Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: 4K Monitor

4K Monitor 2 years 4 days ago #1

• virtuoso77
  • virtuoso77's Avatar
  • Wishlister
Λοιπόν φτιάχνω ένα τουμπανακι PC ίδιο σχεδόν με το pc του Σάκη από το τελευταίο pc build vlog (με εξαίρεση βέβαια του cpu που θα βάλω έναν i7 6800k). Θα βάλω 2 monitors όπου το 1 θα ήθελα να είναι 4k, μπορείτε να μου προτείνετε κάποια ασχέτος τιμής προς το παρών γιατί δεν είμαι καθόλου ενημερωμένος στο θέμα ?
Thanks in advance
The administrator has disabled public write access.

4K Monitor 2 years 4 days ago #2

• Bewareof
  • Bewareof's Avatar
  • Payment receiver
  • Thank you received: 51
Ιντσες?
27?
32?

4K Monitor 2 years 3 days ago #3

• virtuoso77
  • virtuoso77's Avatar
  • Wishlister
οι τωρινές μου ειναι 24 οποτε δεν θέλω κάτι πολύ μακρυά. Οτιδήποτε κάτω απο 30 πιστεύω θα είναι καλά.

4K Monitor 2 years 2 days ago #4

• DePalouk
  • DePalouk's Avatar
  • Packer
  • Κοντοσούβλι Enthusiast
  • Thank you received: 84
Είσαι σίγουρος ότι θες 4Κ monitor; Σε τέτοιο μέγεθος μου φαίνεται υπερβολή (εκτός και αν το θες κυρίως για photo/video editing όπου θα δουλεύεις με 4Κ περιεχόμενο) και ίσως έχεις πρόβλημα με το scaling σε πολλά προγράμματα.
Αν θες καθαρά για gaming καλύτερη επιλογή θα ήταν κάποιο 1440p με μεγαλύτερο refresh rate (144hz πχ, διπλάσιο+ από αυτό των 4Κ) και ιδανικά αλλά όχι απαραίτητα g-sync (ή free-sync αν έχεις κάρτα της amd). Το framerate επηρεάζει πολύ περισσότερο την εμπειρία από ότι η ανάλυση και σε 1440p θα μπορείς να έχεις καλύτερα γραφικά.
Μπορείς να πας και σε 1440p/ultrawide monitor, το οποίο είναι πιο immersive και δουλεύει περίπου ως μέση λύση μετακύ 1440p και 4Κ, και έχει πολύ χώρο αν θες photo/video editing.

ΥΓ. Στα λέω γιατί και εγώ ψάχνομαι για monitor που θα συνοδεύσει την 1080 μου μετά τα Χριστούγεννα.
The following user(s) said Thank You: virtuoso77

4K Monitor 2 years 2 days ago #5

• virtuoso77
  • virtuoso77's Avatar
  • Wishlister
Να σου πω την αλήθεια και εγώ περισσότερο ήθελα κάτι για να αξιοποιήσω πλήρως την 1080 της AMD που θα πάρω και το 4Κ επιφανειακά μου φάνηκε η λύση. Βέβαια με αυτά που μου είπες με έπεισες και απο οτι κατάλαβα είμαστε στην ίδια φάση οπότε ναι αν μπορείς προτεινέ μου κατι τέτοιο. Επίσης είναι καθαρά για gaming οπου παίζω κυρίως fps και mmorpg.

4K Monitor 2 years 2 days ago #6

• DePalouk
  • DePalouk's Avatar
  • Packer
  • Κοντοσούβλι Enthusiast
Ούτε εγώ έχω πάρει gpu ακόμα. Αν μέσα Γενάρη έχει βγάλει η amd την 490 και στα benchmarks περνάει την 1080 της μπορεί να πάρω αυτήν, με τα δεδομένα όπως έχουν εώς τώρα μάλλον πάω για gtx 1080. Μέχρι τώρα είμαι ανάμεσα σε αυτά τα monitor (δεν έχω κοιτάξει στο εξωτερικό, μόνο διαθεσιμότητα και τιμές στο skroutz), ακόμα ψάχνομαι, αλλά σου γράψω τις σκέψεις μου μέχρι τώρα:

Asus PB278QR, ένα budget βασικό μοντέλο, 27 ίντσες, 1440p, 16:9, 60Hz, χωρίς g-sync
Dell S2716DG και Asus ROG Swift PG278Q, 27 ίντσες, 1440p, 16:9, 144Hz, με g-sync, αλλά με tn panel, το dell κοστίζει κανένα κατοστάρι λιγότερο

Asus PG279Q, 27 ίντσες, 1440p, 16:9, 144Hz, με g-sync, με IPS panel
Asus MG279Q, ίδια με το πάνω, αλλά με free-sync της amd, με κάρτα nvidia θα μπορείς να το χρησιμοποιήσεις ως οθόνη 144Hz και κοστίζει σχεδόν 200 ευρώ λιγότερα (προς σε αυτό κλίνω να σου πω την αλήθεια, ακόμα και αν πάρω nvidia, αλλά δεν έχω κατασταλάξει ακόμα)

Dell UltraSharp U3415W και LG 34UC97C, εδώ πάμε στα ultrawide 21:9 monitor με ανάλυση 3440x1440, και τα 2 IPS panel, χωρίς g-sync, στα 60Hz. 34 ίντσες (34 ίντσες ultrawide είναι σαν πιο μακρύ 27αρι μόνιτορ 16:9). Το Dell διαβάζω ότι έχει καλύτερο εργοστασιακό calibration στα χρώματα, αν πάρω τελικά ultrawide μάλλον θα είναι αυτό.

Asus Rog Swift PG348Q, αυτό που τα έχει όλα. ultrawide, ips, 3440x1440 ΚΑΙ 100Hz με G-sync, αλλά με τιμή 1300+ ευρώ. Ιδανικά θα έπαιρνα αυτό, αλλά είναι πολλά τα λεφτά και δεν ξέρω αν θα βολέψει να έχω και το monitor που έχω τώρα ως δευτερεύον, λόγω χώρου. Σε net cafe που έχει τύχει να παίξω πάντως, δεν υπάρχει, άλλη εμπειρία.
Last Edit: 2 years 2 days ago by DePalouk.

4K Monitor 2 years 2 days ago #7

• Bewareof
  • Bewareof's Avatar
  • Payment receiver
virtuoso77 wrote:
οι τωρινές μου ειναι 24 οποτε δεν θέλω κάτι πολύ μακρυά. Οτιδήποτε κάτω απο 30 πιστεύω θα είναι καλά.

Εάν μπορεις κανε υπομονή για να δεις τις καινούργιες που θα δειξουν στην CES...η νεα χρονια είναι η χρονια του 4K...

Ηδη υπαρχουν αξιολογα 4k μόνιτορ και φυσικα αξιζουν πολύ περισσοτερο από μια 1440p κατά την ταπεινη μου αποψη...

Επισης μην ψαρωνεις από αυτά που ακούγονται ότι θελεις ντε και καλα μια 1080 για να παιξεις 4κ με αξιολογα γραφικα...

Με i5 4460 και μια 970 αυτή τη στιγμη παιζω..nba 2k17 4k 60fps σε high settings χωρις ΑΑ...dark souls 2 το ιδιο dark souls 3 medium high setting στα 30-40 fps...witcher 3 σε medium settings...divinity original sin-high ultra settings AA off 4K 60fps...και πολλα αλλα παιχνίδια...

Φυσικα η 970 δεν είναι για 4Κ αλλα μπορεις να φανταστείς ότι με μια 1070 παιζεις τα σημερινα παιχνίδια σε 4Κ με γηινα settings με αξιολογη εμπειρια...

4K Monitor 2 years 1 day ago #8

• DePalouk
  • DePalouk's Avatar
  • Packer
  • Κοντοσούβλι Enthusiast
Στα δικά μου μάτια και για τα δικά μου γούστα η διαφορά 144-60Hz (ειδικά σε fps μέρα με νύχτα) είναι πολύ μεγαλύτερη από την 2k-4k, σε ένα monitor 27 ιντσών (αν μιλούσαμε για μια 60αρα τηλεόραση με θέαση από το 1 μέτρο αλλάζει το πράγμα). 4Κ monitor με μεγαλύτερο refresh rate από 60 δεν υπάρχει, αλλά ακόμα και αν υπήρχε θα ήθελες 3 1080 για να το αξιοποιήσεις. Και το να κάνει συμβιβασμούς στα γραφικά από την πρώτη μέρα που θα πάρει την κάρτα για να παίζεις στα 30-40 fps (ή γενικά sub-60) δεν μου φαίνεται πολύ λογικό (ειδικά όταν παίρνεις τόσο ακριβή κάρτα).

4K Monitor 2 years 1 day ago #9

• virtuoso77
  • virtuoso77's Avatar
  • Wishlister
Την 1080 την έχω πάρει ήδη οπότε δεν τίθεται στην κάρτα το θέμα και να περιμένω για τις καινούργιες οθόνες εκτός από βασανο που θα έχω pc και όχι monitors πιστεύω όντας καινούργια θα είναι αρκετά μεγάλη η τιμή πιστεύω. Προς το παρόν πιστεύω ότι θα ήταν καλό να πάρω μια 144 γιατί όντως για μένα το να παίζω με 60 fps έχει προτεραιότητα από οτιδήποτε άλλο και όταν βγει μια καλή 4Κ το κοιτάω πιο πολύ
Last Edit: 2 years 1 day ago by virtuoso77.

4K Monitor 2 years 1 day ago #10

• Bewareof
  • Bewareof's Avatar
  • Payment receiver
DePalouk wrote:
Στα δικά μου μάτια και για τα δικά μου γούστα η διαφορά 144-60Hz (ειδικά σε fps μέρα με νύχτα) είναι πολύ μεγαλύτερη από την 2k-4k, σε ένα monitor 27 ιντσών (αν μιλούσαμε για μια 60αρα τηλεόραση με θέαση από το 1 μέτρο αλλάζει το πράγμα). 4Κ monitor με μεγαλύτερο refresh rate από 60 δεν υπάρχει, αλλά ακόμα και αν υπήρχε θα ήθελες 3 1080 για να το αξιοποιήσεις. Και το να κάνει συμβιβασμούς στα γραφικά από την πρώτη μέρα που θα πάρει την κάρτα για να παίζεις στα 30-40 fps (ή γενικά sub-60) δεν μου φαίνεται πολύ λογικό (ειδικά όταν παίρνεις τόσο ακριβή κάρτα).

Ειτε πας για 1440p-144hz ειτε για 4K 60 hz...θα πρεπει να κανεις συμβιβασμούς τα γραφικα όπως και να χει...εάν μιλαμε για παιχνίδια τυπου LOL-hots-CS GO τοτε ναι...εάν μιλαμε για τωρινα παιχνίδια που εχουν απαιτησεις μια 1080 δεν μπορει να προσφερει στα 1440p και 144fps με μεγαλα settings...
ΥΣ...μια 60αρα 4K τηλεοραση(73dpi) στο 1 μετρο εχει χειροτερη εικονα απ'οτι μια 23αρα 1080p(96dpi) στο 1 μετρο...
Επισης η διαφορα μιας 27αρας 1440p που εχει 108dpi από μια 27αρα 4Κ που εχει 163dpi...η διαφορα είναι τεραστια υπερ της 4Κ...από 130dpi και πανω αρχιζεις να μην βλέπεις pixels ανεξαρτητου μεγέθους η αναλυσης...

Όλα είναι θεμα γουστου και το τι προκεται να κανεις με αυτη...αλλα για μενα η 4Κ είναι πλεον μονόδρομος εν ετη 2017... ;)

4K Monitor 2 years 1 day ago #11

• DePalouk
  • DePalouk's Avatar
  • Packer
  • Κοντοσούβλι Enthusiast
Μα στα 1440p δεν θα κυνηγήσεις ντε και καλά τα 144Hz, αλλά τα 90-100+.
Δεν ξέρω, εμένα το 4Κ δεν με έχει πείσει ακόμα (όπως και το 2κ στις οθόνες των κινητών), προς το παρόν τα αρνητικά του (περιορισμός στα 60fps, κακό scaling σε αρκετές εφαρμογές, απαιτητικό hardware για να τρέξεις τα πάντα μαξαρισμένα) είναι περισσότερα από τα θετικά του (λίγο μεγαλύτερη ευκρίνεια/dpi), ίσως στην επόμενη γενιά από gpu και οθόνες αλλάξω γνώμη.