TOPIC: Spiderman

Spiderman 1 year 11 months ago #37

• Hechmanic369
  • Hechmanic369's Avatar
  • Unboxer
  • Thank you received: 470
Captain_Zaraki wrote:
MiltKal11 wrote:
Φανηκε πολυ καλοδουλεμενο το παιχνιδι και γενικα μου αφησε πολυ θετικες εντυπωσεις!
Το μονο θεμα που μου εκατσε καπως ασχημα (οπως ειπαν και αλλα παιδια στο τσατ) ειναι τα ΠΟΛΛΑ QTEs!

Το παρατήρησα και εγώ αυτό με τα QTEs. Γιατί τόσα πολλά ρε παιδια???
The administrator has disabled public write access.

Spiderman 1 year 11 months ago #38

• MiltKal11
  • MiltKal11's Avatar
  • Unpacker
  • Thank you received: 482
Hechmanic369 wrote:
Captain_Zaraki wrote:
MiltKal11 wrote:
Φανηκε πολυ καλοδουλεμενο το παιχνιδι και γενικα μου αφησε πολυ θετικες εντυπωσεις!
Το μονο θεμα που μου εκατσε καπως ασχημα (οπως ειπαν και αλλα παιδια στο τσατ) ειναι τα ΠΟΛΛΑ QTEs!

Το παρατήρησα και εγώ αυτό με τα QTEs. Γιατί τόσα πολλά ρε παιδια???

Προσωπικά, χωρίς να είμαι φαν των σούπερ-ηρώων, το περιμένω αρκετά! Αυτό για τα QTEs το πρόσεξα και γω. Ελπίζω να μην είναι συνέχεια έτσι.

Spiderman 1 year 11 months ago #39

• The_monster
  • The_monster's Avatar
  • Shipper
  • Thank you received: 129
Insomniac απο πίσω οπότε θα παιχτεί!

Spiderman 1 year 11 months ago #40

• KosD
  • KosD's Avatar
  • Package receiver
  • Thank you received: 468
Το παιχνίδι το περίμενα πάρα πολύ και είχα κάτσει και είχα σκεφτεί σχεδόν ακριβώς τι ήθελα από αυτό.
Μετά από το gameplay δηλώνω ελαφρός απογοητευμένος.

Ο κύριος λόγος είναι όπως είπατε και εσείς τα qtes και γενικά τα υπερβολικά cutscenes. Γενικά φαίνεται πολύ scipted και μου δίνει την εντύπωση ότι το παιχνίδι παίζετε λίγο από μόνο του. Ας πούμε εκεί που είσαι μέσα στο κτήριο που διαλύεται, φαίνεται λες και ο παίχτης απλά πατάει το μπροστά και όλα τα υπόλοιπα γίνονται από μόνα τους. Στην ακόμα χειρότερη περίπτωση ο παίχτης δεν πατάει τίποτα εκεί και είναι όλο cutscene!
Γενικά πολλά cutscenes σε σημεία που θα προτιμούσα να τα δω μόνος μου μέσα σε gameplay.

Επίσης δεν μου αρέσει πολύ αυτή η τεχνική "arkham games grapling hook" νομίζω καταλάβατε τι εννοώ. Που έχει ένα σημαδάκι στην οθόνη, πατάς το κουμπί και σε πάει εκεί από μόνο του.

Το websling επίσης δεν με τρέλανε. Μου φάνηκε λίγο βαρετό και χωρίς να έχει την απαραίτητη ταχύτητα και ροή στην κίνηση του Spiderman και μου δίνει και την εντύπωση ότι και αυτό είναι scipted κατά κάποιο τρόπο. Ίσως δεν απαιτεί μεγάλη προσπάθεια από την μεριά του παίχτη.

Θετική έκπληξη για μένα αποτέλεσε το combat το οποίο το περίμενα πιο απλό. Είδαμε αρκετά ωραία πράγματα όσον αφορά το combat και φαίνεται να έχει τον δικό του χαρακτήρα, παίζοντας πάρα πολύ με τους ιστούς και το περιβάλλον.

Νομίζω πως από την μια το συγκεκριμένο demo δεν ήταν ότι καλύτερο για να αναδειχθεί το παιχνίδι, από την άλλη φοβάμαι μήπως το παιχνίδι δεν έχει και κάτι άλλο πέρα από αυτό για να αναδείξει :dry:
Last Edit: 1 year 11 months ago by KosD.

Spiderman 1 year 10 months ago #41

• KosD
  • KosD's Avatar
  • Package receiver

καινούρια πλάνα για το Spiderman!

Spiderman 1 year 6 months ago #42

• ConstantinosRed
  • ConstantinosRed's Avatar
  • Unboxholic
  • Thank you received: 2292

Spiderman 1 year 6 months ago #43

• KosD
  • KosD's Avatar
  • Package receiver
Ήθελα να δούμε gameplay μιας και πιστεύω πως αυτό είναι το βασικότερο σημείο ενός παιχνιδιού Spiderman αλλά μου άρεσε πολύ το story trailer.
Μάλλον πάμε για κάτι "μεγαλύτερο" από ότι περίμενα αρχικά και ίσως να φτάνει ακόμα και τα Arkham games!

Spiderman 1 year 5 months ago #44

• ConstantinosRed
  • ConstantinosRed's Avatar
  • Unboxholic
  • Thank you received: 2292

Spiderman 1 year 5 months ago #45

• KosD
  • KosD's Avatar
  • Package receiver
ConstantinosRed wrote:

Φαίνεται ότι είναι πολύ αφοσιωμένοι σε αυτό που κάνουν και ότι το γουστάρουν πολύ.

Ωστόσο αυτό το βίντεο επιβεβαίωσε έναν φόβο μου. Το ότι το web sling δεν είναι physics based ή τουλάχιστον είναι "ψευτοphysics"
Δείτε στο 3:04. Εκεί που ο Spiderman κάνει βουτιά προς το έδαφος.
Η κατεύθυνσή του αρχίζει να αλλάζει και να πηγαίνει προς τα πάνω και ευθεία (αντί για κάτω) προτού πετάξει ιστό και κολλήσει στο κτήριο.
Είναι σαν ο Spiderman να πετάει και ο ιστός να είναι απλά για να πουλήσει το εφέ.

Επίσης νομίζω ότι spoilαραν λίγο το πως θα εξελιχθεί η ιστορία

Για να δούμε...
Last Edit: 1 year 5 months ago by KosD.

Spiderman 1 year 1 month ago #46

• KosD
  • KosD's Avatar
  • Package receiver
Καινούρια πλάνα από το παιχνίδι!
Και ακολουθεί ένας μήνας με αποκαλύψεις για το gameinformer

Μπορώ να πω ότι μερικές ανησυχίες μου επιβεβαιώνονται και σε αυτό το βίντεο

www.gameinformer.com/b/news/archive/2018...erman-772336129.aspx

Last Edit: 1 year 1 month ago by KosD.

Spiderman 1 year 1 month ago #47

• KosD
  • KosD's Avatar
  • Package receiver
Αύριο στις 18:00 θα μάθουμε και την ημερομηνία κυκλοφορίας
The following user(s) said Thank You: Gio_S

Spiderman 1 year 1 month ago #48

• Gio_S
  • Packer
  • Thank you received: 113
Δεν έπαψαν να υπάρχουν πολλές ανησυχίες πάλι αλλά αφού έρχεται σιγά σιγά η αποκάλυψη θα κρίνουμε με μεγαλύτερη σιγουριά. Αν από αυτά τα λίγα που είδαμε τρέχει τόσο flow το παιχνίδι με αυτό το ρυθμό είναι εντυπωσιακό. Δε με έψηνε καθόλου το παιχνίδι αλλά σιγά σιγά αλλάζω γνώμη. Αυτό που θέλω να δω είναι αν θα καταφέρει η Insomniac να φτιάξει ένα ζωντανό open world που πέρα απο το να περιηγείσαι σε αυτόν, που φαίνεται πολύ fun, θα χει και ενδιαφέροντα πράγματα και δραστηριότητες. Κατά τα άλλα μένει να δούμε και τον βαθμό των qte γιατί η αλήθεια είναι πως αν χρησιμοποιούνται υπερβολικά κόβεται λίγο ο ρυθμός του παιχνιδιού. Νομίζω είναι μακράν το πιο δυνατό αποκλειστικό της Sony από πλευράς ονόματος και mainstream απήχησης για φέτος μαζί με το God Of War (από όσα ξέρουμε για τις φετινές κυκλοφορίες τουλάχιστον) οπότε θα του δώσει ανάλογο βάρος. Θα μου πείτε και με το Grand Turismo έτσι ήταν αλλά δεν κάλυψε τις απαιτήσεις...
Last Edit: 1 year 1 month ago by Gio_S.