Οι νικητές των BAFTA TV Awards 2022  

Αυτές είναι οι βρετανικές παραγωγές που ξεχώρισαν

Οι νικητές των BAFTA TV Awards 2022

Πριν μερικές ώρες έλαβε χώρα η τελετή απονομής των 2022 British Academy Television Awards από το Royal Festival Hall στο Λονδίνο, βραβεύοντας τις καλύτερες βρετανικές τηλεοπτικές σειρές που προβληθήκαν μέσα στην προηγούμενη χρονιά, καθώς και τις καλύτερες ερμηνείες εντός αυτών.

Περνώντας σε λεπτομέρειες, ως καλύτερη δραματική σειρά αναγνωρίστηκε το In My Skin του BBC, ως καλύτερη scripted κωμωδία το Motherland του BBC Two και ως καλύτερη μίνι σειρά ξεχώρισε το Time του BBC One.

Όσον αφορά τους ηθοποιούς, η μεγάλη νικήτρια της βραδιάς ήταν η Jodie Comer, η οποία έλαβε το Βραβείο Α’ Γυναικείου Ρόλου για το ρόλο της Sarah στην τηλεοπτική ταινία Help του BBC. Πλέον πέρα από τεράστιες blockbuster παραγωγές, όπως τα Star Wars: Episode IX - The Rise of Skywalker και Free Guy, η Comer έχει στο βιογραφικό της σε ηλικία 29 ετών και δύο BAFTA βραβεία, καθώς και ένα Primetime Emmy. Από την άλλη, ο ταλαντούχος Sean Bean που πολλοί γνωρίζουν από τα The Lord of the Rings και Game of Thrones έλαβε το Βραβείο Α’ Ανδρικού Ρόλου για τη συμμετοχή του στη σειρά Time.

Ακολουθεί αναλυτικά η λίστα με όλους του νικητές:

Entertainment programme

An Audience With Adele (ITV)
Ant & Dec’s Saturday Night Takeaway (ITV) ΝΙΚΗΤΗΣ
Life & Rhymes (Sky Arts)
Strictly Come Dancing (BBC One)

Supporting actress

Cathy Tyson – Help (Channel 4) ΝΙΚΗΤΗΣ
Céline Buckens – Showtrial (BBC One)
Emily Mortimer – The Pursuit of Love (BBC One)
Jessica Plummer – The Girl Before (BBC One)
Leah Harvey – Foundation (Apple TV+)
Tahirah Sharif – The Tower (ITV)

Features

Big Zuu’s Big Eats (Dave) ΝΙΚΗΤΗΣ
Mortimer and Whitehouse: Gone Fishing (BBC Two)
Sort Your Life Out (BBC One)
The Great British Sewing Bee (BBC One)

Scripted comedy

Alma’s Not Normal (BBC Two)
Motherland (BBC Two) ΝΙΚΗΤΗΣ
Stath Lets Flats (Channel 4)
We Are Lady Parts (Channel 4)

Supporting actor

Callum Scott Howells – It’s a Sin (Channel 4)
David Carlyle – It’s a Sin (Channel 4)
Matthew Macfadyen – Succession (HBO/Sky Atlantic) ΝΙΚΗΤΗΣ
Nonso Anozie – Sweet Tooth (Netflix)
Omari Douglas – It’s a Sin (Channel 4)
Stephen Graham – Time (BBC One)

Reality and constructed factual

Gogglebox (Channel 4) ΝΙΚΗΤΗΣ
Married at First Sight UK (E4)
RuPaul’s Drag Race UK (BBC Three)
The Dog House (Channel 4)

Female performance in a comedy programme

Aimee Lou Wood – Sex Education (Netflix)
Aisling Bea – This Way Up (Channel 4)
Anjana Vasan – We Are Lady Parts (Channel 4)
Natasia Demetriou – Stath Lets Flats (Channel 4)
Rose Matafeo – Starstruck (BBC Three)
Sophie Willan – Alma’s Not Normal (BBC Two) ΝΙΚΗΤΗΣ

Mini-series

It’s a Sin (Channel 4)
Landscapers (Sky Atlantic/HBO)
Stephen (ITV)
Time (BBC One) ΝΙΚΗΤΗΣ

Factual series

The Detectives: Fighting Organised Crime (BBC Two)
9/11: One Day in America (National Geographic)
Undercover Police: Hunting Paedophiles (Channel 4)
Uprising (BBC One) ΝΙΚΗΤΗΣ

Male performance in a comedy programme

Jamie Demetriou – Stath Lets Flats (Channel 4) ΝΙΚΗΤΗΣ
Joseph Gilgun – Brassic (Sky Max)
Ncuti Gatwa – Sex Education (Netflix)
Samson Kayo – Bloods (Sky One)
Steve Coogan – This Time With Alan Partridge (BBC One)
Tim Renkow – Jerk (BBC Three)

Entertainment performance

Alison Hammond – I Can See Your Voice (BBC One)
Big Zuu – Big Zuu’s Big Eats (Dave) ΝΙΚΗΤΗΣ
Graham Norton – The Graham Norton Show (BBC One)
Joe Lycett – Joe Lycett’s Got Your Back (Channel 4)
Michael McIntyre – Michael McIntyre’s the Wheel (BBC One)
Sean Lock – 8 Out of 10 Cats Does Countdown (Channel 4)

Virgin Media must-see moment

An Audience With Adele – Adele is surprised by the teacher who changed her life (ITV)
I’m a Celebrity … Get Me Out of Here! – Ant and Dec dig at Downing Street’s lockdown parties (ITV)
It’s a Sin – Colin’s devastating Aids diagnosis (Channel 4)
RuPaul’s Drag Race UK – Bimini’s verse ‘UK Hun?’ (BBC Three)
Squid Game – red light, green light game (Netflix)
Strictly Come Dancing – Rose and Giovanni’s silent dance to Symphony (BBC One) ΝΙΚΗΤΗΣ

Comedy entertainment programme

The Graham Norton Show (BBC One)
The Lateish Show With Mo Gilligan (Channel 4) ΝΙΚΗΤΗΣ
Race Around Britain (Munz Made It/YouTube)
The Ranganation (BBC Two)

Drama series

In My Skin (BBC Three) ΝΙΚΗΤΗΣ
Manhunt: The Night Stalker (ITV)
Unforgotten (ITV)
Vigil (BBC One)

Leading actor

David Thewlis – Landscapers (Sky Atlantic/HBO)
Hugh Quarshie – Stephen (ITV)
Olly Alexander – It’s a Sin (Channel 4)
Samuel Adewunmi – You Don’t Know Me (BBC One)
Sean Bean – Time (BBC One) ΝΙΚΗΤΗΣ
Stephen Graham – Help (Channel 4)

Leading actress

Denise Gough – Too Close (ITV)
Emily Watson – Too Close (ITV)
Jodie Comer – Help (Channel 4) ΝΙΚΗΤΗΣ
Kate Winslet – Mare of Easttown (Sky Atlantic/HBO)
Lydia West – It’s a Sin (Channel 4)
Niamh Algar – Deceit (Channel 4)

Specialist factual

Black Power: A British Story of Resistance (BBC Two)
Freddie Mercury: The Final Act (BBC Two)
The Missing Children (ITV) ΝΙΚΗΤΗΣ
Silenced: The Hidden Story of Disabled Britain (BBC Two)

Live event

The Brit Awards 2021 (ITV)
The Earthshot Prize 2021 (BBC One) ΝΙΚΗΤΗΣ
The Royal Legion Festival of Remembrance (BBC One)

Short form programme

Hollyoaks Saved My Life (YouTube)
Our Land (Together TV) ΝΙΚΗΤΗΣ
People You May Know (Financial Times)
Please Help (Tiger Aspect Pro)

Current affairs

Fearless: The Women Fighting Putin (ITV) ΝΙΚΗΤΗΣ
Four Hours at the Capitol (BBC Two)
The Men Who Sell Football (Al Jazeera English)
Trump Takes on the World (BBC Two)

Single documentary

9/11: Inside the President’s War Room (BBC One)
Grenfell: The Untold Story (Channel 4)
My Childhood, My Country – 20 Years in Afghanistan (ITV) ΝΙΚΗΤΗΣ
Nail Bomber: Manhunt (Netflix)

Single drama

Death of England: Face to Face (Sky Arts)
Help (Channel 4)
I Am Victoria (Channel 4)
Together (BBC Two) ΝΙΚΗΤΗΣ

Soap and continuing drama

Casualty (BBC One)
Coronation Street (ITV) ΝΙΚΗΤΗΣ
Emmerdale (ITV)
Holby City (BBC One)

News coverage

Channel 4 News: Black to Front (Channel 4)
Good Morning Britain: Shamima Begum (ITV)
ITV News at Ten: Storming of the Capitol (ITV) ΝΙΚΗΤΗΣ
Sky News: Afghanistan: Endgame (Sky News)

Daytime

The Chase ΝΙΚΗΤΗΣ
Moneybags
Richard Osman’s House of Games
Steph’s Packed Lunch

Sport

The Abu Dhabi Grand Prix (Sky Sports F1) ΝΙΚΗΤΗΣ
ITV Racing: The Grand National (ITV)
Tokyo 2020 Olympics (BBC One)
Uefa Euro 2020 Semi-final: England v Denmark (ITV)

International

Call My Agent! (Netflix)
Lupin (Netflix)
Mare of Easttown (Sky Atlantic/HBO)
Squid Game (Netflix)
Succession (Sky Atlantic/HBO)
The Underground Railroad (Amazon Prime) ΝΙΚΗΤΗΣ

Ροη ειδησεων