Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Γιάννενα cafe..

Γιάννενα cafe.. 4 years 5 months ago #1

• MADnJIM
  • MADnJIM's Avatar
  • Unpacker
  • Ζαλίζομαι... Σταματήστε τον κόσμο να κατέβω...
  • Thank you received: 522
Για να δούμε, ξέρω σίγουρα πως υπάρχει άλλος ένας Γιαννιώτης εδώ μέσα εκτός από μένα, γιατί είναι ο κολλητός μου! Άλλοι όμως; Εδώ θα είναι το cafe μας, θα τα λέμε, θα γνωριζόμαστε, ίσως και να κανονίζουμε να βρισκόμαστε κιόλας από κοντά. Φυσικά στο cafe μας είναι ευπρόσδεκτοι όλοι απ' όποιο σημείο της χώρας κι αν είναι, εκτός από έναν τύπο από την Αριδαία που τον λένε Σάκη και νομίζει ότι είναι όμορφος ( :Pαστειεύομαι κουκλί, είσαι πάντα ευπρόσδεκτος και το ξέρεις) !!..
Λοιπόν, είσαστε από τα Γιάννενα; Είσασταν μήπως φοιτητές εδώ και θέλετε να μας πείτε τι θυμάστε από αυτά τα χρόνια; Μήπως υπηρετήσατε τη θητεία σας κάπου τριγύρω; Ξέρετε την πόλη μόνο από το χάρτη; Την ακούτε πρώτη φορά τώρα; Όλοι χωράνε σ' αυτό το θέμα, αρκεί να έχουν κάτι να πούνε για την πανέμορφη πρωτεύουσα της Ηπείρου.

Αρχίζω εγώ. Γεννήθηκα σε ένα μικρό χωριουδάκι έξω από τα Γιάννενα, την Κλειδωνιά, ένα μαγευτικό μέρος δίπλα στο καθαρότερο ποτάμι της Ευρώπης τον Βοϊδομάτη. Μεγάλωσα στην πόλη των Ιωαννίνων, και ζω σ' αυτήν, κάτι που δεν σκοπεύω να αλλάξω ποτέ και για τίποτα. Η πόλη μου έχει πανέμορφη νυχτερινή ζωή γιατί είναι πανεπιστημιούπολη, είναι μια πόλη γεμάτη ζωντάνια, με μπαράκια, φαγάδικα, και όμορφα cafe σε κάθε γωνιά. Σαν πόλη απλώνεται στη μία πλευρά της Παμβώτιδας λίμνης, η μόνη λίμνη που έχει νησί, και μάλιστα γεμάτο Ιστορία αφού εκεί ήταν το σπίτι του φημισμένου Αλή Πασά κάποτε, τουριστικό αξιοθέατο τώρα. Επίσης το Νησί φημίζεται για τα βατραχοπόδαρά του, ένας μεζές μοναδικός για μερακλήδες και καλοφαγάδες. Στον Μώλο της πόλης θα βρει κανείς πανέμορφα cafe πάντα γεμάτα κόσμο χειμώνα καλοκαίρι, ενώ δίπλα ακριβώς είναι το Κάστρο, από την εποχή της Τουρκοκρατίας κι αυτό, φιλοξενεί ένα ολόκληρο χωριό σήμερα στο εσωτερικό του. Προάστιο της πόλης είναι το Πέραμα, όπου δεσπόζει στο κέντρο του ο λόφος που κρύβει στα σπλάχνα του ένα από τα μεγαλύτερα και πλουσιότερα σε ποικιλία σταλαγμιτών και σταλακτιτών σπήλαια, must see για κάποιον που θα βρεθεί στην περιοχή. Σε πολύ μικρή απόσταση βρίσκει κανείς τα Ζαγόρια με τη φημισμένη φυσική ομορφιά τους και τις πίτες τους, και αφετηρία αυτών που αρέσκονται σε σπορ όπως το παραπέντε. Λίγα χιλιόμετρα ακόμη και φτάνει κανείς στην Κόνιτσα, που την χαϊδεύει ο Αώος, ένα ποτάμι σταθμός για όσους αρέσκονται σε κανόε-καγιάκ και παραπλήσια σπορ. Από την άλλη μεριά είναι το άκρως παραδοσιακό Μέτσοβο, με το χιονοδρομικό του κέντρο και τα πεντανόστιμα κοντοσούβλια του να είναι γνωστά σε όλο τον κόσμο, μια ορεινή κωμόπολη που έβγαλε εκτός από ξυλογλύπτες και εθνικούς ευεργέτες και πολιτισμό. Σε απόσταση αναπνοής υπάρχει εδώ και 2500 χρόνια το περιβόητο αρχαίο θέατρο της Δωδώνης, αφιερωμένο στον ίδιο τον Δία, ένα μνημείο που επιτέλους η Πολιτεία αποφάσισε πως είναι ένα από τα σημαντικότερα μνημεία της χώρας μας και έχει πρόσφατα αρχίσει η ανάπλαση της γύρω περιοχής για την ευκολότερη πρόσβαση των επισκεπτών, και φυσικά must see κι αυτό. Στην είσοδο της πόλης κάποιος που φτάνει στα Γιάννενα θα δει στα δεξιά του το κτίριο που φιλοξενεί το διάσημο και μοναδικό στο είδος του Ιστορικό Μουσείο Κέρινων Ομοιωμάτων Παύλου Βρέλλη, ένα έργο ζωής για τον δημιουργό και καλλιτέχνη που μας κάνει περήφανους όχι μόνο εμάς τους Γιαννιώτες, αλλά όλους τους Έλληνες. Στο κέντρο της πόλης υπάρχει το πάρκο Λιθαρίτσια, καταπράσινο και ρομαντικό, με τον παραλίμνιο δρόμο ακριβώς από κάτω του, και ένα ήσυχο cafe στην κορυφή του. Και τέλος, οι ίδιοι οι Γιαννιώτες, ένας φιλικός και χαρούμενος λαός, με μόρφωση και ευγένεια, και πανέμορφες γυναίκες που αν μας τις πειράξουν ξεχνάμε τα πάντα και βγάζουμε τον βάρβαρο από μέσα μας..

Υπάρχουν τόσα πολλά ακόμα που θα μπορούσα να πω για τα Γιάννενα, που θα έφτιαχνα βιβλίο αν ξεκίναγα τώρα. Είμαι περήφανος που είμαι Γιαννιώτης για όποιον ίσως δεν το κατάλαβε.. :)

Last Edit: 4 years 5 months ago by MADnJIM.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: mprizasg4

Γιάννενα cafe.. 4 years 5 months ago #2

• 21thomas21aek
  • 21thomas21aek's Avatar
  • Package receiver
  • Thank you received: 197
Μία φορά έχω επισκεφτεί την όμορφη πόλη σας πριν από κάμποσα χρόνια για κάποιο γάμο. Λόγω του μικρού της ηλικίας μου τότε δε θυμάμαι και πολλές λεπτομέρειες. Αυτά που μου έχουν μείνει είναι η παλιά πόλη, η λίμνη, το νησί και η φοβερή ομίχλη που είχα φάει στην κατάρα.

Γιάννενα cafe.. 4 years 5 months ago #3

• BraVeHeart
  • BraVeHeart's Avatar
  • Administrator
  • Videogames Addict
  • Thank you received: 2025
Αγαπάω Γιάννενα, αλλά περισσότερο αγαπάω το ζαχαροπλαστείο ακριβώς μπροστά από τη λίμνη, στο οποίο παίζει να έχω αποκτήσει τουλάχιστον δύο από όμορφα 93 μου κιλάκια! :woohoo:

Γιάννενα cafe.. 4 years 5 months ago #4

• savo
  • savo's Avatar
  • Unboxer
  • Thank you received: 392
BraVeHeart wrote:
Αγαπάω Γιάννενα, αλλά περισσότερο αγαπάω το ζαχαροπλαστείο ακριβώς μπροστά από τη λίμνη, στο οποίο παίζει να έχω αποκτήσει τουλάχιστον δύο από όμορφα 93 μου κιλάκια! :woohoo:
93 ???????? :woohoo::woohoo:Πόσο Ντούκι πες ?
ZeitGeist

Γιάννενα cafe.. 4 years 5 months ago #5

• MADnJIM
  • MADnJIM's Avatar
  • Unpacker
Χαχαχα, Σάκη την επόμενη φορά που θα ξανάρθεις θα πάρεις περισσότερα κιλά, να'σαι σίγουρος φίλε, θα το φροντίσω προσωπικά. Θα τρως κοντοσούβλι και εξοχικό μέχρι να πεις "έλεος, φτάνει.."!.. :lol:

Γιάννενα cafe.. 4 years 5 months ago #6

• zombie
  • zombie's Avatar
  • Loader
  • Thank you received: 250
Έχω πάει Γιάννενα δύο φορές και έχω περάσει τέλεια , τα αγαπάω για τους εξής λόγους..

1) Πέρσι τα Χριστούγεννα παντρέψαμε ένα φιλικό ζευγάρι στα Γιάννενα , το οποίο απέκτησε μία μπέμπα πρίν μια εβδομάδα!

2) Καλός και φιλικός κόσμος που γελάει εύκολα!

3) Τρομερή μπουγάτσα και άπαιχτες πίτες!

4) Απο την πρώτη στιγμή που πατάω το πόδι μου στα Γιάννενα είμαι μεθυσμένος :blink:και τρώω συνέχεια :woohoo:!

5) Ο Σωτήρης στην δουλειά μου ,που είναι η πατρίδα του και με έχει πρήξει πόσο ωραία είναι τα Γιάννενα και πότε θα πάει!

6)Τέλος η Μαρία, που μου το έπαιζε δύσκολη οτι δεν τρώει αρνιά και τέτοια..... και έφαγε στα Γιάννενα δύο κιλά προβατίνα στα κάρβουνα και βρήκε τον εαυτό της!
The following user(s) said Thank You: MADnJIM

Γιάννενα cafe.. 4 years 5 months ago #7

• dr_frozenarm
  • dr_frozenarm's Avatar
  • Wishlister
  • Thank you received: 1
Αν και από Θεσσαλονίκη σπούδασα στο Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων. Πρέπει να έμεινα κοντά στα 6 χρόνια Γιάννενα, μέσα στο Κάστρο διπλα στην πύλη που βγάζει κοντά στη Κυρά Φροσύνη. Αγαπημένα λημέρια ο Μακρής στον Μώλο, τα Ναυτάκια, AU BAR, Library, Γρηγόρης μικρογέυματα κλπ κλπ. Αξέχαστα τα χρόνια στα Γιάννενα. Τώρα στο Cambridge της Αγγλίας και απλά καμία σύγκριση, θα προτιμούσα να ήμουν Γιάννενα και πάλι.
Φιλικούς χαιρετισμούς στους φίλους Παγουράδες (φιλικα πάντα :D)

Γιάννενα cafe.. 4 years 2 months ago #8

• Anesisioannina
  • Anesisioannina's Avatar
  • Wishlister
Αγαπημένα Γιάννενα για όλους, τους κατοίκους, τους ταξιδιώτες, τους ξενιτεμένους. Τόσα χρόνια, που υπήρξα και φοιτητής στη πόλη μου, δεν άκουσα κακό λόγο για την πόλη μου. Πολύ δε επισκέπτες μου τη συνέκριναν με άλλες μικρές πόλεις της Ευρώπης.

Γιάννενα cafe.. 4 years 2 months ago #9

• Stratoulis
  • Stratoulis's Avatar
  • Administrator
  • Thank you received: 127
BraVeHeart wrote:
Θες όταν ανέβω να τα πάμε 100+???

Γιάννενα cafe.. 4 years 2 months ago #10

• Olympia94
  • Olympia94's Avatar
  • Pre-orderer
  • As an open minded person, Gameathlon + eGaming = PLACES WHERE MY HEART IS ...! GAMES
Την επόμενη φορά πάρτε με μαζί σας :D!
Θέλω πάρα πολύ να πάω κάποια στιγμή :woohoo:...!
I'm breaking free from these memories
Gotta let it go, just let it go
I've said goodbye
Set it all on fire
Gotta let it go, just let it go

Re:Γιάννενα cafe.. 4 years 2 months ago #11

• geospartiatis
  • geospartiatis's Avatar
  • Add-to-carter
Πρώην Σπαρτιάτης, νυν Γιαννιώτης. Απόφοιτος μαθηματικού και πλέον μόνιμος κάτοικος.

Γιάννενα cafe.. 4 years 2 months ago #12

• MADnJIM
  • MADnJIM's Avatar
  • Unpacker
:3:3:3:3:3:3:3:3:3:3
Attachments: