TOPIC: The Last of Us Part II

The Last of Us Part II 1 month 6 hours ago #169

• Alex681
  • Alex681's Avatar
  • Payment receiver
  • Thank you received: 39
Alex681 wrote:
Λοιπόν το παιχνίδι το τελείωσα εχθές και άφησα λίγο χρόνο να σκεφτώ κάποια πράγματα,βέβαια αυτά αλλάζουν με την πάροδο του χρόνου και με ένα δεύτερο playthrough.

Να σημειώσω ότι είχα αποφύγει όλα τα leaks και τα trailers οπότε μπήκα στο παιχνίδι εντελώς τυφλά.

Θα βάλω spoiler tag γιατί θέλω να μιλήσω και για μηχανισμούς και για την ιστορία.
SPOILERS ΓΙΑ ΟΛΟ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ
Warning: Spoiler! [ Click to expand ]

Tl;dr ΧΩΡΙΣ ΣΠΟΙΛΕΡΣ : Μου άρεσε πάρα πολύ, το θεωρώ αντάξιο sequel,το προτείνω , άσε τα φανμποιλίκια και προσπάθησε να καταλάβεις την ιστορία που ήθελαν να πουν οι δημιουργοί.

Καλά δεν θα αναφερθώ καν στην ανόητη γκρίνια που πέφτει τις τελευταίες μέρες που θυμίζει εποχές Last Guardian..ψιτ..Ε..να σου πω ένα μυστικό...αν δεν έχεις παίξει το παιχνίδι δεν μπορείς να έχεις άποψη για αυτό.
Για αυτό την ψευτο-κλάψα σας αλλού. :sexy::sexy:

Edit:Μετά απο μέρες σκέψης και ένα δεύτερο playthrough κατάφερα να έρθω πιο κοντά με το τι ήθελε να κάνει η ND ακόμα περισσότερο.

The administrator has disabled public write access.

The Last of Us Part II 3 weeks 5 days ago #170

• mihalis13
  • mihalis13's Avatar
  • Courier
  • Thank you received: 229
SupahMari0 wrote:
Χμ...

Στον συγκεκριμένο ούτε κλικ δεν δίνω για να ακούσω την άποψη του.. Είχα δει κάτι βίντεο του πριν χρόνια και με το ζόρι τον άντεχα 3 λεπτά...
Απορώ πως έχει τόσο πολύ κοινό η αλήθεια είναι...

The Last of Us Part IIο 2 weeks 4 days ago #171

• Gunslinger
  • Gunslinger's Avatar
  • Pre-orderer
  • Thank you received: 8
Τελείωσα και εγώ το The Last of Us 2 δύο φορές απανωτά, την πρώτη φορά στο moderate και το new game+ στο survivor, αφενός για να εμπεδώσω καλύτερα την ιστορία και αφετέρου για να επιβεβαιώσω την υποψία μου ότι το παιχνίδι ωφελείται από την υψηλότερη δυσκολία (που όντως ισχύει).

Έχοντας εκτεθεί στα leaks (και απογοητευτεί οικτρά) αλλά διατηρώντας την πίστη μου στην Naughty Dog ως αρχαίος fan από την αρχή της πορείας της στον χώρο, οι τίτλοι τέλους του παιχνιδιού με βρήκαν διχασμένο όπως εξ αρχής περίμενα.

Τεχνικά το παιχνίδι είναι ένα ανεπανάληπτο αριστούργημα. Η δουλειά που έχουν κάνει δεν έχει προηγούμενο, σε συνδυασμό δε με την προσοχή που έχει δωθεί στην ανάπτυξη του narrative, του ξεδιπλώματος του κόσμου του παιχνιδιού καθιστούν το όλο σύνολο συγκλονιστικό. Με απορρόφησε τόσο πολύ η εξερεύνηση και η περιήγηση που κυριολεκτικά δεν σταμάτησα δευτερόλεπτο να εντυπωσιάζομαι μέχρι το τέλος. Το φοβερό της υπόθεσης είναι ότι η μαεστρία εδώ κρύβεται στις πολύ μικρές λεπτομέρειες και όχι τόσο στα φαντασμαγορικά set pieces όπως στο Uncharted. Και στον ήχο δεν υστερεί αλλά όπως σωστά έχει αναφερθεί θα μου άρεσε να χρησιμοποιούσαν περισσότερα θέματα εντός παιχνιδιού.
Λάτρεψα επίσης και το gameplay που αν και βασίζεται σε παλιούς μηχανισμούς, λόγω της ροής των μαχών, της απόδοσης της βίας και του συνολικού ραφιναρίσματος στο animation δεν με έκανε να βαρεθώ ούτε στιγμή. Για όλα τα παραπάνω μεμονωμένα θα βαθμολογούσα το παιχνίδι με άριστα, θα έφτανα δε στο ακραίο σημείο να πώς ότι πρέπει να παιχτεί οπωσδήποτε από κάθε gamer που ενδιαφέρεται έστω και λίγο για την βιομηχανία απλώς και μόνο για να δεί το σημείο που έχουν φτάσει τα πράγματα.

Ακολουθούν SPOILERS!!!!!

Η ιστορία του παιχνιδιού μου φάνηκε τολμηρή και αλλά και ταυτόχρονα λογική ως εξέλιξη εκείνης του πρώτου παιχνιδιού.
Προσωπικά δεν έχω θέμα με την βασική ραχοκοκκαλιά και ροή των εξελίξεων.
Εκεί που έχω σοβαρότατες ενστάσεις είναι στην απόδοση ορισμένων κομβικών σημείων που προσωπικά μου χάλασαν σε μεγάλο βαθμό την συνολική εμπειρία. Αυτά είναι τα εξής.

Θεωρώ ότι το The Last of Us 2 άξιζε σαφέστατα την αναμονή, πρόκειται για ένα αριστούργημα της βιομηχανίας, ένα ορόσημο που πρέπει να το ζήσει κάθε gamer που σέβεται τον εαυτό του. Πολύ τολμηρό για sequel με σαφές όραμα αλλά και κάποια σοβαρά μελανά σημεία στην απόδοση της ιστορίας που προσωπικά μου χάλασαν την εμπειρία, θα το πρότεινα οπωσδήποτε και σε κάθε περίπτωση.
Last Edit: 2 weeks 4 days ago by Gunslinger.
The following user(s) said Thank You: simovitch123

The Last of Us Part II 2 weeks 23 hours ago #172

• Teo_
  • Add-to-carter
  • Thank you received: 7
Ξεκινησα new game+ σημερα. Περασε κιολας ενας μηνας απ'οταν το τερματησα για πρωτη φορα... Πως περνανε τοσο γρηγορα οι μερες...
Θα προσπαθησω να δωσω ακομα περισσοτερη προσοχη στη πλοκη και στους χαρακτηρες μπας και μου αρεσει περισσοτερο τη δευτερη φορα, αν και χλωμο το βλεπω. Θα δουμε στη πορεια.
Τα μονα που με εκαναν να το ξαναπιασω ειναι ο αριστος τεχνικος τομεας και το πορωτικο gameplay. Βγαζω το καπελο στη ND οσον αφορα αυτα τα δυο.
Last Edit: 2 weeks 23 hours ago by Teo_.

The Last of Us Part II 2 weeks 4 hours ago #173

• Gunslinger
  • Gunslinger's Avatar
  • Pre-orderer
  • Thank you received: 8
Να σου αρέσει περισσότερο στο δεύτερο playthrough αν χαλάστηκες απο την ιστορία εξ αρχής (ή τέλος πάντων την εκτέλεση επιμέρους σημείων αυτής) είναι μάλλον δύσκολο. Προσωπικά την δεύτερη φορά επιβεβαίωσα στον εαυτό μου οτι είχα απόλυτο δίκιο για τα σημεία που μου ξύνισαν και χαλάστηκα ακόμα περισσότερο. Αυτό δεν αλλάζει.

Αλλά γνωρίζοντας καλά τους μηχανισμούς και ιδιαίτερα σε μεγαλύτερα επίπεδα δυσκολίας, το παιχνίδι απογειώνεται σε οτι αφορά τις μάχες.
Και σε βάζει στην διαδικασία να πειραματιστείς με διάφορες τακτικές που την πρώτη φορά ενδεχομένως και να μην είχες σκεφτεί. Νιώθεις στο πετσί σου οτι κάθε αναμέτρηση είναι ένας βάναυσος αγώνας επιβιώσης. Και η όλη βία που απεικονίζεται αποκτά περισσότερο νόημα (όσο γίνεται αυτό).

Τώρα που το σκέφτομαι δεν θυμάμαι ξανά ένα δεύτερο playthrough να μου δημιουργεί τόσο αντιφατικά συναισθήματα.
Last Edit: 2 weeks 4 hours ago by Gunslinger.

The Last of Us Part II 1 week 6 days ago #174

• Teo_
  • Add-to-carter
Gunslinger wrote:
Να σου αρέσει περισσότερο στο δεύτερο playthrough αν χαλάστηκες απο την ιστορία εξ αρχής (ή τέλος πάντων την εκτέλεση επιμέρους σημείων αυτής) είναι μάλλον δύσκολο. Προσωπικά την δεύτερη φορά επιβεβαίωσα στον εαυτό μου οτι είχα απόλυτο δίκιο για τα σημεία που μου ξύνισαν και χαλάστηκα ακόμα περισσότερο. Αυτό δεν αλλάζει.

Αλλά γνωρίζοντας καλά τους μηχανισμούς και ιδιαίτερα σε μεγαλύτερα επίπεδα δυσκολίας, το παιχνίδι απογειώνεται σε οτι αφορά τις μάχες.
Και σε βάζει στην διαδικασία να πειραματιστείς με διάφορες τακτικές που την πρώτη φορά ενδεχομένως και να μην είχες σκεφτεί. Νιώθεις στο πετσί σου οτι κάθε αναμέτρηση είναι ένας βάναυσος αγώνας επιβιώσης. Και η όλη βία που απεικονίζεται αποκτά περισσότερο νόημα (όσο γίνεται αυτό).

Τώρα που το σκέφτομαι δεν θυμάμαι ξανά ένα δεύτερο playthrough να μου δημιουργεί τόσο αντιφατικά συναισθήματα.

Αυτο ακριβως.

The Last of Us Part II 1 week 2 days ago #175

• Teo_
  • Add-to-carter
*Spoilers* (προφανως)

Τερματισα το game+ πριν λιγο. Οσον αφορα το στορυ εχω πανω-κατω τις ιδιες εντυπωσεις με τη πρωτη φορα. Το μονο που αλλαξε ηταν οτι επικεντρωθηκα λιγο περισσοτερο στο campaign της Αμπυ και εδωσα περισσοτερη σημασια στους χαρακτηρες (Owen, Mel, Yara, Lev). Τελικα το ολο χτισιμο στο Σιατλ ηταν για τη στιγμη που μπαινει η Αμπυ στο ενυδρειο και τους βρισκει ολους νεκρους. Σε γενικες γραμμες ομως το στορυ μου φανηκε παλι καπως βιαστικο σε αρκετα σημεια, το ολο κομματι της Αμπυ μου φανηκε σαν side quest και τα κομβικα σημεια Ελλη-Αμπυ ηταν εντελως λανθασμενα απο τη δικη μου οπτικη γωνια. Το ξαναειπα και τον περασμενο μηνα.

Οσον αφορα το gameplay τωρα, δοκιμασα να κανω πιο aggressive approaches και πιο περιπλοκες τακτικες. Απενεργοποιησα πληρως το HUD, πλην του σταυρου των οπλων για περισσοτερο immersion. Και μπορω ανετα να πω οτι το gameplay απογειωθηκε 10 φορες περισσοτερο με αυτον τον τροπο. Δεν μπορουσα να πιστεψω οτι εβλεπα τετοια animations και γενικα τοσα πολλα συστηματα να τρεχουν ταυτοχρονα. Το ποσο φλου και ποσο ομαλα τρεχει το gameplay ειναι απεριγραπτο. Επαιξα και με το photo mode, κατι που με εκανε να εκτιμησω ακομα πιο πολυ την αριστουργηματικη δουλεια που εχει πεσει στα animations και στις λεπτομερειες.
Επισης να πω οτι περνουσα κυριολεκτικα απο κοσκινο τη καθε περιοχη για τα collectibles. Βρηκα αρκετα που δεν ειχα βρει, αλλα και παλι δεν τα πετυχα ολα.

Μου λειπουν 4 achievements για Platinum, ισως καποια στιγμη κατσω και το κανω.

Α και κατι τελευταιο. Εχω δει οτι υπαρχουν και air takedowns στο παιχνιδι αλλα δεν καταφερα ουτε μια φορα να το κανω. 2 φορες το εχω τερματισει και δεν καταλαβα ποτε πως γινεται. Χαζουλης...
Last Edit: 1 week 2 days ago by Teo_.