Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Η γωνιά του drummer!

Η γωνιά του drummer! 4 years 4 months ago #1

• civil0
  • civil0's Avatar
  • 0110100110er
  • Drummer for RadioActive Band
  • Thank you received: 35
Σ' αυτό το topic θα συζητάμε οτιδήποτε έχει σχέση με drumming.Μπορείτε να συμμετάσχετε όλοι όσοι ασχολείστε με τα drums (επαγγελματικά ή ερασιτεχνικά) ή όποιος θέλει να ασχοληθεί με το άθλημα. Οι απόψεις όλων είναι δεκτές!
The administrator has disabled public write access.

Η γωνιά του drummer! 4 years 4 months ago #2

• Ta505
  • Ta505's Avatar
  • Add-to-carter
οι 2 μας θα είμαστε ... :unsure:
Να σας κόψω το ρεύμα για μια εβδομάδα , να δω τον πολιτισμό σας

Η γωνιά του drummer! 4 years 4 months ago #3

• civil0
  • civil0's Avatar
  • 0110100110er
Ta505 wrote:
οι 2 μας θα είμαστε ... :unsure:

Δε πειράζει φίλε μου.Ας είμαστε οι δυο μας.Ό,τι βρω χρήσιμο για drumming θα το αναρτώ εδώ.Και συ από τη μεριά σου ό,τι βρίσκεις μπορείς να το μοιραστείς.

Η γωνιά του drummer! 4 years 4 months ago #4

• KoulisHHH
  • KoulisHHH's Avatar
  • Moderator
  • One man! Two gamertags! And a lot of gaming time!
  • Thank you received: 92
Είμασταν δυο, γίναμε τρεις! Γράφομαι αρχές Σεπτεμβρίου για μαθήματα. Τα τελευταία 3-4 χρόνια που ακούω metal το μοναδικό μουσικό όργανο που με άγγιξε ήταν τα drums. Θέλω εδώ και πάαααρα πολύ καιρό να ασχοληθώ (Λάμπρο ξες εσυ) και επιτέλους θα το κάνω.

Παραθέτω τις audition του Κώστα Μυλωνά ο οποίος πολύ πιθανόν να είναι ο αντικαταστάτης του -αναντικατάστατου βέβαίως βεβαίως- Joey Jordison στους Slipknot.

The following user(s) said Thank You: civil0

Η γωνιά του drummer! 4 years 4 months ago #5

• Theo
  • Theo's Avatar
  • Geia-xara-unboxer
  • Computer Engineer / Tech Enthusiast
  • Thank you received: 670
Θα μπω κι εγώ στην παρέα σας :P
Ποιοι είναι οι αγαπημένοι σας Drummers? Εγώ θα πω τους Joey Jordison (Slipknot), Mike Portnoy (Πρώην dream theater), Danny Carey (Tool).

Η γωνιά του drummer! 4 years 4 months ago #6

• KoulisHHH
  • KoulisHHH's Avatar
  • Moderator
Theo wrote:
Θα μπω κι εγώ στην παρέα σας :P
Ποιοι είναι οι αγαπημένοι σας Drummers? Εγώ θα πω τους Joey Jordison (Slipknot), Mike Portnoy (Πρώην dream theater), Danny Carey (Tool).

Ο Joey είναι *εκεί* ψηλά και τους κοιτάει!με διαφορά ο αγαπημένος μου.
Τρομερός ο drummer των Nile είναι ελληνικής καταγωγής και μου διαφεύγει το όνομα αυτη τη στιγμή αλλα είναι ΤΕΡΑΣ. Αγαπητός drummer είναι ο Lars Ulrich, ξέρω ξέρω θα πείτε ότι είναι ανορθοδοξος, έχει πολύ απλή τεχνική, είναι εκτός τεμπο κτλ κτλ αλλα είναι ο Lars και έχω ιδιαίτερη αγάπη στους Metallica. Δεν συζητάμε πως στην ίδια λίστα μπαίνει ο Lombardo για μένα. Έχω παρακολουθήσει και τον Dave Grohl, καλός. Ο John Bonham των Led Zeppelin επίσης.

EDIT: Παρέλειψα να αναφέρω και τον μακαρίτη Jimmy Sullivan από τους Sevenfold.
Last Edit: 4 years 4 months ago by KoulisHHH.

Η γωνιά του drummer! 4 years 4 months ago #7

• Akis_Insane
  • Akis_Insane's Avatar
  • Unpacker
  • ...suddenly... life has new meaning...
  • Thank you received: 442
Γιωργος Κολλιας λεγετε Κυριακο... :cheer:
Δες ενα κομματι απο τον προσωπικο του δισκο (παιζει ολα τα οργανα...) απλα δεν υπαρχει το κομματι και το παιξιμο του...ΕNJOY !!! :cheer:

Η γωνιά του drummer! 4 years 4 months ago #8

• Ta505
  • Ta505's Avatar
  • Add-to-carter
μπράβο ... αυξανόμαστε ..
εντάξει σαν τον Κόλλια δεν υπάρχει
Ντράμερ εμένα αγαπημένος δεν υπάρχει ... Υπάρχουν πολλοί καλοί που δεν παίζουν σε γνωστά συγκροτήματα αλλά στο YouTube κάνουν τρελά solo και covers
(βλ. FedeRabaquino και COOP3RDRUMM3R)
Όσοι παίζεται ... Πόσο καιρό ,τι και που ;;
εγώ παίζω 4-5 χρόνια
Rock κυρίως και αρκετή jazz γιατί έχει πολύ ρυθμικά drums με πολλές εναλλαγές , τον τελευταίο καιρό περισσότερο Arctic Monkeys
και παίζω σε κάτι ηλεκτρικές μ@λ@κί€ς που αποκαλούνται drums (milleniums mps - 300)
Να σας κόψω το ρεύμα για μια εβδομάδα , να δω τον πολιτισμό σας

Η γωνιά του drummer! 4 years 4 months ago #9

• civil0
  • civil0's Avatar
  • 0110100110er
Ta505 wrote:
μπράβο ... αυξανόμαστε ..
εντάξει σαν τον Κόλλια δεν υπάρχει
Ντράμερ εμένα αγαπημένος δεν υπάρχει ... Υπάρχουν πολλοί καλοί που δεν παίζουν σε γνωστά συγκροτήματα αλλά στο YouTube κάνουν τρελά solo και covers
(βλ. FedeRabaquino και COOP3RDRUMM3R)
Όσοι παίζεται ... Πόσο καιρό ,τι και που ;;
εγώ παίζω 4-5 χρόνια
Rock κυρίως και αρκετή jazz γιατί έχει πολύ ρυθμικά drums με πολλές εναλλαγές , τον τελευταίο καιρό περισσότερο Arctic Monkeys
και παίζω σε κάτι ηλεκτρικές μ@λ@κί€ς που αποκαλούνται drums (milleniums mps - 300)

Και γω φίλε μου πιστεύω ότι δεν υπάρχει ο καλύτερος drummer.Όλοι είναι καλοί σ' αυτό που κάνουν και ο καθένας με τον δικό του μοναδικό τρόπο.Στο drumming δεν υπάρχει όριο στην εξέλιξη.Όσο πιο πολύ παίζεις τόσο πιο καλό γίνεσαι.Και ο κάθε drummer μαθαίνει συνεχώς από άλλους drummers και ούτω καθ' εξής.Αυτό που πιστεύω πρέπει να κάνει ο κάθε drummer είναι να ακούει πολύ μουσική, διαφόρων ειδών, διότι έτσι μπορεί να εμπλουτίζει κάθε φορά αυτό το οποίο παίζει.Μ' αυτό τον τρόπο εξελίσσεσαι.Δηλαδή θέλει μουσικότητα και τεχνική.Για μένα αυτά πάνε μαζί, αν και με την τεχνική δεν έχω ασχοληθεί και πολύ.Για το άλλο που ρώτησες, εγώ ξεκίνησα να παίζω drums 6-7 χρόνια.Τα πρώτα 2 χρόνια πήγα σε ωδείο για να μάθω τα βασικά και μετά τα παράτησα λόγω Πανελληνίων και από τότε μέχρι τώρα αυτά που έχω καταφέρει τα έχω πετύχει μόνος μου.Στην ουσία είμαι αυτοδίδακτος.Αυτό που παίζω εγώ είναι κυρίως metal με τα παρακλάδια της.Είμαι κολλημένος με τη metal.Θέλω να ξεκινήσω να παίζω και λίγο jazz , διότι βοηθάει αρκετά.Όπως και η funk.Από το περασμένο καλοκαίρι είμαι ο drummer των RadioActive από την Αριδαία την οποία την δημιούργησε ο Σάκης Καρπάς με τα προηγούμενα μέλη, τα οποία αποχώρησαν και στην ουσία έγινε ένα remake της μπάντας.Ο Σάκης όμως έμεινε σταθερή αξία!Παίζουμε κυρίως διασκευές και όχι δικά μας κομμάτια προς το παρόν, από Slayer, Metallica, Megadeth, Manson, Slipknot και διάφορα άλλα.Το set που παίζω είναι μια Ludwig με μονή κάσα, 2 τομ, 1 βαθύ, 1 ταμπούρο, 1 hihat 13", 2 crash 16", 1 crash/ride 18", 1 ride 20" και 1 splash 8" από τα οποία μερικά είναι Wuhan και τα υπόλοιπα Paiste.Επίσης έχω διπλή πεταλιέρα Tama της σειράς Iron Cobra.

Η γωνιά του drummer! 4 years 4 months ago #10

• KoulisHHH
  • KoulisHHH's Avatar
  • Moderator
Akis_Insane wrote:
Γιωργος Κολλιας λεγετε Κυριακο... :cheer:
Δες ενα κομματι απο τον προσωπικο του δισκο (παιζει ολα τα οργανα...) απλα δεν υπαρχει το κομματι και το παιξιμο του...ΕNJOY !!! :cheer:

Το set που παίζω είναι μια Ludwig με μονή κάσα, 2 τομ, 1 βαθύ, 1 ταμπούρο, 1 hihat 13", 2 crash 16", 1 crash/ride 18", 1 ride 20" και 1 splash 8" από τα οποία μερικά είναι Wuhan και τα υπόλοιπα Paiste.Επίσης έχω διπλή πεταλιέρα Tama της σειράς Iron Cobra.
Αυτός ναι! Τέρας απλά...
Λάμπρο την επόμενη φορά που θα ανέβω απλά δώσε τα κλειδιά για το Room. Θα κλειδωθώ εκεί. Δεν θα στα πάρω αλλα δεν ξέρω επίσης πότε θα βγώ. Αμα θες πέρνα για κανα μάθημα. Αυτά... σε ζηλεύω! :D
Last Edit: 4 years 4 months ago by KoulisHHH.

Η γωνιά του drummer! 4 years 4 months ago #11

• BraVeHeart
  • BraVeHeart's Avatar
  • Administrator
  • Videogames Addict
  • Thank you received: 2022
civil0 wrote:
Το set που παίζω είναι μια Ludwig με μονή κάσα, 2 τομ, 1 βαθύ, 1 ταμπούρο, 1 hihat 13", 2 crash 16", 1 crash/ride 18", 1 ride 20" και 1 splash 8" από τα οποία μερικά είναι Wuhan και τα υπόλοιπα Paiste.Επίσης έχω διπλή πεταλιέρα Tama της σειράς Iron Cobra.

Από εχθές το απόγευμα έχεις και μερικά πιατίνια παραπάνω. :evil:Τα έλιωσα στις πρόβες και ναι, μπορείς να λιώσεις από τη ζήλια σου!

Εδώ παίζω με το setάκι του Λάμπρου.

instagram.com/p/jz-m8sJJBT/

(δεν έχω ιδέα από κανονικά drums, απλά τα βαράω που και που)
Last Edit: 4 years 4 months ago by BraVeHeart.

Η γωνιά του drummer! 4 years 4 months ago #12

• aLeXC1
  • aLeXC1's Avatar
  • Wishlister
  • Thank you received: 1
lars urlich metallica δεν μιλαω για τωρα αλλα το 89 και γενικα παλια ηταν ταλενταραααα ο τυπος....εγω ντραμςδεν παιζω αλλα πολλα χρονια κιθαρα.. /m\