Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Επισκευή Original XBOX (Βοήθεια)

Επισκευή Original XBOX (Βοήθεια) 3 years 9 months ago #1

• GrayFox46
  • GrayFox46's Avatar
  • Geia-xara-unboxer
  • La Li Lu Le Lo
  • Thank you received: 278
Είδα πρόσφατα αυτό εδώ το βιντεάκι:

και ένα δάκρυ κύλησε :P

Θυμάμαι χαρακτηριστικά οτι το είχα πάρει με πολύ πείνα ύστερα απο πολύ καιρό, μαζεύοντας τα χαρτζιλίκια για το σχολείο. Ένιωθα οτι έχω το υπερμηχάνημα! Καλύτερα γραφικά απο το PS2, σκληρό δίσκο, ωραίο λειτουργικό και χειριστήριο.. ΜΟΧΛΑΡΑ

Με αυτά και με κείνα πείρα την απόφαση να προσπαθήσω να το φτιάξω μόνος μου καθώς μου τo έκαψε κεραυνός. Γι' αυτό και ανοίγω αυτό το thread να ρωτήσω κάποια πράγματα, αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει.
Δεν μπορώ να κάνω πολλά πράγματα βέβαια γιατι είμαι φοιτητής και την κονσόλα δε την έχω στο σπίτι που μένω, αλλά Χριστούγεννα θα πάω προετοιμασμένος.

Αρχικά θέλω να ρωτήσω.. τι είναι πιο πιθανό να έχει κάψει ο κεραυνός. Την πλακέτα τροφοδοσίας ή όλη την motherboard με τα πάντα όλα πάνω?
Κατα δεύτερον, οι γονείς μου δεν μου την επισκεύαζαν, οπότε ανέλαβα εγω!! :woohoo:Μάλλον, χωρις να θυμάμαι σίγουρα, είχα βγάλει τον σκληρό δίσκο. Επίσης μάλλον είχα κάνει format :evil:Τι μπορώ να κάνω σε αυτή την περίπτωση? Μπορώ να βρώ κάπως το λογισμικό αν όντως είχα κάνει format?

PCακιδες σας χρειάζομαι :P
The administrator has disabled public write access.

Επισκευή Original XBOX (Βοήθεια) 3 years 9 months ago #2

• akislxt
  • akislxt's Avatar
  • Wishlister
Συνηθως οι κεραυνοι και τα συναφη τερτιπια της ΔΕΗ καινε το τροφοδοτικο,χωρις να ειναι 100% σιγουρο οτι δεν εστειλε και την μητρικη μαζι.Για το πρωτο ΧΒΟΧ ξερω οτι υπηρχε "πατεντα" να μπει τροφοδοτικο απο υπολογιστη.Σε καθε περιπτωση πρεπει να εχεις καποιες γνωσεις ηλεκτρονικων,καποια εργαλεια,και κυριως να πιανουν τα χερια σου για να το κανεις.
ΚΑΙ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΑ ΡΕΥΜΑΤΑ...ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΤΟ ΒΓΑΛΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΙΖΑ ΚΡΑΤΑΝΕ ΟΙ ΠΥΚΝΩΤΕΣ ΦΟΡΤΙΟ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΩΡΑ

Επισκευή Original XBOX (Βοήθεια) 3 years 9 months ago #3

• nkary
  • nkary's Avatar
  • Wishlister
Φίλε μου καταρχήν ο HDD του xbox αν δεν ξεκλειδωθεί με λογισμικό πριν βγει από την κονσόλα, δεν γίνετε format από pc, άρα μάλλον ακόμα περιέχει τα περιεχόμενα του ;)
2ον θα πρέπει να ανοίξεις το μηχάνημα για να δεις σε τι κατάσταση βρίσκεται το τροφοδοτικό και η mobo. Ένα κοινό πρόβλημα που είχαν κυρίως τα πρώτα μοντέλα ήταν ότι ο πυκνωτής που κρατούσε το real time (ναι δεν περιέχει μπαταρία) με τον καιρό άνοιγε και έβγαζε τοξικά υγρά.

Επισκευή Original XBOX (Βοήθεια) 3 years 9 months ago #4

• GrayFox46
  • GrayFox46's Avatar
  • Geia-xara-unboxer
  • La Li Lu Le Lo
AkisLXT σε αυτό ελπίζω.Να είναι το τροφοδοτικό και σκεφτόμουν να το αγοράσω απο ebay να το αντικαταστήσω. Εντάξει πιστεύω το έχω να το κάνω.
Όσον αφορά τα ρεύματα, έπρεπε να ενημερώσεις πριν κάμποσα χρόνια που απο την απόγνωσή μου το είχα ξεγυμνώσει :P
Εχει να μπει στο ρεύμα πολλά χρόνια. Ειτε έτσι είτε αλλιώς όμως θα τον έχω το νου μου.

Φίλε nkary τι εννοείς με ξεκλειδωθεί? Φαντάζομαι το κλασικό "σπάσιμο", "τσιπάρισμα" λες. Ναι σπασμένη την είχα την κονσόλα. Αρα μάλλον τα είχα καταφέρει να της κάνω format χεχε

Έχω αρχίσει τώρα και σκέφτομαι να αγοράσω αν είναι ένα ολόκληρο xbox και να αντικαταστήσω τα σωθικά του, στο δικό μου. Μάλλον αυτό θα ήταν το καλύτερο. Μπορεί να πληρώσω κατι παραπάνω αλλά θα έχω τα πάντα να μπορέσω να αντικαταστήσω. Αν και θα πρέπει να προσέξω τις εκδόσεις γιατι απο ένα σημείο και μετά η MS άλλαξε τροφοδοτικό στην κονσόλα. Μάλλον για το λόγο που λες εσύ nkary.

Επισκευή Original XBOX (Βοήθεια) 3 years 9 months ago #5

• akislxt
  • akislxt's Avatar
  • Wishlister
GrayFox46 wrote:
AkisLXT σε αυτό ελπίζω.Να είναι το τροφοδοτικό και σκεφτόμουν να το αγοράσω απο ebay να το αντικαταστήσω. Εντάξει πιστεύω το έχω να το κάνω.
Όσον αφορά τα ρεύματα, έπρεπε να ενημερώσεις πριν κάμποσα χρόνια που απο την απόγνωσή μου το είχα ξεγυμνώσει :P
Εχει να μπει στο ρεύμα πολλά χρόνια. Ειτε έτσι είτε αλλιώς όμως θα τον έχω το νου μου.

Έχω αρχίσει τώρα και σκέφτομαι να αγοράσω αν είναι ένα ολόκληρο xbox και να αντικαταστήσω τα σωθικά του, στο δικό μου. Μάλλον αυτό θα ήταν το καλύτερο. Μπορεί να πληρώσω κατι παραπάνω αλλά θα έχω τα πάντα να μπορέσω να αντικαταστήσω. Αν και θα πρέπει να προσέξω τις εκδόσεις γιατι απο ένα σημείο και μετά η MS άλλαξε τροφοδοτικό στην κονσόλα. Μάλλον για το λόγο που λες εσύ nkary.

Για μενα καλυτερα να παρεις ενα ετοιμο μεταχειρισμενο που δουλευει σιγουρα και να το αφησεις οπως εχει.Και μετα αν θες κρατας το δικο σου για συναισθηματικους λογους,το στελνεις ανακυκλωση,ή το πουλας οσο-οσο για ανταλλακτικα.
Δεν ξερω ποσο πανε τα τροφοδοτικα απο ebay,αλλα δεν ξερεις και αν δουλευει και η μητρικη,οποτε μπορει να δωσεις τζαμπα χρηματα και να καψεις και το νεο τροφοδοτικο.Κοιτα σιγουρα για σκασμενους ή φουσκωμενους ηλεκτρολυτικους πυκνωτες.Επισης δες τη μητρικη για καμενα στοιχεια.Αν εχει σοβαρη ζημια,πιθανως να φαινεται και με το ματι,χωρις να αποκλειεται και να μην ειναι ορατο...
Οσο για τα ρευματα κτλ,καλο ειναι να γινεται συνεχης υπενθημιση,καθως ακομα και αν ασχολησαι καθε μερα,μπορει παλι να την πατησεις,ισως απο υπερβολικη σιγουρια...στο λεω γιατι την πατησα προσφατα!

Επισκευή Original XBOX (Βοήθεια) 3 years 9 months ago #6

• GrayFox46
  • GrayFox46's Avatar
  • Geia-xara-unboxer
  • La Li Lu Le Lo
Αυτό είναι το θέμα οτι για συναισθηματικούς λόγους θέλω να κάνω την δικιά μου κονσόλα να λειτουργεί. Να έχω μια άλλη που δουλεύει δε μου λέει κάτι γιατι αφενός δεν ηταν δικιά μου και αφετέρου δεν τη θέλω για να παίξω. Απλά να λειτουργεί το δικό μου θέλω.
Πάντως για το τροφοδοτικό δε θυμάμαι να έχει κάτι εμφανές.

Οπότε μάλλον προς τα εκεί θα πάω. Να πάρω μια κονσόλα και να ανταλλάξω τα σωθικά τους. Οκ μπορεί να είναι λίγο χαζό σαν σκέψει αλλά κλαην μαην. Θα απασχοληθώ με κάτι τουλάχιστον :)

Επισκευή Original XBOX (Βοήθεια) 3 years 9 months ago #7

• vasilas432
  • vasilas432's Avatar
  • Storekeeper
  • Thank you received: 76
Παρακαλώ να μεταφερθεί το thread στον κατάλληλο τομέα. Εδώ ειναι retro gaming.

Επισκευή Original XBOX (Βοήθεια) 3 years 9 months ago #8

• GrayFox46
  • GrayFox46's Avatar
  • Geia-xara-unboxer
  • La Li Lu Le Lo
vasilas432 wrote:
Παρακαλώ να μεταφερθεί το thread στον κατάλληλο τομέα. Εδώ ειναι retro gaming.

Στο thread που αναφέρουμε ποιες ρετρο κονσόλες έχουμε, γιατι βάζουμε μέσα ΧΒΟΧ/GC/PS2

Ετσι και αλλιως μόνο στα PC threads θα έβρισκα κάπου να γράψω για προβλήματα. To XBOX παλιά κονσόλα είναι, οπότε το έγραψα στα ρετρο.
Τις πήρα τις απαντήσεις, οπότε θα πατώσει το hread.

AkisLXT για συναισθηματικούς λόγους θέλω να λειτουργεί το δικό μου :PΑσε που είναι το halo edition που δεν ξέρω κατα πόσο ευκολα θα το βρώ και με πόσα λεφτα σε σχέση με το μαύρο.