Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
  • Page:
  • 1
  • 2

TOPIC: Ερώτηση σχετικη με Ν64 γραφικα

Ερώτηση σχετικη με Ν64 γραφικα 3 years 7 months ago #1

• Obiwan88
  • Obiwan88's Avatar
  • Add-to-carter
  • Thank you received: 5
παιδια, θα θελα λιγο την βοηθηεια των λιιιγο παλιοτερων εδω. ή μλν γ να το πω πιο σωστα, των λιιγο μεγαλυτερων. με μια εμπειρια παραπανω. προσφατα απεκτησα ενα ολοκαινουριο N64, το οποιο μεσα στ κουτι ειχε το κλασικο καλωδιο συνδεσης στην TV (για την τοτε εποχη μιλαω). RGB λεγεται? ας με διορθωσει καποιος αν το λεω λαθος παρακαλω. ξερετε, εκεινο με τα 2 καναλια ηχου (ασπρο, κοκκινο) κ ενα βιντεο (κιτρινο). σας παρακαλω παρα πολυ, πειτε μου αν υπαρχει καποιο καλωδιο που να καλυτερευει λιιιγο την ποιοτητα των γραφικων? ΑΑΑΝ υπαρχει βεβεαια. πχ στο PS2, μεσα στο κουτι η SONY εδινε παλι ενα τετοιο καλωδιο RGB (διορθωστε με αν το λεω λαθος, υπενθυμιζω), απλα ηταν συνδεδεμενο πανω σε scart. ΝΑΙ ΑΛΛΑ, αν αγοραζες απο το εμποριο ξεχωριστα ενα COMPONENT, τα γραφικα/αναλυση γινοντουσαν λιγο καλυτερα, καλα δεν λεω?

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: ΑΝ κ εχω LED FULL HD τηλεοραση, προτιμησα να συνδεσω το ολοκαινουριο N64, σε μια CRT του 2005. εχω την εντυπωση πως τα γραφικα θα ταν πιο smooth εκει, παρα σε μια 40αρα (κ ας το γυριζα σε 4:3). τι λετε εσεις?

ειλικρινα, θα εκτιμησω αφανταστα την βοηθεια σας. Το Ν64 ηταν η κονσολα που πραγματικα "στιγματισε" τα παιδικα μου χρονια. δεν ειχα παιξει ΟΥΤΕ μια φορα, ομως το ειχα δει αρκετες φορες σε φιλους μου, ειχα δει πολλες διαφημισεις, και ειχα χτισει μια τοσο μα ΤΟΣΟ τελεια εικονα στ μυαλο μου σαν παιδι γ αυτην την κονσολα, κ μου εμεινε πραγματικα αποθημενο που ποτε δεν μπορεσα ΚΑΝ να την ακουμπησω. :(:(:(Μετα απο τοσα χρονια λοιπον, την βρισκω καινουρια στ κουτι της, κ θα θελα επιτελους, να την ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΩ στο ΕΠΑΚΡΟ, κ να φυγει απο μεσα που αυτο το αποθημενο των παιδικων μου χρονων. κ οταν λεω στο επακρο, εννοω αυτο ακριβως: αν υπαρχει καλωδιο π να καλυτερευει τα γραφικα της κονσολας, θα θελα σας παρακαλω να το μοιραστειτε μαζι μου. χιλια ευχαριστω εκ των προταιρων παιδες μου!
Last Edit: 3 years 7 months ago by Obiwan88.
The administrator has disabled public write access.

Ερώτηση σχετικη με Ν64 γραφικα 3 years 7 months ago #2

• punkstar69
  • punkstar69's Avatar
  • Add-to-carter
  • Thank you received: 3
Tο η64 ήτανε μια από τις αγαπημένες μου κονσόλες όταν ήμουν πιτσιρικάς
Ωστόσο για τα γραφικά που ανέφερες δεν πιστεύω ότι υπάρχει SCALE για να γίνουν καλύτερα.
Απλά σύνδεσε την κονσόλα σε crt tv γιατί σε μια HD πιστεύω θα δεις τα γραφικά με pixel λιγάκι

Ερώτηση σχετικη με Ν64 γραφικα 3 years 7 months ago #3

• Obiwan88
  • Obiwan88's Avatar
  • Add-to-carter
ναι.. εννεοιται σε CRT την εχω συνδεδεμενη. οπως ανεφερα κ στ αρχικο μου ποστ! μονο ετσι θα βιωσω την πραγματικη εμπειρια των τοτε χρονων! ευχαριστω πολυ γ την απαντηση σου Punkstar! ωρα για μαγικες στιγμες 1998! :cheer::cheer::cheer::woohoo::woohoo::woohoo:

Ερώτηση σχετικη με Ν64 γραφικα 3 years 7 months ago #4

• vasilas432
  • vasilas432's Avatar
  • Storekeeper
  • Thank you received: 75
Φίλε παραγγείλει από eBay καλώδιο s-video για N64. Δεν υπάρχει κάτι καλύτερο για αυτήν την κονσόλα. Κάνει την εικόνα να φαίνεται πολύ καλύτερη.
Η CRT που χρησιμοποιήσεις ήταν σοφή απόφαση.

Ερώτηση σχετικη με Ν64 γραφικα 3 years 7 months ago #5

• Obiwan88
  • Obiwan88's Avatar
  • Add-to-carter
Loιπον φιλε vasilias432, εχω κανει αυτην την ερωτηση σχετικα με την καλυτερη δυνατη ποιοτητα των γραφικων στο Ν64 σε αρκετα φορουμ, κ ησουν ο μονος π μ δωσες την απαντηση γ το S-VIDEO. πραγματικα σ βγαζω το καπελο γτ οντως ειδα video sto youtube, κ εχει μια διαφορα η εικονα σε σχεση με το απλο composite που δινει μεσα το κουτι. ευχαριστω. κ μιας κ φαινεσαι να γνωριζεις απο αυτα, εχω να σ απευθυνω την εξης ερωτηση: εγω αγορασα S-VIDEO apo EBAY, αλλα επδ δν εχει S-VIDEO εξοδο η CRT Μου, το εψαξα λιγο κ βρηκα τον παρακατω ανταπτορα, που κουμπωνει πανω στο scart της CRT μου. η ερωτηση μου: τι στα κομματια ειναι αυτος ο διακοπτης? ΤΙ ΚΑΝΕΙ? εγω δλδ που θα πρεπει να το εχω "γυρισμενο" οταν παιζω? ειλικρινα ελπιζω σε μιαν απαντηση σου ή γνκα οποιοσδηποτε ειναι γνωστης κ θελει να βοηθησει, ευπροσδεκτος! ;););)

www.ebay.co.uk/itm/251704944936

Ερώτηση σχετικη με Ν64 γραφικα 3 years 7 months ago #6

• NikeFerrari
  • NikeFerrari's Avatar
  • Moderator
  • Που να σε φάειν η Unboxed Μούλαν!
  • Thank you received: 1579
Τώρα είδα το θέμα.

Σαφώς και το S-video είναι καλύτερο απο το composite μιας και τα σήματα εικόνας μεταφέρονται μέσω δύο ξεχωριστών εξειδικευμένων καλωδίων ενώ στο composite το κίτρινο έχει να κάνει 3 δουλειές.

Δεν είμαι σίγουρος όμως αν PAL αμοντάριστο N64 παίρνει S-video ή RGB Scart καλώδιο. Αμερικάνικο σίγουρα, αλλά PAL, δεν είμαι σίγουρος.

Ερώτηση σχετικη με Ν64 γραφικα 3 years 7 months ago #7

• Steve The Kami
  • Steve The Kami's Avatar
  • Payment receiver
  • Gamers love Games not consoles....
  • Thank you received: 15
Getting the most out of your PAL N64 console.
Και όσο για σύνδεση με HD tv καλύτερα να το συνδέσεις σε CRT αν και υπάρχει ένα μηχάνημα που δείχνει πολύ καλύτερα τις παλιές κονσόλες σε HD Tv's αλλά δεν αξίζει από την στιγμή που έχεις ήδη Crt tv ;)
Too much hope is the opposite of despair... An overpowering love may consume you in the end. (Vincent - Final Fantasy VII)
That's why war is so tragic. To win means to make victims of your opponents and give birth to hatred. (Kratos - Tales of Symphonia)

Ερώτηση σχετικη με Ν64 γραφικα 3 years 7 months ago #8

• Obiwan88
  • Obiwan88's Avatar
  • Add-to-carter
NikeFerrari wrote:
Τώρα είδα το θέμα.

Σαφώς και το S-video είναι καλύτερο απο το composite μιας και τα σήματα εικόνας μεταφέρονται μέσω δύο ξεχωριστών εξειδικευμένων καλωδίων ενώ στο composite το κίτρινο έχει να κάνει 3 δουλειές.

Δεν είμαι σίγουρος όμως αν PAL αμοντάριστο N64 παίρνει S-video ή RGB Scart καλώδιο. Αμερικάνικο σίγουρα, αλλά PAL, δεν είμαι σίγουρος.

θα σας δειξω παιδια ακριβως τι αγορασα, κ οποιος γνωριζει αν εκανα βλακεια π τα πηρα ή αν ΟΝΤΩΣ θα "τρεξουν" στo PAL N64 μου, παρακαλω ας μιλησει!

οπως ειπα, η CRT Μου (2005 ή 2006 μοντελο, δν θυμαμαι), δεν εχει εξοδο για S-video, παρα μονο μια για SCART. αρα εγω, απο το ΑΓΓΛΙΚΟ e-bay, πηρα αυτα τα 2 καλουδια. ειμαι σωστος ή λαθος? (σας ικετευω, πειτε μου το πρωτοοοοο :P)

www.ebay.co.uk/itm/351102680359?_trksid=...e=STRK%3AMEBIDX%3AIT (καλωδιο s-video)

www.ebay.co.uk/itm/251704944936?_trksid=...e=STRK%3AMEBIDX%3AIT ("ανταπτορας")

Ερώτηση σχετικη με Ν64 γραφικα 3 years 7 months ago #9

• NikeFerrari
  • NikeFerrari's Avatar
  • Moderator
  • Που να σε φάειν η Unboxed Μούλαν!
  • Thank you received: 1579
Obiwan88 wrote:

θα σας δειξω παιδια ακριβως τι αγορασα, κ οποιος γνωριζει αν εκανα βλακεια π τα πηρα ή αν ΟΝΤΩΣ θα "τρεξουν" στo PAL N64 μου, παρακαλω ας μιλησει!

οπως ειπα, η CRT Μου (2005 ή 2006 μοντελο, δν θυμαμαι), δεν εχει εξοδο για S-video, παρα μονο μια για SCART. αρα εγω, απο το ΑΓΓΛΙΚΟ e-bay, πηρα αυτα τα 2 καλουδια. ειμαι σωστος ή λαθος? (σας ικετευω, πειτε μου το πρωτοοοοο :P)

www.ebay.co.uk/itm/351102680359?_trksid=...e=STRK%3AMEBIDX%3AIT (καλωδιο s-video)

Όταν έρθουν, τα δοκιμάζεις και μας λες. :P

Αν το PAL N64 υποστηρίζει S-video, πιστεύω με το Scart adaptor θα είσαι OK.

Ερώτηση σχετικη με Ν64 γραφικα 3 years 7 months ago #10

• Obiwan88
  • Obiwan88's Avatar
  • Add-to-carter
μου δινεις κουραγιο ΝikeFerrari! να σαι καλα!!! ΜΑΚΑΡΙ να δουλεψουν!

Ερώτηση σχετικη με Ν64 γραφικα 3 years 6 months ago #11

• vasilas432
  • vasilas432's Avatar
  • Storekeeper
  • Thank you received: 75
Obiwan88 wrote:
NikeFerrari wrote:
Τώρα είδα το θέμα.

Φίλε sky walker, sorry για την αργή απάντηση αλλά ήμουν απορροφημένος με retro arcade και had no time for forum.
Δυστυχώς το scart αυτό θα μετατρέψει το σήμα σε απλό κίτρινο-composite και δεν θα δεις διαφορά. Σε σπάνια περίπτωση που δεις τότε πες το και σε μας.
Αν σου αρέσει τόσο πολύ το N64 και είσαι πορωμένος τότε αξίζει να βρεις μια CRT που να έχει είσοδο s-video, έστω και 14άρα. Το μηχάνημα ειναι φοβερό.
Waverace for ever!
Last Edit: 3 years 6 months ago by vasilas432.

Ερώτηση σχετικη με Ν64 γραφικα 3 years 6 months ago #12

• Obiwan88
  • Obiwan88's Avatar
  • Add-to-carter
Πραγματι, το S-VIDEO εφτασε παιδια, μαζι με τον ανταπτορα/scart π δειχνω στις πανω εικονες, αλλα ΔΥΣΤΥΧΩΣ, η ποιοτητα της εικονας ειναι πολυ χειροτερη σε σχεση με το απλο COMPOSITE AV καλωδιο π χει ηδη μεσα στο κουτι της κονσολαρας. Τα χρωματα γ να κατλβετε ηταν πολυ πιο ξεθωριασμενα, αλλα ΚΑΙ θολοτερη η εικονα. τουλαχ αν η ποιοτητα ηταν καλυτερη, αντε, παλευοταν το πιο ξεθωριασμενο χρωμα. οχι, τπτ τετοιο δν ισχυει. Δλδ φιλε vasilias432, λες οτι αν καταφερω να βρω ποτε CRT TV, Π να χει εξοδο γ S-VIDEO, και να μην χρειαζομαι τον ανταπτορα/scart π μετατρεπει την εξοδο scart της TV μου σε εξοδο S-VIDEO, θα δω διαφορα? ειλικρινα εχω χασει καθε ελπιδα, κ δν το πιστευω, αλλα ΑΝ ποτε βρω (θα ψαξω σε γυρω συγγενεις εστω γ να κανω δοκιμη), θα το δοκιμασω. κριμα παντως. τσαμπα τα χρηματα π δωσα. κλαψ :(:(:(

κ κτ ακομα: εχω και GAME CUBE, λετε εκει τουλαχ να κανει δουλει το S-video και ο αααανταπτορας π χω? γτ το κουτι εγραφε απ εξω οτι ειναι για SNES/N64/GC
Last Edit: 3 years 6 months ago by Obiwan88.
  • Page:
  • 1
  • 2