πως το main theme του πρώτου παιχνιδιού ήταν η αγάπη προφανώς αναφέρεται στους δύο βασικούς χαρακτήρες μεταξύ της Έλλης και του Τζόελ. Kαθαρό specualtion αλλά ήδη ξέρουμε πως το θέμα αυτη τη φορα θα έχει να κανει με το μίσος ίσως να αντιστρέφονται τα πράγματα στο επόμενο game.Επίσης ο Neil είπε στο Ε3 colisseum αναφερόμενος στον Τζόελ πως βρίσκεται κάπου εκει έξω κι αν τα λόγια που επέλεξε δεν ήταν τοσο τυχαία? μιας και το τρέιλερ μας μεταφέρει απο εναν εσωτερικό σε εναν εξωτερικό χωρο και υπάρχει λογικά και κάποιο time jump.Φυσικά μπορεί να κάνω τρανό λάθος αλλά θα ήταν εξαιρετικά έξυπνο να βάλουν τον Τζόελ μέσα στο τρέιλερ σαν έναν common εχθρό χωρίς να το καταλάβει κανείς. Η απλά ολα αυτά είναι ενας καμένος φαν του πρώτου παιχνιδιού που διαβάζει υπερβολικά το τρέιλερ χωρίς λόγο και τίποτα δεν ισχύει :P
    • Comment Link
      stavrosgr
      stavrosgr 14/06/2018 14:27:04

      Δε θα αγορασετε το αριστουργημα γιατι προωθει υπουλα την ομοφιλοφιλια? Λογικα θα φοβαστε μη γινεται γκει και εσεις...


      Δε περιμενα απο πολλους απο αυτους που τα γραψαν τετοιες αποψεις πραγματικα απογοητευση.. Μου αρεσει που ισχυριζεστε οτι δεν εχετε κανενα προβλημα με τους γκει αλλα αν βγει εστω μια ταινια πχ, και εχει πρωταγωνιστη γκει τη κανετε στοχο εχετε γινει sjw στη θεση των sjw ειστε πραγματικα τραγικοι



      Φίλε μπράβο για τα εύστοχα σχόλιά σου.

      Δυστυχώς εγώ το περίμενα γιατί έχω συνηθίσει να βλέπω τέτοιες βλακείες σε ξένα sites. Αυτοί που γκρινιάζουν για την πολιτική ορθότητα (ενώ δεν υπάρχει όπως τώρα) έχουν γίνει τόσο τραγικοί και triggered όσο και οι SJW's.
    • Comment Link
      ChrisGnnR
      ChrisGnnR 14/06/2018 12:39:39
      Εγώ αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι το γιατί κάποιοι έχουν την ανάγκη όταν δεν τους αρέσει κάτι να το κράζουν τόσο έντονα και συνήθως χωρίς επιχειρήματα! παιδιά ένα παιχνίδι είναι, δεν σου αρέσει το λεσβιακό φιλί (ή γενικά οτιδήποτε άλλο) ? πολύ απλά μην πάρεις το παιχνίδι όταν βγει, δε χρειάζεται να το θάβεις όπου βρεις! Ας είμαστε λίγο ποιο χαλαροί γενικά και όχι κατευθείαν "α" και "ου" όταν κάτι δεν μας αρέσει!
    • Comment Link
      Untolder
      Untolder 14/06/2018 12:00:24
      To τι έχω διαβάσει στα σχόλια δεν λέγεται από μερικούς,καλά είστε νέα παιδιά πανέξυπνα και προοδευτικά και σας πείραξε η ομοφυλοφιλία της Εllie;
      Τι να πώ μένω άναυδος,αν και έχουν σωστά απαντήσει στο θέμα προηγούμενα παιδιά,το μόνο που θα προσθέσω είναι ότι σαφώς και δεν είμαστε υποχρεωμένοι να προωθούμε το λεσβιακό κομμάτι όμως και αυτό είναι μέρος της ζωής είτε μας αρέσει είτε όχι αν κάποιοι εδώ μέσα φρικάρουν για αυτό που βλέπουν σε ένα video game τι θα κάνουν δηλαδή αν αύριο μεθαύριο υποθετικά κάνουν κόρη και στην πορεία γίνει λεσβία;
      Στα του παιχνιδιού το παιχνίδι ΤΑ ΣΠΑΕΙ και θα τα σπάσει και σε πωλήσεις θα το δείτε,το gameplay έγινε ακόμα πιο stealth,η Naughty Dog τον σκοπό της τον πέτυχε πάντως με το trailer,όλοι συζητάνε για το παιχνίδι τσάμπα extra διαφήμιση όχι φυσικά ότι την είχε ανάγκη αλλά δεν την βλάπτει κιόλας.
      Και κάτι άλλο μην δω μερικούς από αυτούς που το κράξανε να το παίζουν στο μέλλον και να πορώνονται θα είναι φάουλ,βρε τι μου έρχεται στο μυαλό τώρα α ναι το γνωστό ρητό Κράζεις;θαυμάζεις!
    • Comment Link
      Thornagon
      Thornagon 14/06/2018 10:43:03
      "Είμαι gamer. Παίζω παιχνίδια με σκοτωμούς, ξεκοιλιάσματα, ληστείες, βασανιστήρια, βιασμούς, και ότι σκατά άλλο βρω, αλλά μην τυχόν και δω ομοφυλοφιλία στα παιχνίδια μου γιατί θα τους πάρει και θα τους σηκώσει"

      Κάτι ανθρωπάκια σαν εσάς με κάνουν να σιχαίνομαι την gaming κοινότητα. Σοβαρευτείτε μερικοί και λύστε τα κόμπλεξ σας.
    • Comment Link
      crysis
      crysis 14/06/2018 09:12:20
      exoume giemisei .gkasmades. .pantou...otan ryxni xtyphmata sto yposinidhto ..tou ,kathe paidiou th einai ayto tote .eite bia h omofilofheia sinomoseia den einai . kopsane to tsigaro k to malaka kai ala ..to ai ston diaolo ee ayto mporoun na to lene .amerikanakia mas kanane ta paidia me th .sapila . pou fortonoun . . kathimerina
    • Comment Link
      Don Valzat
      Don Valzat 14/06/2018 08:59:07
      Ευτυχώς που κάποιες εταιρίες σαν την Naughty Dog κ την CD Projekt Red έχουν κερδίσει το δικαίωμα να δουλεύουν πανω στο όραμα τους χωρίς συμβιβασμούς. Μακάρι ο κόσμος να τους στηρίξει γτ αυτο είναι το αληθινό gaming κ όχι τα multi της EA κ της Activision.
    • Comment Link
      manolinio7
      manolinio7 14/06/2018 02:55:14

      Παιχνιδαρα δυο λεσβιες να φιλιούνται και γραφικα ,αυτο το gameplay ητε παιξω shadow of tomp raider ειτε παιξω αυτο πια η διαφορά?αφου ειναι ακ ρ ι β ω ς ιδια.



      Tο οτι συγκρινεις το τωρινο tomb raider με το the last of us, προφανως δε το χεις παιξει καθολου το 1ο (TLOU), δεν εχεις ΙΔΕΑ τι παιχνιδαρα ειναι και πετας οτι σου κατεβει στο κεφαλι απλα και μονο να βγαλεις hate γιατι δεν εχεις ps4 (η ps3).... δηλαδη θες να μας πεις οτι εσυ αμα δεις παιχνιδι και μοιαζει το gameplay του με καποιο αλλο, δεν υπαρχει κανενας λογος να ασχοληθεις μαζι του αφου θα ειναι η ιδια εμπειρια σωστα? το story του καθε παιχνιδιου δε παιζει κανενα ρολο κατα τη δικη σου αποψη... οποτε μη ξανα ασχοληθεις με παιχνιδια αφου πανω κατω ολα ιδια ειναι..!!! προσπαθησε να μην εκτιθεσε τοσο εντονα γιατι το πιο πιθανο ειναι να μη σε παιρνει κανεις στα σοβαρα....

      ΥΓ.. και μη μου πεις τη κλασικη απαντηση οτι το εχεις παιξει... αδικα θα κανεις το κοπο..
    • Comment Link
      Teolicious
      Teolicious 14/06/2018 00:46:24

      Ωραια δικαιωμα τους να βαλουν και να δημιουργήσουν οπως θελουν και μεσα στο παιχνιδι ας κανουν οτι θελουνε ..Αλλα μια ερώτηση ..Γιατι διάλεξαν την συγκεκριμένη σκηνη που δεν εχει να προσφέρει κατι για το παιχνιδι σε trailer της ε3 που την βλεπει τοσος κοσμος?? Θελω συγκεκριμένη απάντηση πανω στην ερώτηση μου χωρις της φιλοσοφημένες απαντησης γυρω γυρω...Απο εμενα τρωει χ το παιχνιδι ..


      Παιδια κουρασατε πραγματικα, μην ειστε τοσο ευαισθητοι και μυγιαγγιχτοι δεν κανει καλο. Ωριμαστε επιτελους.
    • Comment Link
      Alex681
      Alex681 13/06/2018 19:59:28

      Ωραια δικαιωμα τους να βαλουν και να δημιουργήσουν οπως θελουν και μεσα στο παιχνιδι ας κανουν οτι θελουνε ..Αλλα μια ερώτηση ..Γιατι διάλεξαν την συγκεκριμένη σκηνη που δεν εχει να προσφέρει κατι για το παιχνιδι σε trailer της ε3 που την βλεπει τοσος κοσμος?? Θελω συγκεκριμένη απάντηση πανω στην ερώτηση μου χωρις της φιλοσοφημένες απαντησης γυρω γυρω...Απο εμενα τρωει χ το παιχνιδι ..



      Δεν μπορεί να σου το απαντήσει κανείς αυτό φίλε γιατί δεν έχει σημασία.Η ND αυτή την σκηνή την διάλεξε γιατί αυτήν θεώρησαν ότι ήθελαν να δείξουν.
      Δεν ξέρω τι ηλικίας είσαι αλλά άμα είσαι ενήλικας και τσαντίζεσαι που βλέπεις δύο γυναίκες να φιλιούνται,ε τι να σου πω πρέπει πρώτα μάλλον να λύσεις κάποια κομπλεξικά σου και μετά να σχολιάζεις.
    • Comment Link
      insane
      insane 13/06/2018 19:02:11

      Ωραια δικαιωμα τους να βαλουν και να δημιουργήσουν οπως θελουν και μεσα στο παιχνιδι ας κανουν οτι θελουνε ..Αλλα μια ερώτηση ..Γιατι διάλεξαν την συγκεκριμένη σκηνη που δεν εχει να προσφέρει κατι για το παιχνιδι σε trailer της ε3 που την βλεπει τοσος κοσμος?? Θελω συγκεκριμένη απάντηση πανω στην ερώτηση μου χωρις της φιλοσοφημένες απαντησης γυρω γυρω...Απο εμενα τρωει χ το παιχνιδι ..


      Θες απαντηση παρε μια οχι πολυ "φιλοσοφημενη" τα Last of Us πονταρουν στα συναισθηματα ειναι γεγονος το κανουν απ το πρωτο με τρομερη ποιοτητα και χωρις περιττο μελοδραμα. Το ιδιο κανουν και εδω προφανως θελαν να δειξουν την αλλη πλευρα της αγαπης την ερωτικη και προφανως εφοσον στην Εllie αρεσουν τα κοριτσια εγινε οτι εγινε. Παρολαυτα οι ερωτησεις σας θυμιζουν ερωτησεις τυπου γιατι ειναι μπλε ο ουρανος δλδ κολλατε σε κατι πραγματα....ΟΤΙ ΝΑ ΝΑΙ.
      Να κανω και εγω μια ερωτηση? Η Ellie γιατι εχει φακιδες μηπως ο δημιουργος ανηκει σε μια σιεχτα φακιδομουρηδων που θελουν να κατακτησουν το πλανητη?
      Ξανα λεω. ΟΤΙ ΝΑ ΝΑΙ!!
    • Comment Link
      seit
      seit 13/06/2018 16:55:08
      Ωραια δικαιωμα τους να βαλουν και να δημιουργήσουν οπως θελουν και μεσα στο παιχνιδι ας κανουν οτι θελουνε ..Αλλα μια ερώτηση ..Γιατι διάλεξαν την συγκεκριμένη σκηνη που δεν εχει να προσφέρει κατι για το παιχνιδι σε trailer της ε3 που την βλεπει τοσος κοσμος?? Θελω συγκεκριμένη απάντηση πανω στην ερώτηση μου χωρις της φιλοσοφημένες απαντησης γυρω γυρω...Απο εμενα τρωει χ το παιχνιδι ..
    • Comment Link
      Vlad_25
      Vlad_25 13/06/2018 14:59:08

      Παιχνιδαρα δυο λεσβιες να φιλιούνται και γραφικα ,αυτο το gameplay ητε παιξω shadow of tomp raider ειτε παιξω αυτο πια η διαφορά?αφου ειναι ακ ρ ι β ω ς ιδια.



      Διορθωση, gayplay :-p
    • Comment Link
      FonikoRapanaki
      FonikoRapanaki 13/06/2018 14:47:37
      Όσο πάνε οι Ε3 και γίνονται χειρότερες, οχι απο την πλευρά των παιχνιδιών αλλά της κοινότητας.Φέτος ειλικρινά έχω αηδιάσει με όσα έχω διαβάσει σε forums και διάφορα μέσα κάλυψης της έκθεσης.Έχουμε γίνει μου φαίνεται πολύ μυγιάγγιχτοι και "ευαίσθητοι" σε οτι αφορά τα video games και δεν μπορούμε πλεον να αποδεχτούμε καμία αλλαγή ή εξέλιξη στο μέσο αυτό.
      Last of Us 2:"Γιατί η Ellie είναι λεσβία, πολύ φάουλ απο τη ND, το πήγανε στα άκρα"
      Death Stranding:"Δεν δείξανε τίποτα, walking simulator"
      Cyberpunk:"First person, ΤΙΝΑΦΤΟΡΕ?"

      Κόσμε, άραξε και πες τη γνώμη σου αμα θες πολιτισμένα και οχι να κοπανάς σαν αούγκανος το πληκτρολόγιο γράφοντας ασυναρτησίες απλά και μόνο επειδή δεν φτιάξανε το παιχνίδι στα δικά σου μέτρα.Περίμενε μέχρι να έχεις περισσοτερες πληροφορίες και όταν βγει και ειναι πατάτα τότε ναι να του ρίξουμε ντομάτες μαζί, αλλά να θες να αλλάξεις το όραμα των devs χωρίς να έχεις ιδέα για το που το πάνε και τι θέλουν να κάνουν είναι λίγο εγωιστικό και τραβηγμένο.
    • Comment Link
      gr_leon
      gr_leon 13/06/2018 11:46:56
      Πάνω κάτω είδαμε ότι ακριβώς περιμέναμε να δούμε.

      Όσο αφορά τη σχέση δυο ομόφυλων κοριτσιών και τον τόσο ντόρο που ακολούθησε, είναι λίγο αστείο και υποκριτικό. Γιατί αν είναι έτσι τότε όλα τα παιχνίδια κάτι προωθούν. Είτε αυτό λέγεται βία, είτε σεξισμός, είτε οπλοκατοχή, είτε ο πόλεμος, είτε αλκοόλ, είτε ναρκωτικά, είτε οτιδήποτε με το οποίο καταπιάνεται. Το παιχνίδι απευθύνεται σε ενήλικες, το ηλικιακό όριο δεν αναγράφεται για πλάκα στο κουτάκι. Οι γονείς πρέπει κάποια στιγμή να ασχοληθούν με το παιδί τους και να μη ψάχνουν αποδιοπομπαίους τράγους για να κρύψουν την ανικανότητα επικοινωνίας τους. Κανένα παιδί δεν αντιγράφει νοοτροπίες και συμπεριφορές από το ίντερνετ, την τηλεόραση ή ένα παιχνίδι. Αντιγράφει από την οικογένειά του και τους φίλους του στο σχολείο. Αν το ίδιο το παιδί αδυνατεί να καταλάβει (που ας μη γελιόμαστε τα σημερινά παιδιά είναι πολύ εξυπνότερα απ΄ότι εμείς στην ηλικία τους) πως δεν μπορεί να πετάξει απ' το παράθυρο σαν τον Σούπερμαν ή να φέρει ένα σφυρί στο κεφάλι κάποιου όπως στο Rabbids Invansion, είναι ευθύνη του γονιού να του το εξηγήσει όχι κάποιου στούντιο. Τώρα αν ένας ενήλικας παραβλέπει όλα τα άλλα στοιχεία που κάνουν ένα παιχνίδι...παιχνίδι και κολλάει στη σχέση διότι νιώθει ότι ενοχλείται, γιατί ενοχλείται όταν έμμεσα λέει "δε με ενοχλεί αλλά κρύψτε την "ανωμαλία" να μη τη βλέπω" είναι λίγο υποκριτικό. Ευτυχώς υπάρχουν χιλιάδες άλλες επιλογές εκεί έξω σε παιχνίδια. Είναι πραγματικά κρίμα που αντί να χαιρόμαστε για ένα τέτοιο παιχνίδι σαν το Last of Us 2 να καθόμαστε και να ασχολούμαστε σαν τα μεσημεριανάδικα στη τηλεόραση για ένα τέτοιο θέμα εν έτη 2018.

      Πιο παλιά είχαμε γράψει ένα ανάλαφρο αρθράκι για τους γελοίους λόγους που κάποιοι κατηγορούν τα video games. Απ' ότι φαίνεται ακόμα επίκαιρο είναι... https://unboxholics.com/stories/12489-goneis-se-apognosi
    • Comment Link
      Taylor
      Taylor 13/06/2018 10:29:40

      Ok το gameplay και τα γραφικά άψογα θα είναι τέλειο game όπως και το προηγούμενο.
      Αλλα ειλικρινά αίσχος με όλα τα υπερβολικά φεμινιστικά και λεσβιακά στοιχεία...καταντάει βαρετό.
      Ειδικά στην αρχή που βρίζουνε τον άντρα και πάνε να χορέψουνε μαζί τι να πω...μάλλον εγώ είμαι ο παράξενος.
      Δεν είμαι κατά τον γυναικείων χαρακτήρων σε game, αντιθέτως όταν φτιάχνω χαρακτήρα σε ένα rpg φτιάχνω πάντα γυναικείων, γιατί δεν μου αρέσει να παίζω όλη την ώρα με τριχομπαλες...αλλα εδώ το ξεφτιλίσανε ειδικά μετά που η Ellie έφαγε καμια δεκαρια βέλη και 3-4 σφαίρες και δεν πέθανε ε ντάξει η υπερβολή τις δυναμικής γυναίκας σε όλο το μεγαλείο του.


      Η Ellie ήταν πάντα λεσβία, αν είχες παίξει το dlc του πρώτου (Left Behind) λογικά θα το θυμόσουν.
      Οπότε δεν κάνει εντύπωση που το βλέπουμε τώρα στο δεύτερο μέρος της σειράς.



      Όχι όχι δεν με κατάλαβες, δεν κατακρίνω το γεγονός ότι είναι λεσβία ναι ξέρω ότι είναι λεσβία, κατακρίνω το γεγονός ότι ξαφνικά όλοι οι άντρες είναι άχρηστοι και βλάκες και τρώω καμια 10ρια βέλη και σφαίρες και ζω μια χαρά, ενώ σε αλλα game θα ψόφαγε με 4-5 χτυπήματα...
      Με λίγα λόγια κατακρίνω την αηδιαστική προπαγανδα που γίνετε κατά τον αντρών.
      Όταν βλέπεις games όπως το assassins creed τώρα η και το saint row παλιά να έχουν κάτι τέτοιο τόσο καλοχτισμένο και τόσο smooth, σε ένα trailer σαν το the last of us ε όσο να ναι θα σε πειράξει κάπως.



      Δηλαδή είναι αηδιαστική προπαγάνδα κατά των αντρών (lol) επειδή η πρωταγωνίστρια θέλει παραπάνω χτυπήματα για να πεθάνει απ'τον πρωταγωνιστή στο 1?Λίγο παρανοϊκό κι υπερβολικό σχόλιο, δεν νομίζεις; Κάθισες και μέτρησες τα χτυπήματα που έφαγε η Ellie (που αν θυμάμαι καλά από χθες που το είδα, δεν πρέπει να' ταν πάνω από 5, ενώ και στο 1ο παιχνίδι στο normal παραπάνω ήθελες για να πεθάνεις) κι έβγαλες το συμπέρασμα ότι είναι φεμινιστικό κι ότι θεωρεί τους άντρες βλάκες κι άχρηστους. Αλλά ακόμη και να ίσχυε αυτό με τα χτυπήματα, δεν σου πέρασε καν απ'το μυαλό ότι είναι διαφορετικό παιχνίδι και μπορεί να είναι στο easy επειδή το δείχνουν στο Ε3; Η παράνοια σε όλο το μεγαλείο της. Δεν είναι όλα θεωρίες συνωμοσίας και φεμινιστικές μαλακίες.



      Δεν μου φάνηκε και τόσο στο easy...
      Ναι φίλε μου ναι όλα αυτά που αναφέρεις είναι φεμινιστικές προπαγάνδες τι να κάνουμε τώρα έτσι είναι τα πράγματα, δεν ξέρεις μάλλον τι γίνετε στον κόσμο και ειδικά στο εξωτερικό.
      Δεν θα κάτσω να κάνω συζήτηση εδώ για αυτό το πράγμα, απλά αυτό το κομμάτι για μένα ήταν μεγάλο foul, όσο για τα υπόλοιπα κομμάτια, gameplay και γραφικά τα είπα ποιο κάτω.
    • Comment Link
      insane
      insane 13/06/2018 09:03:17

      Παιχνιδαρα δυο λεσβιες να φιλιούνται και γραφικα ,αυτο το gameplay ητε παιξω shadow of tomp raider ειτε παιξω αυτο πια η διαφορά?αφου ειναι ακ ρ ι β ω ς ιδια.


      Παραλήρημα... Αν αρχίσω να γράφω τι έχει το last of us και τι δεν έχει το tomb raider και το τι κάνει πολύ καλύτερα η naughty δε θα τελειώσω ούτε αύριο οπότε ας το αυτο μη γράφεις εκτίθεσαι γιατί αυτό δεν ειναι γνώμη ή άποψη αλλά ισοπέδωση. Πάνε παίξε Λάρα τώρα
    • Comment Link
      insane
      insane 13/06/2018 08:01:53

      Δε θα αγορασετε το αριστουργημα γιατι προωθει υπουλα την ομοφιλοφιλια? Λογικα θα φοβαστε μη γινεται γκει και εσεις...


      Δε περιμενα απο πολλους απο αυτους που τα γραψαν τετοιες αποψεις πραγματικα απογοητευση.. Μου αρεσει που ισχυριζεστε οτι δεν εχετε κανενα προβλημα με τους γκει αλλα αν βγει εστω μια ταινια πχ, και εχει πρωταγωνιστη γκει τη κανετε στοχο εχετε γινει sjw στη θεση των sjw ειστε πραγματικα τραγικοι


      Γράψε ότι απευθύνεσαι και σε εμένα απόλυτα ρε μεγάλε,δεν είναι κακό.Πραγματικα δεν έχω θέμα με τους gay και έχω και φίλους που είναι σοβαροί άνθρωποι και δεν χρειάζεται να βγουν με τα 12ποντα και τις ζαρτιερες σαν ξεπεσμενα π@υτανακια για να τους αποδεχτεί ο κόσμος.Τους έχει αποδεχτεί η κοινωνία γιατί είναι νορμάλ άτομα,με τις ζωές τους,την καθημερινότητα τους,τις ανασφάλειες τους αλλά πάνω από όλα ξέρουν τι σημαίνει η λέξη σεβασμός.Η Naughty ήθελε απλά να προκαλέσει ντόρο και γνώριζε πολύ καλά πως θα υπάρχουν αντιδράσεις μετά από αυτό.Το κακό είναι ότι η εταιρεία δεν μας έχει συνηθίσει σε τέτοιου είδους μάρκετινγκ (ναι μάρκετινγκ είναι και αυτό) και εμένα προσωπικά με χαλάει να βλέπω μια τόσο ταλαντούχα και ποιοτική ομάδα να ακολουθεί τέτοια ύπουλα μονοπάτια.Δεν με ενόχλησε που ο Trevor στο GTA πηδούσε τον τύπο στο τροχόσπιτο,ούτε που η γυναίκα του Michael γ@μιωταν με τον γυμναστή...ούτε και όλες οι υπερβολές και μπιχτες θρησκευτικού,πολιτικού,ρατσιστικού περιεχομένου γιατί ξέρω ότι είναι η Rockstar και γουστάρει να προκαλεί με θέματα που άλλοι δεν τολμούν να πιάσουν.Οποτε ναι μεγάλε,όχι απλά προωθεί την ομοφυλοφιλία η Naughty Dog αλλά προσπαθεί και μέσα από αυτό να κερδίσει.


      Φιλαράκι μακάρι να μπορούσα να καταλάβω και εγώ πως έβγαλες το συμπέρασμα ότι η εταιρεία προσπαθει να κερδίσει από αυτό πραγματικά δε μπορώ να καταλάβω το σκεπτικό σου, τι ακριβώς να κερδίσει εταιρεία σα την naughty dog που έχει έτσι και αλλιώς την αγάπη του κόσμου, σε τέτοια φθηνά κόλπα καταφευγουν αλλες εταιρείες όχι αυτή δλδ το συμπέρασμα σου το έβγαλες επειδή αυτό είναι τρεηλερ; Δεν είναι επιπόλαιο και ρηχό αυτό; Το παιχνίδι της ροκσταρ σατιρίζει γενικώς τα πάντα και τους πάντες και μάλλον για αυτό δεν είχες θεμα. από εκεί και πέρα ξέραμε εξαρχής ότι αρέσουν τα κορίτσια στην ellie δεν μπορώ να καταλάβω τι σε ενοχλει τόσο ότι το μάθαμε σε dlc και οι αντιγκει κεραίες σου ανίχνευσαν ομοφυλοφιλικές συνωμοσίες; Εσύ έβγαλες συμπερασμα ότι αξίζει μόνο 20 ευρώ απ' τη τσέπη σου το ίσως ένα απ' τα καλύτερα παιχνίδια της γενιάς μας και αυτό διοτι είναι γκέι η πρωταγωνίστρια και προσπαθείς απελπισμένα να το δικαιολογήσεις γράφοντας για συμφέροντα και συνωμοσίες. Όπως ειπε και ο φίλος Loumpo είδαμε επιτέλους gameplay τρεηλερ από αυτό το έπος και κάποιοι μιλάτε για τις προτιμήσεις της ellie και για συνωμοσίες προωθησης και όχι για το παιχνίδι αυτό καθαυτο!!!

      Στο δεύτερο σχόλιο μου νομίζω κάνω ξεκάθαρο σε ποιόν απευθυνομαι και όχι τπτ άλλο δεν πα να λες ότι έχεις 100 γκέι φίλους δε φαίνεσαι καθόλου εξοικειωμένος με τη διαφορετικότητα αμέσως να το προσδιορίσεις κάπου..
    • Comment Link
      seit
      seit 13/06/2018 07:13:50
      Παιχνιδαρα δυο λεσβιες να φιλιούνται και γραφικα ,αυτο το gameplay ητε παιξω shadow of tomp raider ειτε παιξω αυτο πια η διαφορά?αφου ειναι ακ ρ ι β ω ς ιδια.
    • Comment Link
      Dead3nD
      Dead3nD 13/06/2018 01:10:00

      Δε θα αγορασετε το αριστουργημα γιατι προωθει υπουλα την ομοφιλοφιλια? Λογικα θα φοβαστε μη γινεται γκει και εσεις...


      Δε περιμενα απο πολλους απο αυτους που τα γραψαν τετοιες αποψεις πραγματικα απογοητευση.. Μου αρεσει που ισχυριζεστε οτι δεν εχετε κανενα προβλημα με τους γκει αλλα αν βγει εστω μια ταινια πχ, και εχει πρωταγωνιστη γκει τη κανετε στοχο εχετε γινει sjw στη θεση των sjw ειστε πραγματικα τραγικοι


      Γράψε ότι απευθύνεσαι και σε εμένα απόλυτα ρε μεγάλε,δεν είναι κακό.Πραγματικα δεν έχω θέμα με τους gay και έχω και φίλους που είναι σοβαροί άνθρωποι και δεν χρειάζεται να βγουν με τα 12ποντα και τις ζαρτιερες σαν ξεπεσμενα π@υτανακια για να τους αποδεχτεί ο κόσμος.Τους έχει αποδεχτεί η κοινωνία γιατί είναι νορμάλ άτομα,με τις ζωές τους,την καθημερινότητα τους,τις ανασφάλειες τους αλλά πάνω από όλα ξέρουν τι σημαίνει η λέξη σεβασμός.Η Naughty ήθελε απλά να προκαλέσει ντόρο και γνώριζε πολύ καλά πως θα υπάρχουν αντιδράσεις μετά από αυτό.Το κακό είναι ότι η εταιρεία δεν μας έχει συνηθίσει σε τέτοιου είδους μάρκετινγκ (ναι μάρκετινγκ είναι και αυτό) και εμένα προσωπικά με χαλάει να βλέπω μια τόσο ταλαντούχα και ποιοτική ομάδα να ακολουθεί τέτοια ύπουλα μονοπάτια.Δεν με ενόχλησε που ο Trevor στο GTA πηδούσε τον τύπο στο τροχόσπιτο,ούτε που η γυναίκα του Michael γ@μιωταν με τον γυμναστή...ούτε και όλες οι υπερβολές και μπιχτες θρησκευτικού,πολιτικού,ρατσιστικού περιεχομένου γιατί ξέρω ότι είναι η Rockstar και γουστάρει να προκαλεί με θέματα που άλλοι δεν τολμούν να πιάσουν.Οποτε ναι μεγάλε,όχι απλά προωθεί την ομοφυλοφιλία η Naughty Dog αλλά προσπαθεί και μέσα από αυτό να κερδίσει.
    • Comment Link
      Knight
      Knight 12/06/2018 23:26:15
      "You smell like a pile of garbage" και μετά φιλί.... που αν το πω εγώ αυτό, έστω και για αστείο, θα ψάχνω το σαγόνι μου...
      Επίσης ΤΙ ΤΡΕΙΛΕΡΑΡΑ ΗΤΑΝ ΑΥΤΗ
    • Comment Link
      KTI23
      KTI23 12/06/2018 22:12:58
      Eυτυχως τα σχολια(και τα likes) μενουν και θα φαινονται.
      Κριμα που ειδαμε τετοιο trailer και gameplay σκηνες και ασχολουμαστε με παπαριες
    • Comment Link
      dimanimus
      dimanimus 12/06/2018 22:06:26
      α ρε naughty dog εγγυηση!
    • Comment Link
      Loumpo
      Loumpo 12/06/2018 22:03:50
      Έχουμε δει επιτέλους νέα απο Last of us part II, έχουμε επιτέλους δει gameplay και μαζεύουμε τα σάλια μας. Πάμε να κάνουμε μια κουβέντα ήρεμα και ώραια να συζητήσουμε τι μας άρεσε τι δεν μας άρεσε τι θα θέλαμε να δούμε και τι δεν είδαμε, αλλά τι καταλήγουμε να διαβάζουμε? Προώθηση ομοφυλοφιλίας, για φεμινισμούς και για όλα αυτά. Όταν υπάρχει αυτή η κρητική σε ένα παιχνίδι που δείχνει δύο κοπέλες να φιλιούνται ( όποιος κ αν είναι ο λόγος, είτε αρέσει η μια στην άλλη, είτε να ζηλέψει ο άλλος είτε οτιδήποτε ) αναρωτιέμαι ποια θα είναι η συμπεριφορά όταν έξω στην καθημερινότητα μας δύο άνθρωποι είτε αγόρια είτε κορίτσια φιλιούνται μεταξύ τους.Τι πιο αθώο δηλαδή απο το να ερωτευτούν.

      Ας λύσουμε πρώτα το πρόβλημα που έχουμε μέσα μας και μετά ας κοιτάξουμε αν κάνει λάθος η Naughty Dog.

      Υ.Γ: Με ανυπομονησία περιμένουμε επόμενο τρέιλερ η οτιδήποτε άλλο. Let's go Naughty!
    • Comment Link
      insane
      insane 12/06/2018 21:35:04

      Η naughty dog από το left behind προσπαθούσε να προωθήσει την ομοφυλοφιλία και την διαφορετικότητα.Η Ellie τότε ήταν 14 και η μαυρουλα (καθόλου τυχαίο που ήταν μαύρη) ήταν 15 αν θυμάμαι καλά.Ολα κομπλέ όμως... μπορεί να έκανε μεταγραφή τον Μένιο Φουρθιώτη η Naughty και να το πέρασε σε άλλο επίπεδο ο τύπος.Δεν έχω θέμα με τους gay που σέβονται τον εαυτό τους και στηρίζουν τα πιστεύω τους όμορφα και ωραία.Εχω θέμα όμως με την τηλεόραση,την μουσική και τα videogames που προσπαθούν να το προωθήσουν ύπουλα.Πειτε ότι είμαι υπερβολικός αλλά ειλικρινά δεν θα το αγοράσω το παιχνίδι,ίσως στο 20€.



      Δε ξερω τα ποσοστα τις ομοφυλοφιας στο πλανητη αλλα ειμαι σιγουρος οτι το ποσοστο των ταινιων που πρωταγωνιστης ειναι γκει ειναι πολυ μικροτερο απο το πρωτο οποτε οτι λετε καταριπτεται , υπαρχουν και αυτοι αποδεχτειτε το.

      Δεν εισαι υπερβολικος εισαι οπισθοδρομικος και πιο επικινδυνος απο εναν γκει χαχαχα
    • Comment Link
      Petros_Kar
      Petros_Kar 12/06/2018 21:34:51
      TINAFTORE
    • Comment Link
      insane
      insane 12/06/2018 21:31:24
      Δε θα αγορασετε το αριστουργημα γιατι προωθει υπουλα την ομοφιλοφιλια? Λογικα θα φοβαστε μη γινεται γκει και εσεις...


      Δε περιμενα απο πολλους απο αυτους που τα γραψαν τετοιες αποψεις πραγματικα απογοητευση.. Μου αρεσει που ισχυριζεστε οτι δεν εχετε κανενα προβλημα με τους γκει αλλα αν βγει εστω μια ταινια πχ, και εχει πρωταγωνιστη γκει τη κανετε στοχο εχετε γινει sjw στη θεση των sjw ειστε πραγματικα τραγικοι

    • Comment Link
      Γιαννης Μαντζακιδης
      Γιαννης Μαντζακιδης 12/06/2018 19:35:51
      Το πρώτο The Last Of Us και αναφαίρομαι μόνο στη βασική ιστορία χωρίς to DLC μας δημιούργησε το αίσθημα της σχέσης πατέρα-κόρης ανάμεσα στον joel και στην ellie. Και μετά από τα χρόνια αναμονής βγάλανε στην psx το πρώτο τρέιλερ του παιχνιδιού και όπως ήταν αναμενόμενο δεν είδαμε κάποια ημερομηνία κυκλοφορίας λέμε οκ θελουν το χρόνο τους να βγάλουν ένα ακόμη διαμαντάκι, βγαίνει το επόμενο τρέιλερ και το hype φτάνει στα ύψη και πιστεύουμε πως στην E3 θα δούμε κάτι για την κυκλοφορία του παιχνιδιού. Τελικά έφτασε η E3 και βλέπουμε το τρέιλερ στο οποίο δεν μας δείχνουν τίποτα για τον joel για τον οποίο δημιούργησαν πολλά ερωτήματα με το πρώτο τρέιλερ σχετικά με το αν ζεί η αν πέθανε και ανταυτού μας δείχνουν την σεξουαλική προτίμηση της Ellie στην οποία πάνω "μάλλον θα στηριχθει η ιστορια της εκδίκησης της" δεν μπορούσαν να μην δείξουν πρώτο πράγμα αυτό στο τρέιλερ ας το έδειχναν μέσα στο παιχνίδι τουλάχιστον αν και αχρείαστο στοιχείο το οποίο δεν προσθέτει κάτι . Στο τέλος του βίντεο πάλι δεν δίνουν κανένα στοιχείο για το πότε θα κυκλοφορήσει και η sony συνεχίζει να χρυσώνει το χάπι χωρίς να δινει ημερομηνία κυκλοφορίας η έστω έτος!!!
    • Comment Link
      Angelargi
      Angelargi 12/06/2018 18:51:56

      Πάντως σε video ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ (επαναλαμβάνω ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ) δεν χρειάζεται η πλύση εγκεφάλου. Είτε έμμεσα, είτε (όπως εδώ) άμεσα.

      Νταξει τα λουζόμαστε στην καθημερινότητά μας τα διάφορα, αλλά να υποχρεώνουμε και τα πιτσιρίκια μας να μεγαλώσουν γρηγορότερα, γιατί να χρειάζεται η κρεατομηχανή.... Ε, ΟΧΙ..

      ΠΑΙΧΝΙΔΑΡΑ, αλλά αχρείαστο Φ-Α-Ο-Υ-Λ από Naughty Dog.


      Πλυση εγκεφαλου? Ουαου φιλε...
    • Comment Link
      AlExKaLaC
      AlExKaLaC 12/06/2018 17:08:54
      ΣΟΚ!!!
    • Comment Link
      Wolden9sHarry
      Wolden9sHarry 12/06/2018 16:49:35
      Οτι το παιχνιδι θα ειναι παιχνιδαρα αυτο ειναι σιγουρο..αλλα..οχι παλι Scripted gameplay ρε παιδια..ελεος..και στο 1 ετσι ειχαν κανει!! Και ξανα ελεος που σε κανενα παιχνιδι δεν παρουσιαστηκε μια ημερονηνια..Τελειωνε το καθε βιντεο και ενιωθα κενος!!Ελπιζω απλα να βγει το 19!
    • Comment Link
      SpyrosJDM
      SpyrosJDM 12/06/2018 16:36:21

      Η naughty dog από το left behind προσπαθούσε να προωθήσει την ομοφυλοφιλία και την διαφορετικότητα.Η Ellie τότε ήταν 14 και η μαυρουλα (καθόλου τυχαίο που ήταν μαύρη) ήταν 15 αν θυμάμαι καλά.Ολα κομπλέ όμως... μπορεί να έκανε μεταγραφή τον Μένιο Φουρθιώτη η Naughty και να το πέρασε σε άλλο επίπεδο ο τύπος.Δεν έχω θέμα με τους gay που σέβονται τον εαυτό τους και στηρίζουν τα πιστεύω τους όμορφα και ωραία.Εχω θέμα όμως με την τηλεόραση,την μουσική και τα videogames που προσπαθούν να το προωθήσουν ύπουλα.Πειτε ότι είμαι υπερβολικός αλλά ειλικρινά δεν θα το αγοράσω το παιχνίδι,ίσως στο 20€.


      Ακριβως. Στο left behind δεν με ενοχλησε και τοσο γιατι εγινε μπαμ και τελειωσε. Στο trailer του 2 ομως το πανε αλλου το θεμα, κοροιδευουν και κραζουν τον τυπο που γουσταρει την γκομενα της Eliie και μετα αφου φυγει φασωνωνται... ειμαι φαν της σειρας αλλα με ξενερωσε αυτο. Μια rockstar χρειαζεται τωρα με ενα GTA 6 να τους βαλει ολους στη θεση τους με την σατιρα που συνηθηζει να κανει.
    • Comment Link
      DarkSynbios
      DarkSynbios 12/06/2018 16:33:58

      Ok το gameplay και τα γραφικά άψογα θα είναι τέλειο game όπως και το προηγούμενο.
      Αλλα ειλικρινά αίσχος με όλα τα υπερβολικά φεμινιστικά και λεσβιακά στοιχεία...καταντάει βαρετό.
      Ειδικά στην αρχή που βρίζουνε τον άντρα και πάνε να χορέψουνε μαζί τι να πω...μάλλον εγώ είμαι ο παράξενος.
      Δεν είμαι κατά τον γυναικείων χαρακτήρων σε game, αντιθέτως όταν φτιάχνω χαρακτήρα σε ένα rpg φτιάχνω πάντα γυναικείων, γιατί δεν μου αρέσει να παίζω όλη την ώρα με τριχομπαλες...αλλα εδώ το ξεφτιλίσανε ειδικά μετά που η Ellie έφαγε καμια δεκαρια βέλη και 3-4 σφαίρες και δεν πέθανε ε ντάξει η υπερβολή τις δυναμικής γυναίκας σε όλο το μεγαλείο του.


      Η Ellie ήταν πάντα λεσβία, αν είχες παίξει το dlc του πρώτου (Left Behind) λογικά θα το θυμόσουν.
      Οπότε δεν κάνει εντύπωση που το βλέπουμε τώρα στο δεύτερο μέρος της σειράς.



      Όχι όχι δεν με κατάλαβες, δεν κατακρίνω το γεγονός ότι είναι λεσβία ναι ξέρω ότι είναι λεσβία, κατακρίνω το γεγονός ότι ξαφνικά όλοι οι άντρες είναι άχρηστοι και βλάκες και τρώω καμια 10ρια βέλη και σφαίρες και ζω μια χαρά, ενώ σε αλλα game θα ψόφαγε με 4-5 χτυπήματα...
      Με λίγα λόγια κατακρίνω την αηδιαστική προπαγανδα που γίνετε κατά τον αντρών.
      Όταν βλέπεις games όπως το assassins creed τώρα η και το saint row παλιά να έχουν κάτι τέτοιο τόσο καλοχτισμένο και τόσο smooth, σε ένα trailer σαν το the last of us ε όσο να ναι θα σε πειράξει κάπως.



      Δηλαδή είναι αηδιαστική προπαγάνδα κατά των αντρών (lol) επειδή η πρωταγωνίστρια θέλει παραπάνω χτυπήματα για να πεθάνει απ'τον πρωταγωνιστή στο 1?Λίγο παρανοϊκό κι υπερβολικό σχόλιο, δεν νομίζεις; Κάθισες και μέτρησες τα χτυπήματα που έφαγε η Ellie (που αν θυμάμαι καλά από χθες που το είδα, δεν πρέπει να' ταν πάνω από 5, ενώ και στο 1ο παιχνίδι στο normal παραπάνω ήθελες για να πεθάνεις) κι έβγαλες το συμπέρασμα ότι είναι φεμινιστικό κι ότι θεωρεί τους άντρες βλάκες κι άχρηστους. Αλλά ακόμη και να ίσχυε αυτό με τα χτυπήματα, δεν σου πέρασε καν απ'το μυαλό ότι είναι διαφορετικό παιχνίδι και μπορεί να είναι στο easy επειδή το δείχνουν στο Ε3; Η παράνοια σε όλο το μεγαλείο της. Δεν είναι όλα θεωρίες συνωμοσίας και φεμινιστικές μαλακίες.



      Ας το παω λιγο offtopic. Και ομως φιλε μου στο εξωτερικο που ειμαι αυτο ακριβως λενε για τους ανδρες και πολλα χειροτερα.
    • Comment Link
      Dead3nD
      Dead3nD 12/06/2018 15:58:01
      Η naughty dog από το left behind προσπαθούσε να προωθήσει την ομοφυλοφιλία και την διαφορετικότητα.Η Ellie τότε ήταν 14 και η μαυρουλα (καθόλου τυχαίο που ήταν μαύρη) ήταν 15 αν θυμάμαι καλά.Ολα κομπλέ όμως... μπορεί να έκανε μεταγραφή τον Μένιο Φουρθιώτη η Naughty και να το πέρασε σε άλλο επίπεδο ο τύπος.Δεν έχω θέμα με τους gay που σέβονται τον εαυτό τους και στηρίζουν τα πιστεύω τους όμορφα και ωραία.Εχω θέμα όμως με την τηλεόραση,την μουσική και τα videogames που προσπαθούν να το προωθήσουν ύπουλα.Πειτε ότι είμαι υπερβολικός αλλά ειλικρινά δεν θα το αγοράσω το παιχνίδι,ίσως στο 20€.
    • Comment Link
      stavrosgr
      stavrosgr 12/06/2018 15:41:12

      Ok το gameplay και τα γραφικά άψογα θα είναι τέλειο game όπως και το προηγούμενο.
      Αλλα ειλικρινά αίσχος με όλα τα υπερβολικά φεμινιστικά και λεσβιακά στοιχεία...καταντάει βαρετό.
      Ειδικά στην αρχή που βρίζουνε τον άντρα και πάνε να χορέψουνε μαζί τι να πω...μάλλον εγώ είμαι ο παράξενος.
      Δεν είμαι κατά τον γυναικείων χαρακτήρων σε game, αντιθέτως όταν φτιάχνω χαρακτήρα σε ένα rpg φτιάχνω πάντα γυναικείων, γιατί δεν μου αρέσει να παίζω όλη την ώρα με τριχομπαλες...αλλα εδώ το ξεφτιλίσανε ειδικά μετά που η Ellie έφαγε καμια δεκαρια βέλη και 3-4 σφαίρες και δεν πέθανε ε ντάξει η υπερβολή τις δυναμικής γυναίκας σε όλο το μεγαλείο του.


      Η Ellie ήταν πάντα λεσβία, αν είχες παίξει το dlc του πρώτου (Left Behind) λογικά θα το θυμόσουν.
      Οπότε δεν κάνει εντύπωση που το βλέπουμε τώρα στο δεύτερο μέρος της σειράς.



      Όχι όχι δεν με κατάλαβες, δεν κατακρίνω το γεγονός ότι είναι λεσβία ναι ξέρω ότι είναι λεσβία, κατακρίνω το γεγονός ότι ξαφνικά όλοι οι άντρες είναι άχρηστοι και βλάκες και τρώω καμια 10ρια βέλη και σφαίρες και ζω μια χαρά, ενώ σε αλλα game θα ψόφαγε με 4-5 χτυπήματα...
      Με λίγα λόγια κατακρίνω την αηδιαστική προπαγανδα που γίνετε κατά τον αντρών.
      Όταν βλέπεις games όπως το assassins creed τώρα η και το saint row παλιά να έχουν κάτι τέτοιο τόσο καλοχτισμένο και τόσο smooth, σε ένα trailer σαν το the last of us ε όσο να ναι θα σε πειράξει κάπως.



      Δηλαδή είναι αηδιαστική προπαγάνδα κατά των αντρών (lol) επειδή η πρωταγωνίστρια θέλει παραπάνω χτυπήματα για να πεθάνει απ'τον πρωταγωνιστή στο 1?Λίγο παρανοϊκό κι υπερβολικό σχόλιο, δεν νομίζεις; Κάθισες και μέτρησες τα χτυπήματα που έφαγε η Ellie (που αν θυμάμαι καλά από χθες που το είδα, δεν πρέπει να' ταν πάνω από 5, ενώ και στο 1ο παιχνίδι στο normal παραπάνω ήθελες για να πεθάνεις) κι έβγαλες το συμπέρασμα ότι είναι φεμινιστικό κι ότι θεωρεί τους άντρες βλάκες κι άχρηστους. Αλλά ακόμη και να ίσχυε αυτό με τα χτυπήματα, δεν σου πέρασε καν απ'το μυαλό ότι είναι διαφορετικό παιχνίδι και μπορεί να είναι στο easy επειδή το δείχνουν στο Ε3; Η παράνοια σε όλο το μεγαλείο της. Δεν είναι όλα θεωρίες συνωμοσίας και φεμινιστικές μαλακίες.
    • Comment Link
      tatas
      tatas 12/06/2018 15:19:38

      Φοβερό gameplay και τα physics στις μάχες (άμα κάποια από αυτά δεν είναι scripted) αρκετά αναβαθμισμένα

      Πέρα από αυτό το game δυστυχώς έχει δώσει βάση και έχει πάρει μία "σκοτεινή" τροπή σε όλους τους τομείς (χωρίς να χρειάζεται) που δεν θυμίζουν σε τίποτα τις αξίες που προωθούσε το Last of Us Ι. Στο Last of Us 1 έχουμε (SPOILER ALERT): Τον οικογενειάρχη Joel που έχασε την κόρη του, να αγάπησε σαν κόρη του την Ellie σταδιακά στη διάρκεια του game και στο τέλος να έχουν το ηθικό δίλημμα μεταξύ προσωπικής θυσίας για το κοινό καλό ή όχι.
      Στο Last of Us ΙΙ έχουμε: βασανιστήρια μέχρι αηδίας, δολοφονίες μέχρι αηδίας, έμφαση του παιχνιδιού σε μη κοινά αποδεκτές σεξουαλικές προτιμήσεις (λεσβιακά) και προώθηση Ηθικών Αξιών: "Ζω μόνο για Εκδίκηση"

      Αν και το παιχνίδι ως gameplay και γραφικά είναι αριστούργημα (σίγουρα θα αγοραστεί γι' αυτόν τον λόγο από μένα κάποτε), δεν πρόκειται να το δω ως sequel του Last of Us 1 παρά μόνο στον τομέα του gameplay.



      Η σκηνή στο bar με έκανε και γέλασα. Που είπε στον άλλον "Ναι ναι σε 2 βδομάδες θα είστε πάλι μαζί", κάτσε μονο δώσε μου λίγα λεπτά να την περάσω ένα χεράκι και μετά δικια σου. Αν αυτό ήταν καθαρό gameplay που αμφιβάλλω για μερικά σημεία, θα ήταν super duper ultra easy mode, τώρα για γενικά την ηθική θα δούμε όταν με το καλο βγεί μπορεί να ήταν έτσι η παρουσίαση για να υπάρξουν αντιδράσεις.
    • Comment Link
      Light
      Light 12/06/2018 15:09:39

      Φοβερό gameplay και τα physics στις μάχες (άμα κάποια από αυτά δεν είναι scripted) αρκετά αναβαθμισμένα

      Πέρα από αυτό το game δυστυχώς έχει δώσει βάση και έχει πάρει μία "σκοτεινή" τροπή σε όλους τους τομείς (χωρίς να χρειάζεται) που δεν θυμίζουν σε τίποτα τις αξίες που προωθούσε το Last of Us Ι. Στο Last of Us 1 έχουμε (SPOILER ALERT): Τον οικογενειάρχη Joel που έχασε την κόρη του, να αγάπησε σαν κόρη του την Ellie σταδιακά στη διάρκεια του game και στο τέλος να έχουν το ηθικό δίλημμα μεταξύ προσωπικής θυσίας για το κοινό καλό ή όχι.
      Στο Last of Us ΙΙ έχουμε: βασανιστήρια μέχρι αηδίας, δολοφονίες μέχρι αηδίας, έμφαση του παιχνιδιού σε μη κοινά αποδεκτές σεξουαλικές προτιμήσεις (λεσβιακά) και προώθηση Ηθικών Αξιών: "Ζω μόνο για Εκδίκηση"

      Αν και το παιχνίδι ως gameplay και γραφικά είναι αριστούργημα (σίγουρα θα αγοραστεί γι' αυτόν τον λόγο από μένα κάποτε), δεν πρόκειται να το δω ως sequel του Last of Us 1 παρά μόνο στον τομέα του gameplay.




      Νομίζω αδερφέ ότι τα είπες όλα. Το 1ο είχε αυτόν τον ιερό δεσμό μεταξύ γονιού και κόρης το 2ο τι θα έχει τον δεσμό της teenage γκόμενας; Τεσπά, θα είναι γερό παιχνίδι αλλά δεν πιστεύω ότι θα μου αφήσει το στίγμα που μου άφησε το 1.
    • Comment Link
      Jimaruto
      Jimaruto 12/06/2018 14:57:56
      Φοβερό gameplay και τα physics στις μάχες (άμα κάποια από αυτά δεν είναι scripted) αρκετά αναβαθμισμένα

      Πέρα από αυτό το game δυστυχώς έχει δώσει βάση και έχει πάρει μία "σκοτεινή" τροπή σε όλους τους τομείς (χωρίς να χρειάζεται) που δεν θυμίζουν σε τίποτα τις αξίες που προωθούσε το Last of Us Ι. Στο Last of Us 1 έχουμε (SPOILER ALERT): Τον οικογενειάρχη Joel που έχασε την κόρη του, να αγάπησε σαν κόρη του την Ellie σταδιακά στη διάρκεια του game και στο τέλος να έχουν το ηθικό δίλημμα μεταξύ προσωπικής θυσίας για το κοινό καλό ή όχι.
      Στο Last of Us ΙΙ έχουμε: βασανιστήρια μέχρι αηδίας, δολοφονίες μέχρι αηδίας, έμφαση του παιχνιδιού σε μη κοινά αποδεκτές σεξουαλικές προτιμήσεις (λεσβιακά) και προώθηση Ηθικών Αξιών: "Ζω μόνο για Εκδίκηση"

      Αν και το παιχνίδι ως gameplay και γραφικά είναι αριστούργημα (σίγουρα θα αγοραστεί γι' αυτόν τον λόγο από μένα κάποτε), δεν πρόκειται να το δω ως sequel του Last of Us 1 παρά μόνο στον τομέα του gameplay.
    • Comment Link
      Argaliad
      Argaliad 12/06/2018 14:45:42

      Μόλις έκατσα και είδα και εγώ τα δρώμενα..οκ το παιχνίδι είναι αριστούργημα και έτσι το περιμέναμε όλοι βέβαια!Οκ τα πέρι gay/lesbian που γράφονται..κολοκύθια με την ρίγανη,δεν ασχολούμαι καν!Το τεράστιο παραπονό μου...ΠΑΛΙ ΧΩΡΙΣ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ!Εγώ ειλικρινά έχω ξενερώσει πάρα πολύ με αυτό που κάνει η Σόνυ,στην Ε3 2016 το παρουσιάσανε και ακόμα λέμε..λες το 2019 να βγει,λες το 20?Ένα παιχνίδι είναι παρουσιάστε το και μετά από 2 χρόνια βγάλτε το,ΒΑΡΕΘΗΚΑΜΕΕ!!!



      Τα παιχνιδια πλεον ειναι πολυ πολυπλοκα και χρειαζονται ολο και περισσοτερο χρόνο. Αμα δεν το βγαζαν θα λεγαμε τη κανει η naughtydog και δεν λεει τιποτα πρεπει να μενουν με καποιον τροπο στην επικαιρότητα. Αυτο που πρεπει να γινει είναι να υπαρχουν πολλά καλα studio να παιζουμε παιχνιδαρες μεχρι να φτιαχνονται οι άλλες. Γενικα τα games απο scratch τοπ επιπεδου χρειαζονται 7 χρονια αναπτθξη τα ανακοινωνου στα 5 χρονια περιμενεις τρια. Τωρα το last of us 2 εχει βαση το 1 οποτε μεσα στο 19 θα βγει πιστευω παντως.
    • Comment Link
      TechJohn
      TechJohn 12/06/2018 14:40:07
      Μόλις έκατσα και είδα και εγώ τα δρώμενα..οκ το παιχνίδι είναι αριστούργημα και έτσι το περιμέναμε όλοι βέβαια!Οκ τα πέρι gay/lesbian που γράφονται..κολοκύθια με την ρίγανη,δεν ασχολούμαι καν!Το τεράστιο παραπονό μου...ΠΑΛΙ ΧΩΡΙΣ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ!Εγώ ειλικρινά έχω ξενερώσει πάρα πολύ με αυτό που κάνει η Σόνυ,στην Ε3 2016 το παρουσιάσανε και ακόμα λέμε..λες το 2019 να βγει,λες το 20?Ένα παιχνίδι είναι παρουσιάστε το και μετά από 2 χρόνια βγάλτε το,ΒΑΡΕΘΗΚΑΜΕΕ!!!
    • Comment Link
      stavrosgr
      stavrosgr 12/06/2018 14:38:05

      Πάντως σε video ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ (επαναλαμβάνω ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ) δεν χρειάζεται η πλύση εγκεφάλου. Είτε έμμεσα, είτε (όπως εδώ) άμεσα.

      Νταξει τα λουζόμαστε στην καθημερινότητά μας τα διάφορα, αλλά να υποχρεώνουμε και τα πιτσιρίκια μας να μεγαλώσουν γρηγορότερα, γιατί να χρειάζεται η κρεατομηχανή.... Ε, ΟΧΙ..

      ΠΑΙΧΝΙΔΑΡΑ, αλλά αχρείαστο Φ-Α-Ο-Υ-Λ από Naughty Dog.



      Έλεος που μερικοί θεωρείται πλύση εγκεφάλου όταν δείχνουν κάτι που είναι έστω και λίγο "διαφορετικό". Έχει προχωρήσει ο κόσμος απ' αυτές τις οπισθοδρομικές αντιλήψεις και γνωρίζαμε απ'το DLC τη σεξουαλικότητα της Ellie. Για ποια πιτσιρίκια μιλάς; Το παιχνίδι είναι 18+ κι έχει πολύ σκοτεινή θεματολογία που κάνει ακόμη κι ενήλικους κι έμπειρους gamers να ανατριχιάσουν. Θυμάσαι τι έγινε στην αρχή του Last of us? Στο setting του παιχνιδιού το ξεκοίλιασμα 10 ανθρώπων την ημέρα είναι ρουτίνα κι εσένα σε πείραξε ένα φιλί μεταξύ 2 γυναικών??
    • Comment Link
      kill_Hateful_Django
      kill_Hateful_Django 12/06/2018 14:33:15
      Γτ ψαχνετε παντα κατι αρνητικο?μας δινεται η ευκαιρια να παιξουμε κ να βλεπουμε τετοια παιχνιδια,και μερικοι στεκεστε σε ενα φιλι?12 λεπτα gameplay.τους ειδατε τους μηχανισμους μαχης?την ατμοσφαιρα?τις εκφρασεις στα προσωπα?ειναι πανεμορφο...τρομερη δουλεια.. φοβερο.μπραβο naughty ,μπραβο σονυ.... και ενα τελευταιο.συγγνωμη που η ελλυ στο συμπαν της δεν προλαβε να γνωρισει εναν αλλο κοσμο...σαφως και εκανε τις επιλογες της....rated.....pegi......παρτε το χαμπαρι....βαζουνν οτι θελουν....ακριβως οπως στα θριλερ και στο πορνο... υπαγονται σε κανονες και πλαισια. Τα παιδια προστατευονται απο τους ενηλικους που ειναι γυρω τους... day one. . Limiteddddd
    • Comment Link
      Argaliad
      Argaliad 12/06/2018 14:24:17
      Το οτι το παιδακι 12-13 χρονων οπως λες οι γονεις του το αφησαν ή αδιαφόρησαν για το τι παιχνιδια παιζει θα πειράξει μεσα στο δυστοπικο κόσμο της απολυτης βίας και ηθικου εξευτελισμού του κόσμου του Last of us το οτι η Ellie φιλάει κορίτσια με ξεπερνά. Δηλαδη ειμαστε κομπλε για την Βια και το ολο σε κομμάτια σαδιστικο ξεκοιλιασμα κρεμασμένων ανθρώπων αλλα το παιδι θα πειραχτεί η ψυχοσυνθεση του επειδη εχει την πρωταγωνιστρια Λεσβία ή εναν αντρα Gay κτλπ. Έλεος δηλαδή ξεκολλάτε λιγο με αυτην την νοοτροπία
    • Comment Link
      Taylor
      Taylor 12/06/2018 14:11:39

      Ok το gameplay και τα γραφικά άψογα θα είναι τέλειο game όπως και το προηγούμενο.
      Αλλα ειλικρινά αίσχος με όλα τα υπερβολικά φεμινιστικά και λεσβιακά στοιχεία...καταντάει βαρετό.
      Ειδικά στην αρχή που βρίζουνε τον άντρα και πάνε να χορέψουνε μαζί τι να πω...μάλλον εγώ είμαι ο παράξενος.
      Δεν είμαι κατά τον γυναικείων χαρακτήρων σε game, αντιθέτως όταν φτιάχνω χαρακτήρα σε ένα rpg φτιάχνω πάντα γυναικείων, γιατί δεν μου αρέσει να παίζω όλη την ώρα με τριχομπαλες...αλλα εδώ το ξεφτιλίσανε ειδικά μετά που η Ellie έφαγε καμια δεκαρια βέλη και 3-4 σφαίρες και δεν πέθανε ε ντάξει η υπερβολή τις δυναμικής γυναίκας σε όλο το μεγαλείο του.


      Η Ellie ήταν πάντα λεσβία, αν είχες παίξει το dlc του πρώτου (Left Behind) λογικά θα το θυμόσουν.
      Οπότε δεν κάνει εντύπωση που το βλέπουμε τώρα στο δεύτερο μέρος της σειράς.



      Όχι όχι δεν με κατάλαβες, δεν κατακρίνω το γεγονός ότι είναι λεσβία ναι ξέρω ότι είναι λεσβία, κατακρίνω το γεγονός ότι ξαφνικά όλοι οι άντρες είναι άχρηστοι και βλάκες και τρώω καμια 10ρια βέλη και σφαίρες και ζω μια χαρά, ενώ σε αλλα game θα ψόφαγε με 4-5 χτυπήματα...
      Με λίγα λόγια κατακρίνω την αηδιαστική προπαγανδα που γίνετε κατά τον αντρών.
      Όταν βλέπεις games όπως το assassins creed τώρα η και το saint row παλιά να έχουν κάτι τέτοιο τόσο καλοχτισμένο και τόσο smooth, σε ένα trailer σαν το the last of us ε όσο να ναι θα σε πειράξει κάπως.
    • Comment Link
      Noobmaster_GR
      Noobmaster_GR 12/06/2018 13:58:09
      Τι PEGI 18+ εγώ θα το έβαζα PEGI 38+.
    • Comment Link
      Teolicious
      Teolicious 12/06/2018 13:55:42

      Πάντως σε video ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ (επαναλαμβάνω ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ) δεν χρειάζεται η πλύση εγκεφάλου. Είτε έμμεσα, είτε (όπως εδώ) άμεσα.

      Νταξει τα λουζόμαστε στην καθημερινότητά μας τα διάφορα, αλλά να υποχρεώνουμε και τα πιτσιρίκια μας να μεγαλώσουν γρηγορότερα, γιατί να χρειάζεται η κρεατομηχανή.... Ε, ΟΧΙ..

      ΠΑΙΧΝΙΔΑΡΑ, αλλά αχρείαστο Φ-Α-Ο-Υ-Λ από Naughty Dog.



      https://rating.pegi.info/images/games/age_threshold_icons/18.png

      Σου λεει τιποτα αυτο?
      Νομιζω ειναι στη διακριτικη ευχερεια των directors να επιλεξουν πως θα πλασουν τους χαρακτηρες τους



      Ας μην είμαστε υποκριτές φίλε μου. Πόσοι γονείς κοιτούν τα PEGI ΄σήμερα για τα αφήσουν τα 10-12 χρονών παιδιά τους να παίξουν στο pc ή στην κονσόλα ένα παιχνίδι με πιστολίδι, ζόμπια κλπ. Εσύ δλδ πιστεύεις ότι Naughty Dog δεν θα μπορούσε να φτιάξει παιχνιδάρα με δυνατή υπόθεση, αν δεν έλειπαν τα gay γλωσσόφιλα από τις cutscenes ??? Ε, δεν νομίζω...


      Ξεκολλα, δε θα παθει τιποτα το αθωο παιδακι αν δει δυο κοριτσια να φιλιουνται στο στομα. Ετσι ειναι ο χαρακτηρας της Eλη, ετσι ειναι γραμμενος, ετσι ηθελαν να την φτιαξουν. Ποιο το προβλημα ? Δεν καταλαβαινω γιατι στεκεσαι τοσο πολυ σε μια λεπτομερεια που στο κατω κατω το μονο που επηρεαζει ειναι ο χαρακτηρας και καθολου ολα τα υπολοιπα. Εμενα μαρεσει που το εκαναν αυτο γιατι δινει ποικιλια και σε συνδυασμο με τη δυναμικη προσωπικοτητα της, την διαφοροποιει απο τις υπολοιπες πρωταγωνιστριες στα παιχνιδια.
    • Comment Link
      Error Flynn
      Error Flynn 12/06/2018 13:50:07
      Ακόμη τα ίδια θα λέμε;

      Να τόνιζες πως δεν χρειάζεται αυτή η έμφαση στη σεξουαλικότητα (μιας και το παιχνίδι όντως θα το παίξουν και μικρότερης ηλικίας άτομα) να πω οκ και μαζί σου ασχέτως σεξουαλικής προτίμησης. Να υπερτονίζεις όμως τη gay θεματολογία ως πρόβλημα...; Αυτά είναι θέματα παλιά πλέον. Ο κόσμος προχωρά και πολύ καλά κάνει!

      Πάντως σε video ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ (επαναλαμβάνω ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ) δεν χρειάζεται η πλύση εγκεφάλου. Είτε έμμεσα, είτε (όπως εδώ) άμεσα.

      Νταξει τα λουζόμαστε στην καθημερινότητά μας τα διάφορα, αλλά να υποχρεώνουμε και τα πιτσιρίκια μας να μεγαλώσουν γρηγορότερα, γιατί να χρειάζεται η κρεατομηχανή.... Ε, ΟΧΙ..

      ΠΑΙΧΝΙΔΑΡΑ, αλλά αχρείαστο Φ-Α-Ο-Υ-Λ από Naughty Dog.



      https://rating.pegi.info/images/games/age_threshold_icons/18.png

      Σου λεει τιποτα αυτο?
      Νομιζω ειναι στη διακριτικη ευχερεια των directors να επιλεξουν πως θα πλασουν τους χαρακτηρες τους



      Ας μην είμαστε υποκριτές φίλε μου. Πόσοι γονείς κοιτούν τα PEGI ΄σήμερα για τα αφήσουν τα 10-12 χρονών παιδιά τους να παίξουν στο pc ή στην κονσόλα ένα παιχνίδι με πιστολίδι, ζόμπια κλπ. Εσύ δλδ πιστεύεις ότι Naughty Dog δεν θα μπορούσε να φτιάξει παιχνιδάρα με δυνατή υπόθεση, αν δεν έλειπαν τα gay γλωσσόφιλα από τις cutscenes ??? Ε, δεν νομίζω...


    • Comment Link
      KTI23
      KTI23 12/06/2018 13:15:28

      Πάντως σε video ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ (επαναλαμβάνω ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ) δεν χρειάζεται η πλύση εγκεφάλου. Είτε έμμεσα, είτε (όπως εδώ) άμεσα.

      Νταξει τα λουζόμαστε στην καθημερινότητά μας τα διάφορα, αλλά να υποχρεώνουμε και τα πιτσιρίκια μας να μεγαλώσουν γρηγορότερα, γιατί να χρειάζεται η κρεατομηχανή.... Ε, ΟΧΙ..

      ΠΑΙΧΝΙΔΑΡΑ, αλλά αχρείαστο Φ-Α-Ο-Υ-Λ από Naughty Dog.



      https://rating.pegi.info/images/games/age_threshold_icons/18.png

      Σου λεει τιποτα αυτο?
      Νομιζω ειναι στη διακριτικη ευχερεια των directors να επιλεξουν πως θα πλασουν τους χαρακτηρες τους



      Ας μην είμαστε υποκριτές φίλε μου. Πόσοι γονείς κοιτούν τα PEGI ΄σήμερα για τα αφήσουν τα 10-12 χρονών παιδιά τους να παίξουν στο pc ή στην κονσόλα ένα παιχνίδι με πιστολίδι, ζόμπια κλπ. Εσύ δλδ πιστεύεις ότι Naughty Dog δεν θα μπορούσε να φτιάξει παιχνιδάρα με δυνατή υπόθεση, αν δεν έλειπαν τα gay γλωσσόφιλα από τις cutscenes ??? Ε, δεν νομίζω...



      Ειναι ενα γενικο προβλημα αντιληψης αλλα η βαθμολογια pegi υπαρχει. Κακως εαν δεν μπορουν να το δουν.

      Εγω νομιζω οτι στεκεσαι σε λεπτομερεια που δεν χρειαζεται καν αναλυση ενω ειχαμε 12 λεπτα gameplay.
      Oπως προειπε ο Μιχαλης αν και προσωπικα δεν το γνωριζα, η Ellie ηταν ηδη λεσβια απο το πρωτο παιχνιδι και ο δημιουργος θελησε να πλασει τον χαρακτηρα ετσι και να δειξει αυτο. Το ιδιο πλουσιο story θα εχει και το ιδιο παιχνιδαρα φαινεται να ειναι.
      Ειναι ανουσιο για μενα να στεκομαστε σε αυτο.
    • Comment Link
      BLuE_PaNtHeR
      BLuE_PaNtHeR 12/06/2018 13:12:33
      Ευχομαι να κυλκοφορήσει το 2019 τον δεκεμβριο.Τότε που θα αγορασω ps4 δηλαδη
    • Comment Link
      Saturn 32
      Saturn 32 12/06/2018 13:00:42
      Γραφικαρες !!! Ατμόσφαιρα , εφέ ,ήχος !!! Διαφήμιση του μηχανήματος . Το πρώτο είχα την τιμή και χαρά να το δω 20 μέρες πριν την κυκλοφορία του στο ps3 , στο σπίτι του Καρπα ,Αριδαια , θυμάμαι έμεινα με το στόμα ανοιχτό!!!
    • Comment Link
      nickvog
      nickvog 12/06/2018 13:00:01

      Πάντως σε video ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ (επαναλαμβάνω ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ) δεν χρειάζεται η πλύση εγκεφάλου. Είτε έμμεσα, είτε (όπως εδώ) άμεσα.

      Νταξει τα λουζόμαστε στην καθημερινότητά μας τα διάφορα, αλλά να υποχρεώνουμε και τα πιτσιρίκια μας να μεγαλώσουν γρηγορότερα, γιατί να χρειάζεται η κρεατομηχανή.... Ε, ΟΧΙ..

      ΠΑΙΧΝΙΔΑΡΑ, αλλά αχρείαστο Φ-Α-Ο-Υ-Λ από Naughty Dog.



      https://rating.pegi.info/images/games/age_threshold_icons/18.png

      Σου λεει τιποτα αυτο?
      Νομιζω ειναι στη διακριτικη ευχερεια των directors να επιλεξουν πως θα πλασουν τους χαρακτηρες τους



      Ας μην είμαστε υποκριτές φίλε μου. Πόσοι γονείς κοιτούν τα PEGI ΄σήμερα για τα αφήσουν τα 10-12 χρονών παιδιά τους να παίξουν στο pc ή στην κονσόλα ένα παιχνίδι με πιστολίδι, ζόμπια κλπ. Εσύ δλδ πιστεύεις ότι Naughty Dog δεν θα μπορούσε να φτιάξει παιχνιδάρα με δυνατή υπόθεση, αν δεν έλειπαν τα gay γλωσσόφιλα από τις cutscenes ??? Ε, δεν νομίζω...
    • Comment Link
      Teolicious
      Teolicious 12/06/2018 12:55:42

      Πάντως σε video ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ (επαναλαμβάνω ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ) δεν χρειάζεται η πλύση εγκεφάλου. Είτε έμμεσα, είτε (όπως εδώ) άμεσα.

      Νταξει τα λουζόμαστε στην καθημερινότητά μας τα διάφορα, αλλά να υποχρεώνουμε και τα πιτσιρίκια μας να μεγαλώσουν γρηγορότερα, γιατί να χρειάζεται η κρεατομηχανή.... Ε, ΟΧΙ..

      ΠΑΙΧΝΙΔΑΡΑ, αλλά αχρείαστο Φ-Α-Ο-Υ-Λ από Naughty Dog.


      Σορρυ αλλα για ποιο λογο να δωσεις σε ενα παιδακι να παιξει Last of Us ? Μερικα παιχνιδια ειναι για ορισμενες ηλικιες που εχουν μυαλο και ξερουν τι βλεπουν στην οθονη.
    • Comment Link
      KTI23
      KTI23 12/06/2018 12:52:39

      Πάντως σε video ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ (επαναλαμβάνω ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ) δεν χρειάζεται η πλύση εγκεφάλου. Είτε έμμεσα, είτε (όπως εδώ) άμεσα.

      Νταξει τα λουζόμαστε στην καθημερινότητά μας τα διάφορα, αλλά να υποχρεώνουμε και τα πιτσιρίκια μας να μεγαλώσουν γρηγορότερα, γιατί να χρειάζεται η κρεατομηχανή.... Ε, ΟΧΙ..

      ΠΑΙΧΝΙΔΑΡΑ, αλλά αχρείαστο Φ-Α-Ο-Υ-Λ από Naughty Dog.



      https://rating.pegi.info/images/games/age_threshold_icons/18.png

      Σου λεει τιποτα αυτο?
      Νομιζω ειναι στη διακριτικη ευχερεια των directors να επιλεξουν πως θα πλασουν τους χαρακτηρες τους
    • Comment Link
      nickvog
      nickvog 12/06/2018 12:44:04
      Πάντως σε video ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ (επαναλαμβάνω ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ) δεν χρειάζεται η πλύση εγκεφάλου. Είτε έμμεσα, είτε (όπως εδώ) άμεσα.

      Νταξει τα λουζόμαστε στην καθημερινότητά μας τα διάφορα, αλλά να υποχρεώνουμε και τα πιτσιρίκια μας να μεγαλώσουν γρηγορότερα, γιατί να χρειάζεται η κρεατομηχανή.... Ε, ΟΧΙ..

      ΠΑΙΧΝΙΔΑΡΑ, αλλά αχρείαστο Φ-Α-Ο-Υ-Λ από Naughty Dog.

    • Comment Link
      eva.kriki
      eva.kriki 12/06/2018 12:39:26
      ΦΕΡΤΕ ΤΟΟΟΟΟΟΟ
    • Comment Link
      mihalis13
      mihalis13 12/06/2018 12:28:02

      Ok το gameplay και τα γραφικά άψογα θα είναι τέλειο game όπως και το προηγούμενο.
      Αλλα ειλικρινά αίσχος με όλα τα υπερβολικά φεμινιστικά και λεσβιακά στοιχεία...καταντάει βαρετό.
      Ειδικά στην αρχή που βρίζουνε τον άντρα και πάνε να χορέψουνε μαζί τι να πω...μάλλον εγώ είμαι ο παράξενος.
      Δεν είμαι κατά τον γυναικείων χαρακτήρων σε game, αντιθέτως όταν φτιάχνω χαρακτήρα σε ένα rpg φτιάχνω πάντα γυναικείων, γιατί δεν μου αρέσει να παίζω όλη την ώρα με τριχομπαλες...αλλα εδώ το ξεφτιλίσανε ειδικά μετά που η Ellie έφαγε καμια δεκαρια βέλη και 3-4 σφαίρες και δεν πέθανε ε ντάξει η υπερβολή τις δυναμικής γυναίκας σε όλο το μεγαλείο του.


      Η Ellie ήταν πάντα λεσβία, αν είχες παίξει το dlc του πρώτου (Left Behind) λογικά θα το θυμόσουν.
      Οπότε δεν κάνει εντύπωση που το βλέπουμε τώρα στο δεύτερο μέρος της σειράς.
    • Comment Link
      EzioS
      EzioS 12/06/2018 12:19:58
      Φέρτε την υπερπαιχνιδαρα ΤΩΡΑ... πως να περιμένουμε?
    • Comment Link
      MariaFlr
      MariaFlr 12/06/2018 12:09:23

      πέτρα, μολύβι, ΨΑΛΙΔΙ, χαρτί.
      Συγγνώμη δεν άντεξα.

      ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΤΟ GAMEPLAY ΟΜΩΣ.
      (καρδούλα)


      το καλυτερο σχολιο που εχω διαβασει!!!
    • Comment Link
      KTI23
      KTI23 12/06/2018 12:07:41
      Aποτομο transition και το trailer εδειξε πολυ πραμα . Εντυπωσιακο το λιγοτερο
    • Comment Link
      Alex681
      Alex681 12/06/2018 11:40:27
      Φοβάμαι ότι θα γίνει ότι έγινε με το προηγούμενοι TLOU και κάποια πράγματα που βλέπουμε στο gameplay είναι scripted και δεν θα είναι στο τελικό παιχνίδι.

      Πέρα από αυτό όμως αχ δεν είμαι καλά φέρτε το τώρα!
    • Comment Link
      Taylor
      Taylor 12/06/2018 11:39:54
      Ok το gameplay και τα γραφικά άψογα θα είναι τέλειο game όπως και το προηγούμενο.
      Αλλα ειλικρινά αίσχος με όλα τα υπερβολικά φεμινιστικά και λεσβιακά στοιχεία...καταντάει βαρετό.
      Ειδικά στην αρχή που βρίζουνε τον άντρα και πάνε να χορέψουνε μαζί τι να πω...μάλλον εγώ είμαι ο παράξενος.
      Δεν είμαι κατά τον γυναικείων χαρακτήρων σε game, αντιθέτως όταν φτιάχνω χαρακτήρα σε ένα rpg φτιάχνω πάντα γυναικείων, γιατί δεν μου αρέσει να παίζω όλη την ώρα με τριχομπαλες...αλλα εδώ το ξεφτιλίσανε ειδικά μετά που η Ellie έφαγε καμια δεκαρια βέλη και 3-4 σφαίρες και δεν πέθανε ε ντάξει η υπερβολή τις δυναμικής γυναίκας σε όλο το μεγαλείο του.
    • Comment Link
      Ανδρέας Σακα
      Ανδρέας Σακα 12/06/2018 11:38:05
      ΈΠΟΣ.....!!!
    • Comment Link
      NinjaZ Gr
      NinjaZ Gr 12/06/2018 11:26:30
      Δεν εχω παίξει το πρωτο αλλα μονο εμενα θυμιζει πολυ uncharted ολο αυτό?
    • Comment Link
      Harry T.
      Harry T. 12/06/2018 11:17:09
      Το gameplay φαίνεται ίδιο με το πρώτο game, με λίγες προσθήκες (κρύψιμο κάτω από αυτοκίνητο à la Metal Gear, αφαίρεση βέλους που σε τρύπησε). Επίσης η ΑΙ μου θύμισε Metal Gear με τους αντιπάλους να ψάχνουν παντού. Ελπίζω να επανέλθει το gameplay στοιχείο από το Left Behind όπου μπορούσες να βάλεις τα ζόμπια και τους ανθρώπους να αλληλοσκοτώνονται για να περάσεις ανάμεσά τους. Και πού είναι ο Joel, οέο;
    • Comment Link
      ShadowGP
      ShadowGP 12/06/2018 11:10:43
      Έπος αλλά ολα δείχνουν οτι θα το παίξουμε το 2020 και οτι θα είναι ο τελευταίος τίτλος του PS4 και launch του PS5.
    • Comment Link
      K.Giorgos2001
      K.Giorgos2001 12/06/2018 11:04:46
      Το συμπέρασμα μου...
      Το - I WILL FIND AND I'M GONNA KILL EVERY LAST ONE OF THEM - του πρώτου trailer μπορεί να σημαίνει δύο πράγματα.
      ή κάποιος πεθαίνει (ή Joel ή η κοπέλα της) και αυτή πέρνει εκδίκηση.
      ή παίζουμε στο παιχνίδι μέσα στο μυαλό της Ellie και σκοτώνουμε όλες αυτές τις "φοβίες" της Ellie για αυτό που είναι και αισθάνεται...
    • Comment Link
      tatas
      tatas 12/06/2018 10:01:05
      Εμενα περισσότερο με ενόχλησε που έφαγε τόσες σφαίρες και τόσες μαχαιριές, εντάξει είπαμε strong female character είναι η εποχή τους τώρα και για τα επόμενα χρονια αλλα στο τέλος που είχε μείνει ο τελευταίος περίμενα να ακούσω "Dead or alive you are coming with με" με του Robocop την φωνή.
    • Comment Link
      theinfamous
      theinfamous 12/06/2018 08:52:34
      Χωρίς Joel :/
    • Comment Link
      Petsoulis
      Petsoulis 12/06/2018 08:09:35
      Destructuble περιβαλλον και επιτελους και γυναικες εχθροι. Το μυστηριο γυρω απο τον Joel συνεχιζεται βεβαιως ..
    • Comment Link
      GrayFox46
      GrayFox46 12/06/2018 08:06:30
      Είναι ο τρόπος που ζω, ειναι ο τρόπος που ΜΕΓΑΛΩΣΑ!!
      Τρελιάρα Ellie!
    • Comment Link
      GeorgeCR7
      GeorgeCR7 12/06/2018 06:19:24
      Απλά επικό, περιμένω πως και πως τη κανονική του κυκλοφορία, τα γραφικά για άλλη μια φορά σε αφήνουν με το στόμα ανοικτό!
    • Comment Link
      NikeFerrari
      NikeFerrari 12/06/2018 04:40:38
      Απίθανο!!! Δεν περίμενα κάτι λιγότερο!
    • Comment Link
      Captain_Zaraki
      Captain_Zaraki 12/06/2018 04:31:00

      πέτρα, μολύβι, ΨΑΛΙΔΙ, χαρτί.
      Συγγνώμη δεν άντεξα.

      ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΤΟ GAMEPLAY ΟΜΩΣ.
      (καρδούλα)


      ΚΛΑΙΩ XAXAXAXAXAXAXAXAXA!
      Οτι καλυτερο διαβασα σχετικα με το trailer σημερα XD
    • Comment Link
      thanosthehuge
      thanosthehuge 12/06/2018 04:18:04
      ΕΜΠ1 !
    • Comment Link
      SupahMari0
      SupahMari0 12/06/2018 04:14:45
      Πάντως φαίνεται πολύ βίαιο! :/ Πολύ stealth επίσης για τα γούστα μου. Όμως εννοείτε θα το χτυπήσω!
    • Comment Link
      SpyrosJDM
      SpyrosJDM 12/06/2018 04:12:57
      Θα μας βγαλουν την ψυχη για να μας δωσουν ημερα κυκλοφοριας.
    • Comment Link
      Maraya
      Maraya 12/06/2018 04:06:16
      Α-ΝΑ-ΤΡΙ-ΧΙΑ-ΣΑ!
    • Comment Link
      IliasP
      IliasP 12/06/2018 04:05:46
      Αρρώστια απλά.
    • Comment Link
      kongodv
      kongodv 12/06/2018 03:33:09
      Μιλάμε για ιπποδύναμη,ραμ,γενιές κτλ...
      Και μετά βλέπεις αυτό...
      Λες και έβλεπες cutscene όλη την ώρα! Απίστευτη δουλεια...Κάτι τέτοια βλέπεις και φαντάζεσαι το μέλλον του gaming και που μπορεί να φτάσει!

      Υ.Σ. Φυσικά και δεν μετράνε πρώτα τα γραφικά αλλά αυτά μπορούμε να κρίνουμε τώρα. :P
    • Comment Link
      Moonpie
      Moonpie 12/06/2018 03:27:18
      πέτρα, μολύβι, ΨΑΛΙΔΙ, χαρτί.
      Συγγνώμη δεν άντεξα.

      ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΤΟ GAMEPLAY ΟΜΩΣ.
      (καρδούλα)
    • Comment Link
      Stratoulis
      Stratoulis 12/06/2018 03:27:16
      Ότι καλύτερο είδαμε μέχρι τώρα.
    • Comment Link
      Captain_Zaraki
      Captain_Zaraki 12/06/2018 03:26:29
      Σοκ.Αυτο μονο.WOW ΡΕ NAUGHTY, F*CKING WOW!!!!!!
    • Comment Link
      Teolicious
      Teolicious 12/06/2018 03:26:23
      Ηθελα να δω Joel :(