TOPIC: The Last Guardian

The Last Guardian 4 years 3 months ago #49

• naruto14
  • naruto14's Avatar
  • Loader
  • Thank you received: 66
GrayFox46 wrote:
Δεν έχω θέμα με τα παλιά παιχνίδια, δεν θα μείνω στα γραφικά. Halo 1,2 ας πουμε που είπες naruto περυσι τα έπαιξα (σου προτείνω να παιξεις το Prime που παρ' όλο που είναι ιδιας σχεδον χρονολογίας και φαινομενικά ίδια, παίζεται πανεύκολα και η εμπειρία αλλού). Ίσα ίσα τα κυνηγάω όσα έχουν κάτι να σου αφήσουν. Τα κοινώς αποδεκτά.

Γι' αυτό λέω λοιπόν οτι θέλω να δω τι μουρλια έχετε φάει με τα Ico SotC. Είναι στα άμεσα σχέδια και θα παιχτούν άμεσα! Απο αύριο κιόλας ξεκινάω με Ico ;)

Για την έκδοση PS3 έχουν ακουστεί παράπονα?

Εγώ δεν είχα συναντήσει κάποιο πρόβλημα πάντως ούτε στο ICO ούτε στο SotC από όσο θυμάμαι. Γενικά είναι η καλύτερη εμπειρία που μπορείς να έχεις η HD Collection αυτή τη στιγμή (τα παίρνεις και μαζί). Για ποιο Prime λες?
The administrator has disabled public write access.

The Last Guardian 4 years 3 months ago #50

• simovitch123
  • Unboxholic
  • Thank you received: 996
naruto14 wrote:
Επειδή δεν τα έπαιξα στην ώρα τους αλλά το ICO εν έτη 2013 και το SotC εν έτη 2015, μπορώ να πω πως είναι 2 πολύ ξεχωριστά παιχνίδια. Ο λόγος είναι το ότι δεν φαίνεται να έχει παλιώσει τίποτα. Δεν είναι ότι θα παίξεις ένα παλιό shooter και θα ξενερώσεις με τους μηχανισμούς. Ούτε ένα hack n slash και θα το συγκρίνεις με το σύγχρονο DmC.

Τα δύο αυτά τα παιχνίδια αποτελούν αριστουργήματα που κατ εμέ φτιάχνουν μια ξεχωριστή κατηγορία για το gaming. Αυτήν που το κάνει μορφή τέχνης. Και όχι δεν θεωρώ μορφή τέχνης ούτε το God of War, ούτε το Uncharted, ούτε το The Last of Us. Όλα τους τρομερά παιχνίδια και τα 2 τελευταία με υποδειγματικό writing και αφήγηση. Αλλά την αξία που έχουν τα παιχνίδια του Ueda (τουλάχιστον για μένα) δυστυχώς δεν την φτάνουν. Έχω δοκιμάσει να παίξω αρκετά παιχνίδια και δυσκολεύτηκα να τα συνεχίσω λόγω του ότι μου φαίνονταν πάρα πολύ παλιά (halo 1, kingdom hearts 1 κ.α.). Αυτά τα 2 όμως τα έπαιξα και τα αγάπησα ακόμη και τόσο χρόνια μετά την κυκλοφορία τους. Για αυτό πιστεύω πως το The Last Guardian αποτελεί έναν τεράστιο λόγο αγοράς της κονσόλας.
Δεν έχω κάτι να προσθέσω... Τα είπες όλα Διονύση!
The following user(s) said Thank You: naruto14

The Last Guardian 4 years 3 months ago #51

• GrayFox46
  • GrayFox46's Avatar
  • Geia-xara-unboxer
  • Thank you received: 310
naruto14 wrote:
GrayFox46 wrote:
Δεν έχω θέμα με τα παλιά παιχνίδια, δεν θα μείνω στα γραφικά. Halo 1,2 ας πουμε που είπες naruto περυσι τα έπαιξα (σου προτείνω να παιξεις το Prime που παρ' όλο που είναι ιδιας σχεδον χρονολογίας και φαινομενικά ίδια, παίζεται πανεύκολα και η εμπειρία αλλού). Ίσα ίσα τα κυνηγάω όσα έχουν κάτι να σου αφήσουν. Τα κοινώς αποδεκτά.

Γι' αυτό λέω λοιπόν οτι θέλω να δω τι μουρλια έχετε φάει με τα Ico SotC. Είναι στα άμεσα σχέδια και θα παιχτούν άμεσα! Απο αύριο κιόλας ξεκινάω με Ico ;)

Για την έκδοση PS3 έχουν ακουστεί παράπονα?

Εγώ δεν είχα συναντήσει κάποιο πρόβλημα πάντως ούτε στο ICO ούτε στο SotC από όσο θυμάμαι. Γενικά είναι η καλύτερη εμπειρία που μπορείς να έχεις η HD Collection αυτή τη στιγμή (τα παίρνεις και μαζί). Για ποιο Prime λες?

Δεν λέω για προβλήματα τεχνικα. Για παράδειγμα η HD έκδοση του beyond good and evil θεωρείται κατώτερη γιατι σε κάποια σημεία έχασε απο ατμόσφαιρα. Απαραίτητη θολούρα που λείπει, χρώματα κλπ.
Το πρώτο metroid prime λέω. Το θεωρώ must αν συμπληρώνεις παλιά κενά. Δεν βρίσκεις κάτι παρόμοιο. Τουλάχιστον εμένα η εμπειρία μου (με τα παιχνίδια που έχω παίξει) αυτό λέει.

Namnooc00 σε εμπιστεύομαι με κλειστά μάτια! Lord Miyazaki :woohoo:
http://www.mariowiki.com/images/9/95/Frog_Mario_SM[IMG]www.mariowiki.com/images/9/95/Frog_Mario_SM

The Last Guardian 4 years 3 months ago #52

• KosD
  • KosD's Avatar
  • Package receiver
  • Thank you received: 483
GrayFox46 wrote:
Δεν λέω για προβλήματα τεχνικα. Για παράδειγμα η HD έκδοση του beyond good and evil θεωρείται κατώτερη γιατι σε κάποια σημεία έχασε απο ατμόσφαιρα. Απαραίτητη θολούρα που λείπει, χρώματα κλπ.

έχω παίξει το SOTC 3 φορές στο PS2 και μετά και άλλη 1-2 στο PS3, δεν παρατήρησα καμία διαφορά προς το χειρότερο.
Επίσης το SOTC είναι μάλλον το αγαπημένο μου game ever, ακόμα δεν έχω αποφασίσει μεταξύ αυτού και Metal Gear
Last Edit: 4 years 3 months ago by KosD.

The Last Guardian 4 years 3 months ago #53

• GrayFox46
  • GrayFox46's Avatar
  • Geia-xara-unboxer
KosD wrote:

έχω παίξει το SOTC 3 φορές στο PS2 και μετά και άλλη 1-2 στο PS3, δεν παρατήρησα καμία διαφορά προς το χειρότερο.
Επίσης το SOTC είναι μάλλον το αγαπημένο μου game ever, ακόμα δεν έχω αποφασίσει μεταξύ αυτού και Metal Gear

Δεν είναι ανάγκη να αποφασίσεις. Το καθένα έχει την χάρη του ;)Ευχαριστώ για την ενημέρωση.
Ετσι και αλλιώς την HD θα παίξω εγω γιατι την πάτησα. Απλά ήθελα να ξέρω αν θεωρείται κατώτερη.
http://www.mariowiki.com/images/9/95/Frog_Mario_SM[IMG]www.mariowiki.com/images/9/95/Frog_Mario_SM

The Last Guardian 4 years 3 months ago #54

• naruto14
  • naruto14's Avatar
  • Loader
Κατάλαβα τι εννοείς. Το ίδιο έχω ακούσει συνέβη και στην Silent Hill HD Collection. Στα ICO και SotC δεν υπάρχει κάτι τέτοιο πάντως, οπότε παίξτα άφοβα ;)

The Last Guardian 4 years 3 months ago #55

• GrayFox46
  • GrayFox46's Avatar
  • Geia-xara-unboxer
Άντε γεια!! ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ!!
Μόλις τερμάτισα το Ico! Τι παιχνιδάρα ηταν αυτή!!
Χάλια μηχανισμοί, κενοί άδειοι χώροι, η Yorda με τις ευαισθησίες της αλλά στο τέλος.. δεν spoilarw
Warning: Spoiler! [ Click to expand ]

Δε βλέπω την ώρα να πιάσω στα χέρια μου το SotC.

Edit: και τα lyrics του κομματιού. Είναι ξεκάθαρο αυτό που ήθελαν να πετύχουν οι δημιουργοί και το πέτυχαν.
Last Edit: 4 years 3 months ago by GrayFox46.

The Last Guardian 4 years 3 months ago #56

• KosD
  • KosD's Avatar
  • Package receiver
  • Thank you received: 483
GrayFox46 wrote:
Άντε γεια!! ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ!!

Ωραίος :like:
Το ICO είναι παιχνίδι που άνετα μπορεί να πάρει ένα 10/10 για πολλούς λόγους αλλά για μένα μπροστά στο SOTC είναι ένα "μικρό παιδάκι" (με την καλή έννοια)
Είχα γράψει 3 σειρές σχετικά με το SOTC αλλά μετά τις έσβησα για να σε αφήσω να το δεις μόνος σου, δεν ήταν καν spoiler αυτά που είχα γράψει.
Θα τα πούμε όταν παίξεις τις πρώτες ώρες :P

The Last Guardian 4 years 3 months ago #57

• simovitch123
  • Unboxholic
  • Thank you received: 996
GrayFox46 wrote:
Άντε γεια!! ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ!!
Χάλια μηχανισμοί, κενοί άδειοι χώροι, η Yorda με τις ευαισθησίες της αλλά στο τέλος.. δεν spoilarw

Δε βλέπω την ώρα να πιάσω στα χέρια μου το SotC.

Edit: και τα lyrics του κομματιού. Είναι ξεκάθαρο αυτό που ήθελαν να πετύχουν οι δημιουργοί και το πέτυχαν.
Το Ico είναι μια ακόμα απόδειξη πως τα βιντεοπαιχνίδια μπορούν να γίνουν τέχνη! Αυτό ακριβώς είναι και το Ico και το Shadow of The Colossus, έργα τέχνης! Ο παραμυθένιος κόσμος του, το δέσιμο των δύο χαρακτήρων, το αεράκι που φυσάει στο μοναχικό και σιωπηλό κάστρο, αυτή η περίεργη ατμόσφαιρα και τελικά η κατάληξη της ιστορίας, όλα αυτά μαζί κάνουν το Ico ενα απο τα καλύτερα παιχνίδια που έχουν υπάρξει!

The Last Guardian 4 years 3 months ago #58

• GrayFox46
  • GrayFox46's Avatar
  • Geia-xara-unboxer
Μου ανεβάζεται το hype για το SotC.
KosD καλά έκανες που δεν είπες τίποτα γιατι με τα spoil έχω θέμα. Και αυτά τα παιχνίδια είναι πραγματικά απο τα λίγα που δεν έχω ιδέα για το τι παίζει .
Μόνο οτι σκοτώνεις κάτι κολοσσούς.

Να πω και κάτι ακόμα για το Ico. Στην αρχή απλά σώζεις μια κοπελίτσα. Αργότερα αφου αυτή η κοπελίτσα έχει συνδεθεί τόσο με τους γρίφους που πρέπει να λύσεις και αφού σε αναγκάζει το παιχνίδι να μείνεις για λίγο μακριά της, έχεις το άγχος να επιστρέψεις πάλι πίσω για να την προστατεύσεις. Και ο τρόπος που κουνιούνται οι σκιες, το γεγονός οτι προσπαθεί να σε ακολουθήσει η Yorda οταν βαράς τις σκιές είναι και αυτά πολύ εικονικά φτιαγμένα. Γι' αυτό λέω παραπάνω οτι σου περνάει αυτά που θέλει με το gameplay.. Φοβερό.

Εντάξει sry με τα offtopic, πάμε SotC τώρα. Αν και θα αργήσω μάλλον γιατι ακολουθούν δύο βδομάδες τρομερού πήξιμου.

The Last Guardian 4 years 3 months ago #59

• naruto14
  • naruto14's Avatar
  • Loader
Χαίρομαι που εν τέλει σου άρεσε και είδες την αξία του! Πιστεύω και το shadow of the colossus ΘΑ σου αρέσει εξίσου! Ορίστε και ένα cover του You were there απο τον pellek :)

The Last Guardian 4 years 2 weeks ago #60

• namnoc00
  • namnoc00's Avatar
  • Courier
  • Thank you received: 206

bloody sold. dis iz mine.
Last Edit: 4 years 2 weeks ago by namnoc00.