Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Απαράδεκτη μπαταρία σε Galaxy S6

Απαράδεκτη μπαταρία σε Galaxy S6 2 years 3 weeks ago #1

• Erebus
  • Erebus's Avatar
  • Packer
  • News Editor @Unboxholics
  • Thank you received: 208
Καλησπέρα μπουριά μου! Άνοιξα αυτό το topic επειδή η κατάσταση της μπαταρίας μου στο S6 πάει από το κακό στο χειρότερο και μου έχει σπάσει τα νεύρα και αναρωτιέμαι αν είμαι ο μόνος ή το αντιμετωπίζετε και εσείς που έχετε το ίδιο τηλέφωνο αυτό το πρόβλημα. Φοράω την έκδοση 6.0.1 με το G920FXXU3DPDP. Είμαι πεπεισμένος πως το λογισμικό είναι υπεύθυνο. Να το ξεκαθαρίσω από την αρχή πως κάνω heavy use και τα έχω όλα ανοιχτά, data, gps, nfc, bluetooth, τα πάντα. Ποτέ δε χρησιμοποιώ energy saving settings κι ούτε θέλω. Έχω καταντήσει να φορτίζω δύο φορές την ημέρα το κινητό από λίγο.

Όπως βλέπετε και στις εικόνες βγάζω κάτι παραπάνω από 1.5 ώρα screen on time, πράγμα απαράδεκτο. Θυμάμαι υπήρχε και περίοδος που έβγαζα 3 ώρες. Και όπως βλέπετε, η οθόνη δεν είναι καν αυτή που τρώει την περισσότερη μπαταρία, αλλά το ίδιο το λειτουργικό. Πριν να το κάνω εργοστασιακές ρυθμίσεις, μπας και δω διαφορά, θα ήθελα να μάθω αν αντιμετωπίζετε και σεις το ίδιο θέμα με τις τελευταίες αναβαθμίσεις του S6.
Attachments:
The administrator has disabled public write access.

Απαράδεκτη μπαταρία σε Galaxy S6 2 years 2 weeks ago #2

• MariosGRFS
  • MariosGRFS's Avatar
  • Payment receiver
  • Thank you received: 50
Λοιπόν. Αν θες καλές επιδόσεις και καταπληκτική μπαταρία υπάρχει μόνο ένας τρόπος. Και πίστεψε με έχω δοκιμάσει τα πάντα.
1. Κάνεις Root φλασάροντας αυτό με το odin ( download.chainfire.eu/733/CF-Root1/CF-Au....zip?retrieve_file=1 )
2. Εγκαθιστάς το TWRP φλασάροντας αυτό με το odin ( dl.twrp.me/zeroflte/twrp-3.0.2-1-zeroflte.img.tar )
3. Κατεβάζεις από εδώ το Rom και τα add ons του edgar, που είναι το καλύτερο rom για το S6 ( www.androidfilehost.com/?fid=24533103863139273 ) ( www.androidfilehost.com/?fid=24533103863139280 )
4. Χωρίς να τα κάνεις unzip τα περνάς στο κινητό και τα κάνεις flash διαλέγοντας ποιες από τις λειτουργίες σε ενδιαφέρουν.
5. Εγκαθιστάς το kernel του arter και το flashαρεις όπως τα άλλα. ( arter97.com/browse/S6/kernel/21.0/g920fi...rnel-g920fi-21.0.zip )
6. Μόλις ανοίξει κατεβάζεις Greenify και Synapse, και στο synapse επιλέγεις να εκτελεί τα backround apps ο A53.
Κάνοντας ακριβώς αυτά πιάνω κοντά στις 3.5-4 ώρες οθόνης και με βαριά χρήση όλη μέρα το βράδυ μου μένει 30%

Απαράδεκτη μπαταρία σε Galaxy S6 1 year 11 months ago #3

• Ryden
  • Ryden's Avatar
  • Add-to-carter
  • Speedruns enthusiast.
  • Thank you received: 5
Καλησπέρα Αλέξανδρε! Δυστυχώς άργησα να δω το topic...Και το δικό μου s6 κάνει τραγικό battery drain,γενικά πάντα ήταν κακή η αυτονομία,αλλά όχι σε τέτοιο βαθμό.Και νομίζω ότι ξεκίνησε ιδιαίτερα να γίνεται όταν έβαλα Android M.Αυτή τη στιγμή το έχω στην 6.0.1 G920FXXU3DPDP επίσης.Τις μέρες που το χρησιμοποιούσα από τις 8 περίπου,όταν γυρνούσα κατά το απόγευμα,η μπαταρία έφτανε στο 20% περίπου.Δεν ασχολούμαι με gaming ιδιαίτερα,κυρίως εφαρμογές όπως Spotify και social media.Ακόμα και στην αναμονή (κλειδωμένο) πέφτει σχετικά γρήγορα.Δεν έχω επιχειρήσει να το πειράξω,ούτε να κάνω Factory Reset.Αν το έκανες,μπορείς να μου δώσεις feedback με την τωρινή κατάσταση της μπαταρίας; Ευχαριστώ!

Ανεβάζω κάποιες φώτο με την μπαταρία που είχα ανεβάσει παλιότερα σε άλλο thread.
Λοιπόν. Αν θες καλές επιδόσεις και καταπληκτική μπαταρία υπάρχει μόνο ένας τρόπος. Και πίστεψε με έχω δοκιμάσει τα πάντα.
1. Κάνεις Root φλασάροντας αυτό με το odin ( download.chainfire.eu/733/CF-Root1/CF-Au....zip?retrieve_file=1 )
2. Εγκαθιστάς το TWRP φλασάροντας αυτό με το odin ( dl.twrp.me/zeroflte/twrp-3.0.2-1-zeroflte.img.tar )
3. Κατεβάζεις από εδώ το Rom και τα add ons του edgar, που είναι το καλύτερο rom για το S6 ( www.androidfilehost.com/?fid=24533103863139273 ) ( www.androidfilehost.com/?fid=24533103863139280 )
4. Χωρίς να τα κάνεις unzip τα περνάς στο κινητό και τα κάνεις flash διαλέγοντας ποιες από τις λειτουργίες σε ενδιαφέρουν.
5. Εγκαθιστάς το kernel του arter και το flashαρεις όπως τα άλλα. ( arter97.com/browse/S6/kernel/21.0/g920fi...rnel-g920fi-21.0.zip )
6. Μόλις ανοίξει κατεβάζεις Greenify και Synapse, και στο synapse επιλέγεις να εκτελεί τα backround apps ο A53.
Κάνοντας ακριβώς αυτά πιάνω κοντά στις 3.5-4 ώρες οθόνης και με βαριά χρήση όλη μέρα το βράδυ μου μένει 30%

Επειδή είμαι ψιλοάσχετος με rooting,δεν χάνεται η εγγύηση αν το rootάρεις;Επίσης,είναι εύκολη διαδικασία;
Attachments:

Απαράδεκτη μπαταρία σε Galaxy S6 1 year 11 months ago #4

• Erebus
  • Erebus's Avatar
  • Packer
Να ξεκινήσω από το τελευταίο ερώτημα σου. Ναι χάνεται η εγγύηση αν rootάρεις. Δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο, ωστόσο αν δεν το έχεις δοκιμάσει ποτέ ή δεν είσαι πολύ σχετικός με αυτά, δε θα το πρότεινα. Εγώ το έκανα παλαιότερα, μέχρι που βαρέθηκα να μπλέκω και να ψάχνω ROMs και διαφορετικούς τρόπους root για διαφορετικά κινητά και να "παίζω" συνέχεια με το κινητό. Πονοκέφαλος για μένα. Αντίθετα, πχ ο Λάμπρος το ευχαριστιέται αυτό.

Στο S6 τώρα. Ναι έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων. Δε διορθώθηκε το πρόβλημα ούτε στο ελάχιστο. Σήμερα μου πρότεινε φίλος να κάνω απλά clear cache partition καθώς πολλές φορές λύνει τέτοιου είδους προβλήματα ή προβλήματα υπερθέρμανσης κλπ... Το έκανα και θα σου πω τα αποτελέσματα σε μερικές μέρες.
The following user(s) said Thank You: Ryden

Απαράδεκτη μπαταρία σε Galaxy S6 1 year 11 months ago #5

• Ryden
  • Ryden's Avatar
  • Add-to-carter
  • Speedruns enthusiast.
Έγινε σε ευχαριστώ πολύ! :hellyeah:

Απαράδεκτη μπαταρία σε Galaxy S6 1 year 11 months ago #6

• Erebus
  • Erebus's Avatar
  • Packer
Πρώτη μέρα χτες και φαίνεται πως έγινε δουλειά. Συνολικά πήρα 2.5 ώρες επιπλέον χρήσης και το λειτούργησα παραπάνω το τηλέφωνο από τότε που είχα το πρόβλημα. Όπως φαίνεται και στις φωτό που επισυνάπτω, η κάθοδος της καμπύλης σε standby έχει βελτιωθεί δραματικά. Επίσης το "Σύστημα Android" δεν είναι πλέον αυτό που μου τρώει το μεγαλύτερο ποσοστό της μπαταρίας. Πλέον είναι η οθόνη, (όπως και θα πρέπει να είναι σε κάθε τηλέφωνο) έχοντας κάνει μόλις 12 λεπτά περισσότερη χρήση αυτής. Να σημειώσω επίσης πως το τηλέφωνο δε ζεσταίνεται όπως ζεσταινόταν, είναι πολύ πιο δροσερό. Δοκίμασέ το και πες μου. Εγώ θα συνεχίσω να το παρακολουθώ αναλυτικά αυτές τις μέρες.
Attachments:

Απαράδεκτη μπαταρία σε Galaxy S6 1 year 11 months ago #7

• Ryden
  • Ryden's Avatar
  • Add-to-carter
  • Speedruns enthusiast.
Δοκιμασα το clear cache partition πριν απο περιπου μια βδομαδα,αλλα δεν ειδα ιδιαιτερο αποτελεσμα.Ναι μεν το "Συστημα Android" μειωθηκε περιπου στο 4% αλλα το "Λειτουργικο Συστημα Android" βρισκεται ακομα στην κορυφη.Οι αντιστοιχες λειτουργιες σε Samsung τηλεφωνο φιλου μου,συγκεκριμενα το Α5 2015 αν δεν κανω λαθος,διατηρουνται στο ελαχιστο,και μου προκαλει εκπληξη. Θα ανεβασω 2 screenshot με το battery usage που εκανα στις διακοπες,οπου εκανα αρκετα βαρια χρηση
Attachments: