Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Σοβαρό πρόβλημα software!

Σοβαρό πρόβλημα software! 3 years 2 months ago #1

• GeorgePap
  • GeorgePap's Avatar
  • Add-to-carter
  • I like many things!
  • Thank you received: 1
Καλησπέρα παιδιά. Λοιπόν, για το πρόβλημα που έχω, το οποίο θα σας εξηγήσω ευθύς αμέσως, νομίζω πως έχω κάνει ότι μπορώ, αλλά συνεχίζει να μένει άλυτο!

Λοιπόν, ας το πιάσω απ' την αρχή. Μια καλή μέρα, πριν 1 μήνα σχεδόν, αποφάσισα να αγοράσω έναν SSD, οπότε προφανώς έπρεπε να κάνω νέα εγκατάσταση των Windows, των 8.1 με την ευκαιρία, μιας και πριν δεν είχα SSD και είχα μόνο έναν μηχανικό.

Από τότε, από την πρώτη κιόλας μέρα, έχω το εξής θέμα. Η μητρική μου, ενώ έχω εγκαταστήσει όλους τους απαραίτητους drivers, είχε θέμα με τα usb hubs και το keyboard και το mouse μου, νομίζω δεν έχω θέμα με άλλες συσκευές. Σε όποια θύρα και να τα έβαζα, δεν αναγνωρίζονταν από τα Windows, παραμόνο σε μία, στην οποία αναγνωριζόταν μόνο το πληκτρολόγιο! Για να λειτουργήσουν, έπρεπε να bootάρει το σύστημα και να πάω μέσω πληκτρολογίου στο Control Panel και να ενεργοποιήσω το ποντίκι. Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω με το ποντίκι, είναι πως σταματάει να λειτουργεί, όταν δεν είναι απενεργοποιημένο από την εκκίνηση κιόλας των Windows! Για να το ενεργοποιήσω πρέπει όπως προείπα να πάω στο control panel και να ενεργοποιήσω το ποντίκι, όπως μπορείτε να δείτε και σε ένα από τα παρακάτω screenshots. Στην αρχή, τις πρώτες μέρες δηλαδή μετά το format, είχα συνειδητοποιήσει πως αν δεν είχα εγκατεστημένο έναν driver του chipset, το πρόβλημα αυτό με το ποντίκι εμφανιζόταν πιο σπάνια. Ωστόσο, όταν εγκατέστησα τον σωστό chipset driver, είδα πως δεν ίσχυε κάτι τέτοιο.

Για να λύσω το πρόβλημά μου, πέρα από έρευνα στο google, έχω κάνει τηλεφώνημα και στο VisionStudio από το οποίο αγόρασα σχεδόν όλα τα μέρη του υπολογιστή μου. Το παιδί από την τεχνική υποστήριξη μου είπε πως θα ήταν καλό να κάνω BIOS Update, να κατεβάσω το Intel Driver Utility, για να βρει μόνο του τους σωστούς drivers, να βγάλω την μπαταρία της μητρικής ή να κάνω CMOS Clear, μιας και υπάρχει ένα τέτοιο κουμπί πάνω στη μητρική μου και να κάνω ξανά εγκατάσταση των Windows. Εγώ όντως έκανα BIOS Update, έκανα CMOS Clear, κατέβασα το Intel Driver Utility, το οποίο δεν βρήκε κάποιο νέο driver ή γενικότερα άλλο driver για να εγκαταστήσει και συν αυτού, έκανα και απεγκατάσταση τους drivers του Chipset, των USB Hub και του Bluetooth, μιας και έχω ένα θεματάκι αναγνώρισης και με ένα Bluetooth toggle που έχω. Δεν έκανα επανεγκατάσταση τα Windows γιατί έκανα format τις πρώτες μέρες που είχα το θέμα αυτό και επειδή δεν είχε λυθεί το θέμα μου, πραγματικά βαριόμουνα να το ξανακάνω! Εδώ πρέπει να σημειωθεί πως από τον Μάιο που έφτιαξα το PC μου, δεν είχα κανένα τέτοιο θέμα, ενώ είχα τα ίδια Windows με τους ίδιους Drivers και χωρίς καμία διαφορά στο Hardware που είχα και έχω και επίσης, το mouse, το keyboard, το bluetooth toggle και τα USB Hubs λειτουργούσαν όλα ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ εξ αρχής μέχρι τη στιγμή που έκανα τη νέα εγκατάσταση των Windows. Btw, όταν πάω μέσω του Control Panel να επαναενεργοποιήσω το mouse, μου βγάζει μήνυμα πως υπάρχει πρόβλημα με ονομασία "Code 22". Το googlαρα και δεν βρήκα κάτι. Επίσης, όταν το ενεργοποιώ, μου λέει 'You need to restart your system to apply the changes" (ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων, το οποίο μου το βγάζει όταν δεν μου λέει για το "Code 22", νομίζω. Btw, αν το keyboard το συνδέσω σε άλλη θύρα από την "The chosen one", δουλεύει, ενώ αν κάνω restart, πρέπει να το βάλω ξανά στην "Chosen One" -_-

Πραγματικά, δεν ξέρω ΤΙ στο καλό φταίει. Σας παρακαλώ βοηθήστε με αν μπορείτε γιατί είναι πολύ εκνευριστικό αυτό! Έχω ξοδέψει πολλές ώρες για να βρω μια λύση, αλλά τίποτα. Ελπίζω να μπορείτε να με βοηθήσετε. Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)
Last Edit: 3 years 2 months ago by GeorgePap. Reason: Διόρθωση λαθών.
The administrator has disabled public write access.

Σοβαρό πρόβλημα software! 3 years 1 month ago #2

• Gonik
  • Gonik's Avatar
  • Add-to-carter
  • Thank you received: 8
Περίεργο πρόβλημα.
Το πιο εύκολο που μπορείς να κάνεις είναι να κατεβάσεις ένα Linux Live CD (προτείνω μια debian-based όπως Ubuntu ή Linux Mint), να το γράψεις σε ένα δισκάκι και να μπουτάρεις από αυτό, ωστε να δεις κατά πόσο οι θύρες USB αναγνωρίζονται από τα Linux.

Αν αναγνωρίζει USB, τότε το πρόβλημα είναι στα Windows και θα σου πρότεινα format από την αρχή. Δεν είναι λίγες οι φορές που έκανα ένα format πίσω από το άλλο, για λόγους ότι κάτι δεν δούλευε καλά στην πρώτη εγκατάσταση.

Αν, από την άλλη, δεν αναγνωρίζουν και πάλι τα USB τότε επιστρέφεις την μητρική για θέμα εγγύησης. Από τη στιγμή που έκανες BIOS Update, δε μπορώ να σκεφτώ τι άλλο μπορεί να φταίει.

Σοβαρό πρόβλημα software! 3 years 1 month ago #3

• rapsoulis
  • rapsoulis's Avatar
  • Packer
  • Net & Sys Admin + Computer Engineer
  • Thank you received: 156
Όλες οι υπόλοιπες συσκευές USB που μπορεί να έχεις δουλεύουν κανονικά στις υπόλοιπες θύρες και στην "chosen one"?

Απο εξωτερικούς σκληρούς φλασάκια μέχρι ότι webcams κλπ.
Στο bios μήπως έχει γίνει κάποια αλλαγή στις θύρες usb και τον controller τους; (τα έχεις όλα enable?) Επίσης το κουτί σου έχει για external usb2 ή 3? Έχεις συνδέση απο το κουτί το καλώδιο; Έχεις δοκιμάσει εκείνες αν δουλεύουν;

Σόρρυ για το πλήθος των ερωτήσεων, αλλά μπάς και βγάλουμε καμιά άκρη :P
AMD FX-8320 || Gigabyte 990FXA-UD3 (rev1.0) || Kingston HyperX 16GB 1600Mhz CL9 (4x4GB DIMMs) || Sapphire 7970 Vapor-X GHZ Edition || Kingston Hyper-X 3K 120GB || WD 1TB Black SATAIII || WD 500GB Green SATAII || Corsair 600M || Aerocool Xpredator (Black)

EVGA Affiliate Code: EFLAVH3SBF

Σοβαρό πρόβλημα software! 3 years 1 month ago #4

• GeorgePap
  • GeorgePap's Avatar
  • Add-to-carter
  • I like many things!
  • Thank you received: 1
Λοιπόν, λίγες μέρες μετά από τη μέρα που έγραψα αυτό το ποστ, νομίζω την προπερασμένη Δευτέρα το είχα γράψει, οπότε μιλάμε ή για την αμέσως επόμενη μέρα Τρίτη ή μεθεπόμενη, Τετάρτη δηλαδή, έγινε ένα update αυτόματα από τα windows. Ήταν ένα κανονικό windows update. Από εκείνη τη στιγμή, νομίζω, δεν ξαναδημιουργήθηκε ποτέ θέμα! Μόνο μια φορά μετά από καμιά βδομάδα, μέσα στην βδομάδα που μας πέρασε δηλαδή, που απλά μπήκα στα windows, ενεργοποίησα τον driver του ποντικιού, έκανα restart και όλα τζι τζί κομπλέ!
Νομίζω δεν έχω κανένα θέμα τώρα. Έχω δοκιμάσει αρκετές συσκευές σε αρκετές θύρες usb, στης mobo και στις 2 του κουτιού και νομίζω πως δεν έχω κανένα απολύτως θέμα. Το πρόβλημα που είχα περιγράψει, δεν ξαναεμφανίστηκε ποτέ μετά από το update στο οποίο αναφέρθηκα. Ο λόγος που δεν απάντησα νωρίτερα, πέρα από το ότι ξέχασα μερικές φορές ήταν και για να δω ότι όντως το συμπέρασμα που έβγαλα λογικά ισχύει.
Το συμπέρασμά μου λοιπόν, όπως λογικά και εσείς έχετε καταλάβει, είναι πως τα Windows είχανε φάει κάποιο σκάλωμα από την εγκατάστασή τους κιόλας και το update διόρθωσε αυτό το πρόβλημα.
Ελπίζω να μην έχω όντως κανένα θέμα πάλι, μου τη δίνει να μην μπορώ να βρω τι φταίει. Ευχαριστώ για την διάθεσή σας να με βοηθήσετε! :D