Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Mέρη που Ζήσαμε!

Mέρη που Ζήσαμε! 4 years 4 months ago #1

• savo
  • savo's Avatar
  • Unboxer
  • Thank you received: 392
Εδώ όποιος θέλει, θα λέει για τα μέρη που έζησε , μεγάλωσε , αγάπησε, ακόμη και αν τα επισκέφτηκε και του άφησαν μοναδικές αναμνήσεις !

Ξεκινάω πρώτος εγώ με το χωριό που μεγάλωσα τα Άσπρα Σπίτια. Ένα χωριό αλλά χωρίς παπούδες και γιαγιάδες, χωρίς κότες και χωράφια! Είχαμε ημερομηνία λήξης, και το ξέραμε αυτό, όταν θα βγαίνανε οι Πατεράδες μας στην σύνταξη! Το όνειρο κράτησε 25 χρόνια για μένα! Από τα πιο τυχερά παιδιά του ΚΟΣΜΟΥ είμασταν! Οι περισσότεροι θα γνωρίζουν έστω και έναν Ασπροσπιτιότη γιατι μαζεύτηκε κόσμος από όλη την Ελλάδα εκεί για να δουλέψει!

""Σ' αυτήν την πόλη οι άνθρωποι που ήρθαν από κάθε γωνιά της ελληνικής γης ή από ξένα χώματα έφεραν, έδωσαν και πήραν, δούλεψαν και ερωτεύτηκαν, αγωνίστηκαν και πρόκοψαν. Ρίζωσαν κι ας μην το παραδέχονται συχνά. Αυτής της πόλης η καρδιά πάλλει μέσα από των ανθρώπων τις καρδιές. Η πόλη αυτή μιλά με τη φωνή τους.""

ΑΣΠΡΑ ΣΠΙΤΙΑ

Πρότυπος Οικισμός Άσπρα Σπίτια

Το 1963, η εγκατάσταση της βιομηχανικής μονάδας της «Αλουμίνιον της Ελλάδος» μακριά από τις κατοικημένες περιοχές τού νομού Βοιωτίας, οδήγησε την εταιρεία στη δημιουργία μιας παρακείμενης, πρότυπης εργατικής κοινότητας που θα φιλοξενούσε τις οικογένειες των εργαζομένων. Έτσι, στο μυχό τού γραφικού κόλπου της Αντίκυρας, δημιουργήθηκαν τα Άσπρα Σπίτια, ένας οικισμός χτισμένος κατά τα ευρωπαϊκά πρότυπα από τον περίφημο πολεοδόμο Κωνσταντίνο Δοξιάδη. Η πρωτοπόρος κοινότητα διέθετε υποδομές που εξασφάλιζαν την αυτάρκειά της και μια πρωτόγνωρη ποιότητα ζωής στους κατοίκους της.

Αργότερα, δύο ακόμη επεκτάσεις τού οικισμού υπό την επίβλεψη των αρχιτεκτόνων Μ. Φωτιάδη, Χ. Λεμπέση και Π. Μασουρίδη, εξέλιξαν τη μορφή της κοινότητας που αποτελείται σήμερα από 1.072 κατοικίες σε μια έκταση 613 στρεμμάτων.

Σήμερα, τα Άσπρα Σπίτια είναι πλέον μια σύγχρονη κωμόπολη 3.000 περίπου κατοίκων που αναβαθμίζει διαρκώς τις υποδομές της και συνεχίζει να προσφέρει το ίδιο υψηλό βιοτικό επίπεδο. Σχολεία όλων των βαθμίδων, υπηρεσίες, εμπορικά καταστήματα, πλατείες, πολιτιστικές και αθλητικές εγκαταστάσεις, χώροι πρασίνου δίνουν στην πόλη έντονα κοινωνικό χαρακτήρα και εξασφαλίζουν μια πλούσια πολιτιστική και αθλητική δράση.

Επίσης, στα Άσπρα Σπίτια λειτουργεί και ο πρώτος σταθμός βιολογικού καθαρισμού αστικών λυμάτων στην Ελλάδα, ο οποίος κατασκευάστηκε μαζί με τον οικισμό.

ZeitGeist
Last Edit: 4 years 4 months ago by savo.
The administrator has disabled public write access.

Mέρη που Ζήσαμε! 4 years 4 months ago #2

• ConstantinosRed
  • ConstantinosRed's Avatar
  • Unboxholic
  • Thank you received: 2251
Πολύ ωραίο thread Σάββα!!! Το χωριό σου δείχνει πανέμορφο!! Θα πρέπει να ήταν πολύ ωραια να μεγαλώνεις εκεί!!..Εγώ γεννήθηκα και μεγάλωσα στη Λεμεσό της Κύπρου.Οι γονείς μου είναι απο ένα χωριό της Λεμεσού και όταν παντρεύτηκαν ήρθαν στην πόλη να μείνουν...Τα τελευτάια 4 χρόνια μένω Αθήνα όπου σπουδάζω και συχνά πυκνά μου λείπει η πόλη μου!!

Η Λεμεσός είναι η δεύτερη μεγαλύτερη πόλη της Κύπρου και ίσως γκουχου γκουχου και η ποιο όμορφη :silly:Θεώρηται η πόλη του Κρασιού και του Καρναβαλιού..Κάθε χρόνο τέλος Αυγούστου γίνετε η γιορτή του Κρασιού η οποία έχει τις ρίζες της από πααααρα πολύ παλιά..Από το 1974 και μετά η Λεμεσός είχε πάρει μεγάλη ανάπτυξη κυρίως επειδή το άλλο μεγάλο λιμάνι που είχε η Κύπρος στη Αμμόχωστο το πήρανε οι Τούρκοι..Παλιά επι καιρού Βυζαντίου η Λεμεσός ήταν γνωστή με το όνομα Νεάπολης(Νέα πόλη)

Last Edit: 4 years 3 months ago by ConstantinosRed.
The following user(s) said Thank You: savo

Mέρη που Ζήσαμε! 4 years 3 months ago #3

• BraVeHeart
  • BraVeHeart's Avatar
  • Administrator
  • Videogames Addict
  • Thank you received: 2025
Το θέμα τα σπάει και τώρα το είδα!

Λοιπόν, εγώ γεννήθηκα και ζω στην Αριδαία (Νομός Πέλλας), ανοίγοντας μία παρένθεση για 7 χρόνια, ως κάτοικος (φοιτητής) Θεσσαλονίκης. Στη Θεσσαλονίκη έμενα στην Αγίου Δημητρίου, στο ύψος του Τούρκικου Προξενείου, έπειτα μετακόμισα στην Τούμπα και αργότερα στην Πυλαία.

Mέρη που Ζήσαμε! 4 years 3 months ago #4

• savo
  • savo's Avatar
  • Unboxer
BraVeHeart wrote:

Λοιπόν, εγώ γεννήθηκα και ζω στην Αριδαία (Νομός Πέλλας), ανοίγοντας μία παρένθεση για 7 χρόνια, ως κάτοικος (φοιτητής) Θεσσαλονίκης. Στη Θεσσαλονίκη έμενα στην Αγίου Δημητρίου, στο ύψος του Τούρκικου Προξενείου, έπειτα μετακόμισα στην Τούμπα και αργότερα στην Πυλαία.

Σάκη, πιο Βορειό- Ελλαδίτης πεθαίνεις!! Ο Νομός σας είναι υπέροχος. Με αποκορύφωμα την Άσπρη κορυφή (Καιμακ τσαλαν) και τον παραδοσιακό Άγιο Αθανάσιο. Από τα πιο άγρια και εκτεθιμένα βουνά τις Ελλάδος. Πέρασα υπέροχα στα μέρη σου. Την επόμενη φορά που θα έρθω θα ψάχνω για μια σοφίτα στην Αριδαία!!!!!!!!!

Κώστα τα σπάει η Λεμεσός. Είχα άγνοια :silly:
ZeitGeist

Mέρη που Ζήσαμε! 4 years 3 months ago #5

• ConstantinosRed
  • Unboxholic
Savo wrote:
BraVeHeart wrote:

Σάκη, πιο Βορειό- Ελλαδίτης πεθαίνεις!! Ο Νομός σας είναι υπέροχος. Με αποκορύφωμα την Άσπρη κορυφή (Καιμακ τσαλαν) και τον παραδοσιακό Άγιο Αθανάσιο. Από τα πιο άγρια και εκτεθιμένα βουνά τις Ελλάδος. Πέρασα υπέροχα στα μέρη σου. Την επόμενη φορά που θα έρθω θα ψάχνω για μια σοφίτα στην Αριδαία!!!!!!!!!

Κώστα τα σπάει η Λεμεσός. Είχα άγνοια :silly:

Χαχαχα κοπιάστε Σάββα!! Πλακωσανε οι Ρωσσοι τωρα με τις επενδυσεις κα καθε φορα που επιστρεφω ολοένα και αλλάζει όψη η πόλη!! :lol:Λ

Mέρη που Ζήσαμε! 4 years 3 months ago #6

• ConstantinosRed
  • Unboxholic
BraVeHeart wrote:

Δεν χρειάζεσαι έμενα για να σου πω πόσο τα σπάει η Θεσσαλονίκη!!Και η Αριδαία από όσα έχω δεί απο βίντεο σας θα μπορούσα να μείνω άνετα εκεί πάνω!!!! :cheer:

Mέρη που Ζήσαμε! 4 years 3 months ago #7

• NikeFerrari
  • NikeFerrari's Avatar
  • Moderator
  • Που να σε φάειν η Unboxed Μούλαν!
  • Thank you received: 1604
Πολύ ωραίο θέμα. :woohoo:

ConstantinosRed wrote:

Η Λεμεσός είναι η δεύτερη μεγαλύτερη πόλη της Κύπρου και ίσως γκουχου γκουχου και η ποιο όμορφη :silly:

Ήθελες πολλά να θεωρείται η ομορφότερη. :P

Σε ποικιλία τοπίων, μορφολογία, πλήθος, ποικιλία και ομορφιά ιστορικών και φυσικών αξιοθεάτων, κοιτάει την Πάφο με τα κιάλλια. :P

Και εξηγώ/αναλύω.

Μένω Πάφο γύρω στα 21 χρόνια. Καταγωγή και γέννημα καμία σχέση. Ούτε εγώ, ούτε οι γονείς μου αλλά και ούτε οι γονείς τους, έχουν καταγωγή απο Πάφο. Έμεινα και ένα χρόνο Λεμεσό όπου δούλευα και 4 χρόνια σπουδές στην Λευκωσία όσο αφορά την Κύπρο. Ξέρω όλες τις ελευθερες πόλεις πολύ καλά πλην της Λάρνακας που απλά ξέρω τα βασικά.

Η Λεμεσός είναι μεγαλύτερη οπότε έχει και όλα τα αρνητικά όπως το μποτιλιάρισμα και είναι γεμάτη φώτα τροχαίας. Όσα φώτα έχει ο παραλιακός, δεν έχει όλη η Πάφος. χαχαχα Λόγω μεγέθους, σαφώς και έχει περισσότερα καφέ, κέντρα, clubs, κτλ αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι η Πάφος δεν έχει ή οτι αυτά που έχει, δεν αρκούν για τους ντόπιους και τους τουρίστες.

Η Λεμεσός είναι μια άχαρη και επίπεδη πόλη με πολύ λιγότερα γραφικά μέρη.

Πάμε στην Πάφο. απο που να αρχίσω και που να τελειώσω;

Ξεκινάω απο την Κάτω Πάφο με το γραφικό λιμάνι και κάστρο. Δίπλα υπάρχει το τεράστιο αρχαιολογικό τοπίο με το σπίτι του Διόνυσου και το μωσαϊκά, το αρχαίο ωδείο, ο φάρος και γύρω γύρω μέσα στο περιφραγμένο αρχαιλογικό πάρκο, άλλα τόσα αρχαιολογικά μνημεία. Κάτι αντίστοιχο και τέτοιο μεγέθους, δεν έχει η Λεμεσός. Πάμε δίπλα στο Aquarium, μετά δίπλα στην αρχαία εκκλησία της Θεοσκέπαστης, δίπλα η πολύ παλιά εκκλησία με μεγάλο αρχαιολογικό χώρο δίπλα και την στήλη του Αποστόλου Παύλου όπου δέχτηκε 40 παρά 1 βουρδουλιές.

Όλα αυτά, θυμίζω στην Κάτω Πάφο και συνεχίζω με δίπλα την κατακόμβη της Αγίας Σολωμονής απο την Ρωμαϊκή εποχή, δίπλα άλλη περιφραγμένη, δίπλα οι σπηλιές του "Φάμπριγκα" όπου τα Χρισγτούγενα γίνεται μια δυνατή και αληθινή Φάτνη. Δίπλα το πανέμορφο ξενοδοχείο Roma με τις πανέμορφες τοιχογραφίες, κύωνες κτλ, απέναντι το καινούργιο Mall. Δίπλα το πανέμορφο σαν κάστρο ξενοδοχείο Ellysium και δίπλα το τεράστιο αρχαιολογικό σημείο με τους Τάφους των βασιλέων.

Δεν έχει στον ήλιο μοίρα η Λεμεσός σε σύγκριση και δεν ανέφερα ακόμη ούτε 1/3.

Αν πάμε στο κέντρο της πόλης, θα βρούμε τα νεοκλασσικά κτήρια του δημαρχείου, βιβλιοθήκης, σχολείο, γυμνάσιο, λύκειο, τον δημοτικό κήπο, την λαική αγορά με την πανέμορφη θέα μιας και είναι σε ύψωμα και υψώματα στην Πάφο υπάρχουν μπόλικα με πανέμορφες θέες. Δεν έχει να πει κάτι σε αυτό η επίπεδη Λεμεσός. Γενικά στην Λεμεσό υπάρχουν τεράστια και άχαρα κτήρια μέχρι και την παραλία οπότε ακόμη και 300 μέτρα απο την θάλασσα να είσαι, δεν βλέπεις θάλασσα. Στην Πάφο είναι αλλιώς γιατί όπου σκάψουν στην Κάτω Πάφο, γίνεται αρχαιολογικό σημείο οπότε μπόλικα παραλιακά κομμάτια είναι αρχαιολογικοί τόποι. Κοιτάξτε απο το Google Maps. Αυτό οδηγεί στο πλεονέκτημα οτι εγώ απο τον 2ο όροφο του σπιτιού μου, 1 χιλιόμετρο απο την θάλασσα σε επίπεδη περιοχή να βλέπω θάλασσα και πράσινο μιας και απέναντι μου είναι οι Τάφοι των Βασιλέων. Δίπλα είναι ο Μούταλος με τον μιναρέ, κτλ, κτλ, κτλ

Αν συνεχίζω Βόρια, σε 10 λεπτά είμαι στο Coral Bay και γενικά και στις παραλίες νικάει η Πάφος. Ένα governor's beach και lady's mile δεν έχουν να πουν κάτι και ειδικά απέναντι στην επαρχία Πάφου. 5 λεπτά απο εκεί είμαστε στις θαλασσινές σπηλιές περιοχή 2 χιλιομέτρων μήκους, 3 λεπτά απο εκεί ο Άγιος Γεώργιος με το λιμανάκι, την εκκλησία και το νησάκι. Πριν ξέχασα την περιοχή της άλλης όμορφης εκκλησίας του Άγιου Γεώργιου μαζί με το κτήριο που στεγάζεται το καράβι Κερύνεια ΙΙ. Και φυσικά ο δρόμος περνάει απο μια ωραία περιοχή με μπανανοφυτίες της Κισσόνεργας.

Μετά ξεκινάνε τα fatalities με το τεράστιο Pafos zoo που ξεκίνησε ως bird park με εκατοντάδες πουλιά και πλέον έχει ερπετά, κροκόδειλους, λιοντάρια, καμηλοπάρδαλεις, κτλ.

www.pafoszoo.com/

Το fatality συνεχίζει γιατί φτάνουμε στην παρθένα περιοχή του Ακάμα με το πανέμορφο φαράγγι του Άβακα photos όπου φυσικά και το περπατάς και έχει ποτάμι. Το fatality συνεχίζει με τα λουτρά του Άδωνη. Ο διπλός καταρράκτης όπου είναι ωραίο σημείο για κολύμπι. Η παραλία της Λάρας που είναι άντε γεια Λεμεσός! Άντε γεια Λεμεσός είναι και όλη η περιοχή του Λατσιού και φυσικά τα λουτρά της Αφροδίτης και τα ομορφότερα μέρη στην Κύπρο και νερά που ούτε ο Πρωταράς δεν έχει και μιλάω για τις περιοχές της Fontana Amoroza, Blue Lagoon, κτλ.

Αφού ανέφερα την Αφροδίτη, μην ξεχνάμε την Πέτρα του Ρωμιού απο όπου αναδύθηκε η Αφροδίτη που επίσης έχει ωραία και διαφορετική θάλασσα. Δίπλα το τεράστιο Aphrodite Hills με τις επαύλεις, 18-hole golf course, (υπάρχει και δεύτερο δίπλα) και το IntercontinentaL ξενοδοχείο. Δίπλα στα Κούκλια το ιερό της Αφροδίτης κάστρο και μουσείο.

Water park επίσης έχουμε αλλά οκ το Φασούρι είναι καλύτερο αλλά μια χαρά είναι και το δικό μας. Μην ξεχνάμε το αεροδρόμιο στα 15 λεπτά που δεν έχετε αλλά έχετε εμπορικό λιμάνι.

Μην αναφέρω και τα διάφορα δυνατά σημεία για καταδύσεις σε ναυάγια, αεροπλάνα, κτλ

15 λεπτά είναι και το μοναστήρι του Αγίου Νεοφύτου με φοβερή θέα και σε ωραία περιοχή. Εκεί πάνω είναι και η Τάλα και το Kamares Village.

Έχουμε το bar street μας την Αγίου Αντωνίου και φυσικά γενικά την περιοχή της Κάτω Πάφου. Η Λεμεσός είχε το Galatex αλλά έκλεισε και τώρα υπάρχει η Σαριπόλου σε κάτι παρόμιο.

Μπορώ να αναφέρω και άλλα δεκάδες ιστορικά και αρχαιολογικά ή γραφικά στεκάκια και cafes στην Πάφο με θέες την Πάφο, ή της θάλασσα κτλ. πχ επίσης το Hamam, τα παλιά Τούρκικα λουτρά στην αγορά της Πάφου όπου λόγω του σημείου του, νομίζεις δεν είσαι σε πόλη γιατί δεν βλέπεις κανένα κτήριο.

Διάφορα γραφικά χωρία 5 με 15 λεπτά μακρυά απο την Πάφο όπως Κάθικας, Αρόδες, Δρούσια, Κτήτου Τέρα κτλ με ωραία θέρετρα για αγροτουρισμό. Ακόμη και φράγματα έχει η επαρχία της Πάφου περισσότερα και πιο όμορφα.

Ομορφότερα ξενοδοχεία γενικά. Δεν μπορούν τα Meridien, 4 Seasons και Amathus πχ να πιάσουν τα Elysium, Anassa, Intecontinental, Roma, Amathus, Anabelle, κτλ

Και δεν μπορεί ένα Πισσούρι να πιάσει την περιοχή της πόλης Χρυσοχούς και του Λατσιού. Ούτε το Κούριον στην αρχαιολογία της Κάτω Πάφου. Να σκεφτείς η μικρή περιοχή του Amathus εκεί κάτω στα Atlantica Bay, Elias και Hawaii ξενοδοχεία είναι το 1/20 σε έκταση της περιοχής της Κάτω Πάφου. Θυμίζω Aκαμα, Λαρα, Fontana Amoroza, Δασάκι της Τίμης, Δασάκι της Αργάκας, κτλ. Παραθαλάσια αυτά, ε.

Βουνά δεν χρειάζεται να ανεβούμε μιας και εκεί λίγο εξισσοροπείται η κατάσταση.

Καλή η Λεμεσός και μεγαλύτερη αλλά παρόλο το μέγεθος της, είναι άχαρη, επίπεδη, φορτώνεται τα αρνητικά μιας μεγάλης πόλης και παραμένει φτωχότερη και χωρίς πράγματα που είναι μοναδικά για την Πάφο και της επαρχίας της.

Φυσικά 45 λεπτά είναι η αποσταση μεταξύ των δύο πόλεων αλλά τα περισσότερα που ανέφερα είναι απο την άλλη πλευρά της Πάφου οπότε κοντύτερο προνόμιο των Παφιτών. Σε 20 λεπτά είναι Ακάμα. Ο Λεμεσιανός θέλει 105 λεπτά ενώ ο Λευκωσιάτης και ο Λαρνακιώτης 155 λεπτά. Mην μιλήσω και για τις περιοχές του Πωμού, Παχιάμμου και Κάτω Πύργου. :P

Ακόμη και αν το δεις Ιστορικά.

Υπήρξε και η Πάφος πρωτεύουσα της Κύπρου τα Ελληνιστικά χρόνια.

el.wikipedia.org/wiki/%CE%A0%CE%AC%CF%86%CE%BF%CF%82

" Έτσι, η Κύπρος έγινε η πρώτη χώρα στον κόσμο που κυβερνήθηκε από έναν Χριστιανό."

"Για αυτό τον λόγο η UNESCO πρόσθεσε απλά ολόκληρη την πόλη στον κατάλογο παγκόσμιας πολιτιστικής κληρονομιάς της"

Απο τον KOT

Φωτογραφίες δεν βάζω για να μην χαντακωθείτε. :PΥπάρχουν στο link ή γράψτε στο google τις τοποθεσίες που ανέφερα. Δεν φτάνει την φυσική ομορφιά πχ της Σαντορίνης αλλά όλα τα αρχαιολογικά και υπόλοιπα τοπία, αντισταθμίζουν την διαφορά.
Last Edit: 4 years 3 months ago by NikeFerrari.

Mέρη που Ζήσαμε! 4 years 3 months ago #8

• ConstantinosRed
  • Unboxholic
Χαχαχαχα Γιώργο οκ δέχομαι να συμβιβαστώ και να πώ πως η Λεμεσός μαζί με τη Πάφο είναι οι ποιο όμορφες πόλεις της Κύπρου...

Υ.Γ:Εννοίτε μου αρέσει η Πάφος η οποία τα τελευταία χρόνια έχει αναπτυχθεί σε τεράστιο βαθμό και αυξήθηκε ο τουρισμός της κατακόρυφα!!!

Υ.Γ2:Με λίγα λόγια παιδιά αν έρθετε ποτέ Κύπρο προτιμήστε Πάφο και Λεμεσό και αποφύγετε Λευκωσία και Λάρνακα χαχαχα :silly:

Mέρη που Ζήσαμε! 4 years 3 months ago #9

• NikeFerrari
  • NikeFerrari's Avatar
  • Moderator
  • Που να σε φάειν η Unboxed Μούλαν!
  • Thank you received: 1604
χαχαχα :cheer::P

Κώστα, κανόνισε όταν έρθεις Πάφο, να τα πούμε. :)

Mέρη που Ζήσαμε! 4 years 3 months ago #10

• ConstantinosRed
  • Unboxholic
NikeFerrari wrote:
χαχαχα :cheer::P

Κώστα, κανόνισε όταν έρθεις Πάφο, να τα πούμε. :)

Εννοείτε!!Μια εκδρομή στη Πάφο επιβάλλετε!

Mέρη που Ζήσαμε! 4 years 3 months ago #11

• savo
  • savo's Avatar
  • Unboxer
Με έψησε ο Νike για την Πάφο με όλα αυτά χαχά. Δεν θα μιλήσω για την Μυκόνο :P:P:PΟ σπιτονοικοκύρης μου είναι Κύπριος :woohoo:
ZeitGeist

Re:Mέρη που Ζήσαμε! 4 years 3 months ago #12

• pieriscy
  • pieriscy's Avatar
  • Add-to-carter
  • Thank you received: 1
Πολλοί Κυπραίοι μαζευτήκαμε! :PΕγώ λοιπών είμαι από την Αραδίππου στην επαρχία Λάρνακας! :)Έτσι θέλω να πω και εγώ με την σειρά μου ότι σαν την Σκάλα (Λάρνακα) δεν έχει! :D