TOPIC: Ghost of Tsushima

Ghost of Tsushima 2 years 3 months ago #25

• only_human1987
  • Payment receiver
  • Thank you received: 16
Και για μένα ήταν απο τις καλύτερες στιγμές της έκθεσης το παιχνίδι.Κι όχι μόνο για τη σχεδίαση/ατμόσφαιρα/μουσική αλλά για το ρεαλισμό που το διακατέχει.Είναι νωρίς ακόμα όμως πιστεύω πως θα το λιώσω όταν κυκλοφορήσει.
The administrator has disabled public write access.

Ghost of Tsushima 2 years 3 months ago #26

• namnoc00
  • namnoc00's Avatar
  • Courier
  • Thank you received: 206
Ενώ ήμουν αισιόδοξος και ενδιαφερόμουν για το παιχνίδι από τη πρώτη στιγμή, μετά από αυτό το πρώτο ουσιαστικό δείγμα θα προσπεράσω-απογοητεύτηκα. Για την ακρίβεια είναι σα να συναντώ μία από τις ομορφότερες γυναίκες που έχω δει ποτέ και όταν πλησιάζω από κοντά να μυρίζει σα να βγήκε από βαρέλι φέτας και να έχει τρόπους νταλικέρη x άγγλου θεατή τελικού champions league μετά από μεσημεριανή στάση στην pub. ¯\_(ツ)_/¯
Last Edit: 2 years 3 months ago by namnoc00.

Ghost of Tsushima 2 years 3 months ago #27

• StrikeX
  • StrikeX's Avatar
  • Unboxholic
  • Thank you received: 990
Καλα το παιχνιδι οπως ειπατε τρομερο κινηματογραφικο ο φωτισμος το κανει πολυ ρεαλιστικο.

Ghost of Tsushima 2 years 3 months ago #28

• Gio_S
  • Loader
  • Thank you received: 158
Φωτογραφικό υλικό απο από το παιχνίδι :

unboxholics.com/news/gaming/31927-ghost-...se-mia-mayri-iaponia

Πραγματικά μπορώ να το χαζεύω για ώρες. Δεν νομίζω πως είχε δώσει δείγματα στο παρελθόν η Sucker Punch με τα Infamous πως μπορούσε να φτιάξει τόσο απίθανη ατμόσφαιρα. Με είχε εντυπωσιάσει πολύ από το πρώτο trailer αλλά έλεγα δεν παίζει να είναι τόσο καλό, και όμως τα κατάφεραν. Έχει πολύ πράγμα να δώσει αυτή η εποχή που επέλεξαν, περιμένω πολλά απο το story του...
Last Edit: 2 years 3 months ago by Gio_S.

Ghost of Tsushima 2 years 3 months ago #29

• namnoc00
  • namnoc00's Avatar
  • Courier
  • Thank you received: 206
Είδα ξανά το trailer με καθαρότερο μυαλό από χθες. & ομολογώ ότι δεν το αδίκησα καθόλου, όπως φοβόμουν, με την πρώτη μου εντύπωση. Για την ακρίβεια, αυτή τη φορά που ήξερα ότι θα δω κάτι όμορφο, γρήγορα το ξεπέρασα, το συνήθισα (όπως συμβαίνει πάντα με οποιοδήποτε είδος επιφανειακής ομορφιάς) και στράφηκε η συγκέντρωσή μου σε όλα τα άλλα.
Όλα τα άλλα = ουσία (animation, gameplay, «σκηνοθεσία», «αφήγηση») και είναι πολύ μέτριο στα πάντα εκεί. Το combat μοιάζει σχεδόν αστείο, τίτλος της Ubi. Το ότι δεν αποκάλυψαν το HUD επίσης δεν καλυτέρευσε την κατάσταση.

& ευτυχώς που υπάρχουν και τα ξένα φόρουμ, όπου πολλοί εκφράζουν παρόμοιους σκεπτικισμούς, γιατί χωρίς αυτά θα ένιωθα ο τρελός του χωριού με την καθολική αποθέωση που γνωρίζει εδώ.
Last Edit: 2 years 3 months ago by namnoc00.

Ghost of Tsushima 2 years 3 months ago #30

• ConstantinosRed
  • ConstantinosRed's Avatar
  • Unboxholic
  • Thank you received: 2357
Ευτυχώς μας έδειξαν και gameplay φέτος... :like:Για αρχή μου αρέσει αρκετά αυτό που είδα...

Ghost of Tsushima 2 years 3 months ago #31

• Gio_S
  • Loader
namnoc00 wrote:
Είδα ξανά το trailer με καθαρότερο μυαλό από χθες. & ομολογώ ότι δεν το αδίκησα καθόλου, όπως φοβόμουν, με την πρώτη μου εντύπωση. Για την ακρίβεια, αυτή τη φορά που ήξερα ότι θα δω κάτι όμορφο, γρήγορα το ξεπέρασα, το συνήθισα (όπως συμβαίνει πάντα με οποιοδήποτε είδος επιφανειακής ομορφιάς) και στράφηκε η συγκέντρωσή μου σε όλα τα άλλα.
Όλα τα άλλα = ουσία (animation, gameplay, «σκηνοθεσία», «αφήγηση») και είναι πολύ μέτριο στα πάντα εκεί. Το combat μοιάζει σχεδόν αστείο, τίτλος της Ubi. Το ότι δεν αποκάλυψαν το UI επίσης δεν καλυτέρευσε την κατάσταση.

& ευτυχώς που υπάρχουν και τα ξένα φόρουμ, όπου πολλοί εκφράζουν παρόμοιους σκεπτικισμούς, γιατί χωρίς αυτά θα ένιωθα ο τρελός του χωριού με την καθολική αποθέωση που γνωρίζει εδώ.

Αν το συγκρίνεις με παρόμοια παιχνίδια του είδους η αλήθεια είναι πως έχει κάποιες αδυναμίες ως προς τα animations την ώρα της μάχης, ενώ το gameplay φαίνεται λίγο παραπάνω μηχανικό έχω την εντύπωση. Από σκηνοθεσία δεν νομίζω πως τα πάει άσχημα ενώ για αφήγηση είναι νωρίς να μιλήσουμε ακόμα. Για να είμαι ειλικρινής το Infamous : Second Son, το τελευταίο τους παιχνίδι, δεν μου άρεσε καθόλου όσον αφορά την αφήγηση και το σενάριο αλλά σε αυτό τους πιστεύω πιο πολύ, έχουν δείξει πως το χουν πάρει στα σοβαρά και η γενικότερη κίνηση να πάνε από κάτι ανάλαφρο όπως τα Infamous σε κάτι πιο βαρύ κάτι λέει. Εξαρτάται που θα εστιάσεις όμως. Για παράδειγμα εμένα το συγκεκριμένο με ενδιαφέρει περισσότερο ως προς την ιστορία του, την εποχή που διαδραματίζεται και λοιπά, όχι τόσο για το gameplay μιας και είναι δεδομένο πως από παιχνίδια τέτοιου είδους η day one αγορά μου είναι το SEKIRO που ξέρουμε από τώρα πως θα βάλει κάτω όλα τα παιχνίδια της συγκεκριμένης κατηγορίας :sexy:Το Ghost Of Thushima το βλέπω ως ένα παιχνίδι που μπορεί να δώσει κάποια διαφορετικά πράγματα, μια πιο story driven εμπειρία για παράδειγμα.
Last Edit: 2 years 3 months ago by Gio_S.
The following user(s) said Thank You: namnoc00

Ghost of Tsushima 2 years 3 months ago #32

• Gio_S
  • Loader

Ghost of Tsushima 2 years 3 months ago #33

• Argaliad
  • Payment receiver
  • Thank you received: 40
namnoc00 wrote:
Όλα τα άλλα = ουσία (animation, gameplay, «σκηνοθεσία», «αφήγηση») και είναι πολύ μέτριο στα πάντα εκεί. Το combat μοιάζει σχεδόν αστείο, τίτλος της Ubi. Το ότι δεν αποκάλυψαν το HUD επίσης δεν καλυτέρευσε την κατάσταση.

Αφηγηση, Σκηνοθεσια μου φανηκε αρτιο χωρις καν να το περιμενω το παιχνιδι δεν εχω playstation να το παιξω το λεω σαν καθαρα εξωτερικος παρατηρητης. Animation θα μπορουσαν να ειναι σε στυλ τρεξιμο καλυτερα αλλα σε καμια περιπτωση δεν τα λες κακα. Τωρα Gameplay δεν ξερω φανηκε Cinematic και λιγο Scripted δεν πιστευω οτι θα ειναι για σεμιναριο το gameplay αλλα ποτε ενα μετριο gameplay προσωπικα δεν χαλαει όλη την εμπειρία. Προσωπικα θα με χαλαγε να εβλεπα ενα Souls style combat σε αυτο το παιχνιδι και θεωρω θετικο οτι δεν ανεβηκαν στο Soulslike βαγονι. Παντως φενεται να εχει πολυ ωραια ατμοσφαιρα και ιστορια.
Last Edit: 2 years 3 months ago by Argaliad.

Ghost of Tsushima 2 years 3 months ago #34

• ConstantinosRed
  • ConstantinosRed's Avatar
  • Unboxholic
  • Thank you received: 2357
namnoc00 wrote:

Για το gameplay το φοβάμαι κι εγώ λίγο μιας και μου φάνηκαν κάπως "ξύλινα" τα animations και γενικά δεν μου φαινόταν πολύ στιβαρό ( ντάξη άλλο να το παίζεις εσύ σίγουρα απλά αυτή την εντύπωση μου άφησε) ..Αυτό που με κάνει να συνεχίζω να χω ενδιαφέρον είναι η πολύ καλή ατμόσφαιρα που δείχνει να έχει...Αν το σενάριο του είναι πολύ καλό θα με κάνει να με λιγάκι ποιο ανεκτικός ακόμη και σε ένα μέτριο gameplay που απλά θα κάνει τη δουλειά του..

Ghost of Tsushima 2 years 3 months ago #35

• KosD
  • KosD's Avatar
  • Package receiver
  • Thank you received: 483
ConstantinosRed wrote:
Για το gameplay το φοβάμαι κι εγώ λίγο μιας και μου φάνηκαν κάπως "ξύλινα" τα animations και γενικά δεν μου φαινόταν πολύ στιβαρό ( ντάξη άλλο να το παίζεις εσύ σίγουρα απλά αυτή την εντύπωση μου άφησε) ..Αυτό που με κάνει να συνεχίζω να χω ενδιαφέρον είναι η πολύ καλή ατμόσφαιρα που δείχνει να έχει...Αν το σενάριο του είναι πολύ καλό θα με κάνει να με λιγάκι ποιο ανεκτικός ακόμη και σε ένα μέτριο gameplay που απλά θα κάνει τη δουλειά του..

Συμφωνώ απόλυτα Κώστα, έχω ακριβώς τις ίδιες ανησυχίες αλλά και το ίδιο ενδιαφέρον προς τα θέματα που είπες
The following user(s) said Thank You: ConstantinosRed

Ghost of Tsushima 2 years 3 months ago #36

• Captain_Zaraki
  • Captain_Zaraki's Avatar
  • Unboxholic
  • Thank you received: 2025
namnoc00 wrote:

Χεχε, Μανθο ημουν σιγουρος οτι δεν θα σου αρεσε λογο gameplay/ανιμετιονς κυριως! :lol:Κατα την αποψη μου ειναι απολυτως κατανοητο αυτο που λες φυσικα και το τα ανιμετιονς σε ορισμενες φασεις ειναι κατι που μου χαλασε πολυ το immersion κατα την διαρκεια της παρουσιασης.
Ωστοσο εμενα αυτο που ειδαμε μου αρεσε, κυριως λογω κινηματογραφικοτητας/ατμοσφαιρας/ομορφιας.Μπορει να ειμαι πιο ανεκτικος γιατι γενικα ειμαι πολυ ενθουσιωδης με πολλα πραγματα ομως παροτι τα "προβληματα" που αναφερεις ειναι υπαρκτα (προφανως) εμενα μου αφησε μια ωραια αισθηση γενικοτερα και μου αρεσε αυτο που ειδα.Ολα αυτα ειναι πρωτες εντυπωσεις φυσικα, δεν σημαινει οτι στην συνεχεια δεν θα δουμε κατι που θα μου "χαλασει" το παιχνιδι.
Εχω αρκετες προσδοκιες, οχι τοσο στον τομεα του gameplay, μενει να δουμε αν θα βγει ενα πραγματικα ατμοσφαιρικο story-driven παιχνιδι, η θα μεινουμε στην επιφανειακη, οπως λες, ομορφια!
Last Edit: 2 years 3 months ago by Captain_Zaraki.