Read later
  • Written by 
  • Το τέλος του PS3 είναι κοντά

    Το τέλος του PS3 είναι κοντά

    Σταματά η παραγωγή της κονσόλας στην Ιαπωνία

    Το PlayStation 3 είναι ο τελευταίος “επιζών” της γενιάς του, μιας και σε αντίθεση με τα Xbox 360 και Wii, η παραγωγή του συνεχίζεται ακόμα κανονικά. Ωστόσο φαίνεται πως το τέλος για την κονσόλα της Sony που γιόρτασε πρόσφατα τα δέκατα γενέθλιά της, είναι κοντά.

    Συγκεκριμένα, η Sony ενημέρωσε την επίσημη σελίδα της κονσόλας στην Ιαπωνίας, αναφέροντας πως η παραγωγή της σύντομα θα φτάσει στο τέλος της για την χώρα του Ανατέλλοντος Ηλίου. Δεν υπάρχουν πληροφορίες για την δυτική αγορά, αλλά αναμένεται πως πολύ σύντομα το PS3 θα αποσυρθεί και από την ευρωπαϊκή και αμερικανική αγορά.

    Η Ιαπωνία, είναι η "πατρίδα" του PS3 και το σύστημα μέχρι πρόσφατα απολάμβανε τεράστια επιτυχία, σε σημείο που έκανε ζημιά στις πωλήσεις του PS4 για τον πρώτο του χρόνο στην συγκεκριμένη χώρα, καθώς σχεδόν όλα τα ιαπωνικής φιλοσοφίας παιχνίδια έβγαιναν και για τις δύο πλατφόρμες.

    Login to post comments
    Comments (20)
    Refresh Comments
    Choose Order:
    • Comment Link
      njorar
      njorar 18/03/2017 20:31:39
      Η καλύτερη κονσόλα της Sony μέχρι σήμερα, μέχρι να της πάρει τη δόξα η επόμενη.
      R.I.P. PlayStation3.
    • Comment Link
      Petsoulis
      Petsoulis 18/03/2017 18:41:55
      Περιεργη αρχη με την τραγικη του τιμη αλλα οπως και με τα ps1/2 η Sony το υποστηριξε για χρονια σε αντιθεση με Microsoft - Nintendo και τελικα εφυγε με το κεφαλι ψηλα.
    • Comment Link
      Dimitris_Atsas
      Dimitris_Atsas 18/03/2017 18:25:21
      Ασχολούμε Με Το Gaming Απο Τα 7 Μου Τώρα Ειμαι 17, Το PS3 Το Αγώρασα Τον Ιούλιο Του 2013 Έκδοση Super Slim 500GB & The Last of Us. Παρόλου Που Έχω PS4 Και Ασχολούμε Ποιό Πολύ Με Αυτό Το PS3 Είναι Μέχρι Και Σήμερα Η Βασική Μου Κονσόλα (Ειδικά Με Το PS Plus Κάθε Μήνα Και Στις Δύο Κονσόλες Νέα Games) Δέν Μαρέση Η Κίνηση Της Sony Αλα Έτσι Προχοράμε Όπος Και Με Το PS2 Και PS1. Στο Μόνο Που Είμαι Παραπονεμένος Ειναι Οτί Δεν Έχω Το Original PS3 (Fat) Να Έχω Και Backwards Compatibility Αλα Εντάξει Την Βγάζω Και Με Αυτό.
    • Comment Link
      Makis81
      Makis81 18/03/2017 18:19:36
      Αγόρασα day 1 το PS3 60GB (κατ εμε το καλύτερο ποιοτικά PS3 από όλα μιας που έχει και backwards compatibility για PS1 & PS2) και ως πρώτο παιχνίδι επέλεξα το Resistance: Fall of Man!
      Αν πρέπει να κάνω ένα γρήγορο υπολογισμό το πόσα παιχνίδια έχω παίξει (και φυσικά διαθέτω στην συλλογή μου) πρέπει να είναι τουλάχιστον 500+ retail!! (Από digital games το μοναδικό που αγόρασα ήταν το Limbo!! Και αυτό γιατί ήταν έπος και λύγισα)
      Υ.γ Προσωπικά το PS3 είναι από τις πολύ αγαπημένες μου κονσόλες και το 2009 πήρα και το PS3 SLIM 250GB ώστε να ξεκουράσω το 60αρι μου..........
    • Comment Link
      DarkSynbios
      DarkSynbios 18/03/2017 15:48:41

      Κάποια φάση πρέπει να τσιμπήσω και του Super Slim, για να ολοκληρώσω την συλλογή με τα 3 μοντέλα. Θα το αφήσω να πέσει και άλλο η τιμή του και μετά.


      Καλητερα ειναι να το τσιμπησεις απο τωρα γιατι πιο μετα θα ανεβει κατακορυφα.
    • Comment Link
      NikeFerrari
      NikeFerrari 18/03/2017 15:16:06
      Αγορασμένο day 1 και ξεκινώντας με το Motorstorm, μου χάρισε αρκετούς δυνατούς και αξέχαστους αποκλειστικούς τίτλους. Μόνο αποκλειστικούς όμως. Όλους τους Multiplatforms, τους απόλαυσα στο 360.

      Κάποια φάση πρέπει να τσιμπήσω και του Super Slim, για να ολοκληρώσω την συλλογή με τα 3 μοντέλα. Θα το αφήσω να πέσει και άλλο η τιμή του και μετά.
    • Comment Link
      acid_johnn
      acid_johnn 18/03/2017 14:07:41
      Το καλο ειναι οτι εχω να παιξω ακομα πολλα καλα games ;) :)
    • Comment Link
      takaros
      takaros 18/03/2017 14:05:10
      Το ps3 είναι η κονσόλα που πήρα μετά το στρατό (2013) και ξαναμπήκα στο χόμπι του gaming που είχα θάψει μέσα μου για χρόνια . Βίωσα μέσα από αυτό εμπειρίες αξέχαστες (The Last of us, Uncharted, God of war, shadow of the colossus, ico, και πολλά άλλα). Μέχρι και τώρα έχω πολλά διαμάντια να παίξω ακόμα. Μοιραία λοιπόν είναι η κονσόλα που με έκανε να ασχοληθώ σοβαρά με το gaming και γι'αυτό θα είναι πάντα στην καρδιά μου.
    • Comment Link
      Fonis
      Fonis 18/03/2017 13:18:18

      Demons Souls . Αυτο .



      Brave soul, who fears not death.
      Prithee, lull the Old One back to its ancient slumber. ΤΟ Ε-Π-Ο-Σ.

      Όσο για το PS3 τι να πρωτοπούμε, πραγματικά δεν ξέρω.
    • Comment Link
      Samos
      Samos 18/03/2017 12:00:14
      God of war , assasin's , metal gear , GTA , uncharted , και άπειρες ώρες στο online , φοβερές αναμνήσεις και εμπειρίες......
    • Comment Link
      VENOM AWAKENS GR
      VENOM AWAKENS GR 18/03/2017 03:41:45
      Η κονσόλα που έπαιξα Metal Gear Solid 4
    • Comment Link
      GrayFox
      GrayFox 18/03/2017 01:47:49
      Μετά πνευμάτων δικαίων τετελειωμένων...
    • Comment Link
      MokilokD
      MokilokD 17/03/2017 21:58:51
      Demons Souls . Αυτο .
    • Comment Link
      Captain_Zaraki
      Captain_Zaraki 17/03/2017 21:19:27
      Μοναδικη κονσολα το ps3 που μου εχεις αφησει φοβερες αναμνησεις απο αριστουργηματικα exclusives!Απο τα ταξιδια στην σκοτεινη Boletaria του αγαπημενου μου Demons Souls, μεχρι το συναισθηματικο The Last of Us και ενα απο τα πιο επικα παιχνιδια που εχω παιξει ποτε, το God of War 3, ολα τους μου εχουν μεινει αξεχαστα!Κονσολαρα!!!
    • Comment Link
      Alex444
      Alex444 17/03/2017 21:13:38
      Πραγματικά κρίμα γιατί είναι κατά τη γνώμη ίσως η 2η καλύτερη κονσόλα μετά το PS2 , γιατί ήταν μια κονσόλα με τρομερούς τίτλους ( νέους και συνέχειες ) , η καλύτερη μακράν κονσόλα για online gaming , γιατί έχω αξέχαστες στιγμές σε αυτήν μόνος ή και με άλλους παρέα παίζοντας τρομερά παιχνίδια και γιατί ουσιαστικά είναι η κονσόλα που με έκανε gamer και με έκανε να αγαπήσω πραγματικά το gaming και να το κάνω μια από τις βασικότερες ασχολίες μου !!! I LOVE PS3 !!!
    • Comment Link
      Harry T.
      Harry T. 17/03/2017 20:59:55
      Απίστευτο δράμα η πορεία του PS3. Από φόλα και πανάκριβο κονσερβοκούτι που σχεδιάστηκε από έναν επηρμένο αλαζόνα και μια εταιρία που καβάλησε το καλάμι μετά τα PS1/2, τελικά μετά από σειρά διορθωτικών κινήσεων αποδείχθηκε μια κονσόλα με φοβερό potential και στα σωστά χέρια έδωσε στο κοινό παιχνίδια πολύ ανώτερα από τον ανταγωνισμό (Uncharted 2, God of War 3, The Last of Us, Journey, LittleBigPlanet 2, κλπ). Τώρα που φτάνει στο τέλος της πορείας του, το PS3 λογικά θα συνεχίσει στο cloud να stream-άρει τα παιχνίδια μέσω PS Now.
    • Comment Link
      X_NextDoorGuy_X
      X_NextDoorGuy_X 17/03/2017 20:51:05

      H κονσολα με την οποια γνωρισα το online gaming αλλα και ολα τα διαμαντια της naughty dog!



      Ειπωθηκε ξανα αλλα ποσο αληθεια.. ακομα θυμαμαι το ΠΡΩΤΟ μου online lobby στο GT5:prologue με κιτρινη elise στο ring.
      Στα διαλα θα με πιασουν τα κρεμμυδια παλι :'(
    • Comment Link
      bele
      bele 17/03/2017 20:47:21
      Ειχε διαμαντια το ps3 κριμα που δεν το εκμεταλευτικαν σωστα λογω cell επεξεργαστη. GoW 3 και last of us οι καλυτερες στιγμες του για μενα +( ισως και η τελευταια sony κονσολα που "εσπασε" εστω και με προυποθεσεις). Respect στην γενια του.
    • Comment Link
      jim.rantsoudis
      jim.rantsoudis 17/03/2017 20:29:56

      H κονσολα με την οποια γνωρισα το online gaming αλλα και ολα τα διαμαντια της naughty dog!


      ποσο αληθεια...
    • Comment Link
      SpyrosJDM
      SpyrosJDM 17/03/2017 20:19:30
      H κονσολα με την οποια γνωρισα το online gaming αλλα και ολα τα διαμαντια της naughty dog!