TOPIC: Metal Gear Solid 5: The Phantom Pain

Metal Gear Solid 5: The Phantom Pain 2 years 3 months ago #949

• old_kostas96
  • old_kostas96's Avatar
  • Add-to-carter
  • Thank you received: 9
VENOM AWAKENS GR wrote:
old_kostas96 wrote:
Loup-Garou wrote:
Θέλω να ρωτήσω μερικά πραγματάκια...
Warning: Spoiler! [ Click to expand ]

Τα έχεις μπερδέψει λίγο. Θα τα πάρω με την σειρά.

Τίποτα από αυτά που ρωτάει ο φίλος δεν έχει μια προφανή απάντηση. Το παιχνίδι είναι σχεδιασμένο έτσι ώστε ο καθένας να βγάλει τα δικά του συμπεράσματα, να κάνει τα δικά του σενάρια στο μυαλό του. Εξάλλου ο πρωταγωνιστής είναι ο ίδιος ο παίχτης, αν καταλάβατε τι εννοώ!

Χμ; Πώς το εννοείς αυτό; Νομίζω πως όλα όσα ρώτησε εξηγούνται με αρκετά ξεκάθαρο τρόπο στο παιχνίδι. Σε ρωτάω για να δω την δικιά σου οπτική γωνία.
The administrator has disabled public write access.

Metal Gear Solid 5: The Phantom Pain 2 years 2 months ago #950

• KosD
  • KosD's Avatar
  • Package receiver
  • Thank you received: 474
The following user(s) said Thank You: sjim

Metal Gear Solid 5: The Phantom Pain 2 years 2 months ago #951

• KTI23
  • Courier
  • Thank you received: 176
Tερματισα(?)- τελειωσα χθες το 31ο επεισοδιο. Εκανα προεργασια ενδελεχως στο timeline και τα τεκταινομενα των προηγουμενων τιτλων της σειρας οποτε να μπορουσα να σχηματισω εστω μια αποψη της προκοπης για το σεναριο το οποιο συνδεεται αμεσα με τα υπολοιπα.
Ξεκινωντας απο το gameplay , ειναι το πρωτο tactical stealth που παιζω και δινει τοσο μεγαλη ελευθερια και πληθωρα επιλογων για τις αποστολες. Στιβαροι, ακριβεις μηχανισμοι απο το infiltration μεχρι το shooting. Για να ξεκαθαρισω, χρησιμοποιουσα κυριως sniper για αναγνωριση και εξοντωση και μετα πλησιαζα απο κοντα με εξαιρεση συγκεκριμενες αποστολες. Αυτο σημανει οτι δεν πετυχαινε παντα το stealth μου αλλα δεν εκανα restart τις αποστολες οποτε πολλες φορες αναγκαστικα πηγαινα guns blazing μεσα σε ολα. Απο κει και περα ο χαρτης ηταν πολυ μεγαλος και στις δυο περιοχες αλλα θα ηθελα να εμπεριεχονται και npcs τουλαχιστον σε καποια μικρα χωρια και οχι μονο αντιπαλα outposts και στρατιωτες. Πολυ ενδιαφερον και οι online αλληλεπιδρασεις των motherbase και fobs.

Μου αρεσε επισης που παρολο που το παιχνιδι παρολο που προσπαθουσε να διατηρησει ενα κινηματογραφικο σοβαρο υφος, αρκετες φορες δεν επαιρνε τον εαυτο του αρκετα στα σοβαρα. Σκηνοθετικα τρολαρισματα του Kojima υποθετω.

Απο κει και περα με αφησε με αρκετες αποριες οσον αφορα το σεναριο

Μαλλον οπως αναφερθηκε παραπανω ο καθενας βγαζει τα δικα του συμπερασματα. Δεν κατανοω βεβαια και το ιδιαιτερα μπερδεμενο timeline γιατι εφοσον ειναι ο προλογος του πρωτου παιχνιδιου της σειρας και ειναι το τελευταιο χροολογικα τοτε η προκειται για ενα ενορχηστρομενο plot εξαρχης η προσπαθουσαν να καλυφθουν αναγκαστικα plot holes της σειρας.

Metal Gear Solid 5: The Phantom Pain 2 years 2 months ago #952

• KosD
  • KosD's Avatar
  • Package receiver
KTI23 wrote:
Tερματισα(?)- τελειωσα χθες το 31ο επεισοδιο.

Φίλε το παιχνίδι δεν έχει τελειώσει ακόμα για εσένα, υπάρχουν πολλά πράγματα που μπορείς να δεις ακόμα.
Αυτά τα πράγματα θα δώσουν απαντήσεις σε μερικά από τα ερωτήματα σου αλλά θα σου γεννήσουν και πολλές καινούριες απορίες.
Γενικά το παιχνίδι είναι πολύ μπερδεμένο και δεν υπάρχει μια ξεκάθαρη εξήγηση για το τι συμβαίνει με 100% ακρίβεια. Ακόμα γράφονται θεωρίες και αναλύσεις.
Εγώ για 1 χρόνο και παραπάνω μετά την κυκλοφορία έμπαινα καθημερινά για να διαβάσω θεωρίες. Έχουν περάσει 2 χρόνια από την κυκλοφορία και το παιχνίδι ακόμα με "στοιχειώνει" και σίγουρα δεν έχει αποκρυπτογραφηθεί εντελώς.
Οπότε δεν μπορώ να σου δώσω ξεκάθαρη απάντηση σε αυτά που έγραψες και νομίζω πως κάνεις δεν μπορεί.

Το μόνο πράγμα που μπορώ να σου πω είναι ότι μπορείς να συνεχίσεις το παιχνίδι για πολύ ακόμα και να δεις πολλά ακόμα πράγματα.
Νομίζω δεν είναι 100% απαραίτητο να κάνεις τις ίδιες αποστολές στην μεγαλύτερη δυσκολία, θέλει να κάνεις side missions, upgrades στην βάση και γενικά να μεγαλώνεις σε δύναμη.
Οπότε προτείνω να συνεχίσεις να παίζεις και να το "ψάχνεις" όσο περισσότερο μπορείς.
Επίσης δεν ξέρω αν ακούς τις κασέτες, αλλά έχουν ένα πολύ μεγάλο μέρος της ιστορίας και ακόμα δεν έχεις ξεκλειδώσει μερικές πολύ σημαντικές.

Υ.Γ. Το medical base το έχεις ψάξει καλά; Δεν σου λέω περισσότερα προς το παρών. :whistle:

Πωωω θέλω να ξαναμπώ στον κόσμο του τώρα...
Last Edit: 2 years 2 months ago by KosD.

Metal Gear Solid 5: The Phantom Pain 2 years 2 months ago #953

• KTI23
  • Courier
  • Thank you received: 176
Η αλήθεια είναι πως δεν έχω όρεξη να επαναλάβω τις ίδιες αποστολές για να "δοκιμάσω" τις ικανότητες μου. Απλά θέλω να δω περισσότερα πράγματα για το plot γιατί μου κίνησε την περιέργεια. Τρομερό πάντως ο μαέστρικος τρόπος με τον οποίο περνάει συγκεκριμένα μηνύματα στο παιχνίδι καθώς ξεδιπλώνεται το σενάριο είτε μέσω των χαρακτήρων , είτε μέσω καταστάσεων που σε τοποθετεί . Μπορεί να μην έχει rpg στοιχεία για να δίνει επιλογές αλλά σίγουρα αποτελεί μια ιδιαίτερη προσέγγιση σε έννοιες που αφορούν τον πόλεμο και όχι μόνο.

Επομένως συνεχίζω στο χαλαρό. Έχω ακούσει αρκετές κασσέτες που μου φάνηκαν σημαντικές αλλά σίγουρα όχι όλες. Θα τσεκαρω και το medical εκτός αν εννοείς αυτό που αφορούσε την Paz το οποίο είχα γράψει.

Όσο μεγαλώνεις την βάση και την ισχύ της οργάνωσης σου , τι άλλο κερδίζεις εκτός από gmp και developments όσον αφορά το online κομμάτι ? Υπάρχει κάποιο leaderboard που αφορά το prestige σου?

Metal Gear Solid 5: The Phantom Pain 2 years 2 months ago #954

• KosD
  • KosD's Avatar
  • Package receiver
KTI23 wrote:
Η αλήθεια είναι πως δεν έχω όρεξη να επαναλάβω τις ίδιες αποστολές για να "δοκιμάσω" τις ικανότητες μου. Απλά θέλω να δω περισσότερα πράγματα για το plot γιατί μου κίνησε την περιέργεια. Τρομερό πάντως ο μαέστρικος τρόπος με τον οποίο περνάει συγκεκριμένα μηνύματα στο παιχνίδι καθώς ξεδιπλώνεται το σενάριο είτε μέσω των χαρακτήρων , είτε μέσω καταστάσεων που σε τοποθετεί . Μπορεί να μην έχει rpg στοιχεία για να δίνει επιλογές αλλά σίγουρα αποτελεί μια ιδιαίτερη προσέγγιση σε έννοιες που αφορούν τον πόλεμο και όχι μόνο.

Επομένως συνεχίζω στο χαλαρό. Έχω ακούσει αρκετές κασσέτες που μου φάνηκαν σημαντικές αλλά σίγουρα όχι όλες. Θα τσεκαρω και το medical εκτός αν εννοείς αυτό που αφορούσε την Paz το οποίο είχα γράψει.

Όσο μεγαλώνεις την βάση και την ισχύ της οργάνωσης σου , τι άλλο κερδίζεις εκτός από gmp και developments όσον αφορά το online κομμάτι ? Υπάρχει κάποιο leaderboard που αφορά το prestige σου?

Ναι αυτό με την Paz λέω, δεν είδα ότι το είχες γράψει πριν.
Όσο ανεβάζεις την βάση σου και ολοκληρώνεις side missions και main missions (τα ίδια σε μεγαλύτερη δυσκολία και μερικά άλλα καινούρια) θα σου ανοίγουν καινούριες κασέτες και θα βλέπεις και καινούρια cutscenes. Και τα 2 είναι πολύ σημαντικά για την ιστορία και σίγουρα το παιχνίδι δεν έχει τελειώσει για εσένα. Πολλοί θεωρούν ότι τα κεντρικά μηνύματα που θέλει να περάσει το παιχνίδι, ξεκινάνε από το Chapter 2.
Προτείνω αν έχεις όρεξη να το συνεχίσεις κανονικά σαν να μην τελείωσε, γιατί δεν τελείωσε :P
Εγώ που είμαι φανατικός με την σειρά, έτσι το συνέχισα και δεν με χάλασε καθόλου.

Σχετικά με το online που λες τώρα, δεν ξέρω με ακρίβεια γιατί δεν έχω ασχοληθεί πάρα πολύ αλλά όσο ανεβάζεις την βάση σου και τα level, ξεκλειδώνεις διάφορα upgrades κυρίως για το defence της βάσης ενάντια στους εισβολείς.
Ξεκλειδώνεις και άλλα πράγματα όπως όπλα, αλλά δεν είναι τόσο σημαντικά. Επίσης τα unlocks από ένα σημείο και μετά γίνονται γελοία και δεν υπάρχει λόγος να ασχοληθείς.
Το να ανεβάσεις όμως την άμυνα της βάσης σου έχει σημασία γιατί σε κάνει πιο ανταγωνιστικό και δύσκολο αντίπαλο για όσους έρχονται να σου κάνουν επίθεση στην βάση.
Όσο καλύτερη είναι η άμυνα σου, τόσο περισσότερες πιθανότητες έχεις να κερδίσεις την μάχη και άμα κερδίσεις σου δίνει διάφορα rewards και points για leaderboards με τους καλύτερους παίχτες. Είναι μερικές βάσεις που με έκαναν να χάνω σε δευτερόλεπτα!
Όλο αυτό το κομμάτι με τις επιθέσεις στις αντίπαλες βάσεις είναι ένα "παιχνίδι" από μόνο του και κρύβεται και κάποιο story element από πίσω.
Last Edit: 2 years 2 months ago by KosD.

Metal Gear Solid 5: The Phantom Pain 1 year 10 months ago #955

• KosD
  • KosD's Avatar
  • Package receiver
Πριν 3 μέρες "επιτεύχθηκε" το Nuclear Disarmament στο PC! (καλύτερα να μην συνεχίσετε την ανάγνωση άμα δεν το έχετε παίξει)

Τα nukes στο pc έφτασαν τα 0 κατά κάποιο μυστήριο λόγο και το event "ολοκληρώθηκε"
Ο πιθανότερος λόγος είναι ότι τα nukes στο pc έφτασαν τον μέγιστο αριθμό που χώραγε το counter και έτσι ξεκίνησαν πάλι από το 0 με αποτέλεσμα να ενεργοποιήσουν το κρυμμένο cutscene. Μετά από αυτό δεν υπήρχε τίποτα σχετικά με το Chapter 3. Αυτό όμως δεν σημαίνει και ότι δεν υπάρχει.

(Το PC είναι η πλατφόρμα που το παιχνίδι είναι μερικά GB μικρότερο από ότι στις κονσόλες και ο κόσμος έλεγε ότι αυτό μπορεί να οφείλετε στο Chapter 3.
Ότι δηλαδή το συγκεκριμένο chapter δεν υπάρχει καν στην έκδοση του pc ώστε να μην γίνει datamine και να μην spoilαρει το μυστικό στους υπόλοιπους παίχτες. Και ότι θα το πρόσθεταν αργότερα μέσω κάποιου update, όταν το Nuclear Disarmament γινόταν πραγματικότητα.
Φυσικά όλα αυτά είναι φήμες και θεωρίες και μπορεί να μην ισχύει τίποτα από όλα αυτά, ωστόσο το γεγονός ότι το event έγινε στο pc δεν αλλάζει τίποτα για το αν υπάρχει ή όχι το Chapter 3)

Η Konami είπε ότι αυτό δεν ήταν προγραμματισμένο να συμβεί, ότι δεν έπρεπε να γίνει, ότι δεν ξέρει πως τελικά έγινε αυτό και ότι θα το ερευνήσει.
Μερικές μέρες πριν συμβεί αυτό, περίπου 4000 nukes εξαφανίστηκαν δια μαγείας από το PC.
Μήπως η Konami θέλει να μας προετοιμάσει για κάτι που έρχεται; Μήπως θέλει να κερδίσει λίγο δημοτικότητα για το Survive; (πράγμα που απέτυχε)
Μήπως κάνει ότι να ναι; Μάλλον αυτό συμβαίνει.

Τουλάχιστον ελπίζω να μάθουμε μέσα στις επόμενες μέρες κάτι σχετικά με αυτό. Πιστεύω τώρα που έγινε αυτό το περιστατικό όλο και κάτι θα μαθευτεί σχετικά με το αν υπάρχει το chapter ή όχι

Metal Gear Solid 5: The Phantom Pain 1 year 9 months ago #956

• VENOM AWAKENS GR
  • VENOM AWAKENS GR's Avatar
  • Storekeeper
  • Thank you received: 67
It's not over yet! "Επενδύστε το χρόνο σας" ;)Αλλάζει εντελώς τη προοπτική του παιχνιδιού και κάποιων επερχόμενων τίτλων !

Last Edit: 1 year 9 months ago by VENOM AWAKENS GR.

Metal Gear Solid 5: The Phantom Pain 1 year 9 months ago #957

• VENOM AWAKENS GR
  • Storekeeper
Υπάρχουν ενδείξεις ότι το survive στο story του περιέχει τη "κομμένη περιοχή" του episode 51 Kingdom of the flies!
imgur.com/a/CN0Z9

Metal Gear Solid 5: The Phantom Pain 1 year 3 months ago #958

• VENOM AWAKENS GR
  • Storekeeper
Οι παλιές αγάπες δεν ξεχνιούνται. Νέα έρευνα για τη παιχνιδάρα δείχνει ότι ο Μίλερ , ήταν συνεργός του skullface κατά τη διάρκεια του mgs v. Μην ξεχνάτε ότι τα γεγονότα διαδραματίζονται το 1984 ένα έτος που η αλήθεια μόνο αλήθεια δεν είναι. Τα στοιχεία είναι ακράδαντα. Υπάρχει και επιβεβαίωση στο το twitter από επίσημη πηγή!

Last Edit: 1 year 3 months ago by VENOM AWAKENS GR.

Metal Gear Solid 5: The Phantom Pain 1 year 3 months ago #959

• Gio_S
  • Loader
  • Thank you received: 142
Από τα πιο ενδιαφέροντα theories για το παιχνιδι. Ο Kaz από το Peace Walker φαινόταν ύποπτος άλλωστε, και τα επιχειρήματα του video είναι επίσης αρκετά. Πιστεύω πως αν το παιχνίδι ολοκληρωνόταν όπως ήταν αρχικά σχεδιασμένο και βλέπαμε πιο ολοκληρωμένη την ιστορία και ορισμένους χαρακτήρες κάποια πράγματα θα ήταν πιο ξεκάθαρα.
Last Edit: 1 year 2 days ago by Gio_S.

Metal Gear Solid 5: The Phantom Pain 7 months 1 week ago #960

• Gio_S
  • Loader
  • Thank you received: 142
Δεν νομίζω πως υπάρχει άλλο παιχνίδι αυτής της γενιάς το οποίο ευχαριστήθηκα τόσο πολύ όσον αφορά το gameplay του (4 χρόνια μετά ακόμα παίζω σε καθημερινή σχεδόν βάση...). Το τι μπορείς να κάνεις σε αυτό το παιχνίδι όταν αρχίζεις και μπαίνεις στο νόημα και πειραματίζεσαι με το ανεπανάληπτο systemic gameplay του είναι εξωπραγματικό, και το παρακάτω video είναι ένα απλό παράδειγμα από τα εκατοντάδες που μπορεί κανένας να δώσει :

Είναι γελοίο το με πόσους τρόπους μπορεί κανείς να ολοκληρώσει ένα objective σε αυτό το παιχνίδι.
Last Edit: 7 months 1 week ago by Gio_S.