Κάννες 2016: Ο Ken Loach απέσπασε τον Χρυσό Φοίνικα για το  

Όλα τα βραβεία του φετινού Φεστιβάλ Κινηματογράφου

Κάννες 2016: Ο Ken Loach απέσπασε τον Χρυσό Φοίνικα για το

Έπεσε, μετά από δύο εβδομάδες συνεχόμενων προβολών ταινιών, η αυλαία του 69ου Φεστιβάλ Κινηματογράφου των Καννών, καθώς απονεμήθηκαν τα βραβεία αλλά και ο Χρυσός Φοίνικας. Ο Βρετανός Ken Loach με το δραματικό "I, Daniel Blake" απέσπασε τον φετινό Χρυσό Φοίνικα της κριτικής επιτροπής, η οποία φέτος αποτελούνταν από τον George Miller του Mad Max(Πρόεδρος) και τους Mads Mikkelsen, Kirsten Dunst, Donald Sutherland, Vanessa Paradis, László Nemes, Valeria Golino και Arnaud Desplechin. 

Ο Loach κέρδισε για δεύτερη φορά το "Palme d'Or", όπως ονομάζεται κανονικά το βραβείο, μετά από 10 χρόνια με το "The Wind That Shakes the Barley" και μπήκε στην ελίτ των σκηνοθετών που έχουν αποσπάσει δις το βραβείο, όπως οι Michael Haneke, Francis Ford Coppola, Emir Kusturica, Bille August, Shohei Imamura, Alf Sjoberg και τα αδέρφια Jean-Pierre και Luc Dardenne. 

Παρακάτω μπορείτε να βρείτε όλα τα βραβεία που απονεμήθηκαν κατά την διάρκεια του 69ου Φεστιβάλ Κινηματογράφου των Καννών. 

Palme d’Or: “I, Daniel Blake” (Ken Loach, U.K.)

Grand Prix: “It’s Only the End of the World” (Xavier Dolan, Canada-France)

Director (tie): Olivier Assayas, “Personal Shopper” (France), and Cristian Mungiu, “Graduation” (Romania)

Actor: Shahab Hosseini, “The Salesman” (Iran)

Actress: Jaclyn Jose, “Ma ‘Rosa” (Philippines)

Jury Prize: Andrea Arnold, “American Honey” (U.K.-U.S.)

Screenplay: Asghar Farhadi, “The Salesman” (Iran)

OTHER PRIZES

Palme d’Honneur: Jean-Pierre Léaud

Camera d’Or: “Divines” (Houda Benyamina, France-Qatar)

Short Films Palme d’Or: “Timecode” (Juanjo Jimenez, Spain)

Special Mention – Short Films Palme d’Or: “The Girl Who Danced With the Devil” (Joao Paulo Miranda Maria, Brazil)

Ecumenical Jury Prize: “It’s Only the End of the World” (Xavier Dolan, Canada-France)

UN CERTAIN REGARD

Un Certain Regard Prize: “The Happiest Day in the Life of Olli Mäki” (Juho Kuosmanen, Finland)

Jury prize: “Harmonium” (Koji Fukada, Japan)

Director: Matt Ross, “Captain Fantastic” (United States)

Screenplay: Delphine and Muriel Coulin, “The Stopover” (France)

Special Jury Prize: Michael Dudok de Wit, “The Red Turtle” (France-Japan)

DIRECTORS’ FORTNIGHT

Art Cinema Award: “Wolf and Sheep” (Shahrbanoo Sadat)

Society of Dramatic Authors and Composers Prize: “The Together Project” (Solveig Anspach)

Europa Cinemas Label: “Mercernary” (Sacha Wolff)

CRITICS’ WEEK

Grand Prize: “Mimosas” (Oliver Saxe)

Visionary Prize: “Album” (Mehmet Can Mertoğlu)

Society of Dramatic Authors and Composers Prize: “Diamond Island” (Day Chou)

FIPRESCI

Competition: “Toni Erdmann” (Maren Ade, Germany-Austria)

Un Certain Regard: “Dogs” (Bogdan Mirică, Romania-France)

Critics’ Week: “Raw” (Julia Ducournau, France-Belgium)

0 comment(s)