Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
  • Page:
  • 1
  • 2

TOPIC: Η ανασκόπηση της χρονιάς..

Η ανασκόπηση της χρονιάς.. 6 months 2 weeks ago #1

• ConstantinosRed
  • ConstantinosRed's Avatar
  • Unboxholic
  • Thank you received: 2178
Μια έτσι μικρή περίληψη για το καθένας μας για το πως πέρασε προσωπικά σε αυτή τη gaming χρονιά και στις άλλες που θα έρθουν (γιαυτό και δεν έβαλα 2017 πχ χαχα)
-Top 5 παιχνίδια που παίξατε και λίγα λόγια για το καθένα αν μπορείτε
-Υποτιμημένα παιχνίδια της χρονιάς και λίγα λόγια γιατί κάποιος πρέπει να τα παίξει
-Αγαπημένες στιγμές της χρονιάς..
-Τα παρατράγουδα της χρονιάς...
-Απογοητεύσεις της χρονιάς..
-Top εκπλήξεις της χρονιάς..

Ντάξη δεν χρειάζεται να γράψετε για ολα τα παραπάνω απλά έδωσα κάποιες ιδέες χαχα..

Last Edit: 6 months 2 weeks ago by ConstantinosRed.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: MiltKal11

Η ανασκόπηση της χρονιάς.. 6 months 2 weeks ago #2

• pouckis
  • pouckis's Avatar
  • Storekeeper
  • Thank you received: 98
Ωραία τόπικ για συζήτηση Κώστα , λογάριαζα να κάνω ένα παρόμοιο :evil:Θα γράψω τα δικά μου σε λίγο :sexy:
'' No one can predict the future, so it's pointless to fear the unknown. '' Yoh Asakura

Η ανασκόπηση της χρονιάς.. 6 months 2 weeks ago #3

• pouckis
  • pouckis's Avatar
  • Storekeeper
Καταρχάς για εμένα ήταν δύσκολη σεζόν τόσο στη δουλειά τόσο και στο θέμα Gaming :PΤο καλοκαίρι που πέρασε δεν έβρισκα χρόνο σχεδόν για τίποτα! Διάβαζα τα νέα μετά από 2-3 μήνες και ήμουν κάπως ''που ζω;''

Αλλά σε θέμα αγορών δεν έχω παράπονο , νέες κονσόλες , νέα παιχνίδια , μια χαρά τα πήγα :hellyeah:

Τώρα παιχνίδια που έφτασα να παίξω και με ενθουσίασαν είναι το Resident Evil 7 που επιτέλους έδειξε στοιχεία επιβίωσης μετά το 5 και το 6 , απίστευτη εμπειρία σε VR αν και δεν έπαιξα και πολύ :P
Αγόρασα το Crash για Ps4 , η επιστροφή του ''Super Mario'' της Sony και νομίζω πως τα πήγε πολύ καλά. Το σχετικό παιχνίδι κατάφερα να το παίξω μέσα στον Οκτώβρη και ακόμη δεν το έχω τελειώσει ..
Θέλω να σταθώ και στην κυκλοφορία του Call Of Duty WW2 , ναι μεν άλλο ένα COD σε ένα χρόνο, αλλά επιτέλους επιστροφή στη γη :PΤο Campaign δεν είναι κάτι το σπουδαίο , το έχω παίξει με φίλο, νταξει στα CoD δεν περιμένω κάποιο καλό Campaign , εξάλλου το παιχνίδι είναι φτιαγμένο για Online ..
Άφησα για το τέλος τα 2 αγαπημένα μου παιχνίδια στο Ps4 που με κράτησαν μέχρι και τώρα (χθες τα έπαιζα) , το 1 είναι το Horizon Zero Dawn , που για εμένα που δεν ασχολήθηκα με Zelda στο 2017 είναι σίγουρα το GOTY . Εκπληξάρα από την Guerrilla, καταβάθος περιμέναμε όλοι ένα καλό παιχνίδι , αλλά όχι σε τέτοια κλίμακα . Πρόσφατα που πήρα και την 55αρα Sony και το έβαλα πάνω έπαθα πλάκα (πρέπει να πάω σε Ps4 Pro σύντομα!) .
Το δεύτερο και ίσως το αγαπημένο μου είναι το Digimon Next Order , παιχνίδι αρχικά του Ps Vita και έπειτα του Ps4 με νέα Features e.t.c . Παιχνίδι που μου ξύπνησε αναμνήσεις από Digimon World 1 στο playstation 1 .. Και αφού μου ξύπνησε τέτοιες αναμνήσεις δεν μπορεί να μην είναι το αγαπημένο μου!

Δεν έβαλα εσκεμμένα Last Guardian αν και το αγόρασα και το έπαιξα το 2017 , κυκλοφόρισε αν δεν κάνω λάθος το 2016 , αλλά δεν χρειάζεται να πούμε και πολλά! Έπος, παιχνιδάρα!

Όπως είπα μέσα στο 2017 πήγα και σε νέες κονσόλες , όπως είναι το Nintendo Switch . Πολύ έξυπνη κονσόλα , δεν περίμενα να είναι τόσο ''πρακτική'' . Τα χειριστήρια είναι τόσο ''cute'' όσο και άνετα στη χρήση για εμένα! Στα παιχνίδια τώρα δεν μπορώ να μην αναφέρω το έπος Super Mario Odyssey , το οποίο το έχει λιώσει η αδερφή μου και η κοπέλα μου :lol:( αν και μου έφαγαν τα μισά coins :() Έχω απλά για την συλλογή το Pokemon DX Tournament , πήρα το Sonic Forces και τελειώνω με το Mario Kart 8 Deluxe Edition. Θέλω να σταθώ λίγο στο τελευταίο γιατί είναι και ο λόγος που αγαπάω την Ninty και ο λόγος που θα πετύχει το Switch πάρα πολλά! Δεν υπάρχει κάτι πιο διασκεδαστικό από το να παίζεις με παρέα το Mario Kart ξάπλα στο σπίτι .. Και σκεφτείται έρχονται γιορτές, μέσα στα Χριστούγεννα και Παραμονή Πρωτοχρονιάς θα γίνει πανικός!

Κλείνω τις αγορές μου με τις Pokemon Ultra Sun / Ultra Moon , που είναι και οι τελευταίες για το Nintendo 3DS .. Πάμε για Switch τώρα! Οκ, εν μέρει είναι ίδιες με τις Sun / Moon, μπορούσαν άνετα να είναι και DLC οι συγκεκριμένες :pΈχουν περισσότερο βάθος όμως, και περισσότερα Legendaries το οποίο το κάνει πολύ ενδιαφέρον !

Κλείνοντας να πω, πως ξέρω ότι μέσα στο 2017 δεν έπαιξα κάποια σημαντικά παιχνίδια αλλά μακάρι να φθάσω να παίξω αυτά που έχω και αυτά που έρχονται σε λίγο καιρό. Περιμένω και μερικές αγορές που έκανα να έρθουν επιτέλους αλλά δεν θέλω να γράψω εδώ για κάτι που δεν έχω ακόμη .. Το 2018 μακάρι να είναι η χρονιά του gaming, να το ευχαριστηθούμε όσο πάει! Και να βγει και το Pokemon στο Switch να γίνει πανικός και εκεί να δεις τι πουλήσεις θα κάνουν! :woohoo:Λοιπόν, αυτά τα λίγα από εμένα! :)
'' No one can predict the future, so it's pointless to fear the unknown. '' Yoh Asakura

Last Edit: 6 months 1 week ago by pouckis.
The following user(s) said Thank You: ConstantinosRed

Η ανασκόπηση της χρονιάς.. 6 months 1 week ago #4

• namnoc00
  • namnoc00's Avatar
  • Shipper
  • Thank you received: 135
Ωραίο τοπικ Κωνστσντίνε, μέχρι το βράδυ θα γράψω τις σκέψεις μου για το 2017, αλλά & το τι προσδοκώ & αναμένω από το 2018.
The following user(s) said Thank You: ConstantinosRed

Η ανασκόπηση της χρονιάς.. 6 months 1 week ago #5

• ConstantinosRed
  • Unboxholic
Κυριάκο εμένα μου φαίνεται πως μια χαρά πέρασες αυτή τη χρονιά όσο αφορά το gaming χαχα.. Και από τι είδα έπαιξες και σημαντικά παιχνίδια απλά ήταν τέτοια η χρονιά φέτος που ήταν σχεδόν αδύνατο να τα παίξουμε όλα χαχα

Α ναι σωστά το ανέφερε ο φίλος namnoc..Και τι αναμένουμε από τη νέα χρονιά.. :like:

Η ανασκόπηση της χρονιάς.. 6 months 1 week ago #6

• pouckis
  • pouckis's Avatar
  • Storekeeper
ConstantinosRed wrote:
Κυριάκο εμένα μου φαίνεται πως μια χαρά πέρασες αυτή τη χρονιά όσο αφορά το gaming χαχα.. Και από τι είδα έπαιξες και σημαντικά παιχνίδια απλά ήταν τέτοια η χρονιά φέτος που ήταν σχεδόν αδύνατο να τα παίξουμε όλα χαχα

Α ναι σωστά το ανέφερε ο φίλος namnoc..Και τι αναμένουμε από τη νέα χρονιά.. :like:

Δύσκολο δεν λες τίποτα .. Απίθανο, αφού κάθε μήνα είχε σίγουρα 3-4 σημαντικά παιχνίδια :P

Η ανασκόπηση της χρονιάς.. 6 months 1 week ago #7

• marius_octavus
  • marius_octavus's Avatar
  • Packer
  • Neo Armstrong Cyclone Jet Armstrong Cannon
  • Thank you received: 196
περίεργη χρονιά η φετινή για μένα. και αυτό γιατί δεν είχα καμία όρεξη για gaming κάτι το οποίο άρχισε να αλλάζει σιγά σιγά απο τον οκτώβριο. όχι φυσικά όπως παλιότερα απλά τώρα υπάρχει η διάθεση για gaming.

απο νέες κονσόλες πήρα το one s, ενώ η κονσολάρα(το switch) μπήκε σε αναβολή μέχρι να τελειώσω με το 3ds.

παιχνίδια παίχτηκαν λίγα αυτή τη χρονιά, αλλά όλα τους ήταν πολύ καλά. forza horizon 3, red redemption(που ήταν και οι βασικοί λόγοι αγοράς του one s) καθώς και ryse son rome, που για μένα είναι απο τα πιο υποτιμημένα της γενιάς. επίσης το zero dawn που ήταν πολύ καλό καθώς και το heavy rain, και τα bros 2, a link between worlds, pokemon silver και τώρα το 3d land στο 3ds.

οι απογοητεύσεις της χρονιάς ήταν φυσικά το battlefront 2, (ίσως και το shadow of war) και γενικότερα η όλη προσπάθεια της βιομηχανίας να οδηγήσουν το gaming εκεί που θέλουν και να προσπαθούν ντε και καλά να πείσουν τον κόσμο ότι αυτό που θέλει είναι γραφικά, multiplayer, microtransactions. και μια nintendo να βγαίνει και να αποδεικνύει το τι πραγματικά θέλουν οι gamers.

αυτό που περιμένω απο εδώ και πέρα(όχι μόνο για το 18 αλλά γενικά) είναι το detroit, το tsushima, cyberpunk, age of empires, vampyr, red dead 2 και το death stranding.

και για το τέλος άφησα τη καλύτερη στιγμή για μένα αυτής της χρονιάς, το ότι κατάφερα και βρήκα-σε jewel case-το age of empires και το age of mythology που για μένα είναι -αν όχι τα καλύτερα- απο τα καλύτερα και πιο πορωτικά παιχνίδια που έχω παίξει ποτέ

Η ανασκόπηση της χρονιάς.. 6 months 1 week ago #8

• MiltKal11
  • MiltKal11's Avatar
  • Package receiver
  • Our eyes are yet to open.
  • Thank you received: 476
(Το παρακάτω πλαίσιο δεν περιέχει spoiler. Απλά το κείμενο που έγραψα βγήκε κάπως μεγάλο :P)
Warning: Spoiler! [ Click to expand ]
Last Edit: 6 months 1 week ago by MiltKal11.

Η ανασκόπηση της χρονιάς.. 6 months 1 week ago #9

• ConstantinosRed
  • Unboxholic
MiltKal11 wrote:
(Το παρακάτω πλαίσιο δεν περιέχει spoiler. Απλά το κείμενο που έγραψα βγήκε κάπως μεγάλο :P)
Warning: Spoiler! [ Click to expand ]

Αν σου άρεσε τόσο πολύ το Sleeping dogs Μίλτο ( και μένα μου χε αρέσει) τότε πρέπει να τσεκάρεις τα Yakuza...Είναι σαφές ποιο ....τζαπανιλα :sexy:( το άλλο ήταν στο Χονγκ Κονγκ ούτως ή άλλως :sexy:) αλλά μπορεί και να σου αρέσουν.. :like:
Last Edit: 6 months 1 week ago by ConstantinosRed.

Η ανασκόπηση της χρονιάς.. 6 months 1 week ago #10

• MiltKal11
  • MiltKal11's Avatar
  • Package receiver
  • Our eyes are yet to open.
  • Thank you received: 476
ConstantinosRed wrote:
Αν σου άρεσε τόσο πολύ το Sleeping dogs Μίλτο ( και μένα μου χε αρέσει) τότε πρέπει να τσεκάρεις τα Yakuza...Είναι σαφές ποιο ....τζαπανιλα :sexy:( το άλλο ήταν στο Χονγκ Κονγκ ούτως ή άλλως :sexy:) αλλά μπορεί και να σου αρέσουν.. :like:

Σίγουρα Κώστα!! Αλλά τα έχω λίγο χαμένα με τη σειρά. Πχ δεν ξέρω αν συνδέονται μεταξύ τους, με ποιο να αρχίσω κλπ. Αν θυμάμαι καλά έχετε πει ότι το Yakuza 0 είναι το καταλληλότερο για αυτούς που θέλουν να ξεκινήσουν.
Last Edit: 6 months 1 week ago by MiltKal11.

Η ανασκόπηση της χρονιάς.. 6 months 1 week ago #11

• ConstantinosRed
  • Unboxholic
MiltKal11 wrote:
Σίγουρα Κώστα!! Αλλά τα έχω λίγο χαμένα με τη σειρά. Πχ δεν ξέρω αν συνδέονται μεταξύ τους, με ποιο να ξεκινήσω κλπ. Αν θυμάμαι καλά έχετε πει ότι το Yakuza 0 είναι το καταλληλότερο για αυτούς που θέλουν να ξεκινήσουν.

Και εγώ τώρα έκανα τη αρχή και παίζω αυτό το καιρό το Yakuza O...Ναι είναι το ποιο ιδανικό το 0 για να ξεκινήσεις.. :like:..Έχει βγει και το Yakuza Kiwami στο PS4 όπου είναι το 1ο Yakuza και τα γεγονότα είναι μετά το Yakuza 0.

Η ανασκόπηση της χρονιάς.. 5 months 2 weeks ago #12

• ConstantinosRed
  • Unboxholic
Τελευταία μέρα του χρόνου και λέω να κάνω και τη δική μου ανασκόπηση...

Η χρόνια που μας πέρασε όσο αφορά το gaming ήταν από τις καλύτερες που θυμάμαι...Είχε τις απογοητεύσεις της είχε και κάποια δυσάρεστα πράγματα αλλά οι παιχνιδάρες που βγήκαν φέτος ήταν αρκετές ώστε να τα επισκιάσουν ...Δεν έπαιξα αρκετά παιχνίδια φέτος αλλά προσπάθησα να παίξω αυτά που θεωρούσα ποιο σημαντικά για μένα και που ήξερα ότι θα περάσω καλά...

Θα πω το δικό μου Top 5 το οποίο είναι με εντελώς τυχαία σειρά...

-Nier Automata: Το Nier του ps3 ήταν από τα απωθημένα που είχα...Το συγκεκριμένο παιχνίδι σε κάποιους άρεσε αρκετά και σε κάποιους καθόλου έτσι είχα τη περιέργεια να δω περι τίνος πρόκειται αλλά είχε γίνει ψιλοσπάνιο και όταν το έβρισκες ήταν σε σχετικά ψηλή τιμή..Έτσι όταν ανακοινώθηκε το Nier Automata χάρηκα πολύ που θα χω τη ευκαιρία αυτή τη φορά...Η κυκλοφορία του demo ήταν και αυτό που εκτόξευσε τις προσδοκίες μου στα ύψη για αυτό το παιχνίδι...Εν τέλη τις ξεπέρασε κιόλας χαχα αυτό που έπαιζα ήταν από τα ποιο φρέσκα πράγματα που έπαιζα τα τελευταία χρόνα και σίγουρα μια εμπειρία που μου έμεινε..Ανυπομονώ να δω το μέλλον αυτής της σειράς..

-The Legend of Zelda:Breath of the Wild: Το παιχνίδι που με έπεισε να αγοράσω κονσόλα για αυτό....Είναι ουσιαστικά το 1ο 3D Zelda που έπαιξα (Link to the past/Link between two worlds/link's awakening αυτά που είχα παίξει)..Τα Zelda πάντα φρόντιζα να πρωτοτυπούν για τη εποχή τους και να φέρνουν κάτι φρέσκο και νέο στο προσκήνιο και αυτό έγινε και εδώ..Μαζί με το Witcher 3 είναι τα παιχνίδια που θεωρώ έθεσαν νέα στάνταρ στο genre..

-Persona 5:Το μόνο Persona που είχα παίξει ήταν το Persona 4 Golden στο Vita το οποίο αγάπησα και θεωρώ ένα από τα καλύτερα jrpg που είχα παίξει ..Οπότε εννοείται πως το περίμενα πως και πως...Ένα εξαιρετικό παιχνίδι το οποίο ήταν βελτιωμένο στα πάντα σε σχέση με τα προηγούμενα της σειράς...Θα μνημονεύεται για αρκετά χρόνια το Persona 5 και θα βρίσκεται σε top λίστες με παιχνίδια όλων των εποχών αυτό είναι σίγουρο...

-Horizon Zero Dawn: Το Horizon ήταν πολύ δύσκολο να μην κινήσει κάποιου το ενδιαφέρον λόγου του"παράξενου" setting που είχε με ένα προϊστορικό κόσμο όπου είναι γεμάτο μηχανές..Ήταν και από τα παιχνίδια που φοβόμουν περισσότερο όμως μιας και ήταν ένα εγχείρημα που θεωρητικά ήταν έξω από τα νερά της Querilla...Εν τέλη μας αποστόμωσε όλους και μας παρέδωσε ένα πολύ καλό παιχνίδι και μία ακόμη δυνατή προσθήκη στη είδη πλούσια "βιβλιοθήκη"του PS4..

-Yakuza 0: Η μεγαλύτερη ίσως έκπληξη για μένα φέτος...Το τερμάτισα κυριολεκτικά στη εκπνοή του χρόνου χαχα..Η σειρά Yakuza ήταν πάντα μιας σειρά που ήθελα να "μπω" αλλά επειδή είχαν βγει είδη αρκετά παιχνίδια σε 2 γενιές το έκανε κάπως περίπλοκο το πράγμα...Η κυκλοφορία του 0 με χαροποίησε ιδιαίτερα μιας και ήταν η τέλεια ευκαιρία να παίξω επιτέλους ένα Yakuza.Και τα χαρμόσυνα νέα δεν σταμάτησαν μιας και η Sega θα έφτιαχνε remake του 1ου και του 2ου Yakuza....Παίζοντας το 0 λοιπόν αντίκρισα ένα πολύ καλοφτιαγμένο παιχνίδι με ένα παρα πολύ δυνατό story ωραίο gameplay και άφθονα πράγματα να κάνεις...Χωρίς season pass χωρίς dlc χωρίς microtransactions...Έχω είδη γίνει fan της σειράς..

Η μεγάλη μου απογοήτευση για μένα φέτος ήταν το Andromeda...Δεν το έπαιξα το παιχνίδι αλλά ο λόγος που ήταν απογοήτευση για μένα ήταν ότι τα Mass effect είναι παιχνίδια που όταν κυκλοφορούν κανονικά θα έπρεπε να νε γιορτή του gaming. Και αν θυμάστε τις μέρες που είχε κυκλοφορήσει δεν ήταν έτσι χαχα και εννοείται πως για αυτό φταίει η EA και η Bioware...

Αυτά από μένα..Ευελπιστώ η νέα χρονιά να νε ακόμη καλύτερη..Αυτό που με έκανε να ενθουσιαστώ από τώρα εμένα είναι ότι βλέπω πως θα βγουν αρκετά παιχνίδια βασισμένα σε anime οπότε δεν ξέρω αν θα νε αυτό το κεντρικό theme της νέας χρονιάς χαχα για να δούμε..
Last Edit: 5 months 2 weeks ago by ConstantinosRed.
  • Page:
  • 1
  • 2