TOPIC: The Legend of Zelda: Breath of the Wild

The Legend of Zelda: Breath of the Wild 4 years 2 weeks ago #181

• vasilas432
  • vasilas432's Avatar
  • Storekeeper
  • Thank you received: 82
Stormbringer wrote:
Eγώ Μάνθο τα πήγα
Warning: Spoiler! [ Click to expand ]

με καθαρά υποκειμενικά κριτήρια επιλογής. Κι αυτά ήταν Α) Μου αρέσει πολύ η θεματολογία της ερήμου και του ηφαιστείου οπότε ξεκίνησα απο εκεί και άφησα στο τέλος το άλλο. Τα υπόλοιπα απλά ήμουν κοντά και τα έκανα.
Εγώ απο την άλλη δεν έχω κανένα ουσιώδες παράπονο απο το Breath of the Wild. Και εάν κάποιος φέρει στη συζήτηση την πολυπλοκότητα των Divine Beats τότε έχω πολύ καλό αντίλογο..! :)
Ειλικρινά δεν έχει αρνητικά το παιχνίδι. Και εγώ δεν έχω παράπονο.
The administrator has disabled public write access.

The Legend of Zelda: Breath of the Wild 4 years 1 week ago #182

• NikeFerrari
  • NikeFerrari's Avatar
  • Moderator
  • Thank you received: 1625
vasilas432 wrote:
NikeFerrari wrote:
namnoc00 wrote:
σήμερα είχα ένα καλό session μετά το Splatoon 2 & μπορώ να πω, ότι έχω αρκετά (μεγάλα) παράπονα από τον τίτλο (ίσως ένα δύο από αυτά να λυθούν την έλευση του expansion).
παρόλαυτα, όσα παράπονα και αν έχω, όσα ακόμα και αν μαζέψω στην πορεία, δεν παύει να είναι ένα θαύμα αυτό το παιχνίδι. από τα καλύτερα πράγματα που έχω παίξει, που έχουν συμβεί στο μέσο, το Mario 64 της εποχής μας.

στα του παιχνιδιού τώρα, έχω ερώτηση για τον καθένα να κάνω. με ποια σειρά πήρατε τα dungeons; έχω μεγάλη απορία να διαβάσω τον τρόπο του καθενός, υπάρχει άραγε κάποια είτε πιο ενδεδειγμένη και βατή είτε πιο σωστή σεναριακά σειρά;

υ.γ. ούτε μήνα δεν έχω κλείσει με το Switch και έχω δεθεί πάρα πολύ με την κονσόλα. τη λατρεύω. αγαπώ να την κρατώ, να τη χρησιμοποιώ, να την έχω κοντά μου. είναι η πιο προσωπική κονσόλα που έχουμε δει ποτέ και έχει βάλει πλώρη για να γίνει η αγαπημένη μου. γενικά βλέπω & ας είναι νωρίς ακόμα, το combo ps4/switch να εξελλίσεται σε ps2/gamecube καταστάση.

Θεωρώ δεν υπάρχει σεναριακή σειρά.

Εγώ τα πήγα:
και τα
αμέσως αλλά αφότου βρήκα και όλα τα chests σε αυτα.

Εγώ πάλι παίζω διαφορετικά. Πήγα σε 2 Divine beasts αλλά μετά άρχισα να ασχολούμαι περισσότερο με την εξερέυνηση με τα πόδια. Σε αρκετά βουνά βρήκα κρυμμένα easter eggs και δεν μιλάω για Korok seeds. Βρήκα λιμνούλες ή δασάκια με δεντράκια γεμάτα σπάνιους καρπούς!!! Το θέμα είναι οτι όλα αυτά είναι πανέμορφα να τα συναντάς και να ξέρεις οτι είναι σχεδιασμένα στο χέρι...

Έχω ακόμα πολύ ψωμί στο παιχνίδι και απο Δευτέρα έβαλα άδεια να το λιώσω επιτέλους στη μεγάλη οθόνη γιατί τόσο καιρό παίζω σε handheld mode. Περιμένω σε καμιά δεκαριά μέρες και τον Collector's guide ώστε να διαβάσω αλλά και να θαυμάσω concept art

Μα και γω έτσι το έπαιξα. Έκανα 1 Divine κάθε 25 ώρες εξερεύνησης. Εννοείται με τα πόδια μόνο. Άλογο παίζει να έχω χρησιμοποιήσει μόνο 1 ώρα σύνολο μέχρι τώρα για συγκεκριμένους λόγους.

140+ ώρες και ακόμη εξερευνώ και ακόμη βρίσκω μυστικά, easter eggs, σπάνιο gear, κτλ.

EDIT. Μετά και απο 300+ Koroks, ακόμη ανακαλύπτω Koroks με νέους τρόπους.
Last Edit: 4 years 1 week ago by NikeFerrari.

The Legend of Zelda: Breath of the Wild 4 years 1 week ago #183

• NikeFerrari
  • NikeFerrari's Avatar
  • Moderator
Stormbringer wrote:
Eγώ Μάνθο τα πήγα

με καθαρά υποκειμενικά κριτήρια επιλογής. Κι αυτά ήταν Α) Μου αρέσει πολύ η θεματολογία της ερήμου και του ηφαιστείου οπότε ξεκίνησα απο εκεί και άφησα στο τέλος το άλλο. Τα υπόλοιπα απλά ήμουν κοντά και τα έκανα.
Εγώ απο την άλλη δεν έχω κανένα ουσιώδες παράπονο απο το Breath of the Wild. Και εάν κάποιος φέρει στη συζήτηση την πολυπλοκότητα των Divine Beats τότε έχω πολύ καλό αντίλογο..! :)

Εγώ δεν τα θεωρώ πολύ πολύπλοκα Νίκο. Ικανοποιητικά πάντως! Παρόλο που μάζεψα και όλα τα chests, και το αναφέρω γιατί κάποια chests ήθελαν περισσότερη σκέψη ή εξερεύνηση απ' ότι το main objective του DB. Έχουν μία Α πολυπλοκότητα που θεωρώ οφείλαν να έχουν. Έξυπνη εφαρμογή και υλοποίηση αυτής αλλά έτσι επίπεδο πολυπλοκότητας το είδαμε και σε άλλα Zelda σε συγκεκριμένα Dungeons.

The Legend of Zelda: Breath of the Wild 4 years 1 week ago #184

• ShadowGP
  • ShadowGP's Avatar
  • 0110100110er
  • Thank you received: 13
Εγώ είμαι στις 25 ώρες ποδαρόδρομο, θέλω να ανοιγω μια μια τις περιοχές και να τις περπατάω ολόκληρες! Ειναι απίστευτη η δουλειά που έχουν κάνει με τον κόσμο, τα side quest και ο τρόπος που έχουν βάλει παντού μικρα μυστικά... Μόλις χθες με έβγαλε το ταξίδι στον Lanaryu Tower. Μάλλον με βλέπω να ξεκινάω απο το Zora's Domain (αν δεν κάνω λάθος αυτό είναι στην περιοχή που είμαι).

Ερώτηση:

The Legend of Zelda: Breath of the Wild 4 years 1 week ago #185

• Stormbringer
  • Stormbringer's Avatar
  • Storekeeper
  • Thank you received: 99
Συγγνώμη Γιώργο, δεν ήμουν αρκετά σαφής! Θα παραθέσω τον τρόπο σκέψης μου.
Ο λόγος που δεν έχουν καμία σχέση με την πολυπλοκότητα των παλαιών dungeons είναι απλούστατα γιατί δεν είναι dungeons. Είναι απλά κομβικά σημεία της ιστορίας, κάτι σαν Shrines+. Πλέον θεωρώ στις 75 ώρες και με το σύνολο του περιεχομένου που έχω δει (κι εσύ βεβαίως πολύ περισσότερο!) ότι όντως όλο το περιεχόμενο και οι μηχανισμοί απο τα παλαιώτερα Zeldas έχουν προσαρμοστεί ιδανικά στο Overworld. Είτε είναι shrines, shrine quests, side quests, bandit camps, enemy encounters, overworld bosses, Lynels, όλα.
Εμένα προσωπικά εάν με ρωτήσουν, θα πω ότι το Breath of the Wild δεν έχει καθόλου dungeons. Eκπληκτικά τολμηρή αλλαγή απο την Nintendo που προσωπικά (και όλως παραδόξως!) δεν έχω κανένα πρόβλημα!
Παραδοσιακό Dungeon με όλη την κλασσική έννοια του όρου, (και πιθανότατα τούμπανο) θα δούμε στο Expansion. Τότε θα αποδειχθεί εάν η θεωρία μου είναι σωστή ή λάθος.
Όπως και να έχει είναι ένα κομψοτέχνημα παιχνιδιού και κατά 99% θα αποτελέσει το αγαπημένο μου Legend of Zelda..... :3

The Legend of Zelda: Breath of the Wild 4 years 1 week ago #186

• NikeFerrari
  • NikeFerrari's Avatar
  • Moderator
ShadowGP wrote:
Εγώ είμαι στις 25 ώρες ποδαρόδρομο, θέλω να ανοιγω μια μια τις περιοχές και να τις περπατάω ολόκληρες! Ειναι απίστευτη η δουλειά που έχουν κάνει με τον κόσμο, τα side quest και ο τρόπος που έχουν βάλει παντού μικρα μυστικά... Μόλις χθες με έβγαλε το ταξίδι στον Lanaryu Tower. Μάλλον με βλέπω να ξεκινάω απο το Zora's Domain (αν δεν κάνω λάθος αυτό είναι στην περιοχή που είμαι).

Ερώτηση:

Όσο αφορά το spoiler, όχι. Εγώ τα έκανα με ανακατωμένη σειρά. Ίσως δεν είσαι στο σωστό σημείο. Πρέπει να σταθείς σε συγκεκριμένο σημείο κάθε φορά. Θα καταλάβεις που, όταν δεις κάτι συγκεκριμένο.

The Legend of Zelda: Breath of the Wild 4 years 1 week ago #187

• NikeFerrari
  • NikeFerrari's Avatar
  • Moderator
Εγώ Νίκο θα τα έλεγα
Δεν είναι τέλεια ως προς το περιεχόμενο τους, πχ θα ήθελα

Δηλαδή περισσότερο είναι παρά δεν είναι.

The Legend of Zelda: Breath of the Wild 4 years 1 week ago #188

• namnoc00
  • namnoc00's Avatar
  • Courier
  • Thank you received: 206
έχω δυο μέρες που έχω εθιστεί κανονικά. το ότι είναι το καλύτερο Zelda είναι αυτονόητο για μένα, πολύ εύκολη απόφαση. το παιχνίδι αν δεν είναι ήδη θρυλικό, θα γίνει πολύ σύντομα.

τα πέντε αρνητικά που έχω σημειώσει στο τεφτέρι θα τα μοιραστώ όταν το τελειώσω, αφού θα έχω ολοκληρωμένη εικόνα.
α και τώρα που το θυμήθηκα, το hard mode σε dlc ρε Nintendo; το τερμάτισες.
Last Edit: 4 years 1 week ago by namnoc00.

The Legend of Zelda: Breath of the Wild 4 years 1 week ago #189

• Peris
  • Peris's Avatar
  • Wishlister
Review από τον πρόεδρο πότε με το καλό? Κλείνει μήνα σε λίγο το παιχνίδι :whistle:

The Legend of Zelda: Breath of the Wild 4 years 1 week ago #190

• NikeFerrari
  • NikeFerrari's Avatar
  • Moderator
Peris wrote:
Review από τον πρόεδρο πότε με το καλό? Κλείνει μήνα σε λίγο το παιχνίδι :whistle:

Σύντομα. Όταν το ολοκληρώσει. Έχει παίξει 70+ ώρες ήδη.

Θεωρώ είναι απο τις περιπτώσεις που δεν περιμένεις review και απλά το παίρνεις και έρχεται αργότερα το review ως ένα επιπλέον bonus εμπειρίας για όσους ήδη το απόλαυσαν, ειδικά όταν μιλάμε για κείμενο του Προέδρου.

Θα εξυπηρετήσει φυσικά και κάποιους που θα πάρουν αργότερα WiiU ή Switch.

The Legend of Zelda: Breath of the Wild 4 years 1 week ago #191

• NikeFerrari
  • NikeFerrari's Avatar
  • Moderator
namnoc00 wrote:
έχω δυο μέρες που έχω εθιστεί κανονικά. το ότι είναι το καλύτερο Zelda είναι αυτονόητο για μένα, πολύ εύκολη απόφαση. το παιχνίδι αν δεν είναι ήδη θρυλικό, θα γίνει πολύ σύντομα.

τα πέντε αρνητικά που έχω σημειώσει στο τεφτέρι θα τα μοιραστώ όταν το τελειώσω, αφού θα έχω ολοκληρωμένη εικόνα.
α και τώρα που το θυμήθηκα, το hard mode σε dlc ρε Nintendo; το τερμάτισες.

Αργότερα μου είναι αδίαφορο πάντως. Το ήθελα απο την αρχή ή ποτέ.

Θυμάσαι το Master's Quest του OOT που και πότε δόθηκε;

Και τώρα αν θέλεις το παίζεις σε Hard. Βάζεις Pro HUD, μένεις με την αρχική στολή και πχ με 10 max καρδίες, και το παίζεις. Υπάρχουν και άλλοι παράμετροι.

The Legend of Zelda: Breath of the Wild 4 years 1 week ago #192

• namnoc00
  • namnoc00's Avatar
  • Courier
  • Thank you received: 206
@NikeFerrari

το ότι μπορεί να είναι αδιάφορο σε σένα και σε μένα προσωπικά δεν αναιρεί την πρακτική που είναι άθλια. νομίζω ότι είναι αυτονόητο και δε χρειάζεται να επιχειματολογήσω γιατί αρμενίζεις στραβά όταν χρεώνεις 20€ για mode του πσιχνιδιού.

και το αν θα κάνω προσωπικά challenges ούτε υποκαθιστά το mode ούτε και βλέπω να έχει οποιαδήποτε σχέση με το θέμα που ανεφερα ως ενοχλητικό.
Last Edit: 4 years 1 week ago by namnoc00.