Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Συλλογή βινυλίων

Συλλογή βινυλίων 4 years 3 months ago #1

• symphonyx13
  • symphonyx13's Avatar
  • Unpacker
  • ...but i have promises to keep and miles to go before i sleep...
  • Thank you received: 451
Το πρώτο μέσο αναπαραγωγής μουσικής που έφτασε στα χέρια μου ως πιτσιρικάς ήταν φυσικά η κασέτα! Πόσα συγκροτήματα έμαθα μέσα από αυτές που μου τις έγραφαν διάφοροι φίλοι, πόσα demos συγκροτημάτων! Το λεγόμενο tape trading σημάδεψε μια ολόκληρη γενιά μεταλλάδων. Στην σημερινή εποχή η ευχρηστία των CD και των mp3 έχει κυριαρχήσει. Το αγαπημένο μου όμως μέσο αναπαραγωγής μουσικής είναι και θα είναι πάντα οι δίσκοι βινυλίου. Ακόμα πιστεύω ότι ο ήχος που βγάζουν δεν συγκρίνεται με αυτόν των CD, είναι πολύ καλύτερος. To μεγάλο μέγεθος των εξωφύλλων με έκαναν να αναζητώ και την πιο μικρή λεπτομέρεια. Ξεκίνησα να αγοράζω δίσκους το 1990 μέχρι και το 1996 περίπου, αφού εκείνη την εποχή δύσκολα έβρισκες΄πλέον βινύλια στο heavy metal αφού τότε όλες οι κυκλοφορίες γινόντουσαν σχεδόν αποκλειστικά σε CD. Σε αυτά τα χρόνια, κατάφερα να κάνω μια συλλογή περίπου με 150 κομμάτια, αριθμός φυσικά αστείος για συλλέκτες με χιλιάδες τίτλους αλλά για μένα πολλά από αυτά είναι ανεκτίμητης αξίας. Σκέφτηκα λοιπόν να φτιάξω αυτό το thread που θα μπορώ να βάζω εγώ αλλά και όλοι οι λάτρες του βινυλίου αγαπημένα αποκτήματα.
Για αρχή θα βάλω το πιο αγαπημένο απόκτημα της συλλογής μου, όχι τόσο ως μουσική αξία αλλά αφού ο τίτλος του αγαπημένου άλμπουμ ανήκει σε άλλο δίσκο..., το Picture LP του Imaginations from the other side των Blind Guardian...
Τι είναι Picture LP ρωτάτε οι νεότεροι; Αυτό ακριβώς...

Last Edit: 4 years 3 months ago by symphonyx13.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: FeelThePanic

Συλλογή βινυλίων 4 years 3 months ago #2

• 21thomas21aek
  • 21thomas21aek's Avatar
  • Package receiver
  • Thank you received: 197
Αν και δε διαθέτω προσωπική συλλογή βινυλίων κυρίως λόγω της ηλικίας μου, σκέφτομαι να αγοράσω πικάπ και σιγά σιγά να αρχίσω μια μικρή συλλογή καθώς λατρεύω το μέσο.
Πολύ ωραίος ο δίσκος symphony, περιμένω να δω περισσότερα κομμάτια της συλλογής σου.
The following user(s) said Thank You: symphonyx13

Συλλογή βινυλίων 4 years 3 months ago #3

• Theo
  • Theo's Avatar
  • Geia-xara-unboxer
  • Computer Engineer / Tech Enthusiast
  • Thank you received: 670
Τι όμορφο topic :'D Πάντα ήθελα ένα καλό πικάπ και καλά ηχεία, αλλά είναι πολλά τα λεφτά. Δεν πιστεύω ότι είναι ΠΟΛΥ καλύτερη η ποιότητα ήχου του βινυλίου συγκριτικά με ένα καλό mp3/flac, αλλά ο ήχος είναι πιο φυσικός και μπορείς να χαθείς λίγο πιο εύκολα στην μουσική.
Επίσης χτύπησες σε αδύναμο σημείο διότι μου αρέσουν πολύ οι Blind Guardian, οπότε ένα κομμάτι μέσα μου σε ζηλεύει :P

Συλλογή βινυλίων 4 years 3 months ago #4

• symphonyx13
  • symphonyx13's Avatar
  • Unpacker
Το πρώτο συγκρότημα που ασχολήθηκα και λάτρεψα ήταν οι AC/DC! Η πρώτη κασσέτα τους που αγόρασα ήταν το "High Voltage" και μέσα σε λίγους μήνες είχα αγοράσει όλες τους τις δουλειές μέχρι και την τελευταία τους τότε, το "Blow Up Your Video"! Όταν αγόρασα το πικάπ πήρα τα περισότερα και σε δίσκους! Ενδεικτικά στα επόμενα ποστ θα βάλω τους αγαπημένους μου, από κάθε εποχή των AC/DC...αρχή με το "Let There Be Rock".....

Y.Γ Σίγουρα θα σας πρότεινα να αχοληθείτε με το βινύλιο παιδιά, δεν ξέρω φυσικά που βρίσκονται οι τιμές τώρα. Το ευχάριστο είναι πως πλέον έχουν ξεκινήσει να κυκλοφορούν πάλι δίσκοι παράλληλα με τα cd....
Last Edit: 4 years 3 months ago by symphonyx13.

Συλλογή βινυλίων 4 years 3 months ago #5

• Big Daddy
  • Big Daddy's Avatar
  • Loader
  • Thank you received: 113
Μετά το Valkyria Chronicles και το FF7,βρήκα άλλον έναν λόγο να σ αγαπώ Δημήτρη!

Δεν είχα τη τύχη να μεγαλώσω σε περιβάλλον με βινύλια,μιας και στο σπίτι δεν υπήρχαν ούτε για δείγμα. Μεγάλος ασχολήθηκα μέσω μιας συγκατοίκου που έχει εκπληκτική συλλογή. Ώσπου μου χάρισε ένα παλιό της πικαπάκι και το ένα έφερε το άλλο. Μέσα από τους δίσκους έμαθα τη μουσική σκαλίζοντας στα δισκοπωλεία.Δε συλλόγω όμως.Απολαμβάνω όλη την Ιεροτελεστία πάντως.

Έχει ξαναγίνει της μοδός Δημήτρη και σχεδόν όλες οι νέες κυκλοφορίες κυκλοφορούν σε βινύλιο. Επίσης επανακυκλοφορούν παλιές εκδόσεις.Οι τιμές ωστόσο βαράνε στο δόξα πατρί.

Πολύ καλός ήχος μπορεί να υπάρξει και στα 3 φορματ.Μου τη σπάει όμως που σήμερα έχουμε εθιστεί στη μετριότητα κακοριπαρισμένων αρχείων.

-ο πρώτος δίσκος που αγόρασα ήταν των Cure.Περιττό να πω πως είναι δισκάρα
Warning: Spoiler! [ Click to expand ]

-Το πιο ανεκτίμητο δώρο το έλαβα από μια Νορβιγέζα.Μου χάρισε μερικούς δίσκους από τη προσωπική της συλλογή. Ο δε δίσκος των Smokie είναι υπογεγραμμένος από το συγκρότημα. Ακόμα δε μπορώ να το πιστέψω.

-Και οι 3 δίσκοι που έχω λιώσει περισσότερο
My mind belongs to Daddy!!

Συλλογή βινυλίων 4 years 3 months ago #6

• symphonyx13
  • symphonyx13's Avatar
  • Unpacker
Ούτε εγώ δηλώνω "συλλέκτης" Big Daddy, ( τι συλλογή είναι αυτή με 150 κομμάτια) και εμένα η μουσική με ενδιαφέρει!! Το μόνο κοινό που μπορείς να πεις ότι έχω με τους συλλέκτες είναι η "ψύχωση" (να το πω έτσι) που έχω να διατηρώ ότι έχω, είτε είναι δίσκος ή βιβλίο( καθότι τυγχάνω και λάτρης του τρόμου σε όλες του τις μορφές, ταινίες αλλά κυρίως βιβλία, με αγαπημένους συγγραφείς τους Koontz, King ) σε τέλεια όσο γίνεται κατάσταση!! Εκεί να δεις ιεροτελεστία, που ακολουθούσε την ιεροτελεστία της αναζήτησης και αγοράς δίσκων, αυτή της ακρόασης!! Καταρχάς ο δίσκος είναι πάντα σε πλαστική θήκη και όταν το βινύλιο τοποθετηθεί στο πλατό, έχουμε αφαίρεση πιθανής σκόνης με το ειδικό βουρτσάκι, περαιτέρω καθαρισμό του δίσκου με ειδικό υγρό, καθαρισμό της βελόνας του πικάπ πριν από κάθε χρήση... εεε φτάνουν αυτά νομίζω!! Η κατάληξη φίλε μου είναι σχεδόν όλοι οι δίσκοι μου να μην έχουν το παραμικρό ψεγάδι, ούτε τα βινύλια, ούτε τα εξώφυλλα τους! Και μιλάμε για δίσκους εικοσαετίας και βάλε!!! :woohoo:Σε ευχαριστώ που μοιράστηκες μαζί μας δικά σου αποκτήματα, ...Cure, Bob Dylan, ...Stones, Simon and..., Pink Floyd...ωραία πράγματα!!!!

Συλλογή βινυλίων 4 years 3 months ago #7

• symphonyx13
  • symphonyx13's Avatar
  • Unpacker
....συνεχίζω με AC/DC και το κλασικό, αγαπημένο "Back In Black".....σας θυμίζει κάποιο, "Black Album...Snake....Metallica" τέλως πάντων, το λιτό μαύρο εξώφυλλο;;

Re:Συλλογή βινυλίων 4 years 3 months ago #8

• NikeFerrari
  • NikeFerrari's Avatar
  • Moderator
  • Που να σε φάειν η Unboxed Μούλαν!
  • Thank you received: 1604
To picture LP στο πρώτο post όλα τα λεφτά! Απίθανο. Ωραίος Δημήτρη!

Εγώ 1 βινύλιο έχω. Το soundtrack του Bioshock 2 που υπάρχει μέσα στην συλλεκτική του παιχνιδιού. Μετράει;

Re:Συλλογή βινυλίων 4 years 3 months ago #9

• symphonyx13
  • symphonyx13's Avatar
  • Unpacker
NikeFerrari wrote:
To picture LP στο πρώτο post όλα τα λεφτά! Απίθανο. Ωραίος Δημήτρη!

Εγώ 1 βινύλιο έχω. Το soundtrack του Bioshock 2 που υπάρχει μέσα στην συλλεκτική του παιχνιδιού. Μετράει;

Φυσικά και μετράει Γιώργο,δεν υπάρχει περιορισμός στο τι μπορεί να μπει στο τόπικ, δεν λέγεται "Συλλογή Μetal βινυλίων" :)

Συλλογή βινυλίων 4 years 3 months ago #10

• MADnJIM
  • MADnJIM's Avatar
  • Unpacker
  • Ζαλίζομαι... Σταματήστε τον κόσμο να κατέβω...
  • Thank you received: 522
SymphonyX13 wrote:
....συνεχίζω με AC/DC και το κλασικό, αγαπημένο "Back In Black".....σας θυμίζει κάποιο, "Black Album...Snake....Metallica" τέλως πάντων, το λιτό μαύρο εξώφυλλο;;

Όχι Δημήτρη, δε μου θυμίζει τίποτα άλλο εκτός από τον άδικο θάνατο του Bon Scott, και την αρχή του Brian Johnson. Άκου εκεί να βλέπουμε AC/DC και να μας έρχονται στο μυαλό άλλα!!! Ιερόσυλε!!!.. :):)

Συλλογή βινυλίων 4 years 3 months ago #11

• symphonyx13
  • symphonyx13's Avatar
  • Unpacker
MADnJIM wrote:
SymphonyX13 wrote:

Όχι Δημήτρη, δε μου θυμίζει τίποτα άλλο εκτός από τον άδικο θάνατο του Bon Scott, και την αρχή του Brian Johnson. Άκου εκεί να βλέπουμε AC/DC και να μας έρχονται στο μυαλό άλλα!!! Ιερόσυλε!!!.. :):)

Χαχαχα μην τα παίρνεις βρε Σπύρο, καταλαβαίνεις τι εννοώ, κάργα επιροή , για να μην πω αντιγραφή του εξωφύλλου του "Back..." το untitled των Metallica!! Αφιερωμένο το παρακάτω αγαπημένο τραγούδι από τον καλύτερο δίσκο για μένα των τελευταίων δουλειών τους....ο τέταρτος τελευταίος πριν 20 + χρόνια δηλαδή....

The following user(s) said Thank You: MADnJIM

Συλλογή βινυλίων 4 years 3 months ago #12

• MADnJIM
  • MADnJIM's Avatar
  • Unpacker
  • Ζαλίζομαι... Σταματήστε τον κόσμο να κατέβω...
  • Thank you received: 522
Χεχεχε, τώρα τα έβαλες στη σωστή σειρά Δημήτρη!!.. :silly:
Για να πω την αλήθεια, ξέρω πόσο σου αρέσουν οι Metallica και είπα να σε πειράξω λίγο. :whistle::P

Ωραίο το θέμα επί τη ευκαιρία, με γυρνάς πολλά χρόνια πίσω..