Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Arrival (2016)

Arrival (2016) 1 year 8 months ago #1

• dimitris_mp13
  • dimitris_mp13's Avatar
  • Wishlister
Καλησπέρα!
Έκανα αυτό το topic επειδή είδα πρόσφατα την ταινία και πιστεύω πως μπορεί να γίνει καλή συζήτηση,με απορίες και σχόλια, πάνω σε αυτή!
Γενικά η ταινία μου άρεσε αρκετά, με ένα καλο mindf*ck που κάνει, και θα την πρότεινα σε όσους αρέσουν τέτοιου είδους Sci-Fi. Βέβαια θεωρώ πώς δεν φτάνει το Interstellar αλλά είναι εξίσου μια καλή και ενδιαφέρουσα ταινία!

!!! Spoiler Alerts !!!
Επειδή μπορεί να υπάρξουν κάποια Spoilers παρακαλώ όσοι πρόκειται να δουν την ταινία να μην διαβάσουν παρακάτω σχόλια!
Ευχαριστώ!
The administrator has disabled public write access.

Arrival (2016) 1 year 7 months ago #2

• jimmy1663
  • jimmy1663's Avatar
  • Payment receiver
  • Thank you received: 35
Θα σε απογοητεύσω αλλά δεν συμμερίζομαι την άποψη σου, η ταινία ήταν για μένα μέτρια... Δεν είχε και πολύ mindf*ck αφού σου δίνει με το κουτάλι να καταλάβεις τι ρόλο παίζουν οι φλασιές που έχει η γκόμενα.
Πολύ έξυπνο το concept αλλά το σενάριο δεν ήταν τόσο καλογραμμένο, βαρέθηκα σε βαθμό να μην αντέχω και να θέλω να την κλείσω (σαν ταινία του Αγγελόπουλου).
Η σκηνή με τον κιτρινιάρη δεν έβγαζε νόημα, γιατί να της πει τα λόγια ενώ τάχα μου τα ήξερε και αφού αυτή τον κάλεσε γιατί δεν είχε στο κινητό της τον αριθμό του και της τον έδειξε αυτός;
Επίσης κακή επιλογή από ηθικής πλευράς για μένα ήταν η "επιλογή" της πρωταγωνίστριας να κάνει το παιδί και να το αφήσει να τυραννιέται με μια αρρώστια ενώ ήξερε το μέλλον (θα μου πεις ότι θα δημιουργούσε πρόβλημα στο χωροχρονικό συνεχές αλλά χέσε με).
Θα μπορούσαν να κάνουν κάτι πολύ καλύτερο από αυτό που είδα, γιατί μου έδωσε την εντύπωση πρόχειρης ταινίας ή ότι στέρεψε η φαντασία ειδικά προς το τέλος.

Arrival (2016) 1 year 7 months ago #3

• KosD
  • KosD's Avatar
  • Package receiver
  • "I've seen things you people wouldn't believe"
  • Thank you received: 453

Arrival (2016) 1 year 7 months ago #4

• Captain_Zaraki
  • Captain_Zaraki's Avatar
  • Unboxholic
  • "Aah, you were at my side, all along..."
  • Thank you received: 2025
Διαβασα το βιβλιο πανω στο οποιο βασιστηκε το Arrival (Story of Your Life - Ted Chiang) και πρεπει να πω οτι το βρηκα καταπληκτικο!!! :woohoo:Σε λιγες μερες μαλλον θα δω και την ταινια για την οποια ακουω επισης πολυ καλα λογια!!!

Arrival (2016) 1 year 7 months ago #5

• Thornagon
  • Thornagon's Avatar
  • Storekeeper
  • Spam, Spam, Egg, Bacon and Spam
  • Thank you received: 89
Μόλις την είδα και παρ' όλο που ήταν σε γενικές γραμμές μια καλή ταινία, δεν θα λεγα ότι ξετρελάθηκα. Για να μην κουράζω απλά να πω πως γενικά αν ξέρεις την έκβαση κάποιων επιλογών σου και ειδικά μιας επιλογής που θα προκαλέσει πόνο μιζέρια και χαμό σε σένα και στην οικογένειά σου, την αλλάζεις μόλις σου δοθεί η ευκαιρία. Σε όλα τα υπόλοιπα συμφωνώ με τον προλαλήσαντα jimmy1663.

Captain_Zaraki wrote:
Διαβασα το βιβλιο πανω στο οποιο βασιστηκε το Arrival (Story of Your Life - Ted Chiang) και πρεπει να πω οτι το βρηκα καταπληκτικο!!! :woohoo:Σε λιγες μερες μαλλον θα δω και την ταινια για την οποια ακουω επισης πολυ καλα λογια!!!

Captain μόλις την δεις, γύρνα εδώ και πες μας δυο λόγια και κατα πόσο αξίζει το βιβλίο. Διάβασα στο άρθρο του Πρίτσκα πως έχει μια πιο προσγειωμένη ολοκλήρωση και θα θελα να το δω
Last Edit: 1 year 7 months ago by Thornagon.

Arrival (2016) 1 year 7 months ago #6

• jimmy1663
  • jimmy1663's Avatar
  • Payment receiver
  • Thank you received: 35
@KosD Είδα το βιντεάκι (αν και χωρίς ήχο γιατί είμαι στη δουλειά τώρα) η ταινία ήταν τόσο βαρετή που δεν μου κίνησε το ενδιαφέρον να σκεφτώ, το υπόβαθρο ήταν πιο σημαντικό από το βασικό σενάριο αλλά αν δεν σου δίνει τα σωστά ερεθίσματα δεν είναι αποτελεσματικό. Ήταν βατή σαν ταινία και δεν έδεσε καλά με τα νοήματα που θέλησε να περάσει κατά τη γνώμη μου...

@Captain_Zaraki Θα ήθελα να διαβάσω το βιβλίο για να διαπιστώσω αν όντως συμβαίνει αυτό που υποψιάζομαι, δηλαδή κακή μεταφορά ενός επικού βιβλίου. Όταν την δεις πες μου τι παίζει.

Arrival (2016) 1 year 7 months ago #7

• Captain_Zaraki
  • Captain_Zaraki's Avatar
  • Unboxholic
  • "Aah, you were at my side, all along..."
  • Thank you received: 2025
Thornagon και jimmy σιγουρα θα γραψω τις εντυπωσεις μου για την ταινια με το που την δω παιδια! :like:Ελπιζω να μην με απογοητευσει!!!Απο οτι διαβασα στην ταινια δεν εδειξαν καθολου μερικα ενδιαφεροντα πραγματα απο το βιβλιο (μαλλον επειδει δεν μπορουσαν κιολας να μεταφερθουν ευκολα σε ταινια)
Last Edit: 1 year 7 months ago by Captain_Zaraki.

Arrival (2016) 1 year 7 months ago #8

• AlExKaLaC
  • AlExKaLaC's Avatar
  • Payment receiver
  • Thank you received: 16
Μόλις τελείωσα την ταινία και επειδή το διάβασα πιο πάνω,παιδιά δεν υπάρχει κανένα mindf*ck όλα είναι ξεκάθαρα και από ένα σημείο και μετά μπορώ να πω και προβλέψιμα.Το θέμα που πραγματεύεται είναι πολύ γοητευτικό αλλά και ταυτόχρονα αγγίζει ένα θέμα που ξεπερνά τα όρια της φιλοσοφίας,για την ακρίβεια είναι επιστήμη με φιλοσοφία μαζί γι'αυτό και το δίδυμο των πρωταγωνιστών.Πράγμα που σημαίνει ότι είναι πολύ δύσκολο να αποδοθεί σωστά σε οποιαδήποτε μορφή τέχνης.