TOPIC: Περι the last jedi.

Περι the last jedi. 9 months 1 week ago #1

• TehStig
  • TehStig's Avatar
  • Add-to-carter
  • Thank you received: 3
Γεια σας. Με αφορμή μερικά πράγματα που ειπώθηκαν σχετικά με το επεισόδιο 8 του star wars κάνω αυτό το post, και ξέρω ότι ρισκάρω να με πάρετε στο ψιλό. Να ξεκαθαρίσω από τώρα ότι σέβομαι τον πρόεδρο και τις προτιμήσεις του και σε καμιά περίπτωση δεν έχω σκοπό να τον εξαναγκάσω να αλλάξει την άποψη του σχετικά με την ταινία. Άλλα οι ανακριβείς πληροφορίες είναι ανακριβείς πληροφορίες.

Για όσους δεν θέλουν να διαβάσουν όλο το ποστ, ορίστε μια σύντομη βερσιόν: ΌΧΙ, αυτοί που κράζουν τα καινούρια star wars δεν είναι ούτε μειονότητα ούτε περιορίζονται στους φανατικούς οπαδούς του star wars. ΝΑΙ, το star wars έχει πολιτικοποιηθεί και μετατραπεί σε πλατφόρμα προώθησης ιδεολογικού ακτιβισμού. ΌΧΙ, δεν είναι είναι καλή ταινία, ούτε σε πλοκή ούτε σε γραφή. Αυτά.

Στην πιο εκτεταμένη ύλη τώρα, θα καλύψω τα τρία βασικά κομμάτια της όλης υπόθεσης. Το κομμάτι της υποτιθέμενης μειονότητας που κράζουν το star wars, το κοινωνικοπολιτικό σκάλωμα της lucasfilms καθώς επίσης και τη γενική ποιότητα της ταινίας.

Μειονότητα? haters? Δεν νομίζω.
Και μόνο να πω ότι το TLJ έχασε σχεδόν 800 εκατομμύρια σε σχέση με το TFA νομίζω τα λέει όλα από μόνο του. "μα έκανε 1.3 δις" θα μου πείτε. Ναι, το TLJ έβγαλε λεφτά και με το παραπάνω, άλλα δεν έβγαλε όσα το TFA, και 800 μυρια ΕΊΝΑΙ ΜΕΓΆΛΗ ΑΠΏΛΕΙΑ. Έτσι σκέφτονται τα στελέχη τις Disney και οι επενδύτες τους, όχι ποσά έβγαλαν άλλα ποσά δεν έβγαλαν. Τα πράγματα γίνονται και χειρότερα μιας και από αυτά τα 1.3 δις αρκετα πάνε στην παραγωγή και στο μαρκετινγκ, που πιθανολογείται ότι ήταν μεγαλύτερο για το TLJ από ότι στο TFA. BUT WAIT! There's more! Από όσους πήγαν και ακούμπησαν λεφτά στο σινεμά, αρκετοί ήταν αυτοί που δεν τους άρεσε η ταινία, είτε αρχικά είτε σε βάθος χρόνου. Μάλιστα μεγάλο μέρος της χασούρας οφειλόταν στο από στόμα σε στόμα. Πάμε πιο βαθιά? Πάμε! Οι πωλήσεις dvd/blueray έπεσαν κάτω από το μισό σε σχέση με το TFA, το SOLO έχασε τρελά λεφτά, και το merchandise έχει μείνει στα ράφια τον καταστημάτων χωρίς να φεύγει με τίποτα, ούτε μετά από τραγικού επίπεδου εκπτώσεις ουτε εν μεσω χρηστουγένων. Μη κάνετε το λάθος και ακούσετε τις δικαιολογίες που κάνουν λόγο για κορεσμό. Η marvel μια χαρά τα πάει με περισσότερες ταινίες ανά χρόνο.

Πολιτικοποίηση και άχρηστος ακτιβισμός
Επί εποχής Ομπάμα, διάφοροι "προοδευτικοί" άρχισαν να παίρνουν θάρρος, και ειδικά με την αναμονή της "νίκης" της Hilary Clinton, άρχισαν να κάνουν κουμάντο και κάπου εκεί χάθηκε το μέτρο. Από τότε έχει γίνει μόδα πλέον να πολιτικοποιούνται οι ταινίες και ο τομέας της ψυχαγωγίας γενικά, ακόμα και όταν δεν έχει θέση κάτι τέτοιο. Από την πλευρά τους οι χαρτογιακάδες νόμιζαν ότι θα χεστούν στο τάλιρο και άρχισαν να προσλαμβάνουν και να μαρκεταρουν σε τέτοιου είδους άτομα, και από την πλευρά τους, τέτοιοι "δημιουργοί" θα μπορούσαν να ταΐζουν την ιδεολογία τους στον θεατή. Ομάδες ιδεολογικών ακτιβιστών άρχισαν να εισχωρούν σε κοινότητες τον fans και να τις επιτάσσουν. Έχουν τη απαίτηση να γίνουν "προοδευτικές" αλλαγές στο εκάστοτε franchise, και σε οποίον δεν αρέσει του λένε το λιγότερο να πάρει πόδι, ενώ στην χειρότερη τον λούζουν με επίθετα που τελειώνουν σε "-στης". Εν τέλει τέτοιου είδους δήθεν φανς, ούτε νοιάζονται για το franchise ούτε το στηρίζουν. Μάλιστα δεν είναι πότε ευχαριστημένοι. Αυτό συμβαίνει και με το Star wars. Δεν χρειάζεται να ψάξετε πολύ. Υπάρχουν συνεντεύξεις οπού στελέχη της lucasfilm μιλανε για τέτοια πράματα, άλλα για ποιότητα ή σεβασμό στο σύμπαν ούτε λόγος. Επίσης είναι προφανές από τα άτομα που προσλαμβάνουν εκεί στην lucalfilms, στα οποία για αρκετό καιρό τους είχε επιτραπεί να επιτίθενται λεκτικά σε οποιονδήποτε έλεγε κάτι αρνητικό χωρίς καμιά συνεπεία. Βεβαία δεν ξέρω άμα είδατε και την ταινία, στην οποία μια αντιπαθητική γυναικά με ροζ μαλλιά, που υποτίθεται ότι κατέχει ηγετικό ρόλο, συμπεριφέρεται με έναν απαξιωτικό και αντιεπαγγελματικό τρόπο σε έναν άντρα. Α και να μην ξεχάσω την κεντρική ηρωίδα, που πότε δεν χάνει ούτε κάνει λάθος, και φαίνεται να τα ξέρει όλα, καλύτερα ακόμα και από τις αυθεντίες. Μήπως είναι απαραίτητο να αναφερθώ στην Rose, που μας έκανε κήρυγμα περί σκλαβιάς και οπλοβιομηχανιών? Ή ότι της δόθηκε χρόνος να θρηνήσει το θάνατο της αδελφής της, ενώ στον Luke δεν δόθηκε καθόλου να θρηνήσει τον καλύτερο του φίλο?

Μια ταινία, ένας αχταρμάς
Να ξεκαθαρίσω ότι αρχικά ήμουν στο στρατόπεδο το υπερασπιστών του TLJ. Πήγα στο σινεμά προδιατεθειμένος να μου αρέσει η ταινία. Δεν είχα καμιά επαφή με haters και όλους όσους έκραζαν, και εννοείτε ότι τους θεωρούσα ανικανοποίητα fanboys που δεν ξέρουν τι θέλουν. Έφυγα από το σινεμά έχοντας πείσει τον εαυτό μου ότι η ταινία μου άρεσε. Στην πραγματικότητα ώμος έφυγα με μια αίσθηση αβεβαιότητας και απογοήτευσης την οποία αγνόησα. Βεβαία όσο ήμουν στο ίντερνετ δεν μπορούσα να αποφύγω να παρατηρήσω ότι ο κόσμος δεν έτρεφε ιδιαίτερη συμπάθια στο TLJ. Ωστόσο απέφευγα άρθρα και βίντεο, επιμένοντας ότι δεν θα ξέρουν τι λένε. Καταβάθος ώμος τα απέφευγα γιατί φοβόμουν ότι θα έχουν δίκιο. Τελικά ήρθε η ώρα να ξαναδώ την ταινία, και δεν μπορούσα να κρυφτώ πλέον. Το χιούμορ ρήμαζε οποιαδήποτε αίσθηση επείγοντος και σοβαρότητας. Το first order μετατράπηκε σε τσίρκο από φωνακλάδες κλόουν οι οποίοι βαρούσαν ο ένας τον άλλον, η Rey είναι μεγάλο φάουλ καθότι όλα της σερβίρονται στο πιάτο χωρίς λόγο η εξήγηση, υπάρχει μια παντελείς έλλειψη συνέχειας οσον εστεισε η προηγούμενη ταινία, παλιοί και καινούριοι χαρακτήρες είναι μονοδιάστατοι ή/και αντιπαθητικοί, δεν εξελίσσει το σύμπαν, είναι απίστευτη κοπια του empire strikes back, και καταστρεψε τον Luke ως χαρακτηρα. Γενικά αφήνει την αίσθηση οτί δεν υπάρχει πλάνο και οτι ο σκηνοθέτης εκανε του κεφαλιού του. Τελικα εσπασα ολα τα φράγματα και είδα τα βίντεο αυτών που κράζουν, και είχα δίκιο που φοβόμουν.

Αυτά είχα να πω. Τα συμπεράσματα δικά σας.
Last Edit: 9 months 1 week ago by TehStig.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Sevas4