Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
  • Page:
  • 1
  • 2

TOPIC: Donkey Kong Country 3 Review

Donkey Kong Country 3 Review 3 years 2 months ago #1

• sephirothson
  • sephirothson's Avatar
  • Payment receiver
  • Μόνο maiden...Bloodborne rules
  • Thank you received: 27

Τρίτο και καταϊδρωμένο? ή μια αξιοπρεπείς συνέχεια?Σε συζητήσεις τον φανατικών τη σειράς δεν πολυ-αναφέρεται,ενώ και σε forum με ερωτήσειςτου στιλ "ποιο είναι το καλύτερο" κονταροχτυπιούνται πάντα τα δύο πρώτα!Το Donkey Kong Country 3: Dixie Kong's Double Trouble είναι ξεχασμένο σχετικά!!Τι είναι αυτό όμως που χάλασε κατα πολλούς την μαγική συνταγή?
Είναι η εποχή όπου το playstation κυριαρχεί,το saturn προσπαθεί να επιβειώση και η nintendo εχει ρίξει στην αγορά το καινουργιο τότε Ν64.
Μέσα σε όλα αυτά κάπου εκεί στα τέλη του '96 με αρχές του '97 έρχεται και η τρίτη συνέχεια της γνωστής και πολυ επιτυχημένης σειράς.

Το σεναριο(?) ιδιο με το προηγούμενο!!Απαγωγή...Μονο που αυτήν την φορά ο K.K Rool(KAOS ένας τρελός επιστήμονας με την ονομασία Baron K. Roolenstein) εχει βάλει στο μάτι εκτός απο τον Donkey και τον Diddy.Το βάρος για την σωτηρία τους πέφτει πάνω στην dixie και στον kiddy ένα υπερφυσικό βρέφος.Ο kiddy είναι το καινουργιο μέλος της οικογενειας των kong και ξάδερφος της dixie(γιαυτο μπηκε στο παιχνίδι,είχε βύσμα)Προσωπικά ο kiddy δεν μου αρέσει καθόλου.Κάνει το όλο παιχνίδι πιο παιδικό.Είναι αργός,βαρύς και ειναι σαν να έχουμε στο παιχνίδι τον donkey(μόνο που φυσικά δεν έχει την φινέτσα του "αρχηγού")

Το gameplay του παιχνιδιου δεν διαφέρει απο τα προηγουμενα της σειράς.Άλματα,τρέξιμο,βαρέλια όλα ειναι εδω.Σε κάθε πίστα φυσικά μαζευουμε μπανανες,νομίσματα κτλ ενω το παρόν δίνουν και οι γνωστοί μας φίλοι τα ζώα οπου και εδώ έχουμε ένα καινουργιο μέλος και μιλάμε για τον μικρό ελέφαντα οπου ηρθε να πάρει την θεση του rambi.Αυτο που διαφέρει σε σχέση με τα προηγουμενα ειναι ο κόσμος(χάρτης)οπου πλεον ειναι πιο ανοιχτος.Η rare θέλησε γενικα να ανανεώση λιγο τον τίτλο και προσθεσε καποια νεα στοιχεια.Στον χάρτη υπαρχουν κατι αρκουδες!!οι οποιες μας παρεχουν πληροφοριες και συμβουλες αλλά υπαρχουν και καποιες σπηλιες που πρέπει να ανακαλύψετε,οπου μέσα βρίσκονται παγιδευμένα τα banana birds!!τα οποια και πρεπει να ελευθερώσεται για να πάρετε την απόλυτη βαθμολογία στο τέλος.(υπαρχουν και αλλοι νεωτερισμοι μεσα στο παιχνιδι)

Επίσης σχεδιαστικά διαφέρει αρκετά απο τους προκατόχους του.Θα χαρακτήριζα αρκετα agressive τον σχεδιασμό και για να πώ την αλήθεια οταν το πρωτο-είδα το παιχνίδι ξενέρωσα.Εχοντας πιασει κορυφη σχεδιαστικά με το DCK2 περίμενα κατι ανάλογο και εδώ,αλλά η rare,δεν δίστασε να αλλαξει σχεδόν όλο το look και να δημιουργήσει κατι απο την αρχή.Πλεον,μετά απο τόσα χρονια,αυτη της η κίνηση για μένα κρίνεται θετική.
Τα γραφικά ειναι θεικά και μαλλον τα καλύτερα της σειράς(μην μπερδευεται τα γραφικά με το σχεδιαστικό κομματι που λεγαμε πιο πάνω)Ειδικα οι πίστες με τα χιονια και του δάσους(kremwood forest)είναι απίστευτες.Τα backgrounds έχουν πολυ ωραιες λεπτομέρειες και υπάρχουν καποια πολυ όμορφα εφέ(πχ οι κεραυνοι) Δυστυχώς κατι το οποιο δεν μου άρεσε τοτε-όταν πρωτο-έπαιξα το DKC3-και δεν μου αρέσει και τώρα ειναι η μουσική του παιχνιδιου.Δεν μιλαω για την ποιότητα της μουσικής αλλα για τις συνθέσεις.Μόνο το mamma bird και η μουσικη απο το kremwwood forest αξίζουν.Ενταξει το DKC2 σε αυτο το τομέα έβαλε τον πήχη πολύ ψηλά αλλα δεν περίμενα τέτοια μετριότητα.Ειναι κάτι που αφαιρεί πόντους απο το παιχνίδι καθώς η μουσικη βοηθησε να αναδειχθει ακομα περισσοτερο η σειρά. Αυτο που μ αρεσε ειναι οι τελικοι κακοι!!Είναι πιο δύσκολοι,συγκριτικά με τους τελικους κακους των άλλων δυο και πιο διασκεδαστικοι.Γενικα ολο το παιχνιδι κρινεται ως πιο δύσκολο έναντι των άλλων δυο.

Το DKC3 ειναι ένα πολύ καλό παιχνιδι.Μπορει τότε(1997)οταν το πρωτο επαιξα να μην με τρελανε οσο τα αλλα 2 αλλα μην ξεχνάμε οτι ηταν η εποχή του playstation οπου παρεσυρε λιγο πολυ τους περισσότερους απο εμάς και ξεχασαμε - εστω και για λίγο - τα 16bit παιχνιδια και απο την αλλη ήταν το DKC2!!
Υπαρχουν νεα ενδιαφέροντα στοιχεια -και μπραβο στην rare που τολμησε κατι τετοιο - και σε συνδιασμό με το γεγονος οτι τολμησανε να αλλαξουνε καπως το παιχνίδι(σχεδιασμος,προσθεσαν καποια στοιχεια αναζητησης,καποια νεα πραγματα στις πίστες)δείχνει οτι η rare ασχολήθηκε σοβαρά και δεν το "βγάλανε¨απλα για να κερδισουν χρήματα.
Ισως ειναι όντως ο τρίτος κρίκος σε αυτην την αλυσιδα αυτων των φανταστικών παιχνιδιων αλλα δεν εχει και πολυ μεγαλη σημασια αυτο.Αξίζει με το παραπανω να βρισκεται στην συλλογη σας.

θετικα:Γραφικα
Καινουργια στοιχεια στο παιχνιδι
gameplay

Αρνητικα:Μουσικη
Ιδιο σεναριο
Ο kiddy
βγάλανε τον rambi
Έχει προηγηθεί το DKC2
Attachments:
Steve Harris is god and Maiden is my religion
Last Edit: 3 years 2 months ago by sephirothson.
The administrator has disabled public write access.

Donkey Kong Country 3 Review 3 years 2 months ago #2

• NikeFerrari
  • NikeFerrari's Avatar
  • Moderator
  • Που να σε φάειν η Unboxed Μούλαν!
  • Thank you received: 1572
Είναι το λιγότερο αγαπημένο μου απο τα 3 αλλά για πολύ λίγο και παραμένει άκρως διασκεδαστικό και φοβερό παιχνίδι.

Το είχα 103%ρίσει στο SNES τότε και αργότερα στο GBA.

Έχει απο τότε να το ξαναπαίξω και το πεθύμησα.

Donkey Kong Country 3 Review 3 years 2 months ago #3

• GrayFox46
  • GrayFox46's Avatar
  • Geia-xara-unboxer
  • La Li Lu Le Lo
  • Thank you received: 274
Δυο Donkey Kong έχω παίξει. Το Country (στο advance) και το tropical freeze.

Δεν τρελαίνομαι για να πω την αλήθεια. Παρ' όλα αυτά το Freeze το καταευχαριστήθηκα. Κάποια στιγμή θέλω να επιστρέψω γιατι δεν έφαγε το λιώσιμο που του αρμόζει.

Donkey Kong Country 3 Review 3 years 2 months ago #4

• sephirothson
  • sephirothson's Avatar
  • Payment receiver
Nike και μένα είναι το λιγότερο αγαπημένο μου αλλά να πω την αλήθεια το είχα αδικήσει όταν είχε κυκλοφορήσει.Είναι καλό παιχνίδι αλλά μεγάλο μείον είναι η κάκιστη μουσική.Χάνει πολύ σε αυτό το κομμάτι και ειδικά όταν τα DKC1-2 έχουνε εκπληκτική μουσική επένδυση

GrayFox παίξε οπωσδήποτε τα πρώτα 2.Αν σ αρέσουν τα platforms είμαι σίγουρος ότι θα τα ευχαριστηθείς(ειδικά το 2)

Donkey Kong Country 3 Review 3 years 2 months ago #5

• GrayFox46
  • GrayFox46's Avatar
  • Geia-xara-unboxer
  • La Li Lu Le Lo
sephirothson wrote:
GrayFox παίξε οπωσδήποτε τα πρώτα 2.Αν σ αρέσουν τα platforms είμαι σίγουρος ότι θα τα ευχαριστηθείς(ειδικά το 2)

To πρώτο το έχω παίξει στο advance. Εκτός αν είναι άλλο.

Donkey Kong Country 3 Review 3 years 2 months ago #6

• NikeFerrari
  • NikeFerrari's Avatar
  • Moderator
  • Που να σε φάειν η Unboxed Μούλαν!
  • Thank you received: 1572
GrayFox46 wrote:
sephirothson wrote:

To πρώτο το έχω παίξει στο advance. Εκτός αν είναι άλλο.

Χάνει αρκετά στην μικρή οθόνη.

Είναι πλατφορμάρα όσο λίγες και απο τα κορυφαία παιχνίδια του SNES!

Υπάρχει μαι μικρή πιθανότητα να αναφέρεσαι και στο υποδεέστερο Donkey Kong Land του αρχικού Game Boy μιας και το Advance παίζει τα παιχνίδια του αλλά δεν νομίζω.

Donkey Kong Country 3 Review 3 years 2 months ago #7

• GrayFox46
  • GrayFox46's Avatar
  • Geia-xara-unboxer
  • La Li Lu Le Lo
Οχι το Country λέω.

Donkey Kong Country 3 Review 3 years 2 months ago #8

• Sadshadow
  • Sadshadow's Avatar
  • Storekeeper
  • Thank you received: 31
Δεν ήξερα οτι θεωρείτε αδικημένο απο κάποιους, εμένα είναι από τα αγαπημένα μου. :like:
Τα αγαπημένα μου με την σειρά που κυκλοφόρησαν είναι
Donkey Kong Country 2 Diddy's Kong Quest
Donkey Kong Country 3 Dixie Kong's Double Trouble
Donkey Kong 64
Donkey Kong Country Tropical Freeze

Θα ήθελα πάρα πάρα πολύ ένα νέο παιχνίδι στο στυλ του DK64 το οποίο είχα τελειώσει 101%
Last Edit: 3 years 2 months ago by Sadshadow.

Donkey Kong Country 3 Review 3 years 2 months ago #9

• sephirothson
  • sephirothson's Avatar
  • Payment receiver
Σου άρεσε το DK64?? Εγώ όταν το είχα δει κόντεψα να ξεράσω :PΕυτυχώς η Nintento και η Retro άφησαν τον 3D κόσμο σε DKC παιχνίδι και το γύρισαν σε αυτό που ταιριάζει στο παιχνίδι -2D scrolling.Το μόνο που θέλω τώρα απο την Retro είναι το επόμενο(!!) DKC να έχει playable χαρακτήρες και όχι μόνο τον donkey και να επιστρέψουν επιτέλους τα Kremlings...Και μετά ένα remake στην τριλογία του snes :woohoo:

Donkey Kong Country 3 Review 3 years 2 months ago #10

• Sadshadow
  • Sadshadow's Avatar
  • Storekeeper
όχι απλά μου άρεσε, το λάτρεψα... :(

Donkey Kong Country 3 Review 3 years 2 months ago #11

• sephirothson
  • sephirothson's Avatar
  • Payment receiver
χμμμ καλά ναι γούστα είναι αυτά αν και νομίζω ότι το Banjo Kazooie είναι πολύ πιο ολοκληρωμένο σαν platform game(Συγκριτικά με το DKC64)

Donkey Kong Country 3 Review 3 years 2 months ago #12

• Sadshadow
  • Sadshadow's Avatar
  • Storekeeper
Το Banjo Kazooie το εχω παίξει και αυτο αλλα το DK64 μου ειχε αρέσει πολυ περισσότερο. Μάλιστα αυτα τα 2 τα είχα πάρει μαζι, στην αρχή ειχα παίξει και τα 2 απο λιγο και το DK64 με ειχε τραβήξει περισσότερο και αφοσιώθηκα σε αυτο. Το Banjo Kazooie το έπιασα ξανά μήνες μετά εφόσον είχα τελειώσει το dk64 101%. Θυμάμαι οτι το Banjo οταν το προχώρησα αρκετά είχε αρχίσει να μου αρέσει περισσότερο απο οτι μου ειχε αρέσει στην αρχή. Δυστυχώς δεν έπαιξα ποτέ το δεύτερο παιχνίδι. :(
  • Page:
  • 1
  • 2