Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Κινεζικα smartphone. Αξιζουν?

Κινεζικα smartphone. Αξιζουν? 2 years 2 months ago #1

• geopaok
  • geopaok's Avatar
  • Add-to-carter
  • Thank you received: 1
Καλησπερα παιδια, τελευταια βλεπω πως ολο και περισσοτεροι καταληγουν σε κινεζικο κινητο. Ποια ειναι η γνωμη σας σχετικα με κινητα οπως τα Doogee, Elephone, Meizu, Xiaomi, Huawei, Lenovo (αν και γι αυτη εχω προσωπικη εμπειρια). Με μια μικρη ερευνα που εκανα ανακαλυψα οτι με 100-130 ευρω (απο εξωτερικο, πχ ebay) αγοραζεις κινητο με χαρακτηριστικα που εχουν κινητα με διπλασια και παραπανω τιμη. Επισης ειδα οτι καποια εχουν και κοματια απο γνωστες μαρκες πχ οθονη και καμερα, οπως αναφερουν στα χαρακτηριστικα, δεν ξερω αν ειναι αληθεια. Θα αγοραζατε/ εχετε αγορασει καποιο κινεζικο κινητο? Ποια ειναι η εμπειρια σας με αυτο? Καπου ειχα διαβασει πως ολα αυτα εχουν μεγαλη ακτινοβολια, ισχυει?
The administrator has disabled public write access.

Κινεζικα smartphone. Αξιζουν? 2 years 2 months ago #2

• sabouras
  • sabouras's Avatar
  • Add-to-carter
  • Thank you received: 4
Σαν χρήστης κινέζικου τηλεφώνου (Lenovo), θα σου πω ότι μια χαρά είναι η εμπειρία χρήσης. Τα χαρακτηριστικά είναι όντως αληθινά που αναφέρουν. Τώρα για την εκπομπή ακτινοβολίας δεν ξέρω πόσο παραπάνω είναι από τα μη "κινέζικα" κινητά μιας και γι' αυτό παίζει ρόλο και η κάλυψη δικτύου που έχει η περιοχή που είσαι. (Όσο πιο πολλές κεραίες έχει τόσο λιγότερο χρειάζεται να εκπέμπει η συσκευή σου για να πιάσει σήμα). Θα σου πρότεινα ν' αποφύγεις το ebay γιατί παίζουν πολλά fake εκεί μέσα!

Κινεζικα smartphone. Αξιζουν? 2 years 2 months ago #3

• geopaok
  • geopaok's Avatar
  • Add-to-carter
Κι εγω απο πολλους διαβαζω οτι ειναι ευχαριστημενοι, αλλωστε δε νομιζω να υπαρχει κινητο που χρησημοποιειτε για πανω απο 1-1,5 χρονο και δεν κολαει, καλυτερα να δινεις 120 ευρω καθε 1,5 χρονο και να παιρνεις καινουρια συσκευη παρα να δινεις 250+. Ποιες σελιδες προτεινεις για αγορα κινητου? Δεν ενδιαφερομαι αμεσα, αν και εχω παλιο κινητο, απλα σε περιπτωση που το αλαξω που να κοιταξω?

Κινεζικα smartphone. Αξιζουν? 2 years 2 months ago #4

• StrikeX
  • StrikeX's Avatar
  • Unboxholic
  • Thank you received: 957
Λοιπον φιλε μου η γνωμη μου ειναι η εξης οτι πληρωνεις παιρνεις. Εταιριες σαν την Xiaοmi,Μeizu και την Huawei κατα την αποψη μου ειναι ενα σκαλι παραπανω απο την Doogee,Elephone,Inew. Τα τελευταια 3 χρονια εχουν περασει απο τα χερια μου τα εξης: Ιnew V3 (150€) Doogee kiss me (130€) Huawei p8 lite (170€).
Εχουμε και λεμε λοιπον το Inew οταν το πηρα ειχα διαβασει παρα πολλα και τα specs του με βαση την τιμη του ηταν τρομερα τοτε δεν εβρισκες με 150€ στην Ελλαδα κινητο με τετοια spec. Να φανταστεις οταν το εφερε ελληνικο καταστημα το πουλαγε και 30€ πανω. Το κινητο ηταν αψογο το μονο παραπονο που ειχα ηταν απο την μπαταρια που ηταν πολυ μικρη. Ομως καποια στιγμη κοντα στον 1 χρονο περιποου τα επαιξε και ξεκολλησε η οθονη. Τωρα φταιει η πολυ χρηση ζεσταθηκε και για αυτο ξεκολλησε δεν ξερω. Το επισκευασα προσωρινα αλλα τιποτα τρομερο μετα απο 1 μηνα καηκε τελειως.
Για το doogee εχω να πω πως εχει τεραστια οθονη αλλα ο αποθηκευτηκος χωρος του ειναι ελαχιστος και απο τοτε που αρχισα να αποθηκευω στην SD card αρχισε να κολλαει τελικα μετα απο καποια restart εστρωσε. Η καμερα του ειναι μετρια και μοιαζει εξωτερικα με το One plus One. Να σημειωσω οτι ολα τα κινητα ηταν root εκτος απο το p8 που το πηρα απο Ελλαδα και πιστευω οτι ειναι αρκετα δυνατο για την τιμη του και απο τα υπολοιπα 2 εχει πιο στιβαρη κατασκευη.
Εν κατακλειδι δεν βρισκω λογο να μην παρει καποιος κινεζικο κινητο απλα πρεπει να ψαξει καλα το τι θα παρει γιατι για την τιμη πχ των 130€ το Doogee ναι μεν εχει 5,5" οθονη αλλα χανει στην αναλυση που ειναι 960 x 540 pixels σε σχεση με το Inew V3 που ηταν 5" αλλα ειχε 1280 x720. Κατι θα κερδισεις και κατι θα χασεις για αυτο πρεπει να ψαχτεις και να δεις τι ακριβως θελεις.
Last Edit: 2 years 2 months ago by StrikeX.

Κινεζικα smartphone. Αξιζουν? 2 years 2 months ago #5

• GaminGamer
  • GaminGamer's Avatar
  • Storekeeper
  • Thank you received: 90
Να πω και εγώ ότι τα specs δεν κάνουν το κινητό.Με το να έχει τούμπανο επεξεργαστή δεν είναι εγγυημένο ότι θα τρέχει τέλεια.Όχι ότι τα "κινέζικα" είναι κακα.Από αυτές τις μάρκες θα πρότεινα Huawei,Xiaomi,Meizu.Ξέρω ότι φτιάχνουν πολύ καλά κινητά.Προτείνω το Xiami redmi 3.Είναι πάρα πολύ καλό κινητά και νομίζω κοστίζει γύρω στο 100τοσταρικο.

Κινεζικα smartphone. Αξιζουν? 2 years 2 months ago #6

• geopaok
  • geopaok's Avatar
  • Add-to-carter
Ενοειτε οτι τα χαρακτηριστικα δεν λενε κατι, υπαρχουν κινητα με χειροτερα χαρακτηριστικα απο αλλα και λειτουργουν καλυτερα.