TOPIC: Ποια ήταν η τελευταία ταινία που είδατε;

Ποια ήταν η τελευταία ταινία που είδατε ; 11 months 1 week ago #3061

• SupahMari0
  • SupahMari0's Avatar
  • Courier
  • Thank you received: 217
Είδα το Creed 2. Μετριότατο, περίμενα περισσότερα καθώς το πρώτο αναπάντεχα μου άρεσε.

Είδα και το The Christmas Chronicles. Διασκέδασα μπορώ να πω, το περίμενα πολύ χειρότερο. Ο Kurt Russell κλασσικά υπέροχος, χωρίς αυτόν η ταινία δεν θα ήταν ίδια. Δείτε το οπωσδήποτε τώρα τις γιορτές.
The administrator has disabled public write access.

Ποια ήταν η τελευταία ταινία που είδατε ; 11 months 1 week ago #3062

• namnoc00
  • namnoc00's Avatar
  • Courier
  • Thank you received: 206
Ταραγμένος θα έλεγα ότι είμαι, τελείωσε το An Elephant Sitting Still και ήταν σίγουρα εμπειρία. Η ταινία είναι σα να βαδίζεις προς τη φυσική καταστροφή στον ορίζοντα. Ούτε και γω ξέρω πόσο καιρό έχω να δω κάτι τόσο σκοτεινό, βαθιά μισάνθρωπο. Καμιά ελπίδα και φως, αγώνας επιβίωσης μέσα σε πνευματικό σκοτάδι και εκατό μέτρα κάτω από τη γη. Προφανώς δε μπορεί να υπάρξει ποτέ επιβίωση. Καμιά έκπληξη ότι σκηνοθέτης της αυτοκτόνησε μετά από αυτή, οποιαδήποτε αφορμή θα το προκαλούσε. Το ψέμα, πάνω απ’όλα, είναι αυτό που σκοτώνει πιο ολοκληρωτικά και αργά. Εντυπωσιακή σκηνοθεσία, ειδικά για ντεμπούτο.

Η καλύτερη ταινία του 2018 (το Zama που είδα φέτος είναι παραγωγή 2017) μέχρι στιγμής λέγεται, The Wild Pear Tree. Αυτό το σχόλιο μόνο, η καλύτερη, τίποτα λιγότερο για ταινία του Ceylan. Είναι ίσως Ο auteur της εποχής μας.

Επιπλέον έχω δει εκτός των παραπάνω και του box set:

Khrystalov, My Car
Meek’s Cutoff
Dinner with Andre
After The Storm
The Image of Book
Jeannette

Επόμενη, Roma στις 14. Είμαι περίεργος για το αν πρόκειται για ακόμα μία απάτη (του Cuaron) ή για μία πραγματικά καλή ταινία (πρωτάκουστο για τον τύπο, αλλά πιθανόν). Επιπλέον, το Tarkovsky wanna be στοιχείο και ο τρόπος που προσπαθεί να τον μιμηθεί (μιμείται όχι επηρεάζεται) βγάζει μάτι ακόμα στα trailer και μου έχει δημιουργήσει μία επιφυλακτική στάση.

Ποια ήταν η τελευταία ταινία που είδατε ; 11 months 6 days ago #3063

• namnoc00
  • namnoc00's Avatar
  • Courier
Χθες όλες, ξανά. Το Sans Soleil είναι από αυτές που παίζει προβολή κάθε χρόνο.

Last Edit: 11 months 6 days ago by namnoc00.

Ποια ήταν η τελευταία ταινία που είδατε ; 11 months 5 days ago #3064

• namnoc00
  • namnoc00's Avatar
  • Courier

yo, την κατουρώ.

Αρνούμαι να αφιερώσω περισσότερες λέξεις από αυτές [σχεδόν ...
Warning: Spoiler! [ Click to expand ]
] και το tweet που έκανα, ας έχω ολόκληρο τόμο από σημειώσεις.
Αν σου αρέσει αυτό, εκτός από βαρετός και άξεστος (από τους new age που μόνο η εποχή μας βγάζει, που ξέρουν πολλά ενώ γνωρίζουν τίποτα) θα πρέπει να ζεις μεγάλη υποκρισία στο θέατρο της ζωής που παίζεις, όπου αναπνέεις για το φαίνεσθαι αντί για την αλήθεια.
Last Edit: 11 months 5 days ago by namnoc00.

Ποια ήταν η τελευταία ταινία που είδατε ; 11 months 15 hours ago #3065

• namnoc00
  • namnoc00's Avatar
  • Courier
Είδα επιτέλους το The Sisters Brothers του πολυαγαπημένου μου Audiard.

Πολύ καλή ταινία, κυρίως καλή αφετηρία για τη φιλμογραφία του. Όπως συμβαίνει σε κάθε αναζήτησή του, έτσι και εδώ, δεν υπάρχουν ήρωες και καουμπόηδες ούτε συμβολισμοί και σχόλια του πωπού για τη σύγχρονη κοινωνία. Σκληρή ταινία για τους θεατές, όσο και για τους πρωταγωνιστές της.

Με το πέρας της όμως, μου έμεινε το κενό για το πόσο μου λείπουν οι αυθεντικά προσωπικές ιστορίες του Audiard, σε γαλλικό περιβάλλον και εύχομαι με την επόμενη να επιστρέψει τις αναζητήσεις του σε εκείνους τους κόσμους. Ας δουλέψουν άλλοι με το school acting cinema των Phoenix, Gyllenhaal και Riley, ο Jacques Audiard είναι για πιο σπουδαία πράγματα ως ανώτερη φύση που είναι.

Last Edit: 10 months 2 weeks ago by namnoc00.

Ποια ήταν η τελευταία ταινία που είδατε ; 10 months 3 weeks ago #3066

• SupahMari0
  • SupahMari0's Avatar
  • Courier
  • Thank you received: 217
Είδα για πολλοστή φορα το It's a Wonderful Life και για πολλοστή φορα κατάλαβα γιατί είναι Η Χριστουγεννιάτικη ταινία και μια από τις καλύτερες ταινίες ever.

Ποια ήταν η τελευταία ταινία που είδατε ; 10 months 2 weeks ago #3067

• namnoc00
  • namnoc00's Avatar
  • Courier
Αρκετές έχω (ξανα)δει αυτόν τον καιρό, κυρίως ξεπουπουλιάζω τη συλλογή του πατέρα Bergman.

Τελευταία ταινία του 2018 ήταν το κινηματογραφικό ποίημα του Carax Mauvais Sang (αληθινή ποίηση, καμία σχέση με κάποια πεζή μπαναλ μορφή από tryhard «ποιητές») κυρίως λόγω της πληθώρας βουβού κινηματογράφου που περιέχει, ενώ πρώτη του 2019 το καλύτερο Action film που έγινε ποτέ. Με ξεπερνά κάθε frame του.
Σήμερα είδα Ophuls, Le Plaisir και μόνο σημειώσεις κρατούσα για τα mise en scène, camera work & σενάριο.

Ποια ήταν η τελευταία ταινία που είδατε ; 10 months 2 weeks ago #3068

• namnoc00
  • namnoc00's Avatar
  • Courier
@ it. Δεν είχα όρεξη για τίποτα σήμερα, μόνο για ταινίες. Δύο ακόμα και μάλλον κατάφερα ένα ψυχοσυναισθηματικό χαρακίρι με ότι (ξανα)είδα. Grand grand cinema, για κάτι τέτοιες ταινίες το αγάπησα πιο πολύ απ’όλα.

Ποια ήταν η τελευταία ταινία που είδατε ; 10 months 1 week ago #3069

• PisTolakos
  • PisTolakos's Avatar
  • Payment receiver
  • Thank you received: 16
Προχθές είδα το καινούριο Predator. Η απογοήτευσή μου δε περιγράφεται. Οι άνθρωποι κατέστρεψαν μια ταινία που ήταν πραγματικά καλή. Σκέτη απογοήτευση...

"Everything we hear is an opinion, not a fact. Everything we see is a perspective, not the truth".[/

Ποια ήταν η τελευταία ταινία που είδατε ; 10 months 1 week ago #3070

• simovitch123
  • Unboxholic
  • Thank you received: 981
Είδα αρκετές ταινίες αυτές τις μέρες, αυτές που όμως ξεχωρίζουν είναι οι εξής:

Seven Samurai: Δεν χρειάζονται νομίζω πολλά λόγια, σπουδαίο, πραγματικά σπουδαίο και μεγαλειώδες Film που έγραψε το όνομα του στην ιστορία με χρυσά γράμματα!

Fargo: Μια ακόμα εξαιρετική ταινία από τους αγαπημένους Coen, με άρωμα αυθεντικότητας, ιδιαίτερου στιλ και γοητείας.

Rebecca: Μια από τις αγαπημένες και πιο απολαυστικές μου πλέον δραστηριότητες είναι η παρακολούθηση των ''Hitchcock Films'' το απόγευμα, συνοδευόμενα πάντα με ζεστό καφέ. :3

Touch of Evil: Πολύ σημαντική ταινία, με φοβερή σκηνοθεσία και εξαιρετική χρήση της κάμερας από τον Orson Welles. Η σκηνή με την οποία ανοίγει η ταινία και η χρήση του μονοπλάνου σε καθηλώνει και σε συγκλονίζει, καθώς παρακολουθούμε το αμάξι που επρόκειτο να ανατιναχτεί και κορυφώνεται με το πέρασμα του κάθε δευτερολέπτου η αγωνία και η αδρεναλίνη.
The following user(s) said Thank You: namnoc00

Ποια ήταν η τελευταία ταινία που είδατε ; 10 months 1 week ago #3071

• marius_octavus
  • marius_octavus's Avatar
  • Loader
  • Thank you received: 251
αυτό το καιρό είδα τις εξής:
taken 3: μετά απο χρόνια, που το είχα αφήσει το είδα επιτέλους. ταινία-αγγαρεία. να τη κάνουμε να τελειώνουμε με το franchise. πολλά πράγματα μαζί, τα γεγονότα να συμβαίνουν άμεσα, μηδενικό χτίσιμο χαρακτήρων, που ήταν και το μεγαλύτερο κακό της ταινίας ειδικά τη στιγμή που είχε Dougray Scott και τον τεράστιο Whitaker που τους άφησε ανεκμετάλλευτους. κρίμα. χαμένη ευκαιρία να τελειώσει εκπληκτικά

equalizer 2: το σενάριο χιλιοειπωμένο αλλά χάρη στους ηθοποιούς ανέβηκε αρκετά. ο Denzel Washington καταπληκτικός όπως πάντα

Venom: άλλη μια απόδειξη του όταν οι κριτικοί υμνούν μια ταινία μακριά και όταν τη θάβουν τρεχάτε να τη δείτε. ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ. και κυρίως διασκεδαστική. ο tom hardy απίστευτος. το μόνο κακό είναι ότι ίσως το φοβήθηκαν και έκοψαν μεγάλο μέρος απο τις σκηνές για να έχει μικρότερη διάρκεια αλλά και για να είναι κάτω των 18. αν τα άφηναν νομίζω θα ήταν ακόμα καλύτερη.

Ποια ήταν η τελευταία ταινία που είδατε ; 10 months 1 week ago #3072

• namnoc00
  • namnoc00's Avatar
  • Courier
simovitch123 wrote:
Είδα αρκετές ταινίες αυτές τις μέρες, αυτές που όμως ξεχωρίζουν είναι οι εξής:

Seven Samurai: Δεν χρειάζονται νομίζω πολλά λόγια, σπουδαίο, πραγματικά σπουδαίο και μεγαλειώδες Film που έγραψε το όνομα του στην ιστορία με χρυσά γράμματα!

Fargo: Μια ακόμα εξαιρετική ταινία από τους αγαπημένους Coen, με άρωμα αυθεντικότητας, ιδιαίτερου στιλ και γοητείας.

Rebecca: Μια από τις αγαπημένες και πιο απολαυστικές μου πλέον δραστηριότητες είναι η παρακολούθηση των ''Hitchcock Films'' το απόγευμα, συνοδευόμενα πάντα με ζεστό καφέ. :3

Touch of Evil: Πολύ σημαντική ταινία, με φοβερή σκηνοθεσία και εξαιρετική χρήση της κάμερας από τον Orson Welles. Η σκηνή με την οποία ανοίγει η ταινία και η χρήση του μονοπλάνου σε καθηλώνει και σε συγκλονίζει, καθώς παρακολουθούμε το αμάξι που επρόκειτο να ανατιναχτεί και κορυφώνεται με το πέρασμα του κάθε δευτερολέπτου η αγωνία και η αδρεναλίνη.

Όλες
The following user(s) said Thank You: simovitch123