TOPIC: Xbox One - Κέντρο Bοήθειας

Xbox One - Κέντρο Bοήθειας 2 years 2 months ago #265

• NikeFerrari
  • NikeFerrari's Avatar
  • Moderator
  • Thank you received: 1624
Mathematician wrote:
Είμαι σχετικά νέος κάτοχος xbox one S και έχω μία γενικότερη απορία: Παρατηρώ μεγάλες διαφορές στις τιμές των games μεταξύ των καταστημάτων στην Ελλάδα.
Κατά κανόνα, στις μεγάλες αλυσίδες κοστίζουν τουλάχιστον 25 ευρώ περισσότερο σε σχέση με τα καταστήματα του Σκρουτζ. Να προχωρήσω άφοβα στην αγορά από μικρότερα μαγαζιά ή προκύπτουν ζητήματα αξιοπιστίας; Συγκεκριμένα, ενδιαφέρομαι για το Forza Motorsport 7 σε retail έκδοση και τα 70 ευρώ που ζητάνε οι μεγάλες αλυσίδες είναι ένα μεγάλο ποσό για εμένα. Γενικά, ποια καταστήματα προτιμάτε για την αγορά games στην Ελλάδα;
Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Δεν νομίζω να υπάρχει κάποιο θέμα αξιοπιστίας. Γιατί δεν δοκιμάζεις να επικοινωνήσεις με το μαγαζί που έχεις υπόψη σου, για αρχή;
The administrator has disabled public write access.

Xbox One - Κέντρο Bοήθειας 2 years 2 months ago #266

• nickgiorg
  • nickgiorg's Avatar
  • Wishlister
Γνωρίζετε αν μπορώ να αγοράσω μία gift card από εδώ www.microsoft.com/en-us/store/collections/xboxgiftcards ,και να τη χρησιμοποιήσω στο αμερικάνικο store από ελλάδα χωρίς vpn; Πρέπει να κάνω κάτι άλλο για να τη δεχτεί;

Xbox One - Κέντρο Bοήθειας 2 years 2 months ago #267

• Manolisnik
  • Manolisnik's Avatar
  • Wishlister
  • Thank you received: 1
Γεια σας!!!
Εχω παρει σε ψηφιακη μορφη ενα παιχνιδι
(π.χ. το forza horizon 3) με το δικο μου προφιλ. Θελει να φτιαξει τωρα και ο αδερφος μου ενα δευτερο προφιλ στο ιδιο xbox one για να παιζει. Μπορει να παιξει και αυτος το παιχνιδι που εγω ειχα παρει??
(Οπως γινοταν και με τους δισκους που τους αγοραζες μια φορα τους εβαζες στην κονσολα και μετα επελεγες απο ποιο προφιλ θα παιξεις!?!?!)

Xbox One - Κέντρο Bοήθειας 2 years 2 months ago #268

• Throrin
  • Throrin's Avatar
  • Payment receiver
  • Thank you received: 71
Ναι φίλε μου. Θα μπορεί να παίζει κανονικά στην ίδια κονσόλα κι ας κατέβασες εσύ το παιχνίδι με το δικό σου gamertag.
The following user(s) said Thank You: Manolisnik

Xbox One - Κέντρο Bοήθειας 2 years 2 months ago #269

• Manolisnik
  • Manolisnik's Avatar
  • Wishlister
  • Thank you received: 1
Ευχαριστω πολυ !!! Καλες γιορτες με υγεια !!!
The following user(s) said Thank You: Throrin

Xbox One - Κέντρο Bοήθειας 2 years 1 month ago #270

• tonis92
  • tonis92's Avatar
  • User
ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΙOI ΤΙΤΛΟΙ ΠΑΙΧΝΙΔΙΩΝ ΤΟΥ XBOX 360 ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ ΤΟ XBOX ONE...?

Xbox One - Κέντρο Bοήθειας 2 years 1 month ago #271

• Throrin
  • Throrin's Avatar
  • Payment receiver
Δες τη λίστα εδώ https://www.xbox.com/en-US/xbox-one/backward-compatibility/available-games

Περιέχει και μερικούς τίτλους (12) από το 1ο ΧΒΟΧ όπου υποστηρίζονται πλέον στο ΟΝΕ. Η λίστα είναι ενημερωμένη μέχρι τις 30 Νοεμβρίου αν δεν κάνω λάθος.

Εναλλακτικά δες από εδώ http://www.eurogamer.net/articles/2017-01-11-xbox-one-backwards-compatibility-list-xbox-360-games
Last Edit: 2 years 1 month ago by Throrin.

Xbox One - Κέντρο Bοήθειας 2 years 1 month ago #272

• petros.karounis
  • petros.karounis's Avatar
  • Add-to-carter
  • Thank you received: 4
Καλημέρα , πριν λίγες μέρες έβαλα 12μηνη συνδρομή xbox live gold . Όλα λειτουργούσαν κανονικά μέχρι χθες που ξαφνικά όταν πήγαινα μα παίξω online μου έλεγε : your profile does not required privilege to access this feature. Ωστόσο μπορώ κανονικά να κατεβάσω τα free gold games του μήνα κ μου λέει ότι η συνδρομή λιγει σε έναν χρόνο . Τι φταει ; Τι μπορώ μα κάνω ; Ευχαριστω για το χρόνο σας!

Xbox One - Κέντρο Bοήθειας 2 years 1 month ago #273

• IamxkCena
  • Wishlister
Καλησπερα παιδια και καλες γιορτες..
Εχω το xbox one και μπορω και κατεβαζω καθε μηνα τα gold δωρεαν παιχνιδια που δεινει για το xbox one.δεν μου δεινει ομως την δυνατοτητα να κατεβασω αυτα του xbox360..θα επρεπε να ειχα το 360 στο παρελθον??

Xbox One - Κέντρο Bοήθειας 2 years 1 month ago #274

• NikeFerrari
  • NikeFerrari's Avatar
  • Moderator
  • Thank you received: 1624
petros.karounis wrote:
Καλημέρα , πριν λίγες μέρες έβαλα 12μηνη συνδρομή xbox live gold . Όλα λειτουργούσαν κανονικά μέχρι χθες που ξαφνικά όταν πήγαινα μα παίξω online μου έλεγε : your profile does not required privilege to access this feature. Ωστόσο μπορώ κανονικά να κατεβάσω τα free gold games του μήνα κ μου λέει ότι η συνδρομή λιγει σε έναν χρόνο . Τι φταει ; Τι μπορώ μα κάνω ; Ευχαριστω για το χρόνο σας!

Αυτές τις μέρες αναμένονται τέτοια κολλήματα, λόγω φόρτου. Λογικά θα σου έφτιαξε απο μόνο του. Μπορείς την επόμενη φορά να δοκιμάσεις μιά επανεκίνηση της κονσόλας ή sign-out και sign-in.

Xbox One - Κέντρο Bοήθειας 2 years 1 month ago #275

• fits79
  • fits79's Avatar
  • Shipper
  • Thank you received: 31
Έχει κανείς από εδώ με οποιαδήποτε κονσόλα xbox one και με το x φυσικά πρόβλημα με nat strict & teledo?

Εγώ προσωπικά μερικές φορές ναι και χωρίς να αλλάξω απολύτως τίποτα από το ρουτερ μου μπορεί από μόνο του να φτιάξει.
Διαβάζω και σε ξένα φόρουμ ότι αυτά τα προβλήματα ειδικά το teledo είναι πρόβλημα του xbox one γενικότερα γιατί π.χ. το ps4 με ακριβώς το ίδιο ρουτερ, σύνδεση vdsl50 & ρυθμίσεις δεν έχει κανένα πρόβλημα.

Αν έχετε τι κάνατε για να το λύσετε μόνιμα?
Έχω δοκιμάσει :

01. Καρφωτή ip στο xbox one x που έχω κάνει port farward τα xbox live ports.
02. Factory defaults κοινώς reset τη κονσόλα σε εργοστασιακή κατάσταση
03. Power off εντελώς μέχρι και βγάλσιμο από τη πρίζα για 10 λεπτά
04. Να βάλω της google τα dns ports (Primary: 8.8.8.8 & secondary: 8.8.4.4)
05. Βγάλσιμο απο την πρίζα το ρουτερ για 5 λεπτά.

Κι όμως τσιφος ότι και να δοκίμασα. Οπότε θέλει θα έχει θέμα teledo ή nat strict και οπότε δεν θέλει δεν θα έχει.
Και το SOFTWARE BUG(Των απίθανων windows 10 που πολύ διαφημίζει η Microsoft) της υπόθεσης είναι ότι αν πας σε οποιαδήποτε κονσόλα xbox one(Απλό, s, x) settings -> network -> network settings σου δείχνει κανονικά το nat type -> open και όλα καλά αν κάνεις ένα "test multiplayer connection" τότε σου βγάζει τα προβλήματα που αναφέρω ποιο πάνω(Teledo & nat strict)

Καμιά ιδέα?
Ο οποιοσδήποτε έχει την άποψη του.
Το ότι δεν συμφωνώ με αυτή δεν την κάνει ούτε σωστή, ούτε λάθος.
Last Edit: 2 years 1 month ago by fits79.

Xbox One - Κέντρο Bοήθειας 2 years 1 month ago #276

• Throrin
  • Throrin's Avatar
  • Payment receiver
Φίλε fits79

προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα (κι εγώ πάντα έκανα portforwarding σε όλες τις κονσόλες και όλα τα router είχα) και έτσι δεν ξέρω τη λύση αλλά από ότι διαβάζω το πρόβλημα με το Teredo ( όχι teledo) έχει να κάνει με το πρωτόκολλο IPv6.

Οι κονσόλες ΟΝΕ και ΟΝΕ Χ μπορούν να κάνουν χρήση και το πρωτόκολλο IPv6 και όχι μόνο το απλό IPv4. Για να κάνεις πλήρη χρήση αυτού του πρωτοκόλλου θα πρέπει να το υποστηρίζει και το router σου και να το έχεις ενεργοποιημένο (μερικές φορές ακόμη και αν το υποστηρίζει το router από default είναι απενεργοποιημένο).

ρίξε μια ματιά στις ρυθμίσεις του router σου.

περισσότερα διάβασε εδώ --> IPv6 on Xbox One

ελπίζω να λύσεις το πρόβλημά σου και πες μας τι έγινε για να ξέρουμε ή να προσπαθήσουμε να βρούμε μία λύση.