Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Mobile Gaming

Mobile Gaming 8 months 3 weeks ago #1

• KosD
  • KosD's Avatar
  • Package receiver
  • "I've seen things you people wouldn't believe"
  • Thank you received: 459
Είτε μας αρέσει είτε όχι το mobile gaming έχει μεγαλώσει πάρα πολύ τα τελευταία χρόνια.
Υπάρχουν πολλά "κανονικά" παιχνίδια που οι εταιρίες πίσω από αυτά καίγονται για να βγάλουν μια mobile έκδοση. Δείτε τα Fortnite, PUBG.
Το γεγονός ότι αυτά τα παιχνίδια βγαίνουν και για mobile, ενώ κανονικά απέχουν πάρα πολύ από τον χαρακτήρα των mobile, δείχνει πόσο μεγάλη ζήτηση υπάρχει για αυτή την αγορά.
(Το ότι αυτά τα δύο παιχνίδια είναι τώρα στην μόδα δεν έχει καμία σημασία μιας και αυτή η μόδα θα μπορούσε να περιοριστεί στο pc όπως και γινόταν παλιότερα).

Τα mobile games συνήθως τα έχουμε το μυαλό ως μικρά, χαζά παιχνιδάκια που το μόνο που κάνουν είναι να σου καίνε χρόνο ή να σε βοηθούν να περάσει η ώρα στην τουαλέτα ή στο λεωφορείο.
Τις περισσότερες φορές έτσι είναι, ωστόσο πιστεύω πως υπάρχουν αρκετά καλά παιχνίδια στο store ή τουλάχιστον υπάρχουν παιχνίδια που τα καταφέρνουν πολύ καλά στο να περάσει μια βαρετή αναμονή, λιγότερο βαρετά.

Ας γράφουμε εδώ προτάσεις, νέα, εντυπώσεις, απορίες και οτιδήποτε άλλο αφορά τα mobile.
The administrator has disabled public write access.

Mobile Gaming 8 months 3 weeks ago #2

• KosD
  • KosD's Avatar
  • Package receiver
Ένα παιχνίδι που τερμάτισα στο pc αλλά θα το απολάμβανα πολύ περισσότερο αν το έπαιζα σε κινητό και λίγο πιο χαλαρά είναι το
Superbrothers: Sword & Sworcery EP
Πολύ ωραία ιστοριούλα με όμορφο εικαστικό και φοβερή μουσική! Αξίζει τον χρόνο του.

Ένα άλλο παιχνίδι που έπαιζα αρκετά για μια περίοδο ήταν το Alto's Adventure. Το συγκεκριμένο το κατέβασα πιο πολύ για να περνάω την ώρα μου αλλά μπορώ να πω ότι κόλλησα λίγο και υπήρχαν στιγμές που έπαιζα ακόμα και όταν δεν ήθελα "απλά να περάσει η ώρα".
Πολύ ωραίο εικαστικό και απλοϊκό gameplay που έχει όμως το απαιτούμενο βάθος και progression ώστε να σε κρατήσει αρκετές ώρες.

Τις τελευταίες μέρες και περίπου σε ίδια φάση με το Alto's, παίζω το Redungeon. Είναι rogue like. Πρέπει να προχωρήσεις όσο περισσότερο και γρηγορότερα μπορείς μέσα στο dungeon αποφεύγοντας παγίδες και εχθρούς που αλλάζουν σε κάθε run. Επίσης πολύ ωραίο εικαστικό.
Αυτό που δεν μου αρέσει τόσο είναι το ότι δεν έχει πάρα πολύ βάθος. Μετά από λίγη ώρα οι παγίδες και οι εχθροί ανακυκλώνονται αρκετά και θέλει και λίγο grinding για να ξεκλειδώσεις περισσότερους χαρακτήρες (αν δεν θες να πληρώσεις), πράγμα που το κάνει κουραστικό μετά από λίγο.
Σίγουρα το προτείνω όμως.
Last Edit: 8 months 3 weeks ago by KosD.

Mobile Gaming 8 months 3 weeks ago #3

• MiltKal11
  • MiltKal11's Avatar
  • Unpacker
  • Our eyes are yet to open.
  • Thank you received: 482
KosD wrote:
Warning: Spoiler! [ Click to expand ]

Γιάννη το Alto's Adventure το έχω κατεβασμένο και εγώ και είναι από τα λίγα που με κρατάνε.
Τα Χριστούγεννα είχα παίξει το DAΤΑ WING που μου φάνηκε ωραίο. Έχει ιδιαίτερο gameplay και κάμποσο βάθος. Ακόμα υπάρχει μια σχετικά μικρή ιστορία (2 περίπου ωρών αν θυμάμαι καλά. Μπορεί και λιγότερο).
Είχα δοκιμάσει και το Plague Inc. αλλά δεν με κράτησε ιδιαίτερα. Έχει πολύ βάθος αλλά πολλά πράγματα απαιτούν πληρωμή οπότε το άφησα.
Έχω κατεβασμένο το Ingress και προ λίγου έκανα download το PUBG.

Edit: Έχω ξεκινήσει και το Stranger Things The Game αλλά το έχω αφήσει στη μέση. Είναι έντονα επηρεασμένο από τα adventures παιχνίδια του SNES (16-bit κλπ). Απευθύνεται κυρίως σε fans της σειράς αλλά ενδεχομένως να αρέσει και σε κάποιον που δεν έχει ασχοληθεί καθόλου με αυτή.
Last Edit: 8 months 3 weeks ago by MiltKal11.

Mobile Gaming 8 months 3 weeks ago #4

• ConstantinosRed
  • ConstantinosRed's Avatar
  • Unboxholic
  • Thank you received: 2250
Έχει όντως κάποια καλά παιχνιδάκια αλλά έχει παρα πολύ σκουπιδαριό μέσα...Δεν με τραβάει και τόσο να παίξω σε κινητό...Αν θέλω "mobile gaming" χίλιες φορές να παίξω σε μία handheld console μου..

Mobile Gaming 8 months 3 weeks ago #5

• Captain_Zaraki
  • Captain_Zaraki's Avatar
  • Unboxholic
  • "Aah, you were at my side, all along..."
  • Thank you received: 2025
Προσωπικα δεν εχω δοκιμασει ακομα καποιο mobile-only παιχνιδι το οποιο να ειναι αξιομνημονευτο για να ειμαι ειλικρινης.Εχω περασει ωραια με παιχνιδακια τυπου Angry Birds οταν πηγαινα σχολειο ομως μεχρι εκει.Εβαλα στα υποψην τα παιχνιδια που προτεινατε πιο πανω, ειδικα το Alto;s Adventure το ακουω πολυ οποτε θα ηθελα σιγουρα να το δοκιμασω σε καποια φαση!
Γενικα συμφωνω με τον Κωστα παντως, προτιμω χιλιες φορες τις handheld κονσολες!Τωρα αν σε 5-10 χρονια βλεπουμε (ποιοτικα, οχι τεχνικα) games σαν αυτα των handhelds στα κινητα, τοτε σιγουρα θα ανεβει στα ματια μου το mobile gaming :P
Ενα καλο που εχουν τα smartphones στο θεμα gaming φυσικα ειναι κατι Gameboy Emulators :D:D:D

Mobile Gaming 8 months 3 weeks ago #6

• EminemUH
  • EminemUH's Avatar
  • Packer
  • "They look like monsters to you?"
  • Thank you received: 92
Εγώ πάντως από "mobile gaming" έπαιζα καμία φορά Mario 64, Ocarina Of Time, Majora's Mask ή Mario Kart 64 με emulator :lol:Κυκλοφορούν που και που κάποια indies σε κινητά π.χ. Limbo, Oxenfree, Thimbleweed Park ή παλιά παιχνίδια οπως Half Life, Oddworld : Stranger's Wrath, San Andreas, Vice City αλλά δύσκολα μπορώ να δω το κινητό ως σοβαρή πλατφόρμα για gaming, πιο πολύ περνάω την ώρα μου. Πάντως ενα ωραίο free to play είναι το Xenowerk. Είχε βγεί και ένα Dead Space σε κινητά που το βρίσκεις μόνο με apk πλέον και παραδόξως δούλευε πολύ καλά αν και σε κινητό θυμαμαι.

Mobile Gaming 8 months 3 weeks ago #7

• KosD
  • KosD's Avatar
  • Package receiver
Συμφωνώ με όλα όσα λέτε παιδιά. Εννοείται handhelds >>>>>>> mobile.

Το topic δεν το έκανα για να σας πω ότι είναι καλό το mobile gaming. Όλοι ξέρουμε πως είναι. :lol:
Πιο πολύ το έκανα για να προωθούμε αυτές τις λίγες και καλές προτάσεις που χάνονται μέσα στα σκουπιδαριό.

Ας πούμε το Superbrothers: Sword & Sworcery EP είναι πάρα πολύ ωραίο παιχνίδι, πολλοί λένε ότι η εμπειρία μοιάζει με Zelda και νομίζω φτιάχτηκε για iphone αρχικά. Εγώ που το έπαιξα σε pc μου φάνηκε αρκετά κουραστικός ο χειρισμός αλλά σε κινητό πιστεύω θα ήταν μια χαρά.
Τα indies και τα emulators είναι επίσης μια πολύ καλή χρήση του κινητού για gaming.

Ένα παιχνίδι που πρέπει να παίξω κάποια στιγμή είναι το Framed.
Ο Kojima είχε πει ότι ήταν το καλύτερο παιχνίδι που έπαιξε για εκείνη την χρονιά. Αν και ο Kojima δεν παίζει πολλά παιχνίδια οπότε δεν τον εμπιστεύομαι :lol:
The following user(s) said Thank You: Captain_Zaraki

Mobile Gaming 8 months 3 weeks ago #8

• Captain_Zaraki
  • Unboxholic
Παιδια εγω κατεβασα οσα παιχνιδια προτεινατε παντως, συν μερικα αλλα ενδιαφεροντα οποτε το topic εμενα καλο μου εκανε Γιαννη :silly:
Κατεβασα τα:
-Alto's Adventure
-Xenowerk
-Redurngeon
-Rayman's Adventure
-Badland
Το Alto's Adventure το επαιξα αρκετα και μου αρεσε πολυ!Φοβερα ατμοσφαιρικο αν και οχι ιδιαιτερα πρωτοτυπο στον τομεα του gameplay.Το ευχαριστιεμαι πολυ παιζοντας ετσι στο χαλαρο.Το Zen Mode btw φοβερο για να πεσεις για υπνο, η απολυτη χαλαρωση ετσι? :lol:
Το Redungeon απο το λιγο που το δοκιμασα μου αρεσε πολυ στον τομεα του art direction αν και μαλλον θα γινεται αρκετα επαναλαμβανομενο συντομα, οπως ειπε και ο Γιαννης πιο πανω!
Τα Xenowerk, Rayman's Adventure και Badland θα τα δοκιμασω συντομα :like:Εβαλα στην λιστα και το Framed.
Υ.Γ.Επισης κατεβασα και το Hearthstone, το οποιο ειχα παιξει αρκετα πριν τα Χριστουγεννα στο PC!Πολυ πιο βολικο στο κινητο για μενα, μαλλον θα ξαναρχισω το καψιμο! :evil:
The following user(s) said Thank You: MiltKal11

Mobile Gaming 8 months 3 weeks ago #9

• MiltKal11
  • MiltKal11's Avatar
  • Unpacker
Captain_Zaraki wrote:
Παιδια εγω κατεβασα οσα παιχνιδια προτεινατε παντως, συν μερικα αλλα ενδιαφεροντα οποτε το topic εμενα καλο μου εκανε Γιαννη :silly:
Κατεβασα τα:
-Alto's Adventure
-Xenowerk
-Redurngeon
-Rayman's Adventure
-Badland
Το Alto's Adventure το επαιξα αρκετα και μου αρεσε πολυ!Φοβερα ατμοσφαιρικο αν και οχι ιδιαιτερα πρωτοτυπο στον τομεα του gameplay.Το ευχαριστιεμαι πολυ παιζοντας ετσι στο χαλαρο.Το Zen Mode btw φοβερο για να πεσεις για υπνο, η απολυτη χαλαρωση ετσι? :lol:
Το Redungeon απο το λιγο που το δοκιμασα μου αρεσε πολυ στον τομεα του art direction αν και μαλλον θα γινεται αρκετα επαναλαμβανομενο συντομα, οπως ειπε και ο Γιαννης πιο πανω!
Τα Xenowerk, Rayman's Adventure και Badland θα τα δοκιμασω συντομα :like:Εβαλα στην λιστα και το Framed.
Υ.Γ.Επισης κατεβασα και το Hearthstone, το οποιο ειχα παιξει αρκετα πριν τα Χριστουγεννα στο PC!Πολυ πιο βολικο στο κινητο για μενα, μαλλον θα ξαναρχισω το καψιμο! :evil:

Το Hearthstone το είχα ξεχάσει!! Θα το κατεβάσω και εγώ να δω πως είναι στο κινητό!

ΥΓ. Τόσο καιρό έχω το Alto's Adventure και δεν ήξερα ότι υπήρχε άλλο mode. :P

Mobile Gaming 8 months 3 weeks ago #10

• Captain_Zaraki
  • Unboxholic
MiltKal11 wrote:
Captain_Zaraki wrote:
Κατεβασα τα:
-Alto's Adventure
-Xenowerk
-Redurngeon
-Rayman's Adventure
-Badland

Το Hearthstone το είχα ξεχάσει!! Θα το κατεβάσω και εγώ να δω πως είναι στο κινητό!

ΥΓ. Τόσο καιρό έχω το Alto's Adventure και δεν ήξερα ότι υπήρχε άλλο mode. :P
Είναι ακριβώς το ίδιο με το Hearthstone στο desktop Μιλτο!!!Πραγματικά τα πάντα είναι ολόιδια και βολεύει πολύ επειδει παίζει όπου θέλεις, κάτι που ταιριάζει πολύ στο Hearthstone!

Mobile Gaming 8 months 3 weeks ago #11

• MiltKal11
  • MiltKal11's Avatar
  • Unpacker
Captain_Zaraki wrote:
MiltKal11 wrote:
Captain_Zaraki wrote:

Θα το κοιτάξω σίγουρα. Ισχύει ότι ταιριάζει πολύ στο Hearthstone το να παίζεις όπου θέλεις. Φαντάζομαι θα είναι πολυ μεγάλη εφαρμογή πάντως. :P