TOPIC: The Last Guardian

The Last Guardian 3 years 3 months ago #145

• Makis81
  • Add-to-carter
  • Thank you received: 20
BraVeHeart wrote:
Όπως έγραψα και σε άλλο thread, εχθές τα ξημερώματα ολοκλήρωσα κι εγώ το ταξίδι μου στο The Last Guardian. Ξεκαθαρίσω, πως έπαιζα σε 4K ανάλυση, στο PS4 Pro.

Η αλήθεια είναι ότι ο Γιώργος, στο review του, τα είπε όλα, ωστόσο θα μου επιτρέψετε να πω ορισμένα πράγματα κι εγώ από την πλευρά μου, έτσι για το...γαμώτο της υπόθεσης. Όπως είπα και σε Framerate Live, το παιχνίδι έχει όντως μερικά, σημαντικά προβλήματα. Βασικά, δύο είναι τα προβλήματα: η κάμερα σε κλειστούς χώρους και οι εντολές προς τον Trico που κάποιες φορές τρώνε τρελό σκάλωμα. Παιδιά, δεν έχει άλλα προβλήματα ο τίτλος και το γεγονός ότι γι' αυτό το παιχνίδι, γράφονται και λέγονται τόσα πράγματα λες και είναι για πέταμα ή unplayable, εκτός από άτοπα είναι και στοχευμένα παραπλανητικά. Δε ξέρω τι είδατε εσείς, αλλά εγώ, όντας και κάτοχος ενός 4K ready τούμπανου PC, έπαιξα ένα από τα ομορφότερα παιχνίδια εκεί έξω. Και το ομορφότερα, δεν αφορά στο εικαστικό κομμάτι, αλλά στο οπτικό του πράγματος. Οι φωτισμοί, η κλίμακα, τα physics, τα animations, τα περιβάλλοντα συνθέτουν ένα μαγικό σύνολο. Ποια low resolution textures και ποια μηχανή γραφικών του PS3 μου λέτε; Το παιχνίδι είναι κουκλί από τα λίγα.

Είναι κρίμα, επίσης, να θεωρείται ένα τέτοιο παιχνίδι "πίσω" από την εποχή του, όταν έχει κάνει κάτι που πηγαίνει τα βιντεοπαιχνίδια ένα βήμα μπροστά. Αυτό που έχει καταφέρει ο Ueda και η ομάδα του με τον Trico δεν έχει ξαναγίνει στο παρελθόν και κατά τη δική μου ταπεινή άποψη αποτελεί ένα εκπληκτικό τεχνολογικό επίτευγμα. Αναφέρομαι στο πόσο ρεαλιστικό, ζωντανό και "ζώο" είναι αυτό το πλάσμα (Trico). Συμπεριφέρεται σαν ένα κατοικίδιο και όχι σαν ένας AI companion. Του συμπεριφέρεσαι επίσης ως ζώο και όχι ως ένα NPC, με "κώδικα" και συγκεκριμένη δομή. Ο ρεαλισμός, ο αυθορμητισμός και τα "κολλήματα", ανταποκρίνονται ανατριχιαστικά κοντά στην πραγματικότητα. Όπως είπε και ο Nike στο δικό του post, όποιος είχε στη ζωή του μια πιο στενή επαφή με κατοικίδιο, θα εκτιμήσει αφάνταστα την κατάσταση. Όταν κάποιοι δίνουν έμφαση στα 4K textures, ο Ueda έδωσε έμφαση στο να κάνει ένα παιχνίδι πιο ζωντανό και το κατάφερε καλύτερα από τον οποιονδήποτε. Δε σας κρύβω πως ένιωσα πως έπαιζα κάτι εντελώς νέο, κάτι φρέσκο, κάτι πολύ προχωρημένο, και ας είχε "παλιακούς μηχανισμούς" και "μέτρια textures όταν κολλάς τα μούτρα σου στον τοίχο".

Στα υπόλοιπα που συνθέτουν το παιχνίδι, τα λόγια είναι λίγα για να περιγράψουν αυτό που βίωσα. Το δέσιμο με τους χαρακτήρες, οι οποίοι να σημειώσω, δεν μιλάνε (πέρα από μερικές φωνούλες του αγοριού), είναι μοναδικό και αξιοθαύμαστο. Είναι πολύ σπάνιο στις μέρες μας τα παιχνίδια να κάνουν τον παίκτη να δεθεί με τους χαρακτήρες ή αν το κάνουν, να χρειάζονται τόνους από διαλόγους και περιστατικά για να το καταφέρουν. Ο Ueda το έκανε με βουβούς χαρακτήρες. Όχι απλά δέθηκα με τους χαρακτήρες, αλλά με έκανε να νιώσω και υπεύθυνος για τη μεταξύ τους σχέση. Δεν ήθελα να τους δω να χωρίζουν. Επιδίωκα διαρκώς (υποσυνείδητα πάντα) να τους έχω αγαπημένους και...μαζί.

Στα του setting. Από που να αρχίσω και που να τελειώσω. Τα περιβάλλοντα μου έκοβαν την ανάσα, η κλίμακα μου έφερνε υψοφοβία και το μέγεθος του ζώου και των κινήσεων, έκαναν τα χέρια μου να ιδρώνουν. Ναι, ορισμένοι γρίφοι, επαναλαμβάνονται λιγάκι, αλλά έχει και μερικούς απίστευτα έξυπνους που θέλουν επιστράτευση της λογικής σου. Το όλο ταξίδι εκεί μέσα, το λάτρεψα. Στην αρχή έλεγα "τι αυτό είναι;". Μετά δεν χόρταινα να το βλέπω. Επίσης, αυτός ο μυστικισμός που διέπει τα έργα του Ueda είναι εθιστικός. Αυτό το "δε ξέρω τι ακριβώς βλέπω", "δε ξέρω τι συμβαίνει σε αυτόν τον κόσμο", είναι φοβερά γοητευτικό. Τον εκτίμησα που επέλεξε και την οδό μακριά του αναμενόμενου και του κλισέ. Έπαιξε με αντιθέσεις, έγινε απότομα ωμός και ώριμος και έδωσε ένα μεγαλειώδες τέλος που αναστάτωνε για ώρες μετά τον τερματισμό του. Γενικά, το τέλος του είναι από τα πιο καλογραμμένα που έχω δει εδώ και χρόνια σε παιχνίδι.

Η μουσική του με "κάρφωνε" καρφιά καθόλη τη διάρκεια. Τι νότες, τι συνθέσεις, τι επικό στοιχείο ήταν αυτό; Μου έμοιαξε πολύ με δουλειές του αγαπημένου μου Thomas Newman, οπότε ήταν ένας ακόμη λόγος για την αγαπήσω λίγο παραπάνω.

Συνολικά, το The Last Guardian στα 30 μου χρόνια, το χρειαζόμουν όσο κανένα άλλο παιχνίδι. Δε ξέρω για εσάς, αλλά εγώ έχω ανάγκη από τέτοιες δημιουργίες. Η βιομηχανία έχει ανάγκη από τέτοιες δημιουργίες. Παιχνίδια που διεγείρουν συναισθήματα, που σου προκαλούν ανατριχίλα και ρίγος, παιχνίδια που σε κάνουν να αισθάνεσαι τυχερός που τα βίωσες. Δεν είναι απλά ένα καλό παιχνίδι, είναι τέχνη. Νιώθω ντροπή και λυπάμαι που αυτό το παιχνίδι, έφαγε τέτοια σφοδρή κριτική από μεγάλο μέρος του κοινού. Κριτική που βασίστηκε στα προβλήματα, τα οποία ήταν λίγα και τα οποία σε τελική ανάλυση δεν παίζουν καθοριστικό ρόλο. Ποια κάμερα και ποια textures; Στο τέλος δε μπορούσα να κατεβάσω τις τρίχες του κορμιού μου για ώρα. Αυτό δε μπορεί να το κάνει καμία μηχανή γραφικών, κανένα texture, κανένα αψογα τεχνικά παιχνίδι. Και για να μην παρεξηγηθώ, ΣΑΦΩΣ και όλα παίζουν το ρόλο τους και εκεί είναι που τρελαίνεσαι, γιατί το TLG ακόμη και στο τεχνικό είναι πανέμορφο. Τα προβλήματα που ανέφερα στην αρχή υφίστανται και κανείς δεν αμφισβητεί την ύπαρξή τους και φυσικά κανένας δε θα χαλιόταν αν απουσίαζαν.

Πρέπει να μάθουμε να εκτιμάμε, πρέπει να μάθουμε να ξέρουμε από ποιον ζητάμε, τι. Ο Ueda απέδειξε την αξία του, στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων και παρέδωσε αυτό που περιμέναμε. Το The Last Guardian είναι εμπειρία και μακάρι αυτός ο άνθρωπος να συνεχίσει να μας ταξιδεύει.

10/10

Σάκαρε ΚΑΙ γω μαζί σου! :hellyeah:Όντας τρελαμένος και γω με Ico & Shadow Of The Colossus από το αγαπημένο μου PS2, περίμενα σαν τρελός το The Last Guardian και όταν τελικά ήρθε ήταν 1000 φορές καλύτερο απ ότι περίμενα! Εγώ το τερμάτισα σε PS4 πρώτης γενιάς (δλδ του 2013) και το μοναδικό ψεγάδι που είδα ήταν ότι σε δυο τρία σημεία είχε μερικά Frame Drops αλλά τίποτα το σοβαρό! Και ναι Σάκη, όπως πολύ σωστά είπες και συ (το παιχνίδι είναι κουκλί) είναι σοκαρίστηκα όμορφο αρκεί να είσαι ικανώς να το δεις.
Προσωπικά λοιπόν το The Last Guardian είναι με διαφορά το αγαπημένο μου μιας και κατάφερε να με διαλύσει κυριολεκτικά παίζοντας το και να με κάνει να κλάψω λες και είμαι ένα δωδεκάχρονο παιδάκι! (36 χρονών μαντράχαλος)
Υ.Γ Δεν έχω να πω τίποτα άλλο από το ότι:
Υποκλίνομαι αλά ιαπωνικά μπροστά στο μεγαλείο του The Last Guardian - Ico και Shadow Of The Colossus αλλά πιο πολύ στον ίδιο τον Fumito Ueda που απλά έγραψε ιστορία παραδίδοντας τρία ασύλληπτα αριστουργήματα που όμοια τους ΔΕΝ πρόκειται να ξανά δημιουργηθούν.
Υ.Γ2 Δεν πιστεύω (Δυστυχώς) ότι ο Ueda θα ξαναφτιάξει παιχνιδι παρόμοιας θεματολογίας, ωστόσο δεν σου κρύβω ότι θα ήθελα σαν τρελός να δω ένα ακόμα παιχνιδι στο ύφος του The Last Guardian!
RETRO BOY GAMER!!
Last Edit: 3 years 3 months ago by Makis81.
The administrator has disabled public write access.

Re:The Last Guardian 3 years 3 months ago #146

• megathemiis
  • megathemiis's Avatar
  • Moderator
  • Thank you received: 1346
Σάκη το post σου συνοψίζει ακριβώς και τις δικές μου σκέψεις. Πιστεύω πως δεν θα μπορούσα πραγματικά να εκφράσω καλύτερα τα όσα με έκανε να νιώσω το παιχνίδι.

Πραγματικά το The Last Guardian είναι αριστούργημα και άξιο του ονόματος του Fumito Ueda και των προηγούμενων παιχνιδιών του. Σε μία βιομηχανία που παλεύουμε να κάνουμε τα παιχνίδια να θεωρηθούν τέχνη και που η κοινή γνώμη τα θεωρεί ως απλή διασκέδαση και πέταμα χρόνου, τέτοια παιχνίδια έπρεπε να τα τιμάμε.

Ακόμα με ενοχλεί και θεωρώ άδικη την αντιμετώπιση που έλαβε το δημιούργημα του Ueda. Πραγματικά κρίμα. Στεκόμαστε σε μικρό-προβλήματα και χάνουμε την ουσία. Τα γραφικά, οι αναλύσεις, τα FPS και οι συγκρίσεις μας έχουν αποπροσανατολίσει υπερβολικά πολύ τελικά. Αν ο τίτλος έβγαινε σε μία άλλη εποχή τώρα θα ήταν γραμμένος στην ιστορία του gaming με χρυσά γράμματα.
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last Edit: 3 years 3 months ago by megathemiis.

The Last Guardian 3 years 3 months ago #147

• pouckis
  • pouckis's Avatar
  • Storekeeper
  • Thank you received: 108
Κατάφερα να παίξω πολύ λίγο το παιχνίδι λόγω έλλειψης χρόνου, αλλά είμαι τόσο σίγουρος για το αποτέλεσμα! :hellyeah:
'' No one can predict the future, so it's pointless to fear the unknown. '' Yoh Asakura

The Last Guardian 3 years 3 months ago #148

• NikeFerrari
  • NikeFerrari's Avatar
  • Moderator
  • Thank you received: 1624
Συμφωνώ με Σάκη και Θέμη.

Δες που χωρίς συννενόηση, το τελειώσαμε και οι 3 μαζί με λίγες μέρες καθυστέρηση απο το launch. :hellyeah::woohoo:

The Last Guardian 3 years 3 months ago #149

• Marduk
  • Marduk's Avatar
  • Payment receiver
  • Thank you received: 101
Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες και θέλω να προσθέσω μερικές σκέψεις.

Αν ήμουν 10 χρόνια νεότερος, αν δεν ήξερα ποιος είναι ο Ueda, αν άκουγα μόνο την κοινή γνώμη, το παιχνίδι δεν θα το είχα αγγίξει και θα το έθαβα όπως αρκετός κόσμος.

Δεν τους κατηγορώ στο 100% και ο λόγος είναι ο εξής. Σε ένα παιχνίδι, όσο κι αν θέλουμε να αλλάξουμε τα δεδομένα, ένα σταθερό framerate (δε ζητάμε 60άρια, αλλά από τα 30 βουτιά στα 12 ζαλίζει) και ένας ομαλός χειρισμός είναι πολύ βασικά χαρακτηριστικά. Αν εκεί το παιχνίδι χωλαίνει, δεν προσφέρει την κατάλληλη εμπειρία. Τα περί αναλύσεων και textures είναι αστεία και τα αφήνω απ'έξω. Έχοντας αυτά ως δεδομένα, είναι λογικό όσοι δεν το έχουν παίξει και δεν ξέρουν την προϊστορία αυτού του δημιουργού, να μην θέλουν να το ακουμπήσουν και να γκρινιάζουν για τους βαθμούς.

ΟΜΩΣ, πιστεύω πως οι 9 στους 10 που μπήκαν στον κόπο να το παίξουν, κατάλαβαν πως όταν ένα παιχνίδι γεννιέται μέσα από όραμα και όχι από απληστία για χρήμα, μπορεί να επισκιάσει οποιοδήποτε τεχνικό πρόβλημα και να χαρίσει ένα υπέροχο ταξίδι. Πολλοί κατηγορούν reviewers που θα "θάψουν" ένα παιχνίδι της Ubisoft λόγω τεχνικών προβλημάτων, αλλά στο The Last Guardian "κάνουν τα στραβά μάτια". Δεν είναι όμως έτσι, και αν κάτσουν και ασχοληθούν με τον τίτλο θα καταλάβουν την έννοια των όσων έγραψα παραπάνω.

Για εμένα, το εν λόγω παιχνίδι είναι ένα πραγματικό έργο τέχνης και στέκεται επάξια δίπλα στα ICO και Shadow of the Colossus, ενώ για το τι τεχνολογικό επίτευγμα έγινε με την AI δεν χρειάζεται να τα ξαναγράψω, με κάλυψε ο Σάκης. Άκουγα προβλήματα για το σκαρφάλωμα λόγω χειρισμού κι εγώ έμενα με κομμένη την ανάσα με το platforming του τίτλου, ενώ παραπονιόμουν από μέσα μου που το Uncharted έχει τόση φήμη και το TLG θα μείνει μόνο σε λίγους. Το σίγουρο είναι πως προσφέρει μια μοναδική εμπειρία και συναισθήματα που δεν θα τη βρουν αλλού. Ας μην το παίξουν, θα'ναι "φτωχότεροι" χωρίς να το ξέρουν.

Ελπίζω ο Ueda να συνεχίσει έστω και ανά 10ετία να βγάζει τέτοια διαμάντια και να μην επηρεαστεί από τις απαράδεκτες κριτικές των "ειδικών", οι οποίοι θα έπρεπε να ντρέπονται. Άλλωστε, και το ICO εκτιμήθηκε μετά την κυκλοφορία του Shadow of the Colossus.
Last Edit: 3 years 3 months ago by Marduk.
The following user(s) said Thank You: megathemiis, mihalis13

The Last Guardian 3 years 3 months ago #150

• Captain_Zaraki
  • Captain_Zaraki's Avatar
  • Unboxholic
  • Thank you received: 2025
Χαιρομαι παρα πολυ διαβαζοντας τα τελευταια posts απο ολους σας...!Δεν περιμενα φυσικα να ακουσω κατι κακο, ειμαι σιγουρος οτι το The Last Guardian ειναι ενα μοναδικο και μαγικο ταξιδι οπως τα ICO και Shadow of the Colossus αλλα ηθελα να δω που στεκεται συγκριτικα με τα προηγουμενα, τα οποια φυσικα ειναι μια κατηγορια απο μονα τους...Επισης ειμαι πολυ περιεργος να δω και εγω "απο κοντα" την AI του Trico!!!! :woohoo:Περιμενω να βρω την καταλληλη στιγμη για να κανω και εγω αυτο το gaming "ταξιδι"... :3
Τωρα για τα τεχνικα "προβληματα" δεν το συζηταμε, αμα δεν μιλαμε για κατι game breaking δεν μπορω καν να φανταστω οτι μπορει να αλλοιωσει αυτη την εμπειρια...και απο οτι εχω δει ψαχνοντας τις τελευταιες μερες σιγα τατεχνικα θεματα που εχει κιολας....

The Last Guardian 3 years 3 months ago #151

• NikeFerrari
  • NikeFerrari's Avatar
  • Moderator
Marduk wrote:
Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες και θέλω να προσθέσω μερικές σκέψεις.

Αν ήμουν 10 χρόνια νεότερος, αν δεν ήξερα ποιος είναι ο Ueda, αν άκουγα μόνο την κοινή γνώμη, το παιχνίδι δεν θα το είχα αγγίξει και θα το έθαβα όπως αρκετός κόσμος.

Δεν τους κατηγορώ στο 100% και ο λόγος είναι ο εξής. Σε ένα παιχνίδι, όσο κι αν θέλουμε να αλλάξουμε τα δεδομένα, ένα σταθερό framerate (δε ζητάμε 60άρια, αλλά από τα 30 βουτιά στα 12 ζαλίζει) και ένας ομαλός χειρισμός είναι πολύ βασικά χαρακτηριστικά. Αν εκεί το παιχνίδι χωλαίνει, δεν προσφέρει την κατάλληλη εμπειρία.

Συμφωνώ με όσα γράφεις Μέμο. Είναι απο τις εμπειρίες που εμπλουτίζουν την ψυχή ενός gamer και το κάνουν ως χόμπυ να μεταβαίνει σε μία διαφορετική και ιδιαίτερη διάσταση.

Απλά θέλω να σταθώ σε ένα σημείο γιατί σηκώνει μια διευκρίνιση.

Στο Pro σε 1080p ανάλυση, το framerate δεν έχει κανένα θέμα. Σε 2160p έχει σχεδόν όσο θέμα έχει το απλό PS4 σε 1080p ανάλυση. Εγώ το απόλαυσα σε Pro σε 1080p.

Είναι τραγικό να βλέπω κατόχους Pro να το απαξιώνουν ή να το ξεγράφουν λόγω framerate πριν καν το παίξουν, επειδή κάπως κατάφεραν να μείνουν απληροφόρητοι ή να παρασυρθούν απο γνώμες που βασίζονται στην απόδοση του Slim μοντέλου. Εννοείται και στο Slim παίζεται, απλά οι πιο απαιτητικοί στα του framerate και κατόχοι Pro, έχουν επιλογή να ικανοποιήσουν μία πιο ψηλή απαίτηση τους.
Last Edit: 3 years 3 months ago by NikeFerrari.

The Last Guardian 3 years 3 months ago #152

• Stormbringer
  • Stormbringer's Avatar
  • Storekeeper
  • Thank you received: 99
Σάκη, Γιώργο, Μέμο και Θέμη, οι εντυπώσεις σας απλά με έχουν ανατριχιάσει και κάνουν την προσμονή για το βιώμα που έπεται ακόμα μεγαλύτερη.....
Χαίρομαι αφάνταστα που το The Last Guardian αποτελεί παρόμοιο επίτευγμα Τέχνης όπως τα ICO & Shadow of the Colossus και το κυριότερο που έχω πλέον την εμπειρία και το μυαλό να απολαύσω και να συνειδητοποιήσω στο 100% τη μεγαλειότητα του
Last Edit: 3 years 3 months ago by Stormbringer.

The Last Guardian 3 years 3 months ago #153

• KosD
  • KosD's Avatar
  • Package receiver
  • Thank you received: 476
Αν και τα είπανε όλα τα παιδιά από πάνω :like:ας γράψω και σε αυτό το thread το δικό μου κείμενο για το παιχνίδι.
Δεν περιέχει κανένα spoiler απλά το έβαλα έτσι επειδή είναι μεγάλο κείμενο και ίσως το έχετε δει και μερικοί.

Warning: Spoiler! [ Click to expand ]

Επειδή το είπε και ο Captain_Zaraki, αν έπρεπε να το συγκρίνω με τα άλλα παιχνίδια του Ueda και να τα βάλω σε μια σειρά από το χειρότερο (λέμε τώρα) στο καλύτερο θα τα έβαζα ως εξής.

ICO < The Last Guardian < Shadow of the Colossus

Αν και με ένα μόνο playthrough πιστεύω είναι λίγο να δύσκολο να πεις κάτι τέτοιο με σιγουριά και η αξία του θα φανεί σε βάθος χρόνου.
Ας πούμε ότι το θεωρώ καλύτερο από το ICO και σχεδόν στο ίδιο επίπεδο με το Shadow of the Colossus. Η διαφορά τους θα ήταν 0,κάτι άμα μιλάγαμε με νούμερα!
Last Edit: 3 years 3 months ago by KosD.

The Last Guardian 3 years 3 months ago #154

• NikeFerrari
  • NikeFerrari's Avatar
  • Moderator
Ξέχασα να αναφέρω κάτι. Κάποιες στιγμές στο παιχνίδι γίνεται
Warning: Spoiler! [ Click to expand ]

Δεν έχω λόγια για το τι κατάφερε ο Ueda.

Stormbringer wrote:
Σάκη, Γιώργο, Μέμο και Θέμη, οι εντυπώσεις σας απλά με έχουν ανατριχιάσει και κάνουν την προσμονή για το βιώμα που έπεται ακόμα μεγαλύτερη.....
Χαίρομαι αφάνταστα που το The Last Guardian αποτελεί παρόμοιο επίτευγμα Τέχνης όπως τα ICO & Shadow of the Colossus και το κυριότερο που έχω πλέον την εμπειρία και το μυαλό να απολαύσω και να συνειδητοποιήσω στο 100% τη μεγαλειότητα του

Τυχερέ Νίκο!

Σε περιμένει ένα απίθανο ταξίδι με έναν συγκεκριμένο "σύντροφο", που όμοιος του δεν έχει ξαναυπάρξει σε παιχνίδι.

The Last Guardian 3 years 3 months ago #155

• pouckis
  • pouckis's Avatar
  • Storekeeper
  • Thank you received: 108
Επαιξα επιτελους μετα απο αρκετες ημερες χθες το βραδυ, και εχω να πω πως τον μισο χρονο μου τον ξοδευα απλα να κοιταω τον trico και τις συμπεριφορες του :lol:Περιμενω να το τελειωσω για να κλαψω και λιγο
'' No one can predict the future, so it's pointless to fear the unknown. '' Yoh Asakura

The Last Guardian 3 years 3 months ago #156

• simovitch123
  • Unboxholic
  • Thank you received: 981
Μόλις αντίκρισα γεμάτος δάκρυα συγκίνησης και χαράς, τους τίτλους τέλους του The Last Guardian! Χαίρομαι μέσα απο τα βάθη της καρδιάς μου, που αυτό το αριστούργημα κατάφερε μετά απο τόσα εμπόδια, κύματα και τρικυμίες, να δει το φως της ημέρας και να φτάσει τελικά στην κονσόλα μας, ώστε να το τιμήσουμε! Μια ευχή έγινε πραγματικότητα και δεν θα μπορούσα σαν Gamer να νιώθω πιο χαρούμενος και περήφανος που βίωσα αυτό το έργο τέχνης! Ναι παιδιά, το The Last Guardian είναι ακόμα μια απόδειξη πως τα Videogames είναι τέχνη! Μας παίδεψε, καθυστέρησε και άργησε παραπάνω απο το φυσιολογικό να ολοκληρωθεί το Development του, αλλά χαλάλι του μπροστά στο μεγαλείο και το όνομα του! Το παιχνίδι, όπως και τα άλλα δύο Έπη του Ueda, δεν θα λάβει την αναγνώριση που του αξίζει, αλλά θα γράψει το όνομα του με χρυσά γράμματα στην ιστορία του Gaming! Σε ευχαριστώ Fumido Ueda που για ακόμη μια φορά, παρέδωσες μια εμπειρία τόσο μοναδική, τόσο ξεχωριστή που όμοια της δεν υπάρχει και σε ευχαριστώ που άγγιξες και πάλι την ψυχή μου! Υποκλίνομαι μπροστά στο ταλέντο αυτού του ανθρώπου! Η βιομηχανία τον έχει ανάγκη!

Τώρα όσον αφορά πιο ειδικά το The Last Guardian, έχω να πω πως στο παιχνίδι αυτό βιώνουμε το μεγαλύτερο δέσιμο ανάμεσα σε δύο χαρακτήρες που έχει υπάρξει ποτέ!!! (σε αυτό το μέσο). Αυτό επιτυγχάνεται τέλεια κυρίως μέσω του Gameplay και μέσω ελάχιστων Cutscenes. Ειδικά όσοι έχετε ή είχατε κατοικίδιο θα νιώσετε κάτι παρόμοιο και εδώ, και για αυτό είναι που το παιχνίδι αξίζει πολλά συγχαρητήρια! Ο Trico είναι το πιο αξιολάτρευτο, έξυπνο και αληθινό πλάσμα που έχει φτιαχτεί σε βιντεοπαιχνίδι!!
Κάτι λιγότερο απο 15 ώρες μου πήρε το ταξίδι μου στον παραμυθένιο κόσμο αυτής της καθηλωτικής ιστορίας!! Εξερευνούσα την κάθε γωνία, προσπαθούσα να παρατηρώ μέχρι και την τελευταία λεπτομέρεια, ενώ επίσης έφαγα ενα μεγάλο μέρος του χρόνου μου αράζοντας με τον Trico και απολαμβάνοντας μαζί την Θέα, που σε σημεία με άφησε πραγματικά με το σαγόνι στο πάτωμα! Το τέλος της περιπέτειας μας, συγκλονιστικό!

Η μεγαλύτερη Gaming αμαρτία που συνέβη το 2016, ήταν να κατηγορηθεί και να χαρακτηριστεί το The Last Guardian απο κάποιους, ως παιχνίδι Unplayable, προηγούμενη γενιάς, ''άσχημο΄΄, ''γερασμένο'', προβληματικό και ότι άλλο επινόησαν οι αχάριστοι, κακοπροαίρετοι και τρολάκια του Gaming...
Όχι παιδιά, δεν ξέρω ποιο παιχνίδι παίξανε αυτοί, εγώ πάντως έπαιξα ενα παιχνίδι πανέμορφο, με απίθανα, εκπληκτικά, μαγευτικά τοπία που κόβουν την ανάσα και σε αφήνουν με το στόμα ανοιχτό, αλλά και ενα παιχνίδι με γραφικάρες, φοβερούς φωτισμούς, εφέ κλπ.
Η κάμερα σε κλειστούς χώρους έχει θεματάκια, αλλά τίποτα που να σου χαλάει την εμπειρία! Προσωπικά, σε εμένα κύλησαν όλα ομαλά, το gameplay δούλευε απροβλημάτιστα και το παιχνίδι ήταν οπτικοακουστικά εξαιρετικότατο!!!!

Αγαπάω το The Last Guardian με όλη μου την καρδιά! Πρόκειται για μια ιστορία αγάπης, που με έκανε να δεθώ τόσο με τους χαρακτήρες της, όσο καμία άλλη! Ένιωθα συνεχώς ενώ έπαιζα, πως εαν κάτι συμβεί είτε στο αγόρι ή στον Trico ο άλλος δεν θα τα κατάφερνε...
Και για αυτό, το παιχνίδι είναι το πλέον αγαπημένο μου απο τα τρία αριστουργήματα του Ueda! Για αυτό είναι το προσωπικό μου Goty 2016! Για αυτό έγινε ίσως ενα απο τα 10 αγαπημένα μου παιχνίδια ever!!

10/10! :3
The following user(s) said Thank You: pouckis