TOPIC: Αγαπημενες ταινιες ( θρίλερ )

Αγαπημενες ταινιες ( θρίλερ ) 4 years 11 months ago #13

• stark1st
  • stark1st's Avatar
  • Moderator
  • Thank you received: 62
Είναι πολύ ωραίο, αν δεν έχεις κάτι να κάνει το βραδάκι, μην το σκέφτεσαι ;).
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: THE^HEAD^OF^GOD

Αγαπημενες ταινιες ( θρίλερ ) 4 years 11 months ago #14

• tatas
  • tatas's Avatar
  • Storekeeper
  • Thank you received: 44
Περίμενα ένα τέτοιο Thread λοιπόν παιδιά ξέρει κανεις το όνομα μιας τέτοιας thriller ταινίας παλιάς προ 15ετίας δεν θυμάμαι πολύ καλά, μερικές σκηνές ήταν ένας παπας αν θυμάμαι και χτύπησε με ένα σχολικό λεωφορείο ένα σαν σακί το άνοιξε μετά έφυγε και το σακί σηκώθηκε άλλη σκηνή θυμάμαι στο τέλος για να (ξορκίσει) το κακό έπρεπε να βάλει σαν καλάθι σε έναν στόχο ήταν άστα να πάνε η ταινία αλλα ήμουν πολύ μικρός και την είχα πετύχει 2 φορες στα μισά την ψάχνω χρονια ολάκερα.

Αγαπημενες ταινιες ( θρίλερ ) 4 years 11 months ago #15

• BraVeHeart
  • Administrator
  • Thank you received: 2030
Με το συγκεκριμένο thread "χτυπήσατε φλέβα". Όχι μόνο γιατί είμαι λάτρης αυτού του genre, αλλά γιατί είμαι πολύ αυστηρός, μιας και παίζει να βλέπω οτιδήποτε κυκλοφορεί σε αυτήν την κατηγορία, από πολύ μικρός. Για παράδειγμα, κάποια παιδιά παραπάνω πρότειναν το The Conjuring, το οποίο προσωπικά το σιχάθηκα για πολλούς και διάφορους λόγους και το θεωρώ ως μία υπερτιμημένη αμερικλανιά, χωρίς τίποτα το ιδιαίτερο. Καραστημένος, φθηνός και χιλιοειπωμένος τρόμος.

Έτσι βιαστικά, θα προτείνω το Let The Right One In (το σουηδικό), το Rosemary's Baby (του εκπληκτικού Polanski), το The Shining (του ανεπανάληπτου Kubrick) και στα πιο ιδιαίτερα το Martyrs (μία από τις σκληρότερες ταινίες που έχουν κυκλοφορήσει ποτέ) ή το Suspiria. Επίσης, γρήγορα στο μυαλό μου έρχονται το El orfanato, το Identity, το Misery, το The Others (όταν η Kidman είχε δικό της πρόσωπο), το 28 Days Later (μία από τις καλύτερες ταινίες με zombies) και φυσικά το Hellraiser του μεγάλου Barker.

Βέβαια, για πιο mindf*ck καταστάσεις, αγαπημένες ταινίες θρίλερ/ τρόμου και μυστηρίου είναι οι παραγωγές του David Lynch, όπως το Lost Highway και το αριστουργηματικό Mulholland Dr.

EDIT:
stark1st wrote:
Ο πρωταγωνιστής είναι ένας συγγραφέας, ο οποίος γράφει βιβλία σχετικά με δολοφονίες που δεν λύθηκαν ποτέ, ή έχουν λυθεί και έχει βοηθήσει ο ίδιος για τον εντοπισμό του δολοφόνου. Η υπόθεση είναι, ότι ουσιαστικά υπάρχουν άλυτες δολοφονίες σε μία περιοχή, τις οποίες η αστυνομία δεν έχει καταφέρει να λύσει και δεν αποκαλύπτονται περαιτέρω πληροφορίες για αυτές. Έτσι ο πρωταγωνιστής μας αποφασίζει πανέξυπνα και θαρραλέα (χαχαχα) να μετακομίσει μαζί με την οικογένειά του στο σπίτι στο οποίο έχουν συμβεί όλα αυτά, για να δει τι συμβαίνει.

Την είδα πρόσφατα αυτήν την ταινία. Όχι τίποτα ιδιαίτερο ως σύνολο, αλλά οφείλω να παραδεχτώ πως η σκηνοθεσία, η μουσική και τα "videos" σε σημεία σπάγαν κόκαλα.
Last Edit: 4 years 11 months ago by BraVeHeart.

Αγαπημενες ταινιες ( θρίλερ ) 4 years 11 months ago #16

• stark1st
  • stark1st's Avatar
  • Moderator
Ναι το the shning το ξέχασα τελείως (ντροπή μου :() . Από τις καλύτερες ταινίες που έχω παρακολουθήσει ποτέ. Σάκη δοκίμασε το Sinister αν δεν το έχεις δει, εντάξει μην περιμένεις να είναι και πάρα πολλά, όμως αυτό πιστεύω το ξέρεις ήδη διότι και στον κινηματογράφο πλέον, το συγκεκριμένο είδος ταινιών έχει ξεκινήσει να φθείρει αρκετά.

Αγαπημενες ταινιες ( θρίλερ ) 4 years 11 months ago #17

• THE^HEAD^OF^GOD
  • THE^HEAD^OF^GOD's Avatar
  • Payment receiver
  • Thank you received: 20
Στο post που έκανες πάτησα το quote αλλά δεν μου το έβγαλε γι' αυτό το ξαναγράφω: Σάκαρε( sorry για της πολλές ερωτήσεις που θα ακολουθήσουν) το shinning και misery είναι του stephen king; είναι καλά; Επίσης το hellraiser και το el orfanato είναι καλά; Και το identity με τι έχει να κάνει;
Last Edit: 4 years 11 months ago by THE^HEAD^OF^GOD.

Αγαπημενες ταινιες ( θρίλερ ) 4 years 11 months ago #18

• BraVeHeart
  • Administrator
stark1st wrote:
Ναι το the shning το ξέχασα τελείως (ντροπή μου :() . Από τις καλύτερες ταινίες που έχω παρακολουθήσει ποτέ. Σάκη δοκίμασε το Sinister αν δεν το έχεις δει, εντάξει μην περιμένεις να είναι και πάρα πολλά, όμως αυτό πιστεύω το ξέρεις ήδη διότι και στον κινηματογράφο πλέον, το συγκεκριμένο είδος ταινιών έχει ξεκινήσει να φθείρει αρκετά.

Για το Sinister σου απάντησα παραπάνω Δημήτρη.

Φίλε THE^HEAD^OF^GOD, το The Shining, αφενώς βασίζεται στο βιβλίο του King, αφετέρου έχει εντελώς διαφορετική υλοποίηση από τον Stanley Kublick (που πραγματικά το απογείωσε). To Misery, ναι είναι του King. Το Hellraiser είναι κλασικό θρίλερ, με υπέροχη ιστορία και εξαιρετικά απόκοσμα σκηνικά, ενώ το El Orfanato, είναι μία ισπανική ταινία τρόμου, από αυτές που χαστουκίζουν στα μούτρα το Hollywood.
The following user(s) said Thank You: THE^HEAD^OF^GOD

Αγαπημενες ταινιες ( θρίλερ ) 4 years 11 months ago #19

• tatas
  • tatas's Avatar
  • Storekeeper
  • Thank you received: 44
Το El Orfanato είχε πάει να το δει ο αδερφό μου με την κοπέλα του στον cinema εκείνη του είπε για την ταινία η αλήθεια είναι πως είχα ψηθεί και εγώ να την δω αλλα ο αδερφός μου δεν είπε καλά λόγια αλλα τώρα που σε ακούω Σάκη ξανά ψήθηκα.
Last Edit: 4 years 11 months ago by tatas.

Αγαπημενες ταινιες ( θρίλερ ) 4 years 11 months ago #20

• stark1st
  • stark1st's Avatar
  • Moderator
:Oοκ τώρα το είδα :P

Αγαπημενες ταινιες ( θρίλερ ) 4 years 11 months ago #21

• stark1st
  • stark1st's Avatar
  • Moderator
Guys έχω σκοπό σήμερα να παρακολουθήσω το 13 sins! Το έχει δει κανείς σας; Αν ναι πείτε μου αν αξίζει (χωρίς spoils :)) για να μην χάσω το χρόνο μου ;).

Αγαπημενες ταινιες ( θρίλερ ) 4 years 11 months ago #22

• BraVeHeart
  • Administrator
stark1st wrote:
Guys έχω σκοπό σήμερα να παρακολουθήσω το 13 sins! Το έχει δει κανείς σας; Αν ναι πείτε μου αν αξίζει (χωρίς spoils :)) για να μην χάσω το χρόνο μου ;).

Κλισέ μέχρι εκεί που δε φτάνει η αλεπού. Κακή δεν τη λες, αλλά την έχεις δει ίσα με 200 φορές.
The following user(s) said Thank You: stark1st

Αγαπημενες ταινιες ( θρίλερ ) 4 years 10 months ago #23

• st41k3r
  • st41k3r's Avatar
  • Payment receiver
  • Thank you received: 29
The Others... Παλιά κλασσική ταινιάρα ;)

Did you ever wonder what I felt like?
after my face was all sliced to ribbons
you never called!
so... I guess you didn't
people looked at me like I was a monster
and I was, because of you
and now
you are going to be the monster...

Αγαπημενες ταινιες ( θρίλερ ) 4 years 10 months ago #24

• Gray Trader
  • Gray Trader's Avatar
  • Wishlister
Δέν θέλω να φανώ σαν χίπστερ, αλλα δυστυχώς το επίπεδο των ταινιών τρόμου έχει πέσει τρομερά
τα τελευταία 10+ χρόνια, με ελάχιστες φωτεινές εξαιρέσεις κυρίως απο χώρες εκτός Αμερικής. Όχι οτι
χρειάζεται να ανήκει μία ταινία τέτοιου είδους στο επίπεδο της υψηλής διανόησης και των πολύπλοκων
νοημάτων για να είναι αποτελεσματική, αλλά παλαιότερα οι δημιουργοί χειρίζονταν τον τρόμο με αρκετά
περισσότερο σεβασμό. Ο Σάκης θεωρώ οτι πέφτει μέσα με τις ταινίες που αναφέρει καθώς πρόκειται
για πραγματικά διαμάντια του είδους.

Πέρα απο αυτό, πιστεύω οτι σε γενικές γραμμές τα τελευταία χρόνια οι γάλλοι έχουν προσφέρει πολύ σημαντικό
έργο (στα πλαίσια αυτού που ονομάζεται New French Extremity). Νομίζω οτι το κατέχουν αρκετά.

Αυτός που μου αρέσει επίσης σαν σκηνοθέτης και δημιουργός τα τελευταία χρόνια είναι ο Ti West.
To House of the Devil, το Inkeepers αλλά και το πιό πρόσφατο The Sacrament αξίζουν πολύ.

Τελευταία ταινία τρόμου που είδα και μου ψιλοάρεσε αλλα πέρασε απαρατήρητη ήταν το The Banshee Chapter.
Επιρροές Lovecraft αναμεμειγμένες με μία δόση κυβερνητικής συνομωσιολογίας. Αρκετά ενδιαφέρουσα.
Last Edit: 4 years 10 months ago by Gray Trader.