TOPIC: Game of the Decade

Game of the Decade 9 months 6 days ago #1

• SupahMari0
  • SupahMari0's Avatar
  • Courier
  • Thank you received: 231
Μια δεκαετία με τα θέματα της αλλα και με κάμποσες συγκινήσεις. Τι σας έμεινε περισσότερο, τι μάθατε, τι δεν θέλετε να ξαναδείτε και πιο είναι το παιχνίδι της δεκαετίας για εσάς και γιατί? Τέλος, τι ελπίζεται να φέρει η δεκαετία που μπαίνει και τι προβλέπεται?
The administrator has disabled public write access.

Game of the Decade 9 months 14 hours ago #2

• Hechmanic369
  • Unboxer
  • Thank you received: 490
Παιχνίδι της δεκαετίας για μένα, χωρίς να το σκεφτώ καν, είναι το Mass Effect 2.
Τα συναισθήματα και την όλη εμπειρία που βίωσα με εκείνο το παιχνίδι είμαι σίγουρος πως δεν θα τα ξαναβιώσω ποτέ μου.σε άλλο παιχνίδι. Τέτοια ποιοτικά παιχνίδια θέλω να δω και στην επόμενη δεκαετία, γεροί να είμαστε :lol:Γενικά εύχομαι η επόμενη δεκαετία να είναι γεμάτη καινοτομίες σε μηχανισμούς κλπ στα νέα παιχνίδια που θα έρθουν.και όσο το δυνατόν λιγότερο άπληστη στα microtransactions και στα άσκοπα remakes-remasters και με στροφή περισσότερο στην ποιότητα και για τις μεγάλες εταιρείες (Bethesda, EA κλπ). Γιατί καλά τα ποιοτικά indie games, αλλά μόνα τους για πόσο ακόμη θα κουβαλάνε την βιομηχανία; Καλά ποιοτικά μεγάλα ΑΑΑ παιχνίδια δεν βλέπουμε συχνά πλέον και αυτό καλό θα ήταν να αλλάξει.

Α και λίγος σεβασμός από τις μεγάλες εταιρείες στις single player εμπειρίες δεν θα έβλαπτε.

Για να δούμε. Πάντως η νέα δεκαετία ξεκινάει πολύ δυνατά από μεριάς τίτλων. Μακάρι να συνεχίσει έτσι...

Καλές γιορτές!

Game of the Decade 9 months 7 hours ago #3

• thanoskaram
  • Wishlister
Εγω θα πω μερικες κατηγοριες πολυ χυμα:
Καλυτερο sound: Hellblade
Καλυτερος ηθοποιος : Hellblade
Ομορφοτερος κοσμος: Assassin's creed Odyssey
Εξυπνοτερος σχεδιασμος κοσμου: Dark souls remastered
Καλυτερο combat αυστημα: Dark souls remastered
Καλυτερο story: Firewatch

Εννοειται οτι δεν ειμαι απολυτος ,υπαρχουν απειρες αλλες κατηγοριες ακομα που μπορουν να αναλυθουν ,υπαρχουν πολλα παιχνιδια τα οποια εχουν συνδυασμο ολων των παραπανω κτλπ κτλπ. Το minecraft αξιζει να ειναι μεσα στα αγαπημενα μου παιχνιδια σιγουρα.

Ελπιζω οι εταιριες τα επομενα χρονια να μη συνεχισουν να βγαζουν μαρκετιστικες μπουρδες και να υποτιμουν τη νοημοσυνη αυτων που θα τους δωσουν τα χρηματα τους. θελουμε ποιοτητα και οχι ποσοτητα. Αν θελουν να πετυχαινουν οι εταιριες τοτε να το αποδεικνυουν . Ξερω οτι την from software θα την εμπιστευτω με κλειστα ματια ,την ubisoft οχι, γιατι η πρωτη μου το απεδειξε. Μου δινει αυτο που εγω θελω και εγω για αυτο ανταποδιδω. Δεν θα μου πουλησει ενα επαναλαμβανομενο franchise που εκμεταλλευεται το brand name. Ελπιζω οι κατασκευαστες παιχνιδιων να προσπαθησουν να διεισδυσουν στο μυαλο των καταναλωτων και να ψαξουν τι αρεσει. Και να βγαζουν παιχνιδια με ψυχη. Οπως το hollow knight. Αυτο το παιχνιδι εχει μεσα του ψυχη ,βαλμενη απο ανθρωπους.Αυτα ειχα να πω για τωρα ,στο μελλον θα συνεχισω να λεω πραγματα για τα videogames. Καλη χρονια ευχομαι και θα θελα παρα πολυ να ακουσω αλλες γνωμες κ αποψεις.

Game of the Decade 8 months 3 weeks ago #4

• ConstantinosRed
  • ConstantinosRed's Avatar
  • Unboxholic
  • Thank you received: 2357
Ότι και να πω νιώθω πως θα αδικήσω ένα σωρό άλλα παιχνίδια....Δεν υπάρχει κάποια ξεκάθαρη απάντηση..Αν έπρεπε όμως να πω ένα ως προσωπική επιλογή τότε αυτό θα ήταν το Bloodborne...Το art direction ( πέραν των υπολοίπων που επίσης διαπρέπει) θεωρώ πως ακόμη δεν έχει ξεπεραστεί απο άλλο παιχνίδι..( από αυτά που έπαιξα τουλάχιστον)..

Last Edit: 8 months 3 weeks ago by ConstantinosRed.

Game of the Decade 8 months 5 days ago #5

• KTI23
  • Courier
  • Thank you received: 177
Για να μην το ξεχάσω αν έπρεπε αποκλειστικά να επιλέξω ένα παιχνίδι θα ήταν το Witcher 3 για λόγους που όλοι γνωρίζουμε.Χρόνια είχα να χαθώ σε ένα τέτοιο κόσμο και να με κερδίσει τόσο ένας χαρακτήρας που να γίνω fanboy :P
Επειδή βέβαια είναι άλλα τόσα τα παιχνίδια εννοείται ότι σε ένα top 5 μαζί με αυτό μπαίνουν Dark Souls, Skyrim, La noire και Hellblade.
Honorable mention το Ocarina of time έστω και σαν remake , Sekiro , Arkham city

Game of the Decade 8 months 20 hours ago #6

• GrayFox46
  • GrayFox46's Avatar
  • Geia-xara-unboxer
  • Thank you received: 310
Εύκολα η σειρά souls. Πιο συγκεκριμένα, εύκολα το Bloodborne.
Δεύτερη σειρά που ευχαριστήθηκα κ πραγματικά ψαρικά που ασχολήθηκα. Ξεχώρισε ουσιαστικά. Δεν μ άρεσε απλά ήταν τα Bayonetta.
Και μετά νομίζω έρχεται το Mario 3D World.

Ok Bloodborne είναι η απάντηση. Πολλές εμπειρίες, πολλά pkaythrough μόνος και με φίλους. Extra ενασχόληση με αυτό και όταν δεν έπαιζα. Γενικά το παιχνιδάκι άφησε ιστορία. Δεμένο από παντού. Όλα τα τα πράγματα στη σωστή τους θέση για να υπάρχει τέλεια συνοχή μεταξύ gameplay, story, solo, co op εμπειριας. MASTERPIECE ΤΕΛΟΣΣΣΣ!!
http://www.mariowiki.com/images/9/95/Frog_Mario_SM[IMG]www.mariowiki.com/images/9/95/Frog_Mario_SM
The following user(s) said Thank You: ConstantinosRed

Game of the Decade 5 months 1 week ago #7

• Obiwan88
  • Pre-orderer
  • Thank you received: 7
Παιχνιδι της δεκαετιας για εμενα THE LAST OF US. Δε θυμαμαι να χω συγκινηθει ποτε ξανα για ενα παιχνιδι, οπως σε μια ταινια. Για να μη μιλησω για gameplay και γραφικα.
GameThemesGR

Game of the Decade 4 months 3 weeks ago #8

• simovitch123
  • Unboxholic
  • Thank you received: 996
Παιχνίδι της περασμένης δεκαετίας για εμένα το Bloodborne! :hellyeah:Βασικά όταν με ρωτάει κάποιος ποιο είναι το αγαπημένο μου παιχνίδι (όλων των εποχών), λέω πάντα αυτό που έρχεται πρώτο στο μυαλό, και τα τελευταία χρόνια αυτό που μου έρχεται συνήθως πρώτο είναι το Bloodborne. Instant Classic το έπος του Miyazaki! :3

Θα είχε ενδιαφέρον πάντως σε λίγο καιρό όταν θα οδεύει η τωρινή γενιά στο τέλος της, να κάνουμε και μια συζήτηση με τα αγαπημένα μας παιχνίδια current gen παιχνίδια (top 10 ή όσα θέλει ο καθένας)
Last Edit: 4 months 3 weeks ago by simovitch123.

Game of the Decade 4 months 1 week ago #9

• Dark_Side
  • User is blocked
Bloodborne :)