TOPIC: Το καπηλειό των Unboxholics!

Το καπηλειό των Unboxholics! 4 years 2 months ago #193

• Tanno
  • Tanno's Avatar
  • User is blocked
  • Thank you received: 94
Thornagon wrote:
Τanno εχω σταματησει να πινω "δυνατα" ποτα φιλε, αλλα ειμαι αρκετα σιγουρος οτι η τεκιλα βγαινει και σε κιτρινη

Φίλε, κι εγώ έχω σταματήσει τα δυνατά ποτά. Πλέον δεν ξεπερνώ το 5% του αλκοόλ. Μόνο ελαφρά πίνω. Ναι, βγαίνει και σε κίτρινη, γιατί βάζουν το λεμόνι μέσα. Υπάρχει επίσης και ο Μεξικανικός τρόπος να πίνεις την τεκίλα αλλιώς.
1) Έχε ένα σφηνάκι τεκίλα στο δεξί χέρι, και ένα κομμάτι λεμόνι στο αριστερό, αφού πρώτα αλατίσεις το δέρμα ανάμεσα στα δάχτυλα που κρατάνε το λεμόνι.
2) Πες «Αριμπα Κουρουκου Αλθέντρο Σαλούδ, ενώ κάνεις τον Καθολικό σταυρό.»
3) Μετά γλείψε το αλάτι.
4) Πιες την τεκίλα.
5) Τέλος, φάε το λεμόνι!

Ο γέρος μου που είχε πάει στο Μεξικό μου έμαθε τον τρόπο αυτό.
Last Edit: 4 years 2 months ago by Tanno.
The administrator has disabled public write access.

Το καπηλειό των Unboxholics! 4 years 2 months ago #194

• moysys
  • moysys's Avatar
  • Wishlister
  • Thank you received: 27
Άι σιχτίρ , γιαβρούμ .

Απόψε θέλω να τα πιω , και τα μυαλά να χάσω.
Τα βάσανα και τους καημούς , έτσι πια να ξεχάσω .

Κι όταν μεθύσω τελικά ,και έρθω σε μεράκια
Ένα βαρεί ζεϊμπέκικο θα διώξει τα φαρμάκια .

Κι αν δεν μπορούν τα πόδια μου να φέρουν ένα γύρο.
Κάτω δεν θα το βάλλω εγώ, κεφάλι δεν θα γύρω .

Φέρε μου κάπελα κρασί , γιόμιζε την καράφα
Και θα χορέψω καθιστός ,δεν κάνω άλλη γκάφα . χικ

Δεν βλέπεις πως στον κώλο μου διπλά έχω καρούλια ;;
μ αυτά θα φέρω δυο στροφές , θα πω και δυο τραγούδια . χικ

Κι όταν θα έρθει το πρωί και θέλεις πια ν αράξεις ,
Άσε μια νταμιτζάνα εδώ, και άντε να ξαποστάσεις . χικ
================================

αν το προτιμάτε και έτσι .

Κι όταν θα έρθει το πρωί και θέλεις πια ν αράξεις ,
ίσως σε μια χωματερή εμένα να πετάξεις . χικ

Το βράδυ θά “μαι πάλι εδώ, αυτό να το πιστέψεις .
"εμένα βρε χωματερή ποτέ δεν θα ….χωνέψεις ."

το χικ είναι απ το μεθύσι :)

ΜΟΥΣΥΣ / Μωυσής

Σαν Δον Κιχώτης ανεμόμυλους χτυπώ,
μ' ένα κοντάρι από την ψυχή βγαλμένο ,
μήπως κι αλλάξω της ζωής μου το.. γραπτό,
κι' αν είναι 'τούτο εντέλει… εφικτό ?
Εγώ ζωή...
Last Edit: 4 years 2 months ago by moysys.

Το καπηλειό των Unboxholics! 4 years 2 months ago #195

• only_human1987
  • Payment receiver
  • Thank you received: 12
Εγώ έπινα πάρα πολύ,η αλήθεια είναι οτι έπινα σαν κωλόμπουρο.Αλλά ένα πρωί συνηδειτοποίησα το πως ήμουν όταν ήμουν ζάντα και αυτό ήταν.......μαχαίρι,η μάλλον katana στη περίπτωση μου.Απο τότε που άλλαξα ζωή τα τελευταία 4-5 χρόνια πίνω μια μπυρίτσα ανα 2 μέρες η μέχρι 3 ποτήρια ρετσίνα.Τα βαριά ποτά τα αποφεύγω γιατί με πειράζουν στο στομάχι.Πάνω απ όλα η υγεία.Γενικά αν μπορείς να κρατάς ένα μέτρο είναι οτι καλύτερο. :)

Ορίστε.....

The following user(s) said Thank You: moysys

Το καπηλειό των Unboxholics! 4 years 3 days ago #196

• Captain_Zaraki
  • Captain_Zaraki's Avatar
  • Unboxholic
  • Thank you received: 2025
Getting ready for the event:
-2 μπυρες μεγαλες
-2 τεκιλες
-5 ποτηρια κρασι
Εχω τρελη ορεξη τωρα :woohoo:
ΠΑΜΕ ΡΕ ΜΠΟΥΡΙΑ!!!!!!

Το καπηλειό των Unboxholics! 3 years 10 months ago #197

• Gunslinger
  • Gunslinger's Avatar
  • Add-to-carter
  • Thank you received: 7
Σε γενικές γραμμές αρκετά είδη αλκοολούχων δέν μου αρέσουν καθόλου (κρασί,ουίσκι,βότκα,ούζο-τσίπουρο).
Απο εκεί και πέρα πίνω κατα περίπτωση:

1) Μπύρες κάθε είδους απο σάπιες μέχρι τις πιό ψαγμένες με τα περίεργα ονόματα οταν τύχει να βρεθώ σε
καμία μπυραρία (όπου και επιλέγω μία στην τύχη). Αγαπημένη μου πάντως είναι η Budweiser Budvar (ιδίως
η dark). Προσπαθώ να αναπτύξω τις γνώσεις μου στο αντικείμενο γιατί έχω αρκετά κενά.

2) Martini κάθε απόχρωσης με πάγο. Επίσης απολαμβάνω τρομερά και το αφρώδες Martini (ιδιαίτερα το
Brut ή το Asti).

3) Μαύρο ρούμι με προτίμηση στο Kraken (ριλίς δε κράκεν! :cheer:), το Diplomatico καθώς και στο El Dorado.

4) Τεκίλα αλλά αποκλειστικά και μόνο Don Julio. Απέχει έτη φωτός απο οποιαδήποτε άλλη -προσιτη- του
εμπορίου. Είναι τέλεια σε όλες τις παραλλαγές της αλλά έχω αδυναμία στην Anejo. Με ένα παγάκι,
άντε και με λίγο πορτοκάλι στο τσακίρ κέφι. Αλλά πραγματικά είναι σε άλλα επίπεδα.

Το καπηλειό των Unboxholics! 3 years 10 months ago #198

• Captain_Zaraki
  • Captain_Zaraki's Avatar
  • Unboxholic
  • Thank you received: 2025
Gunslinger wrote:
Σε γενικές γραμμές αρκετά είδη αλκοολούχων δέν μου αρέσουν καθόλου (κρασί,ουίσκι,βότκα,ούζο-τσίπουρο).

1) Μπύρες κάθε είδους απο σάπιες μέχρι τις πιό ψαγμένες με τα περίεργα ονόματα οταν τύχει να βρεθώ σε
καμία μπυραρία (όπου και επιλέγω μία στην τύχη). Αγαπημένη μου πάντως είναι η Budweiser Budvar (ιδίως
η dark). Προσπαθώ να αναπτύξω τις γνώσεις μου στο αντικείμενο γιατί έχω αρκετά κενά.

2) Martini κάθε απόχρωσης με πάγο. Επίσης απολαμβάνω τρομερά και το αφρώδες Martini (ιδιαίτερα το
Brut ή το Asti).

3) Μαύρο ρούμι με προτίμηση στο Kraken (ριλίς δε κράκεν! :cheer:), το Diplomatico καθώς και στο El Dorado.

4) Τεκίλα αλλά αποκλειστικά και μόνο Don Julio. Απέχει έτη φωτός απο οποιαδήποτε άλλη -προσιτη- του
εμπορίου. Είναι τέλεια σε όλες τις παραλλαγές της αλλά έχω αδυναμία στην Anejo. Με ένα παγάκι,
άντε και με λίγο πορτοκάλι στο τσακίρ κέφι. Αλλά πραγματικά είναι σε άλλα επίπεδα.
Don Julio δεν εχω δοκιμασει ποτε :PΚαι οι εμπειριες που εχω απο διαφορες αλλες τεκιλες δεν ειναι και οι καλυτερες :sick:

Το καπηλειό των Unboxholics! 3 years 10 months ago #199

• savo
  • savo's Avatar
  • Unboxer
  • Thank you received: 392
Gunslinger wrote:
εμπορίου. Είναι τέλεια σε όλες τις παραλλαγές της αλλά έχω αδυναμία στην Anejo. Αλλά πραγματικά είναι σε άλλα επίπεδα.
Δικός μας. Τα τελευταία 4 χρόνια δεν έχει περάσει μέρα να μην έχω πιει έστω ένα κοντό Reposado όμως.!
ZeitGeist

Το καπηλειό των Unboxholics! 3 years 6 months ago #200

• MADnJIM
  • MADnJIM's Avatar
  • Unpacker
  • Thank you received: 523
Homemade μπρούσκο να ρέει άφθονο κατευθείαν από το βαρέλι, κέφι ατελείωτο, και ας πάει να γαργαληθεί η κρίση. Στην υγειά μας αδέρφια, χρόνια πολλά, και μη μασάτε ρε, φτωχοί στην τσέπη αλλά ζάμπλουτοι στις καρδιές μας. :3:3:3:3:3:3:3:3:3:3

Το καπηλειό των Unboxholics! 3 years 6 months ago #201

• ConstantinosRed
  • ConstantinosRed's Avatar
  • Unboxholic
  • Thank you received: 2302
MADnJIM wrote:
Homemade μπρούσκο να ρέει άφθονο κατευθείαν από το βαρέλι, κέφι ατελείωτο, και ας πάει να γαργαληθεί η κρίση. Στην υγειά μας αδέρφια, χρόνια πολλά, και μη μασάτε ρε, φτωχοί στην τσέπη αλλά ζάμπλουτοι στις καρδιές μας. :3:3:3:3:3:3:3:3:3:3

Αυτά είναι!!!Πάντα τέτοια Σπύρο!!!!!!!!!!!!Καλά να περνάτε!!!!!!!! :3

Το καπηλειό των Unboxholics! 3 years 6 months ago #202

• SupahMari0
  • SupahMari0's Avatar
  • Courier
  • Thank you received: 209

ΜΠΙΙΙΡΕΕΕΕΕΕΣ!!! Φέρτε μπίρες! Το μονο αλκοολούχο ποτό που πραγματικά μου αρέσει! Σχεδόν οτιδήποτε άλλο δεν το αντέχω. Κρασιά όσα δοκίμασα δεν μου άρεσαν εκτος το πολύ ελαφρύ ροζέ Mateus (που συνήθως πίνουν οι γυναίκες) που μου φάνηκε ok. Αντε να πιο και κανένα ποτήρι vodka. Ουίσκι όχι.

Ααα και Jagermeister! Τι μου θυμίσατε τώρα... Είχα έρθει Αθηνα ένα καλοκαίρι και πήγαμε Κεραμικό παρέα και τα σπάσαμε με μπίρες και σφηνάκια Jagermeister! Πιθανόν να επαναληφθεί και φέτος αν είμαστε καλά. :)

Τώρα για το ποίες μπίρες... Ξανθές! Είχα δοκιμάσει παλιά μαύρη Guinness και την βρήκα αηδία. Τώρα, για ξανθιές σχεδόν οποιανδήποτε! Εδώ στην Κύπρο έχουμε την ΚΕΟ, βαρετή βαρβάτη. Έχουμε και την Carlsberg που είναι η πιο συνηθισμένη από τις ξένες. Εκεί Ελλάδα πίναμε Heineken, Amstel και Fix. Τρελαίνομαι για Budweiser!!! King of beers! Μέχρι που πήγα στο festival μπίρας και δοκίμασα την Budweiser Τσεχίας (aka Budejovicky Budvar, η original Budweiser) και τώρα δεν ξέρω ποίαν από τις δυο προτιμώ! :PDelicious!!! :woohoo:Ακόμα και την μαύρη τους που δοκίμασα μου άρεσε πολύ!

Gunslinger wrote:

η dark).
Προσπαθώ να αναπτύξω τις γνώσεις μου στο αντικείμενο γιατί έχω αρκετά κενά.

Brut ή το Asti).

Αυτά είναι! Βλέπετε? Έγραψε το παλικάρι! Μιλάμε για top of the tops! B)

Καλά Martini εσύ και ο James Bond. :PΔεν έχω γνωρίσει άνθρωπο να πίνει Martini. :lol:

Όσο για Tequila δεν έχω δοκιμάσει ποτε και τώρα που το λες θα το ήθελα. Με σκουλήκι όμως μέσα. :PΘυμήθηκα το πρώτο δωμάτιο στο Broken Sword 2 τώρα. :lol:

NikeFerrari wrote:
Είμαι πολύ του μεζέ εγώ και γενικά των Delicateseen και Charcuteries και συνήθως τα συνοδεύω με μπύρες της χώρας όπου βρίσκομαι.

Τσεχία η αγαπημένη είναι η Gambrinus. Ουκρανία η Obolon Porter.

Κύπρο αναλόγως περίστασης πίνω Guinness, Hoegaarden ή κάτι ντόπιο.
Το σσεφταλίν θεωρείτε Delicateseen? :PΚαι εγώ πολύ μεζετζής είμαι! Από Κυπριακή κουζίνα μέχρι οτιδήποτε!

BEHOLD! Tσαμαρελλα τυράκι και χοιρομέρι! Κλασσικός Κυπριακός μεζές που πρέπει όμως να αποφεύγετε σε σφραγισμένες συσκευασίες όπως αυτές στην φωτογραφία (μην ρωτάτε, έκλαψα).

Όσο για Τσεχία, Gambrinus? Πρώτη φορα την ακούω! Δοκίμασες την θρυλική Budweiser Budvar που αναφέρουμε με τον Gunslinger πιο πάνω? Πάντως θα την έχω υπόψιν μου αν την πετύχω κάπου αυτήν που λες.
Last Edit: 3 years 6 months ago by SupahMari0.

Το καπηλειό των Unboxholics! 3 years 6 months ago #203

• NikeFerrari
  • NikeFerrari's Avatar
  • Moderator
  • Thank you received: 1614
^^^

Όχι. Δεν έτυχε να μου την προτείνει κάποιος εδώ την Budweiser Budvar αλλά σήμερα θα την αναζητήσω στα ράφια.

Martini πίνω και γω. Bianco κυρίως. Το προτιμάω απο κρασί. :silly:

Το καπηλειό των Unboxholics! 3 years 6 months ago #204

• SupahMari0
  • SupahMari0's Avatar
  • Courier
  • Thank you received: 209
Μονο ΑλφαΜεγα βρήκα όταν έψαχνα και μάλιστα είχαν και συσκευασίες με δωρεάν ποτήρι και ακόμα και μαύρες. Ευτυχώς που βρήκα επειδή σχεδίαζα να παραγγείλω online και θα μου ερχόταν πιο ακριβά. Πρόσεχε μην την μπερδέψεις με την γνωστη Αμερικανικη Budweiser.

Τελειωσε, θα δοκιμάσω Martini. Την επομενη φορα που θα έχω έξοδο θα βάλω το σμόκιν μου και θα πάω να ζητήσω Martini και θα απαιτήσω και πράσινη ελίτσα (ελίτσα δεν είναι?) από πάνω. :P:lol:
Last Edit: 3 years 6 months ago by SupahMari0.