Read later
  • Written by 
  • Το παλιό σας PC σε λίγο θα γίνει σημαντικά πιο αργό

    Το παλιό σας PC σε λίγο θα γίνει σημαντικά πιο αργό

    Η Microsoft προειδοποιεί μετά το σάλο των Meltdown και Spectre

    Σύμφωνα με πολλούς, τα Meltdown και Spectre είναι τα χειρότερα bugs που έχουν ανακαλυφθεί στην ιστορία των ηλεκτρονικών συσκευών. Αναμενόμενα, θα υπάρχουν συνέπειες και όπως έχει γίνει ξεκάθαρο μέχρι τώρα η απόδοση των ηλεκτρονικών υπολογιστών θα μειωθεί για να καλυφθούν οι ευπάθειες. Το ζήτημα που προκύπτει πλέον δεν είναι αν θα μειωθεί η απόδοση των υπολογιστών, αλλά πόσο. Σε αυτή την ερώτηση προσπαθεί να απαντήσει η Microsoft που δημοσίευσε μια εκτενή ανάρτηση στην επίσημη ιστοσελίδα της με σχετικά benchmarks.

    Τα patches για το Meltdown και την μια εκδοχή του Spectre θα έχουν 'ελάχιστο αντίκτυπο στην απόδοση’. Ωστόσο, το patch για τη δεύτερη εκδοχή του Spectre απαιτεί προσαρμογές του χαμηλού επιπέδου κώδικα του επεξεργαστή και θα επηρεάσει σημαντικά τα συστήματα που κυκλοφόρησαν το 2015 ή παλιότερα.

    Αν έχετε υπολογιστή με επεξεργαστή της 6ης γενιάς της Intel ή νεότερο τότε θα δείτε μείωση απόδοσης μονοψήφιου ποσοστού. Πρόκειται για μια τόσο μικρή διαφορά που ενδέχεται να μην παρατηρήσετε τίποτα. Αν έχετε 4ης γενιάς Core επεξεργαστή ή κάποιον ακόμα παλιότερο, θα δείτε πολύ πιο σημαντικές καθυστερήσεις, σύμφωνα με την έρευνα της Microsoft. Τα benchmarks αφορούν τα Windows 10, αλλά χρήστες με το παραπάνω hardware θα δουν αντίστοιχες διαφορές στα Windows 7 και 8. Τα Windows Server θα δουν ακόμα μεγαλύτερες μειώσεις απόδοσης, εξαιτίας της μεγάλης εξάρτησής τους στο I/O.

    Οι νεότεροι CPUs δεν επηρεάζονται τόσο σοβαρά, αφού η Intel μπορεί να περιορίσει τα instructions που χρησιμοποιεί για να απενεργοποιήσει το ‘branch speculation’ (που χρησιμοποιείται στα Meltdown και Spectre bugs για να παρακολουθούν την προστατευμένη μνήμη). Τα Windows 10 επίσης είναι ταχύτερα επειδή δεν κάνουν χρήση ορισμένων παλιών προσεγγίσεων για την εναλλαγή μεταξύ της μνήμης του χρήστη και της μνήμης του kernel.

    Αν επηρεάζεστε, πιθανότατα θα δείτε την απόδοση του υπολογιστή σας να μειώνεται μόλις η Intel κυκλοφορήσει τις απαραίτητες ενημερώσεις ασφαλείας μέσα στις επόμενες εβδομάδες. Μπορείτε να βρείτε το δημοσίευμα της Microsoft πατώντας εδώ.

    Login to post comments
    Comments (28)
    Refresh Comments
    Choose Order:
    • Comment Link
      GreekBlade
      GreekBlade 13/01/2018 11:40:10
      Δηλαδη εγω που εχω ενα τετραπυρινο AMD του 2012 τι να λεω? αυτα εινα μαλακιες το pc μου παει μπαλα με τα 7!!
    • Comment Link
      SpyrosJDM
      SpyrosJDM 12/01/2018 23:38:32

      Εφυγαν απενεργοποιηση τα windows updates και κλεισαμε



      άμα σε hackaroun δεν θα φταίει κανεις μονο εσύ :P

      όπως τότε με τα ransomware


      Ισχυει αλλα ο 4670 μου κραταει παρα πολυ καλα ακομα αοποτε προτιμω να παρω το ρισκο απο τον να τον κανω πιο αργο η να τον αλλαξω.
    • Comment Link
      MokilokD
      MokilokD 12/01/2018 19:37:20
      Παιζει να ειναι και η μουφα του αιωνα αυτο το bug ως προ την επικινδυνότητα
    • Comment Link
      deadmoon
      deadmoon 12/01/2018 00:05:22

      Ρε παιδια ωραια ολα αυτα αλλα εγω που εβαλα αμεσως το patch για το Meltdown στα Windows 10, στον παλιο μου Core 2 Quad Q9300, καμια διαφορα δεν ειδα. Σε browsing, office κλπ προβλημα δεν υπαρχει και αν δειτε μερικα benchmarks σε games που ηδη εχουν γινει.. παλι τα ιδια, καμια διαφορα. Οποτε μην αγχωνεστε!!


      αρα ο Q9400 δεν θα επηρεαστεί αν περασω το patch ?



      Λογικα δεν θα εχεις κανενα θεμα!
    • Comment Link
      Orange_Caramel
      Orange_Caramel 11/01/2018 19:59:36
      Γενικά αυτά τα bugs δεν ειναι conspiracy ή κατι τέτοιο. Ειναι πολύ σοβαρα σε θέμα security, αφού ακόμα κι ένα απλό javascript από οποιαδήποτε σελίδα επισκεφτεί κάποιος μπορεί να έχει access στο kernel table του OS, όπου μπορεί να υπάρχουν usernames, passwords, bank infο κλπ. Η google και 2 ή 3 ακόμα ανεξάρτητες ερευνητικές ομάδες τα είχαν ανακαλύψει απ'το καλοκαίρι και τα έκαναν report σε Intel/AMD και όποιος θελει μπορεί να βρει να διαβάσει τα σχετικά papers. Το πραγματικό σκάνδαλο είναι η κυκλοφορία των Coffee Lake, αφού h Intel τους έβγαλε στην αγορά γνωρίζοντας οτί πάσχουν απ'τα security bugs.
    • Comment Link
      Orange_Caramel
      Orange_Caramel 11/01/2018 19:41:43

      Φυσικα! Αρχικα σε αναγκαζει να περασεις τα windows 10 θελεις δεν θελεις. Μετα ερχεται η συνεννόηση intel με microsoft (σκεφτονται, πως να βγαλεις τα εκατομμυριακια τους) να φανερώσουν δυο χαζο bugs, λες και ενας απλος υπολογιστης που θελει να μπαινει καποιος για απλη χρηση θα παθει κατι ποτε και μετα σου λεει για να στα φτιαξω (θελεις δεν θελεις) αγόρασε τους καινούριους επεξεργαστές με καινουριες μητρικές και ραμ και και και... για να εχεις ενα αξιοπρεπή pc . Αυτες ειναι εποχες ρε...


      Στα όρια του tinfoil hat theory. Ότι CPU βγει για τον επομενο 1-1.5 χρόνο θα έχει τα security bugs, αφου τα design phases εχουν τελειωσει και ξεκινάνε διαδικασίες παραγωγης. Πρωην engineer της Intel tweetare πως δεν περιμενει να δει CPU χωρις τα bugs πριν το 2020. Επίσης το Spectre πιανει Intel/AMD/ARM και θέλει bios update για να χεις το updated CPU microcode. To Spectre ειναι αυτό στο οποιο παρατηρείται κάποιο performance drop με το bios update fix 4-5% σε coffee lake και γενικα casual users ή gamers σχεδόν τιποτα δεν θα καταλάβουν . To αντιθετο συμβαίνει σε servers και workstations με VMs, πολλά I/O operations, οπού εκεί φαίνεται μεγάλο drop.
    • Comment Link
      Sin
      Sin 11/01/2018 18:48:31
      Φυσικα! Αρχικα σε αναγκαζει να περασεις τα windows 10 θελεις δεν θελεις. Μετα ερχεται η συνεννόηση intel με microsoft (σκεφτονται, πως να βγαλεις τα εκατομμυριακια τους) να φανερώσουν δυο χαζο bugs, λες και ενας απλος υπολογιστης που θελει να μπαινει καποιος για απλη χρηση θα παθει κατι ποτε και μετα σου λεει για να στα φτιαξω (θελεις δεν θελεις) αγόρασε τους καινούριους επεξεργαστές με καινουριες μητρικές και ραμ και και και... για να εχεις ενα αξιοπρεπή pc . Αυτες ειναι εποχες ρε...
    • Comment Link
      babis.tsoutouridis
      babis.tsoutouridis 11/01/2018 18:16:27

      Ρε παιδια ωραια ολα αυτα αλλα εγω που εβαλα αμεσως το patch για το Meltdown στα Windows 10, στον παλιο μου Core 2 Quad Q9300, καμια διαφορα δεν ειδα. Σε browsing, office κλπ προβλημα δεν υπαρχει και αν δειτε μερικα benchmarks σε games που ηδη εχουν γινει.. παλι τα ιδια, καμια διαφορα. Οποτε μην αγχωνεστε!!


      αρα ο Q9400 δεν θα επηρεαστεί αν περασω το patch ?
    • Comment Link
      deadmoon
      deadmoon 11/01/2018 17:40:25

      Γαμω την microsoft και την intel (ήμουν και φαν της)....από τι φαίνεται πάμε για ryzen και linux σε λίγο καιρό.Μη ζητάς περισσότερα γιατί χάνεις και τα λίγα...intel!



      Το Spectre επηρεαζει και επεξεργαστες της AMD/ARM.. μονο το Meltdown ειναι της Intel.
    • Comment Link
      deadmoon
      deadmoon 11/01/2018 17:38:58
      Ρε παιδια ωραια ολα αυτα αλλα εγω που εβαλα αμεσως το patch για το Meltdown στα Windows 10, στον παλιο μου Core 2 Quad Q9300, καμια διαφορα δεν ειδα. Σε browsing, office κλπ προβλημα δεν υπαρχει και αν δειτε μερικα benchmarks σε games που ηδη εχουν γινει.. παλι τα ιδια, καμια διαφορα. Οποτε μην αγχωνεστε!!
    • Comment Link
      kostazZzZ
      kostazZzZ 11/01/2018 16:24:56
      Γαμω την microsoft και την intel (ήμουν και φαν της)....από τι φαίνεται πάμε για ryzen και linux σε λίγο καιρό.Μη ζητάς περισσότερα γιατί χάνεις και τα λίγα...intel!
    • Comment Link
      Loulaki
      Loulaki 11/01/2018 12:06:01
      Με ένα σμπάρο πολλά τρυγόνια.


      Αναγκάζετε ο κόσμος να αγοράσει καινούργια συστήματα.


      Αν μείνει στα παλαιά (media center pc) να κόψει την πειρατεία.

      Και γενικά ωθεί στην αγορά νέων συστημάτων κάθε φορά. Τι ήταν το ransomware; Αν δεν έχεις απο τα τελευταία λειτουργικά, και είσαι μεγάλος οργανισμός (δλδ καλός πελάτης, γιατί ο υπολογιστής του γείτονα ήδη πειρατικό κλειδί έχει) πάρε το μπουλο. Τώρα το επεκτείνουν και στο hardware.. Θεωρία είναι, ούτε εγω δεν την πιστεύω :P
    • Comment Link
      rapsoulis
      rapsoulis 11/01/2018 10:19:21

      Δεν πειράζει επιτέλους θα ανέβουν στην κυριαρχία τα linux να πάρουν και μια ανάσα τα pc μας....χίλιες φορές linux παρά τα windows που μόνο προβλήματα έχουν....έκανα όλα τα updates και το pc άρχισε να βγάζει blue screens χωρίς λόγο...(δεν είχα ποτέ blue screen και το έχω 6 χρόνια)....με λίγα λόγια δεν πουλάνε πολλά hardware και βρίσκουν τρόπους να βγάλουν προβλήματα στους παλιούς cpu ώστε η intel να πουλήσει περισσότερα γιατί δεν της φτάνει αυτό που πουλάει προφανώς.....ryzen και linux στην πένα...❤️



      Μάλλον δεν έχεις συνειδητοποιήσει που βρίσκεται το πρόβλημα... Ακόμα και οι υπολογιστές με linux λειτουργικό θα γίνουν πιο αργοί.
    • Comment Link
      chris.nick
      chris.nick 11/01/2018 10:03:49
      Δλδ εγω που εχω pc του 2011 θα είναι αργο?
    • Comment Link
      PROZACTv
      PROZACTv 11/01/2018 06:18:31
      Δεν πειράζει επιτέλους θα ανέβουν στην κυριαρχία τα linux να πάρουν και μια ανάσα τα pc μας....χίλιες φορές linux παρά τα windows που μόνο προβλήματα έχουν....έκανα όλα τα updates και το pc άρχισε να βγάζει blue screens χωρίς λόγο...(δεν είχα ποτέ blue screen και το έχω 6 χρόνια)....με λίγα λόγια δεν πουλάνε πολλά hardware και βρίσκουν τρόπους να βγάλουν προβλήματα στους παλιούς cpu ώστε η intel να πουλήσει περισσότερα γιατί δεν της φτάνει αυτό που πουλάει προφανώς.....ryzen και linux στην πένα...❤️
    • Comment Link
      DJLeft
      DJLeft 11/01/2018 02:15:15
      Οι μετρησεις με το 13.2 εχουν γινει απο απλους χρηστες. Αυτη η αναβαθμηση εχει βγει πριν το φιασκο..και θα γινει αλλη μια ενημερωση η οποια την εχει τεσταρει μονο η Apple οπως λες. Την πρωτη ομως ειναι απο απλους χρηστες

      Μονο Mac.


      Δε ξέρω άμα τρολλαρεις ή όχι, αλλά συνειδητοποιείς ότι και οι Mac έχουν Intel?



      ''Meltdown: Τα bug fixes της Apple που δόθηκαν με την κυκλοφορία των iOS 11.2, macOS 10.13.2 και tvOS 11.2 δε φαίνεται να μειώνουν την απόδοση των συσκευών με macOS & iOS όπως έδειξαν μετρήσεις των GeekBench 4 αλλά και Web browsing benchmarks όπως τα Speedometer, JetStream και ARES-6.
      Spectre: Η Apple θα δώσει σύντομα σε κυκλοφορία νέα αναβάθμιση του Safari για το macOS and iOS που θα διασφαλίζει τους χρήστες κατά του exploit. Οι μετρήσεις τις εταιρείας δείχνουν πως δεν υπάρχει μείωση της απόδοσης στα Speedometer και ARES-6 Web browsing benchmarks ενώ στο JetStream benchmark καταμετράται μείωση της απόδοσης κατά 2.5%.''




      Μονο που λες "οι μετρησεις τις εταιριας"...αν δεν δουμε αριθμους απο απλους χρηστες σε δοκιμες δεν μπορεις να τους πιστεψεις ολα τα αλλα μου φαινονται διπλωματικες απαντησεις και ειδικα απο την apple...γελανε πετρες.*
      *Σημ:Δεν αναφερομαι σε εσενα για να σε πικαρω...για τις αστειες ανακοινωνσεις των εταιριων αναφερομαι


    • Comment Link
      Constantine
      Constantine 11/01/2018 01:33:08

      Μονο Mac.


      Δε ξέρω άμα τρολλαρεις ή όχι, αλλά συνειδητοποιείς ότι και οι Mac έχουν Intel?



      ''Meltdown: Τα bug fixes της Apple που δόθηκαν με την κυκλοφορία των iOS 11.2, macOS 10.13.2 και tvOS 11.2 δε φαίνεται να μειώνουν την απόδοση των συσκευών με macOS & iOS όπως έδειξαν μετρήσεις των GeekBench 4 αλλά και Web browsing benchmarks όπως τα Speedometer, JetStream και ARES-6.
      Spectre: Η Apple θα δώσει σύντομα σε κυκλοφορία νέα αναβάθμιση του Safari για το macOS and iOS που θα διασφαλίζει τους χρήστες κατά του exploit. Οι μετρήσεις τις εταιρείας δείχνουν πως δεν υπάρχει μείωση της απόδοσης στα Speedometer και ARES-6 Web browsing benchmarks ενώ στο JetStream benchmark καταμετράται μείωση της απόδοσης κατά 2.5%.''




      Μονο που λες "οι μετρησεις τις εταιριας"...αν δεν δουμε αριθμους απο απλους χρηστες σε δοκιμες δεν μπορεις να τους πιστεψεις ολα τα αλλα μου φαινονται διπλωματικες απαντησεις και ειδικα απο την apple...γελανε πετρες.*
      *Σημ:Δεν αναφερομαι σε εσενα για να σε πικαρω...για τις αστειες ανακοινωνσεις των εταιριων αναφερομαι
    • Comment Link
      p4noukos
      p4noukos 11/01/2018 00:12:20
      Hehe kai ekei pou eleges ti skuli exeis i7 @920 xD tou 2008 hr8e h wra malon na ton deis na sernete :'(
    • Comment Link
      DJLeft
      DJLeft 11/01/2018 00:05:53

      Μονο Mac.


      Δε ξέρω άμα τρολλαρεις ή όχι, αλλά συνειδητοποιείς ότι και οι Mac έχουν Intel?



      ''Meltdown: Τα bug fixes της Apple που δόθηκαν με την κυκλοφορία των iOS 11.2, macOS 10.13.2 και tvOS 11.2 δε φαίνεται να μειώνουν την απόδοση των συσκευών με macOS & iOS όπως έδειξαν μετρήσεις των GeekBench 4 αλλά και Web browsing benchmarks όπως τα Speedometer, JetStream και ARES-6.
      Spectre: Η Apple θα δώσει σύντομα σε κυκλοφορία νέα αναβάθμιση του Safari για το macOS and iOS που θα διασφαλίζει τους χρήστες κατά του exploit. Οι μετρήσεις τις εταιρείας δείχνουν πως δεν υπάρχει μείωση της απόδοσης στα Speedometer και ARES-6 Web browsing benchmarks ενώ στο JetStream benchmark καταμετράται μείωση της απόδοσης κατά 2.5%.''
    • Comment Link
      Bil128
      Bil128 10/01/2018 22:51:31
      Ειδες τι κάνουν οι μασόνοι για να μας αναγκάσουν να πάρουμε windows 10 και νέο pc? :-) :-P
    • Comment Link
      project
      project 10/01/2018 22:39:14

      Μονο Mac.


      Δε ξέρω άμα τρολλαρεις ή όχι, αλλά συνειδητοποιείς ότι και οι Mac έχουν Intel?
    • Comment Link
      νικος.κουλουριδης
      νικος.κουλουριδης 10/01/2018 22:36:08
      Να μειωσει τις τιμες στους νεους τοτε.
    • Comment Link
      διονύσης.διονύσης
      διονύσης.διονύσης 10/01/2018 22:21:49
      Μονο Mac.
    • Comment Link
      philip
      philip 10/01/2018 22:18:57
      πως ξέρουμε αν έχουμε πάρει το πρώτο patch στα chipsets και στα windows?
    • Comment Link
      philip
      philip 10/01/2018 22:17:57

      Εφυγαν απενεργοποιηση τα windows updates και κλεισαμε



      άμα σε hackaroun δεν θα φταίει κανεις μονο εσύ :P

      όπως τότε με τα ransomware
    • Comment Link
      Νικος
      Νικος 10/01/2018 21:46:45
      Να ρωτισω αυτο ειναι standard για καθε υπολογιστη?
    • Comment Link
      SpyrosJDM
      SpyrosJDM 10/01/2018 21:13:46
      Εφυγαν απενεργοποιηση τα windows updates και κλεισαμε
    • Comment Link
      alkhs1
      alkhs1 10/01/2018 21:12:32
      Mono aftoi pou exoun Intel CPU ή oloi kai oi AMD ?