TOPIC: STAR WARS

STAR WARS 3 years 10 months ago #97

• KosD
  • KosD's Avatar
  • Package receiver
  • Thank you received: 474
Ένα από τα πράγματα που μου άρεσε στα prequels και κυρίως στο 2 και 3 ήταν η αδυναμία του Anakin, ναι και οι σκηνές που έκλαιγε σαν κοριτσάκι, γιατί αυτά έδειχναν το πόσο αδύναμος είναι σαν χαρακτήρας και το πόσο πολύ φοβάται, πράγματα που τον οδήγησαν στο dark side of the force.
Εδώ έρχεται ο KyloRen (και θα συμφωνήσω με τον Σάκη ότι είναι ο καλύτερος χαρακτήρας, τουλάχιστον μέχρι τώρα) και παίρνει όλες αυτές τις σκηνές του Anakin, που χρειάστηκαν 2 ταινίες για να γίνουν και τις βγάζει μέσα σε λίγες σκηνές και λίγους διαλόγους χάρις τις αντιδράσεις του και την ηθοποιία του Adam Driver.
Πολλοί κάνουν το λάθος και τον συγκρίνουν με τον Vader ο οποίος στην 1η ταινία ήταν ήδη το τούμπανο που όλοι γνωρίζουμε, με αποτέλεσμα ο KyloRen να φαίνεται πολύ πιο αδύνατος.
Αυτό είναι όμως το νόημα, ο ΚyloRen δεν είναι ο Vader, είναι ο wanna be Vader, ο Vader είναι το είδωλο του, αυτός είναι ένας "πιτσιρικάς" ακόμα, ναι είναι δυνατός όσον αφορά το force (έκανε πράγματα που βλέπαμε για 1η φορά στις ταινίες) αλλά είναι και άλλο τόσο άπειρος
Warning: Spoiler! [ Click to expand ]

Επίσης το γεγονός ότι είναι άσχημος και φλώρος όπως πολλοί λένε είναι εξίσου θετικό γιατί προσθέτει στο γεγονός ότι είναι αδύναμος, το ξέρει και ο ίδιος ότι είναι άσχημος και φλώρος και για αυτό φοράει και την μάσκα.
Το πρόσωπο του είναι ότι του έχει απομείνει από την φωτεινή πλευρά, την πλευρά του Ben, που ο ίδιος θέλει να σβήσει και να πάει στην σκοτεινή πλευρά, την πλευρά του ΚyloRen, της μάσκας και του Vader.
Φαντάζομαι ότι στο επεισόδιο 8 θα δούμε έναν KyloRen πολύ πιο ώριμο και τρομακτικό, πολύ πιο κοντά στην σκοτεινή πλευρά.
Τέλος θα συμφωνήσω με το Σάκη στο ότι το 7 ήταν πολύ πιο ώριμο και σκοτεινό σαν ταινία σε σχέση με τα προηγούμενα, πρώτη φορά ένιωσα ότι οι stromtroopers είναι απειλητικοί όντας κακοί
The administrator has disabled public write access.

STAR WARS 3 years 7 months ago #98

• simovitch123
  • Unboxholic
  • Thank you received: 981
Είδα και εγώ το Star Wars: The Force Awakens! Αρχικά να ξεκαθαρίσω πως δεν είμαι παλιός οπαδός της σειράς, οπότε η νοσταλγία δεν με επηρέασε :lol:Αγάπησα και έγινα μεγάλος fan των ταινιών πριν μερικούς μήνες!
Λοιπόν, καταλαβαίνω πως το the Force Awakens αντιγράφει σε πολλά σημεία το πρώτο star wars (A New Hope), εως ενα βαθμό μπορείτε να πείτε πως εδώ και εκεί έχει κάνει copy-paste, αλλά αλήθεια σας λέω, ομολογώ πως το απόλαυσα πραγματικά πολύ!! Περισσότερο μάλιστα απ'το ''A New Hope'' και το ίδιο πολύ με τη τελευταία ταινία ''Return of the Jedi''. Δηλώνω εντυπωσιασμένος και ερωτευμένος με το The Force Awakens και με τη Φοβερή δουλειά του J.J Abrams :3Είναι η δεύτερη αγαπημένη μου ταινία star wars, με τη πρώτη να είναι φυσικά η αξεπέραστη ''The Empire Strikes Back''. Ξεπέρασε τις προσδοκίες μου, τη καραγούσταρα, την αγάπησα και τη θεωρώ μια ταινιάρα και μισή :hellyeah::hellyeah:Είναι το πιο σκοτεινό και ώριμο star wars, τα κάνει σχεδόν όλα τέλεια (ερμηνείες, γραφικά, σενάριο κλπ.) και θεωρώ πως το μόνο αρνητικό της ταινίας είναι το copy-paste που ανέφερα πιο πάνω (εως ενα βαθμό).
Δεν βλέπω την ώρα να έρθει το 2017 για να δούμε την συνέχεια σε αυτήν την νεα επική τριλογία :woohoo:

STAR WARS 3 years 4 days ago #99

• AlExKaLaC
  • AlExKaLaC's Avatar
  • User is blocked
  • Thank you received: 16
Το rogue one με ψήνει άσχημα.

STAR WARS 2 years 11 months ago #100

• zikonmode
  • zikonmode's Avatar
  • Wishlister
paidia kalispera.....thelw na dw ola ta starwars gia prwti fora...!! me pia seira na ta dw.??? 1.2.3.4.5.6.7? i 4.5.6.1.2.3.7??? den 3erw ti paizei thelw boithia..

STAR WARS 2 years 11 months ago #101

• marius_octavus
  • marius_octavus's Avatar
  • Loader
  • Thank you received: 251
zikonmode wrote:
paidia kalispera.....thelw na dw ola ta starwars gia prwti fora...!! me pia seira na ta dw.??? 1.2.3.4.5.6.7? i 4.5.6.1.2.3.7??? den 3erw ti paizei thelw boithia..

4,5,6 και μετα τα 1,2,3

όταν δεις και τα 6, μετα δες το 7
Last Edit: 2 years 11 months ago by marius_octavus.

STAR WARS 2 years 10 months ago #102

• legolas18
  • legolas18's Avatar
  • Add-to-carter
  • Thank you received: 2
Το 2016 μετά τον George Michael δε σταμάτησε εκεί τελικά....

www.rollingstone.com/movies/news/carrie-...s-dead-at-60-w457713

Η Carrie Fisher (Princess Leia) πέθανε σήμερα μετά από ανακοπή που είχε την προηγούμενη βδομάδα.
Last Edit: 2 years 10 months ago by legolas18.

STAR WARS 2 years 2 months ago #103

• marius_octavus
  • marius_octavus's Avatar
  • Loader
  • Thank you received: 251

STAR WARS 2 years 2 months ago #104

• MindCrusherXx
  • MindCrusherXx's Avatar
  • Loader
  • Thank you received: 126
Η πρώτη μου επαφή ever με Star Wars ήταν το Battlefront II στο PS2 το οποίο είναι από τα αγαπημένα μου παιχνίδια στο PS2. Αφού το είχα ΚΑΨΕΙ για πάρα πολύ καιρό έκατσα και είδα όλα τα Star Wars σε ηλικία περίπου 9-10 χρονών για πρώτη φορά οπότε τα αγάπησα όλα και ούτε καν κατάλαβα διαφορά στην πρώτη και δεύτερη τριλογία. Προφανώς μεγαλώνοντας και βλέποντάς τα ξανά και ξανά απέκτησα μια γνώμη που δεν ταυτίζεται απολύτως με την κοινή γνώμη, αλλά εντάξει, η δεύτερη τριλογία έχει αρκετά κακά σημεία ας πούμε. Επίσης έχω μία αρκετά μεγάλη (για τα δικά μου δεδομένα, μην τρελαθείτε οι συλλέκτες) συλλογή Star Wars την οποία δημιούργησα αργά αργά, φιγούρα τη φιγούρα, παιχνίδι το παιχνίδι και τα λοιπά. Η συλλογή αποτελείται από 26 φιγούρες, 3 μοντέλα οχημάτων, 3 PS2 Games, ένα φωτόσπαθο αγορασμένο, 3 ξύλινα χειροποίητα, άσχημα μιας και τα έκανα μόνος μου μικρός αλλά με συναισθηματική αξία, μία αφίσα 120χ70 εκ που μου έφερε από ένα μαγαζί με παλιά μεταχειρισμένα πράγματα που βρήκε στο Παρίσι ένας κολλητός, 6 μικρές αφίσες με τους βασικούς χαρακτήρες του The Force Awakens, ένα κόμικ της Dark Horse στα αγγλικά, κάτι μπλουζάκια και διάφορα άλλα μικροπραγματάκια. Η γνώμη μου για το The Force Awakens είναι ότι είχε κάποια ψιλοκακά σημεία αλλά κατά κύριο λόγο ήταν καλή και σίγουρα έθεσε βάση για μία δυνατή καινούρια τριλογία. Επίσης, θα πω με τύψεις ότι ακόμα δεν έχω δει το Rogue One. Χάρη στο Star Wars έκανα έναν από τους καλύτερούς μου φίλους, έκανα μονομαχίες με ξύλινα φωτόσπαθα στο δρόμο και περίμενα με πάρα πολύ ευχάριστη αγωνία την πρώτη ευκαιρία να παρακαλέσω την μητέρα μου να μου πάρει άλλο ένα κομμάτι για τη συλλογή μου στα αγνά εκείνα παιδικά χρόνια που έτρωγα ΩΡΕΣ μπροστά στα ράφια προσπαθώντας να διαλέξω ποια από όλες τις φιγούρες να πάρω. Η δεύτερη αγαπημένη μου αγωνία μετά από εκείνη που ένιωθα όταν προσπαθούσα να διαλέξω πιο παιχνίδι να πάρω για το PS2 από τις εικονίτσες στο πίσω μέρος του κουτιού. Μόνο καλά πράγματα μου έχει προσφέρει αυτό το σύμπαν. :3
Last Edit: 2 years 2 months ago by MindCrusherXx.

STAR WARS 1 year 10 months ago #105

• KosD
  • KosD's Avatar
  • Package receiver
  • Thank you received: 474
Τι λέει και ο Kojima για το καινούριο Star Wars

www.rollingstone.com/glixel/features/koj...ra-of-disney-w514793
The following user(s) said Thank You: MindCrusherXx

STAR WARS 1 year 10 months ago #106

• MindCrusherXx
  • MindCrusherXx's Avatar
  • Loader
  • Thank you received: 126
Βρήκα ένα κανάλι που έχει ωραίες θεωρίες.
Πάρα πολλά spoilers!
Last Edit: 1 year 10 months ago by MindCrusherXx.