TOPIC: Προτάσεις | Παρατηρήσεις | Παράπονα

Προτάσεις | Παρατηρήσεις | Παράπονα 2 months 1 week ago #1981

• dmaravelis
  • Loader
  • Thank you received: 227
xristakos97 wrote:
Hechmanic369 wrote:
Νεκρό forum. Πλέον μπαίνω με μισή καρδιά ρε γμτ.
Και δεν το διαφημίζουν και καθόλου ρε παιδιά! Να δείξουν ότι υπάρχει, αποκομμένο μεν, αλλά υπάρχει Τι να πω. Σαν να μην το θέλουν πλέον ένα πράγμα.

Κάντε μια προσπάθεια και σπαμάρετε τον Σάκη, έχω μια καλή σχετικά λύση για το forum αλλά πρέπει να συνεργαστούν μαζί μου και να απαντήσουν στα μηνύματα. x)

Στείλε την πρόταση σου καλύτερα στον Αλέξανδρο Καρατζά ή ζήτησε του να σε βάλουν αν γίνετε κάποια στιγμή σε ομαδικό γκρουπ για να τους τα γράψεις.
The administrator has disabled public write access.

Προτάσεις | Παρατηρήσεις | Παράπονα 2 months 1 week ago #1982

• Hechmanic369
  • Hechmanic369's Avatar
  • Unboxer
  • Thank you received: 481
ConstantinosRed wrote:
xristakos97 wrote:
Hechmanic369 wrote:
Νεκρό forum. Πλέον μπαίνω με μισή καρδιά ρε γμτ.
Και δεν το διαφημίζουν και καθόλου ρε παιδιά! Να δείξουν ότι υπάρχει, αποκομμένο μεν, αλλά υπάρχει Τι να πω. Σαν να μην το θέλουν πλέον ένα πράγμα.

Κάντε μια προσπάθεια και σπαμάρετε τον Σάκη, έχω μια καλή σχετικά λύση για το forum αλλά πρέπει να συνεργαστούν μαζί μου και να απαντήσουν στα μηνύματα. x)

Αν το "διαφημίσουν"λίγο και αν συμμετείχαν έστω για κάποιο χρονικό διάστημα κάποια απο τα παιδιά της ομάδας θα ταν αρκετό στο να πάρει ζωή και πάλι το forum..Με τα τόσα projects που τρέχουν τα παιδιά όμως είναι σεβαστό αν δεν υπάρχει ο απαραίτητος χρόνος...

Τώρα που θα τελειώσει και το Κουκλοθέατρο πιστεύω είναι μια καλή ευκαιρία .να προωθηθεί και το forum, γιατί έχει χάσει πολύ κόσμο.Να φανταστείς Κώστα πολλοί δεν μπαίνουν γιατί νομίζουν ότι δεν υπάρχει πλέον! χαχα. Τώρα βέβαια αν έχουν τεθεί προτεραιότητες σε άλλα projects είναι απολύτως σεβαστό, αλλά και μια κινητοποίηση για το forum μόνο κακό δεν θα έκανε. Ενας διαγωνισμός για παράδειγμα αποκλειστικά από εδώ μέσα θα ήταν αρκετός ώστε να αναγεννηθεί η φορουμάρα! :hellyeah:

EDIT: Το Boardcode δεν θέλει να δουλέψει μου φαίνεται χαχα
Last Edit: 2 months 1 week ago by Hechmanic369.
The following user(s) said Thank You: ConstantinosRed, dmaravelis

Προτάσεις | Παρατηρήσεις | Παράπονα 2 months 1 week ago #1983

• xristakos97
  • Payment receiver
  • Thank you received: 30
Υπάρχουν πολλοί τρόποι να προσελκύσεις το κοινό να κάνει κάτι. Εγώ όμως είμαι της άποψης πως προτού στρέψουμε το πλήθος πάνω στο forum θα έπρεπε να συμμαζευτεί λίγο. Μετά τις μεγάλες αλλαγές στο site το forum έγινε κάπως πιο "τραχύ". Περάστηκε καινούριο design αλλά δεν φαίνεται σαν "social media", σαν μέρος όπου μπορείς να συμμετάσχεις σε συζητήσεις. Επίσης και τα περιεχόμενα, όλα τα threads, θα μπορούσαν κάπως να συμμαζευτούν και νομίζω πως με τα χρόνια και το καινούριο περιεχόμενο που ήρθε με τον καιρό, το forum γέμισε και όλα βρίσκονται (κατά την άποψή μου) σε ένα χάος.

Σαν ιδέα νομίζω θα έπρεπε να αφαιρεθεί λίγο περιεχόμενο, να συμμαζευτούν λίγο οι ενότητες/κατηγορίες του forum και να γυρίσει λίγο περισσότερο στο community παρά στο forum. Το forum σαν ορισμός προσδιορίζει sites τα οποία υπάρχουν για την επίλυση προβλημάτων (πολλοί πιστεύω γι' αυτό και δεν ελκύονται όταν ακούν forum). Άσχετα το ότι χρησιμοποιούνται και για άλλους σκοπούς τα forums. Ενώ αν το ονόμαζες community θα θύμιζε περισσότερο κάτι σε φάση "παρέα".

Η αρχική μου ιδέα ήταν να γίνει αυτή η αλλαγή / διόρθωση περιεχομένου και μέσω μιας εξελιγμένης εφαρμογής να υποστηριχθεί η προσβασιμότητα και το experience.
A computer is like air conditioning - it becomes useless when you open Windows.
Linus Torvald

Προτάσεις | Παρατηρήσεις | Παράπονα 2 months 5 days ago #1984

• NikeFerrari
  • NikeFerrari's Avatar
  • Moderator
  • Thank you received: 1619
dmaravelis wrote:
Όταν ο NikeFerrari είχε έρθει Αθήνα (πριν ένα 4μηνο περίπου) μαζί με το Κώστα (KTI23) το είχαμε συζητήσει αυτό. Μας είχε πει ότι και αυτός από μεριάς του κοιτάει να βρει τρόπο μαζί με την υπόλοιπη Ομάδα ώστε να αναβιώσει πάλι το forum και να υπάρχει περισσότερος τακτικός κόσμος σε αυτό.

Εγώ αυτό που βλέπω είναι ότι ναι, κρύφτηκε λίγο το forum ή πες έγινε λίγο δύστροπο του να μπει κανείς μέσα αλλά και πάλι, πριν τις αλλαγές υπήρχαν αυτοί οι 20 τακτικοί που το 90% των καθημερινών posts ήταν δικά τους. Που είναι αυτοί; Ναι σεβαστό, κάποιους τους ξενέρωσαν οι αλλαγές γενικά στο site. Οι υπόλοιποι; Ο καθένας έχει τους λόγους του. Σεβαστοί. Δεν άλλαξε κάτι στην δομή, στο ποστάρισμα ή και στις ενότητες. Μόνο θέλει κάνα δύο περισσότερα clicks η είσοδος σε αυτό. Μην παρεξηγηθώ. Δεν ρίχνω ευθύνες στους τακτικούς. Απλά λέω τι παρατηρώ. Όταν οι ίδιοι οι τακτικοί δεν ποστάρουν ή συζητούν (και γω μέσα), ποιός θα κάνει; Και το σημερινό αποτέλεσμα είναι μια αλυσιδωτή εξέλιξη από όλους τους παράγοντες. Αλλάζουν οι τάσεις. Ο διαθέσιμος ελεύθερος χρόνος για κάποιους. Γούστα άλλων, κτλ. Εμφανίστηκαν πιο άμεσοι τρόποι, γρηγορότεροι, κτλ. Το forum παραμένει forum όμως με τα θετικά του και τα αρνητικά του. Πολλοί πλέον βολεύονται με σχόλια μέσω του FB ή άλλων Social Media πλατφορμών. Προσωπικά μηνύματα σε αυτές, group chats, κτλ.

Το μελετούμε πάντως.
Last Edit: 2 months 5 days ago by NikeFerrari.
The following user(s) said Thank You: Hechmanic369, dmaravelis

Προτάσεις | Παρατηρήσεις | Παράπονα 2 months 3 days ago #1985

• Cross
  • Cross's Avatar
  • Payment receiver
  • Thank you received: 13
Ρε παιδια. Τι ειναι αυτο με τα avatars στα σχολια; Φτιαξτε το, ειναι πολυ ενοχλητικο.
Master of my fate

Προτάσεις | Παρατηρήσεις | Παράπονα 2 months 1 day ago #1986

• MindCrusherXx
  • MindCrusherXx's Avatar
  • Loader
  • Thank you received: 124
Μόλις επέστρεψα μετά από διακοπές μακριά από οποιαδήποτε πρόσβαση στο ίντερνετ. Αυτό που έχω δηλώσει εγώ πάνω στο θέμα είναι ότι ναι, όντως παραγκωνίστηκε το forum αλλά από τη στιγμή που καθόμαστε εμείς ακόμη μέσα να θυμόμαστε πόσο ωραίο ήταν πριν και να προσπαθούμε να το κρατήσουμε ζωντανό, με την πρώτη προσπάθεια αναβίωσης από μεριάς της ομάδας των UH, το forum θεωρώ ότι θα επανέλθει δριμύτερο.
Υ.Γ. Δε δουλεύει ακόμη το boardcode και το preview.

Προτάσεις | Παρατηρήσεις | Παράπονα 2 months 1 day ago #1987

• StrikeX
  • StrikeX's Avatar
  • Unboxholic
  • Thank you received: 988
Θα πω και εγώ δύο πραγματάκια. Καταρχήν συμφωνώ πως το φόρουμ δεν είναι όπως παλιά. Ίσως φταίνε οι αλλαγές ίσως εμείς οι ίδιοι δεν ξέρω.
Καθώς είμαι ή ακόμα καλύτερα ήμουν από τους τακτικούς εδώ το να βλέπω το φόρουμ έτσι με "χαλάει" λίγο αν σκεφτεί κανείς πως ξεκινήσαμε.

Σίγουρα χάθηκα και εγώ δεν ήμουν τόσο ενεργός αλλά θυμάμαι ακόμα και πριν τις αλλαγές να ποστάρω κάτι και στην ουσία να "μιλάω" μόνος μου.
Οπότε μετά από κάποιον αριθμό ποστ άρχισα να σκέφτομαι μα καλά ποίον νοιάζει ποία ταινία η anime είδα αφού έτσι και αλλιώς μόνος μου γράφω. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να απομακρυνθώ σιγά σιγά από φόρουμ και να γράφω λιγότερο. Άρα όπως είπε και ο φίλος μου ο Στέφανος με μισή καρδία μπαίνω και πολλές φορές διαβάζω χωρίς να ποστάρω.

Για να μην παρεξηγηθώ δεν ρίχνω ευθύνες σε κανέναν. Απλά αν αναλογιστούμε πως εγώ μετά από τόσα χρόνια σταμάτησα να είμαι τόσο ενεργός για αυτόν τον λόγο φαντάζομαι πως ένα νέο μέλος θα το έκανε πολύ πιο γρήγορα.

Αυτά από εμένα ελπίζω το φόρουμ να γίνει και πάλι όπως ήταν και γιατί όχι ακόμα καλύτερο.
The following user(s) said Thank You: Hechmanic369, dmaravelis

Προτάσεις | Παρατηρήσεις | Παράπονα 1 month 4 weeks ago #1988

• Teo_
  • Wishlister
  • Thank you received: 4
Παιδια πιστευω οτι θα μπορουσατε να ανεβαζετε περισσοτερα αρθρα και απο τις υπολοιπες κατηγοριες (guides, lores, αφιερωματα για ταινιες και σειρες).
Εχω παρατηρησει οτι τους τελευταιους μηνες υπαρχει μια στασιμοτητα στα αρθρα που ανεβαινουν.

Προτάσεις | Παρατηρήσεις | Παράπονα 1 month 3 weeks ago #1989

• xristakos97
  • Payment receiver
Τα links των Main Categories του burger menu της ιστοσελίδας (έκδοση κινητού) είναι επίτηδες όλα unboxholics.com/# και όχι πχ. unboxholics.com/releases και unboxholics.com/news κ.λπ.;
Linus Torvald

Προτάσεις | Παρατηρήσεις | Παράπονα 1 month 3 weeks ago #1990

• xristakos97
  • Payment receiver
Μιας και δεν πήρα ακόμα απάντηση από τον Σάκη (καθώς μου είπε να επικοινωνήσω μαζί του μετά το event στην Κρήτη), θα ήθελα να μαζέψω λίγες απόψεις από το community του forum.
Στο link που ακολουθεί μπορείτε να δείτε ένα Prototype που έφτιαξα για μια καλύτερη έκδοση της εφαρμογήςτων unboxholics. Μπορείτε στο Prototype να δείτε πως περίπου θα φαίνεται και θα δουλεύει η απεικονισμένη εφαρμογή. Στο Prototype μπορείτε:

- Να ανοίξετε το άρθρο Dying Light 2 και το άρθρο με τον Quentin Tarantino (που είναι πιο κάτω)
- Αριστερά όταν ανοίγετε το burger menu μπορείτε να πατήσετε στις ενότητες Latest, News και Reviews
- Και στηνε νότητα News μπορείτε να επιλέξετε ένα από τα δύο πρώτα tabs

xd.adobe.com/view/8a7d55a6-54fc-4121-70a...d3c-fc4c/?fullscreen

Στο σχεδιασμό δυστυχώς είχε μόνο η δική μου άποψη επιρροή και μετά από αρκετές ώρες εργασίας κάποια μη τόσο ωραία πράγματα μπορεί να μην τα βλέπω άλλο.

Αν έχετε κάποια ιδέα για καλυτέρεψη ή μπορείτε να βοηθήσετε στην επικοινωνία με τον Σάκη θα σας ήμουν ευγνώμων.

Υ.Γ. Φυσικά μια native εφαρμογή θα παρείχε πολλά πλεονεκτήματα σχετικά με την ενημέρωση του κοινού (push notifications), την ευκολότερη πρόσβαση των άρθρων (deep links), τον σχολιασμό των άρθρων και τις συμμετοχές στο forum (εφόσον γινόταν πιο προσβάσιμο μέσω κινητών συσκευών).
Linus Torvald
Last Edit: 1 month 3 weeks ago by xristakos97.

Προτάσεις | Παρατηρήσεις | Παράπονα 1 month 3 weeks ago #1991

• ConstantinosRed
  • ConstantinosRed's Avatar
  • Unboxholic
  • Thank you received: 2315
Μόνο σε μένα δεν δουλεύουν τα emoticons? Ούτε μου εμφανίζει πάνω κάποια tools όπως πχ να βάλω το Spoiler...Επίσης δεν μπορώ να βάλω φώτο στο attachments...

Edit:Από τι φαίνεται μπαίνει η φωτο στα attachments αλλά δεν μου το εμφανίζει...Το ποιο πιθανον να νε δικό μου το θέμα...Το δοκίμασα με 2 browsers βέβαια...
Last Edit: 1 month 3 weeks ago by ConstantinosRed.

Προτάσεις | Παρατηρήσεις | Παράπονα 1 month 3 weeks ago #1992

• Hechmanic369
  • Hechmanic369's Avatar
  • Unboxer
  • Thank you received: 481
ConstantinosRed wrote:
Μόνο σε μένα δεν δουλεύουν τα emoticons? Ούτε μου εμφανίζει πάνω κάποια tools όπως πχ να βάλω το Spoiler...Επίσης δεν μπορώ να βάλω φώτο στο attachments...

Edit:Από τι φαίνεται μπαίνει η φωτο στα attachments αλλά δεν μου το εμφανίζει...Το ποιο πιθανον να νε δικό μου το θέμα...Το δοκίμασα με 2 browsers βέβαια...

Οχι Κώστα είναι γενικό το θέμα. Τα BBCodes δεν εμφανίζονται καν.

EDIT: Ούτε το preview δουλεύει.
Last Edit: 1 month 3 weeks ago by Hechmanic369.
The following user(s) said Thank You: ConstantinosRed