TOPIC: Spiderman

Spiderman 1 year 1 month ago #49

• KosD
  • KosD's Avatar
  • Package receiver
  • Thank you received: 468
Η κινησιολογία είναι η μεγαλύτερη ανησυχία μου για αυτό το παιχνίδι. Για τα υπόλοιπα πράγματα που θα πρέπει να έχει ως παιχνίδι, πιστεύω πως θα τα έχει.

Οι ανησυχίες μου στο καινούριο trailer:

Αυτό που είπα και στο προηγούμενο post υπάρχει και εδώ.
Σε ορισμένα σημεία ο Spiderman φαίνεται να αιωρείται και να αψηφεί τους νόμους της φυσικής.
Υπάρχουν δύο τέτοια πλάνα στο καινούριο βίντεο.
Στο 0:09 και 0:39 όπου ο Spiderman κάνει βουτιά και πετάει ιστό για να ανέβει και πάλι πάνω (βοηθάει να το βάλετε σε αργή κίνηση για να δείτε αυτό που λέω)
Ο Spiderman αλλάζει πορεία προτού πετάξει ιστό.
Πέρα του ότι αυτό αποδεικνύει ότι το παιχνίδι δεν είναι 100% physics based, φοβάμαι πάρα πολύ μην είναι αυτοματοποιημένη αυτή η κίνηση και το παιχνίδι σε "σώζει" από μόνο του όταν πας να πέσεις από ψηλά (όπως γινόταν και στο amazing spiderman :sick:)

Στο 0:11 που πετάει ιστό και από τα δύο χέρια παρατηρώ και πάλι το ίδιο πράγμα αλλά μικρότερο βαθμό. Η κίνηση προηγείται του animation. Με κάνει να νιώθω ότι είναι λίγο "στημένο" και ψεύτικο.

Στο 0:28 στο parkour στην ταράτσα. Άμα δείτε τα βήματα του Spiderman φαίνονται σαν να μην κολλάνε πολύ φυσικά με το περιβάλλον και δεν νιώθω σαν να έχει βάρος ο παίχτης. Φοβάμαι και εδώ ότι θα είναι αυτοματοποιημένα όλα αυτά και μπορεί να υπάρχουν προβλήματα τύπου Assasin's Creed όπου ο παίχτης δεν πηγαίνει εκεί που ακριβώς θες.

Τέλος, στο 0:12 και 0:39 εκεί που ο Spiderman ξεκινάει να κάνει βουτιά προς το έδαφος, μου φαίνεται σαν να παίρνει μια απότομη ώθηση προς τα κάτω.
Δεν μπορώ να καταλάβω αν όντως αλλάζει η ταχύτητα του ή απλά φαίνεται έτσι λόγο του motion blur που μπαίνει εκεί αλλά το θέμα είναι ότι νιώθω σαν να μεγαλώνει ξαφνικά η ταχύτητα ενώ δεν θα έπρεπε.
Επειδή μετά το trailer της Ε3 πολλοί έλεγαν ότι το websling είναι αργό, φοβάμαι μήπως η Insomniac έβαλε πολλά οπτικά εφέ πχ. motion blur, ακόμα και σε σημεία που δεν θα έπρεπε, ώστε να κάνει το παιχνίδι να φαίνεται πιο γρήγορο. Το λένε και οι ίδιοι στο βίντεο στο 0:46. "Now you really get the sense of speed with the visual effects that are there"

Το ξέρω ότι αυτά ακούγονται λίγο λεπτομέρειες και μπορεί να πει κάποιος ότι δεν έχουν πολύ σημασία για το αν το παιχνίδι θα βγει καλό ή όχι αλλά εγώ πιστεύω ότι αυτά έχουν αρκετά μεγάλη σημασία σε ένα παιχνίδι που λέγεται Spiderman. Φανταστείτε ένα Mario που να μην έχει καλή κίνηση.

Για να μην είμαι εντελώς γκρινιάρης, αν όλα αυτά τα "προβλήματα" που ανέφερα είναι παραχωρήσεις ώστε το παιχνίδι να έχει καλύτερο gameplay και χειρισμό τότε πάω πάσο. Αν δηλαδή με το που πιάνεις το χειριστήριο νιώθεις ότι έχεις τον απόλυτο έλεγχο στα χέρια σου, τότε ας έχει και 2-3 animation που δεν κολλάνε τέλεια. Fun > Realism
Επίσης αν δεν το πιάσουμε τα χέρια μας δεν μπορούμε να καταλάβουμε από βίντεο το πως παίζετε και το πόσο διασκεδαστικό είναι, οπότε αναμένουμε.

Πολύ πιθανόν να μάθουμε και άλλες λεπτομέρειες σε 3 ώρες.
Last Edit: 1 year 1 month ago by KosD.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: MiltKal11

Spiderman 1 year 1 month ago #50

• KosD
  • KosD's Avatar
  • Package receiver
7 Σεπτεμβρίου η κυκλοφορία

www.gameinformer.com/b/features/archive/...e-date-revealed.aspx

το περίμενα λίγο νωρίτερα είναι αλήθεια

Spiderman 1 year 1 month ago #51

• ConstantinosRed
  • ConstantinosRed's Avatar
  • Unboxholic
  • Thank you received: 2292

Spiderman 1 year 1 month ago #52

• MiltKal11
  • MiltKal11's Avatar
  • Unpacker
  • Thank you received: 482
Γιάννη κάθισα και ξαναείδα το βίντεο προσέχοντας πιο πολύ(και βάζοντας χαμηλότερη ταχύτητα) στα σημεία που επισημάνεις και όντως έχεις λόγους να προβληματίζεσαι.
Κυρίως για αυτό που αναφέρεις σχετικά με την αλλαγή πορείας πρωτού πετάξει τον ιστό φαίνεται πολύ.
Στο section με το parkour τα αντικείμενα που πατάει πάνω ο ήρωας φαίνεται πως έχουν τεράστιο hit-box (δεν είμαι σίγουρος αν λέγεται έτσι στη συγκεκριμένη περίπτωση) και δεν συμβαδίζει με το σχήμα το αντικειμένου.

ΥΓ. Btw το cover art είναι πολύ όμορφο

Spiderman 1 year 1 month ago #53

• MiltKal11
  • MiltKal11's Avatar
  • Unpacker

Spiderman 1 year 1 month ago #54

• KosD
  • KosD's Avatar
  • Package receiver
Μίλτο εμένα δεν μου αρέσει καθόλου το box art, καθόλου όμως. Για την ακρίβεια πιστεύω ότι είναι το χειρότερο box art που έχω δει εδώ και πάρα πολύ καιρό.

ενθαρρυντικά νέα για το webswinging, δεν είναι εντελώς αυτοματοποιημένο
www.reddit.com/r/SpidermanPS4/comments/8..._to_a_web_line_when/

day/night cycle δεν θα είναι αυτόματο, κρίμα γιατί θα το ήθελα.
και ελπίζω να βάλουν fall damage όταν πέφτεις από πολύ ψηλά
www.reddit.com/r/SpidermanPS4/comments/8...ight_cycle_slightly/
ρε γαμώτο είναι δυνατόν το παιχνίδι να κυκλοφορεί σε μερικούς μήνες και να μην έχουν αποφασίσει αν θα παίρνεις fall damage ή όχι;
Μου φαίνεται πολύ κρίσιμο σημείο του game design. Μάλλον το παιχνίδι σχεδιάστηκε με το σκεπτικό να μην παίρνεις damage

και αύριο θα δούμε περισσότερο webswing
www.reddit.com/r/SpidermanPS4/comments/8...e_webswinging_video/

Spiderman 1 year 1 month ago #55

• MiltKal11
  • MiltKal11's Avatar
  • Unpacker
Γιατί τέτοια αγάπη για το box art Γιάννη; :P

www.gameinformer.com/b/features/archive/...s-in-spider-man.aspx

Spiderman 1 year 1 month ago #56

• KosD
  • KosD's Avatar
  • Package receiver
^^ Tο είδα χθες το βράδυ αυτό.
Πολύ ενθαρρυντικό αυτό που είπαν ότι ο παίχτης πρέπει να είναι ενεργός όλη την ώρα στο webswing και ότι έχει αρκετό βάθος.
πριν λίγο βγήκε και αυτό:
www.gameinformer.com/b/features/archive/...s-in-spider-man.aspx
το οποίο όμως δεν λέει και κάτι καινούριο άμα έχεις δει όλα τα προηγούμενα. Έχει μερικές παραπάνω σκηνές από gameplay.

Το box art μπορώ να πω και ότι το σιχαίνομαι :lol:
Μου φαίνεται τρομερά generic και uninspired. Μου θυμίζει κάτι fake box arts που φτιάχνουν οι fans πριν βγει το επίσημο.

Spiderman 1 year 1 month ago #57

• trpksGR
  • trpksGR's Avatar
  • Storekeeper
  • Thank you received: 35
Κοίταγα σημερα στο GAME και ειδα οτι εχει στα preorder την special edition του spiderman, στην ανακοίνωση είδα μονο την collectors και ειπα γιατι να μην εχουν και μια special στα προτυπα του Horizon k Ancharted στα χρωματα του steelbook, και μπαμ να το, οπως το ειχα φανταστεί, εγινε ειδη η προπαραγγελια, δεν χάνατε.

Spiderman 1 year 1 month ago #58

• NikeFerrari
  • NikeFerrari's Avatar
  • Moderator
  • Thank you received: 1613
Spider-Man Collector's Edition

Content Description:
Statue by Gentle Giant
Steelbook
Sticker
Mini-Artbook from Titan Books
Pre-order digital content
Story chapters (Post Launch)

Spider-Man Special Edition

07/09/18

Spiderman 1 year 1 month ago #59

• MiltKal11
  • MiltKal11's Avatar
  • Unpacker
Εδώ τουλάχιστον έβαλαν art-book και στην collector's...

Spiderman 1 year 1 month ago #60

• ConstantinosRed
  • ConstantinosRed's Avatar
  • Unboxholic
  • Thank you received: 2292
Περιμένω να δω τιμή και φιγούρα για τη Collector's...Αν έχει 150 ευρό κι αυτή(με αυτό το περιεχόμενο) δεν με πείθει και πολύ...