Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: My Custom Ms PacMan dedicated Cabinet

My Custom Ms PacMan dedicated Cabinet 3 years 9 months ago #1

• Error Flynn
  • Error Flynn's Avatar
  • Payment receiver
  • Thank you received: 48
Το παρακάτω κείμενο ακολουθεί σαν ένα μικρό ημερολόγιο αφού το έγραφα παράλληλα με την πορεία της κατασκευής...
Τώρα που ολοκλήρωσα το ανεβάζω αυτούσιο...

Ξεκινάμε λοιπόν...
Είναι αρκετός καιρός που σκέφτομαι να κάνω μια καμπίνα για ένα από τα αγαπημένα μου παιχνίδια ever και μιλάω για το Ms Pacman.
Να έχει crt οθόνη βέβαια καθώς και κανονική πλακέτα και όχι emulation.
Η καμπίνα mame που είχα (καθώς την έχω πουλήσει πλέον) άναβε τακτικά αλλά μόνο για να παίξω Ms Pacman και Exerion για όσους γνωρίζουν.
Δε θα επιχειρήσω να κάνω replica της καμπίνας που όλοι ξέρουμε. Θα προσπαθήσω όμως να κάνω μια παραλλαγή που "πατάει"
στις σχεδιαστικές λύσεις της αρχικής. Μιας και λοιπόν από χτές έφερα στο σπίτι μια καμπίνα αρκετά μεταγενέστερη με 20άρι Hantarex οθόνη
έπιασα δουλειά και να τι έχω κάνει ως τώρα.

Υποθετω πως αρκετά από τα μέλη εδω είναι κατά πολύ νεώτερά μου και ίσως το θέμα να μη τους ενδιαφέρει αλλά πιστεύω πως σε κάποιους θα "μιλήσει"

Η καμπίνα σαν ποιότητα σχεδόν άψογη από υγρασίες ταλαιπωρίες κλπ.
Έχει βέβαια αυτό το απαίσιο για μένα χρώμα αλλά μικρό το κακό αφού τα εσωτερικά της
θα βαφτούν μαύρα και από έξω θα "ντυθεί" όλη με αυτοκόλλητο στα σχέδια της Μs...
Επίσης έχει ένα τεράστιο coin door το οποίο δε μου αρέσει καθόλου και μόνο χώρο πιάνει αλλά
αν το βγάλω θα αφήσει μια μεγάλη τρύπα από πίσω που δε νομίζω πως θα μπορέσω να την κλείσω σωστά.
Η πρώτη μου σκέψη είναι πως αυτό το κομμάτι της πρόσοψης (και δυστυχώς δε θα μπορεί να πάρει αυτοκόλλητο) θα βαφτεί όλο μαύρο
οπότε ίσως να "χαθεί" κάπως η αίσθηση του όγκου που έχει.
Attachments:
The administrator has disabled public write access.

My Custom Ms PacMan dedicated Cabinet 3 years 9 months ago #2

• Error Flynn
  • Error Flynn's Avatar
  • Payment receiver
Ξεκίνησε το ξήλωμα λοιπόν προκειμένου να καθαρίσω και να αρχίσω να αλλάζω τα πράγματα που θέλω (και που με παίρνει) να αλλάξω.
Η οθόνη ήταν στερεωμένη (έλεος) σε κάτι πανάθλιες γωνιές. Η τραβέρσα από πάνω της εκεί που τελειώνει η οθόνη στη δεύτερη φωτογραφία
μας άφησε χρόνους καθώς θα βάλω άλλη ψηλότερα ώστε η μαρκίζα του παιχνιδιού να έχει τη σωστή αναλογία ύψους/πλάτους.
Στη τρίτη φωτό μια πρώτη και πρόχειρη απόπειρα για να δω πως στεγνώνει η μπογιά. Νομίζω αρκετά καλά και απροβλημάτιστα.
Το control panel έφυγε και αυτό διαπαντός μιας και θα μπεί κανονικό ξύλινο με αυτοκόλλητο που ακολουθεί το όλο στυλ του παιχνιδιού καθώς
βέβαια και joystick 4 κατευθύνσεων συνοδευόμενο με τα σωστά κουμπιά.
Attachments:

My Custom Ms PacMan dedicated Cabinet 3 years 9 months ago #3

• Error Flynn
  • Error Flynn's Avatar
  • Payment receiver
Ένα από τα στοιχεία που πάντα μου άρεσαν στις καμπίνες του Pacman και στη συνέχεια στη Ms
είναι ότι η οθόνη ήταν σχεδόν ξαπλωμένη οριζόντια. Αφού έφυγε η οθόνη εντελώς μέσα από τη καμπίνα άρχισα μετρήματα κλπ
για να δω σε τι κλίση θα μπεί καθώς και το τελικό ύψος του ξύλου όπου θα είναι joystick κλπ.
Τέλος αφού έβαλα νέες μεταλικές γωνιές στατζαριστές με νεύρο στη μέση και αφού τις βίδωσα ακούμπησα
την οθόνη στη νέα της θέση αποκτώντας την κλίση που είχα κατά νου. Αρχίζει σιγά σιγά και πηγαίνει πρός την κατεύθυνση που έχω στο μυαλό μου.
Attachments:

My Custom Ms PacMan dedicated Cabinet 3 years 9 months ago #4

• Error Flynn
  • Error Flynn's Avatar
  • Payment receiver
Η σημερινή μου μέρα είχε αρκετή δουλειά πάνω στην καμπίνα αλλά περισσότερο άχαρη δουλειά θα έλεγα
παρά κάτι το οποίο το βλέπεις σαν αποτέλεσμα όταν κατεβάζεις ρολά... Σημαντικά πράγματα όμως έγιναν
και ξεκινώ σιγά σιγά...

Με το που ξεκίνησα κατάλαβα πως έχω ένα μεγάλο πρόβλημα...
Πως θα έβαζα το τζάμι (bezzel) πάνω από την οθόνη και το κυριότερο πως θα τερμάτιζε στην πλάτη της καμπίνας
από τη στιγμή που εννοχλούν οι κάθετες τραβέρσες (κόκκινα κύκλοι);
Εκεί πιάνουν οι μεντεσέδες της πόρτας αλλά άλλη λύση δεν υπήρχε.
Ξήλωμα στις βάσεις, ξήλωμα στις τραβέρσες, νέες βάσεις μιας και οι παλιές ήταν κοντές πλέον.
Attachments:

My Custom Ms PacMan dedicated Cabinet 3 years 9 months ago #5

• Error Flynn
  • Error Flynn's Avatar
  • Payment receiver
Η καμπίνα χωρίς πόρτα πλέον... το πως θα μπει θα το σκεφτώ σε άλλη φάση.
Ίσως με οριζόντιο μεντεσέ να ανοίγει με ανάκλιση. Ίσως με άλλη πατέντα.

Η σειρά της μαρκίζας... Να κόψω οριζόντιο νέο ξύλο και να πάει σε άλλο ύψος
ώστε να πέσει σωστά σε ύψος και πλάτος το σχέδιο από τη Ms PacMan.
So far so good...
Attachments:

My Custom Ms PacMan dedicated Cabinet 3 years 9 months ago #6

• Error Flynn
  • Error Flynn's Avatar
  • Payment receiver
Εν συνεχεία ήθελα να δω τι θα κάνω με το τεράστιο και εντελώς εκτός ρετρό coin door που είχε η καμπίνα.
Δε τη πάλεψα με αυτό το αίσχος και αποφάσισα πως δε το θέλω όπως έχει οπότε το έβγαλα και μου άφησε ένα "μικρό" κενό μπροστά.
Attachments:

My Custom Ms PacMan dedicated Cabinet 3 years 9 months ago #7

• Error Flynn
  • Error Flynn's Avatar
  • Payment receiver
Του ξήλωσα τα πλαϊνά του μιας και ήταν σαν στήλη (φωτογραφίες για το πως ήταν υπάρχουν πιο πάνω), το έκοψα στο μέγεθος της τρύπας
και μετά έκοψα μικρές λωρίδες που τις κάρφψσα στο πίσω μέρος του ώστε να δημιουργήσω ένα μικρό τελάρο εκτός
των αρχικών του διαστάσεων. Φωτογραφίες του coin door μπρός πίσω και μια αφού το έχω βάλει στη θέση του και το έχω καρφώσει από μέσα πρός τα έξω.
Έκατσε ωραιότατα και καμία σχέση δεν έχει με την αρχική αίσθηση που είχε.
Attachments:

My Custom Ms PacMan dedicated Cabinet 3 years 9 months ago #8

• Error Flynn
  • Error Flynn's Avatar
  • Payment receiver
Τέλος δυο φωτογραφίες αφού σιγά σιγά πέρασα στα στοκαρίσματα.
Νομίζω ακόμη και έτσι με τους στόκους η καμπίνα με το coin door σε αυτή τη θέση πλέον
έχει κάνει διαφορά. Ας στεγνώσουν για να τα καλά και από αύριο έχει τρίψιμο...
Attachments:

My Custom Ms PacMan dedicated Cabinet 3 years 9 months ago #9

• Error Flynn
  • Error Flynn's Avatar
  • Payment receiver
Συνεχίζω...

Άνοιξα στο κάτω μέρος κοντά στα πόδια τρύπες για να υπάρχει καλύτερη εξαγωγή του ήχου.
Μιας και στην προηγούμενη καμπίνα που είχα φτιάξει η απόφαση να βάλω τα ηχεία πάνω από την οθόνη
ήταν παντελώς λανθασμένη μιας και είχα παρεμβολές στην εικόνα η θέση αυτή που επέλεξα αυτή τη φορά ήταν μόνοδρομος.
Attachments:

My Custom Ms PacMan dedicated Cabinet 3 years 9 months ago #10

• Error Flynn
  • Error Flynn's Avatar
  • Payment receiver
Συνέχισα με τις βάσεις για το control panel και τα ξύλα όπου έκανα τρύπες για κουμπιά και joystick.
Attachments:

My Custom Ms PacMan dedicated Cabinet 3 years 9 months ago #11

• Error Flynn
  • Error Flynn's Avatar
  • Payment receiver
Στη συνέχεια αποφάσισα πως για να συρταρώσω το τζάμι από πίσω πρός τα μπρός ο καλύτερος και ο πιο φίνος τρόπος
είναι να βάλω λούκια από αλουμίνιο (θα βαφτούν μαύρα) στα πλάγια της καμπίνας καθώς και πάνω στο control panel όπου και θα τερματίζει το τζάμι.
Attachments:

My Custom Ms PacMan dedicated Cabinet 3 years 9 months ago #12

• Error Flynn
  • Error Flynn's Avatar
  • Payment receiver
Μερικές φωτογραφίες με τα λούκια και την οθόνη για να τσεκάρω πως είναι όλα στη σωστή κλίση...
Attachments: