Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Αγορά γραφείου για Gaming Setup

Αγορά γραφείου για Gaming Setup 4 months 2 weeks ago #1

• Vichronic
  • Vichronic's Avatar
  • Pre-orderer
  • Thank you received: 4
Ψάχνομαι να αγοράσω κανα καλό γραφειάκι κι αναρωτιέμαι τι θα πρεπε να προσέξω. Όσοι έχετε εμπειρία, τι θα προτείνατε;

Πόσα λεφτά πάνω κάτω αξίζει να δώσω για ένα γραφείο;
Ξύλινο ή μεταλλικό; (Η προσωπική μου προτίμηση είναι ξύλινο)
Να έχει συρταριέρα για το πληκτρολόγιο ή είναι μούφα;
Συρτάρια δίπλα;
Θέση υπολογιστή ανυψωμένη δεξιά ή αριστερά;
Κτλπ...

Γενικά ότι θα μπορούσατε να μου πείτε καλό είναι. Κι άμα έχετε και καμιά συγκεκριμένη πρόταση, ακόμα καλύτερα!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Last Edit: 4 months 2 weeks ago by Vichronic.
The administrator has disabled public write access.

Αγορά γραφείου για Gaming Setup 4 months 2 weeks ago #2

• xristakos97
  • xristakos97's Avatar
  • Payment receiver
  • App & Backend Dev, Sys-Admin
  • Thank you received: 25
Παρακάτω τί θα σου συμβούλευα εγώ προσωπικά:
Vichronic wrote:
Πόσα λεφτά πάνω κάτω αξίζει να δώσω για ένα γραφείο;
Αυτό εξαρτάται από τις απαιτήσεις σου και την ποιότητα του γραφείου. Εγώ για παράδειγμα πήρα μεταχειρισμένο γραφείο σε πολύ πολύ καλή κατάσταση και άριστης ποιότητας για 180 ευρώ (μαζί με συρταριέρα γραφείου.
Vichronic wrote:
Ξύλινο ή μεταλλικό; (Η προσωπική μου προτίμηση είναι ξύλινο)
Ένα μιξ νομίζω είναι ο,τι πρέπει. Σκέτο ξύλινο είχα πριν το τωρινό και δεν ήταν τόσο καλή ποιότητα. Το αποτέλεσμα ήταν μετά από λίγο καιρό να αρχίζει να ξεφλουδίζει εκεί που είχε επαφή με το σώμα μου (στα μπροστινά σημεία) και μετά από 2 χρόνια είχε και από το βάρος κάνει μια μικρή καμπύλη στην μέση. Ξύλινο συμφαίρει αν είναι χοντρό ξύλο, αλλά τότε πρέπει να έχει και καλή βάση για να είναι σταθερό.
Το μιξ κατά την άποψή μου είναι πολύ καλύτερο, γιατί έχεις μεταλικές βάσεις (πιο σταθερές από ξύλινες) και ξύλινη επιφάνεια (πιο όμορφο από μέταλλο που και να σημαδευτεί δεν φαίνεται τόσο άσχημο.
Vichronic wrote:
Να έχει συρταριέρα για το πληκτρολόγιο ή είναι μούφα;
Αυτό το δοκίμασα πρωτού το αποφασίσω για τον εαυτό μου. Με συρταριέρα για το πληκτρολόγιο είχα περισσότερο χώρο πάνω στο γραφείο, αλλά ήμουν πιο μακριά από το γραφείο / από την οθόνη. Επίσης δεν σκονιζώταν τόσο συχνά το πληκτρολόγιο.
Μεγάλο μειωνέκτημα για τον οποίο λόγο και έβγαλα την συρταριέρα, είχα λιγότερο χώρο για τα πόδια μου (γιατί έπιανε χώρο) και επίσης δεν ήταν τόσο σταθερή όσο το γραφείο εξ αυτού, επειδή στύριζα τα χέρια μου επάνω και με τον καιρό χαλάρωσε και κρέμασε λίγο.
Οπότε εγώ θα σου συνιστούσα χωρίς, αν το γραφείο είναι αρκετά μεγάλο, και αν δεν είναι, θα σου έλεγα να το σκεφτείς καλά αν θέλεις να βάλεις (εμένα δεν με βόλεψε καθόλου στο τέλος).
Vichronic wrote:
Συρτάρια δίπλα;
Προσωπικά νομίζω πως συρτάρια χρειάζονται, είτε είναι ενσωματωμένα είτε είναι συρταριέρα γραφείου.
Vichronic wrote:
Θέση υπολογιστή ανυψωμένη δεξιά ή αριστερά;
Θέση για τον υπολογιστή καλά είναι να διαλέξεις μια όπου παίρνει αέρα και δεν σκονίζεται πολύ. Προσωπικά παρατήρησα, σε σχέση με το προηγούμενο γραφείο μου, ότι πάνω στο γραφείο μου είναι η καλύτερη θέση, ούτε σκονίζεται τόσο εύκολα γιατί είναι πιο ψηλά, ούτε λίγο αέρα παίρνει ώστε να ζεσταίνεται ο χώρος του υπολογιστή.
Vichronic wrote:
Κτλπ...
Επίσης, σου συνιστώ να πάρεις γραφείο γωνιακό και μεγάλο αν έχεις χώρο, διότι είναι άνετος χώρος εργασίας, είτε παίζεις μόνο παιχνίδια, είτε διαβάζεις, είτε γράφεις κάτι, είτε έχεις λάπτοπ μαζί με τον υπολογιστή, είτε έχεις εκτυπωτή, είτε πολλά άλλα.

Για να καταλάβεις, ένιωσα μια μεγάλη άνεση και ανακούφιση καθώς πήρα το γραφείο που βλέπεις παρακάτω, διότι το προηγούμενο ήταν το εν τρίτο σε επιφάνεια και το εν πέμπτο σε χωρητικότητα. Και στο μέλλον βάζω τρεις οθόνες 24"/27" πάνω στο γραφείο και εξακολουθώ να είμαι άνετος.
Αλλά πρέπει να έχεις τον χώρο.

Warning: Spoiler! [ Click to expand ]
A computer is like air conditioning - it becomes useless when you open Windows.
Linus Torvald

Αγορά γραφείου για Gaming Setup 4 months 1 week ago #3

• Vichronic
  • Vichronic's Avatar
  • Pre-orderer
  • Thank you received: 4
Να σε ρωτήσω φίλε μου, το συγκεκριμένο γραφείο από που το αγόρασες;

Αγορά γραφείου για Gaming Setup 4 months 1 week ago #4

• xristakos97
  • xristakos97's Avatar
  • Payment receiver
  • App & Backend Dev, Sys-Admin
  • Thank you received: 25
Vichronic wrote:
Να σε ρωτήσω φίλε μου, το συγκεκριμένο γραφείο από που το αγόρασες;

Από το ebay μεταχειρισμένο (Γερμανία). Κατασκευαστής του γραφείου είναι η εταιρία Vielhauer, η οποία δήλωσε πτώχευση και έκλεισε (κατασκεύαζαν πολύ φθηνά πολύ καλή ποιότητα).

Στάθηκα τυχερός να βρω τέτοιο γραφείο για τόσα λίγα λεφτά, έψαχνα όμως και πολύ καιρό είναι η αλήθεια.

Εγώ για κάτι τέτοιο θα έδινα καινούριο μέχρι και 600-700 ευρώ άνετα, τόσο πιστεύω αξίζει.
A computer is like air conditioning - it becomes useless when you open Windows.
Linus Torvald