Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Όμορφες gaming προσωπικές ιστορίες.

Όμορφες gaming προσωπικές ιστορίες. 2 years 3 months ago #1

• SupahMari0
  • SupahMari0's Avatar
  • Shipper
  • Thank you received: 159
Τώρα που κοντεύει και Πάσχα... Όλο και κάποιες ιστορίες θα έχετε κάποιοι από το παρελθόν (σε ότι αφορά τα video games πάντα). Έκανα αυτό το θέμα για να μοιραστούμε προσωπικές ιστορίες και εμπειρίες που περάσαμε κατά καιρούς και που κάθε χρόνο, την ίδια εποχή, τις θυμόμαστε και λέμε "A ρε ήταν τότε πριν τόσα χρονια όπου τέτοια εποχή είχα αγοράσει το τάδε παιχνίδι, την τάδε κονσόλα, είχα αρρωστήσει και έμεινα σπίτι και έπαιζα, μου το είχαν φέρει δώρο, κτλ...". Για οποιανδήποτε εποχή και στιγμή του χρόνου. Έτσι να μοιραστούμε όμορφες γλυκές στιγμές (ή ακόμα και αστείες) που είχαμε με το αγαπημένο μας hobby.

Ας κάνει την αρχή κάποιος και στην συνεχεια θα γράψω και εγώ το κάτι τις μου. :)
Last Edit: 2 years 3 months ago by SupahMari0.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: mihalis13

Όμορφες gaming προσωπικές ιστορίες. 2 years 3 months ago #2

• StrikeX
  • StrikeX's Avatar
  • Unboxholic
  • Thank you received: 974
Ωραιο θεμα. Εχω πολλες ιστοριες να πω δεν ξερω ποια να πρωτο διαλεξω οποτε θα πω μια τυχαια. Θυμαμαι το Πασχα του 10 που ειχα παρει το PS3 στο χωριο μου και αν θυμαμαι καλα τοτε ειχε βγει το God of War 3. Εψαξα σε 2-3 καταστηματα αλλα δεν το βρηκα και ετσι ειπα σε μια φιλη της μανας μου που θα ερχοταν να μου το φερει. Νταξει το επομενο απογευμα το ειχα στα χερια μου το τι καψιμο εριξα δεν λεγεται μου ειχε πεσει το σαγονι με την παιχνιδαρα. Την Κυριακη του Πασχα θυμαμαι μετα το φαγητο ανοιξα το PS3 ειχαμε περιπου 25-30 ατομα εξω και οτι πιτσιρικι υπηρχε ειχε κολλησει διπλα μου να βλεπει που παιζω GoW. :lol:Αξεχαστες στιγμες.

Όμορφες gaming προσωπικές ιστορίες. 2 years 3 months ago #3

• KosD
  • KosD's Avatar
  • Package receiver
  • "I've seen things you people wouldn't believe"
  • Thank you received: 425
Ωραίο topic, υπάρχει πολύ "υλικό" φαντάζομαι από όλους εδώ μέσα
Ας πω και εγώ μια ιστορία
'Ήταν Χριστούγεννα του 2003 αν δεν κάνω λάθος και ο πατέρας μου μου πήρε την πρώτη δικιά μου κονσόλα, που ήταν το PS2.
Μέχρι τότε η μόνη εμπειρία που είχα από gaming ήταν κάτι δανεικά Gameboy Color από φίλους και αρκετά παιχνίδια με τον ξάδερφο μου στο PS1. Ξέρετε, από αυτά τα παιχνίδια που και καλά παίζουμε μαζί, αλλά στην ουσία δεν παίζεις ποτέ εσύ επειδή είσαι μικρότερος και την βγάζεις ως θεατής όλη την ώρα. (αυτά κάνω και εγώ τώρα σε έναν ξάδερφό μου σαν μεγαλύτερος πλέον :P)
Τέλος πάντων, μου παίρνει το PS2 ο πατέρας μου σαν δώρο Χριστουγέννων, με πρώτο παιχνίδι...φυσικά Pro Evolution.
Εντωμεταξύ, εγώ τα σιχαίνομαι τα ποδοσφαιρικά κλπ. αλλά τότε ήταν το πρώτο δικό μου παιχνίδι και αυτό ήταν αρκετό για το λιώσω.
Η πλάκα ήταν ότι τότε ήμουν μικρός και δεν ήξερα αγγλικά, πάω και εγώ να παίξω το 1ο match και βλέπω την δυσκολία "difficulty" πριν αρχίσει το παιχνίδι που τότε ήταν με αστεράκια.
Ε είδα εγώ εκεί τα αστεράκια, λέω όσο πιο πολλά αστεράκια, τόσο το καλύτερο. Τώρα το τι γινότανε καλύτερο μέσα στο μυαλό μου, ένας θεός ξέρει.
Το αποτέλεσμα ήταν να χάνω παταγωδώς χωρίς να μπορώ να βάλω ούτε 1 γκολ.
Θυμάμαι είχα νευριάσει τόσο πολύ που έλεγα ότι δεν θα πάω για ύπνο εάν δεν βάλω έστω 1 γκολ και στο τέλος παίζει να με πήρε ο ύπνος στον καναπέ, δεν θυμάμαι αν τελικά σηκώθηκα.
Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν έβαλα γκολ :lol:

Όμορφες gaming προσωπικές ιστορίες. 2 years 3 months ago #4

• ConstantinosRed
  • ConstantinosRed's Avatar
  • Unboxholic
  • Thank you received: 2190
Ήταν το 2001-2002 κάπου εκεί όταν το ps2 διένυε το 1ο χρόνο ζωής του..Ήταν πολύ ακριβό θυμάμαι και μόνο να το χαζεύουμε σε βιτρίνες μπορούσαμε με το κολλητό μου...Μια μέρα με παίρνει τηλέφωνο και μου λέει μάντεψε τι? Θα έχω για 2 εβδομάδες ένα ps2..Ένας θείος του θα πήγαινε για ταξίδι με τη δουλειά του και του το άφησε....Όταν πήγα σπίτι του (εννοείται τρέχοντας χαχα) είδα ότι ένα από τα παιχνίδια που του είχε αφήσει ήταν το GTA 3!!!!!!!!!!!!!! Δεν μου χε πει τίποτα για να μου το κρατήσει έκπληξη χαχαχα...Είχαμε φάει άπειρες ώρες λιωσίματος με το GTA2 στο Playstation...Το βάλαμε και πραγματικά ήταν απίστευτο αυτό που βλέπαμε....Ένα από τα αγαπημένα μας παιχνίδια είχε γίνει 3D με πολύ καλά γραφικά για τότε.....Ίσως το μεγαλύτερο σοκ που ένιωσα και δεν πιστεύω να νιώσω ξανά κάτι αντίστοιχο όσο καλύτερα και να γίνουν τα γραφικά κτλπ...
Last Edit: 2 years 3 months ago by ConstantinosRed.

Όμορφες gaming προσωπικές ιστορίες. 2 years 3 months ago #5

• Moonpie
  • Moonpie's Avatar
  • Storekeeper
  • Sunshine mixed with..little hurricane.
  • Thank you received: 34
Απο τα καλύτερα τόπικ. Έχουν ενδιαφέρον τέτοιου είδους ιστορίες. :lol:

Λοιπόν..την εποχή των καλών χόρορ παιχνιδιών Play Station 1,2 άντε και gamecube ελάχιστα , οι γονείς μου δεν με άφηναν να παίξω χόρορ λόγω ηλικίας ,και με άφηναν να παίρνω μονο τα πιο νορμαλ ή κάτι αηδίες της μπάρμπι . Έβλεπα εγω οτι ο μεγαλύτερος ξάδελφός μου κατά 9-10 χρόνια έπαιζε Resident Evil και δεν μπορούσα να ησυχάσω που μου αγόραζαν άλλα κι όχι αυτό.
Διοργάνωσα λοιπόν πλεκτάνη. :whistle:Πηγαίναμε στον ξάδελφό μου συχνά..επαιρνα μαζι τα παιχνιδια μου στη θήκη τους..και του έλεγα να μου δινει τα χορορ στην θήκη που έφερνα . Ετσι, κρυφά , ξεκίνησα να παίζω χορορ παιχνίδια στη γιαγιά και οταν δεν ήταν κανείς απο πάνω μου. Resident Evil , Silent Hill ,Rule of Rose κ.α .. πέρασαν απο κουτί καμουφλάζ της μπάρμπι..ή κάτι παρόμοιο. Όλο αυτό γινόταν περίπου σε όλο το δημοτικό. :evil:

Η πρώτη φορά που με άφησαν, και πήρα δικό μου "χορορ" παιχνίδι ηταν στα 12 μου το Bioshock για ps3 :hellyeah:, το οποιο θα ερχόταν ταχυδρομικώς και το περίμενα 2 μερες στο σπιτι επειδή έκανα την άρρωστη, Δεν ερχόταν όμως..με κατάλαβαν κιόλας, αναγκάστηκα να πάω σχολείο. Σε κάθε διάλειμμα ήμουν με το ενα πόδι εξω μήπως και δω κανέναν ταχυδρόμο να πηγαίνει προς το σπίτι που ήταν ενα δρόμο διπλα. Με δυσκόλεψε..το τερμάτισα 1,5 χρόνο μετά περίπου..και το κατάλαβα...3 χρόνια μετά.

Το αστείο της υπόθεσης είναι οτι εγώ μέχρι τα 12 το έπαιζα thug life με τα παιχνίδια και δεν το ήξερε κανείς. B)Στο λύκειο μια μέρα που με είχε πιάσει κρίση ειλικρίνειας και ένιωθα τύψεις που δεν το ήξερε κανένας , πάω και λέω στη μαμά μου τί έκανα μικρή. Και άρχισε να γελάει... και μου είπε οτι το ήξερε... αλλά δεν έλεγε τίποτα τότε, γιατί δεν έδειχνα να επηρεάζομαι ή να φοβάμαι απο τα παιχνιδια. Τζάμπα έπαιζα με χαμηλωμένο ήχο μην ακουστεί τίποτα περίεργο και το καταλάβουν. :blush::pinch:

Όμορφες gaming προσωπικές ιστορίες. 2 years 3 months ago #6

• MADnJIM
  • MADnJIM's Avatar
  • Unpacker
  • Ζαλίζομαι... Σταματήστε τον κόσμο να κατέβω...
  • Thank you received: 522
Ωραίο τόπικ!

Μια περίπτωση που θυμάμαι τώρα στο μπαμ, ήταν όταν είχε βγει το πρώτο God of War. Έτυχε να είμαστε με τη γυναίκα μου σε μεγάλο κατάστημα ενοικιάσεων όταν ήρθε ο κούριερ και έφερε τις νέες παραλαβές. Τότε δεν είχαμε ακόμα ιδέα περί God of War. Ο υπεύθυνος -και φίλος- άνοιξε το δέμα, και άρχισα να τσεκάρω κι εγώ τι νέο είχε έρθει. Όταν είδα λοιπόν το GoW γύρισα και είπα στη γυναίκα μου πως αυτό είναι ένα παιχνίδι γι' αυτήν, επειδή της αρέσουν τα παιχνίδια με σπαθιά κλπ. Περιμέναμε να το καταχωρήσει και το νοικιάσαμε κατευθείαν, ολόφρεσκο. Γυρίσαμε σπίτι, και η γυναίκα μου το έβαλε στο PS2 κι άρχισε να παίζει, ενώ εγώ κάθισα δίπλα για να το δω από περιέργεια. Φυσικά πολύ γρήγορα ενθουσιάστηκα, και της ζήτησα να πάρω εγώ το χειριστήριο, αλλά δεν μου το έδινε με τίποτα γιατί της άρεσε κι εκείνης πάρα πολύ. Προσπάθησα να μην δω περισσότερα ώστε να το παίξω μετά αφού θα το τελείωνε, και πήγα στο δικό μου PS2 να απασχοληθώ με άλλο παιχνίδι, αλλά πολύ σύντομα με φώναξε για να τη βοηθήσω κάπου που είχε κολλήσει. Δεν μπορούσα να κάνω αλλιώς, παραπονέθηκα αλλά πήγα. Το αποτέλεσμα ήταν κάθε τρεις και λίγο να με φωνάζει να τη βοηθήσω, και τελικά κατέληξα να έχω τερματίσει το παιχνίδι κοιτάζοντάς το.
Η πλάκα είναι πως και με το δεύτερο GoW είχα πάλι περιπέτειες. Αυτή τη φορά μόλις κυκλοφόρησε πήγα και νοίκιασα δύο αντίτυπα! Γύρισα σπίτι, και έδωσα το ένα στη γυναίκα μου λέγοντάς της να μην με ενοχλήσει καθόλου. Πήγα στο δικό μου PS2 και το έβαλα, για να διαπιστώσω ότι δεν το έπαιζε γιατί ήταν το πρώτο μοντέλο που δεν διάβαζε διπλής εγγραφής δισκάκια! Τρελάθηκα! Η γυναίκα μου είχε το slim, και έπαιζε κανονικά, να με δουλεύει κιόλας κι εγώ να έχω λυσσάξει λέμε! Ξήλωσα επιτόπου το PS2 μου, ντύθηκα, και αφρίζοντας μπήκα στο αυτοκίνητο και επέστρεψα στο κατάστημα όπου και αγόρασα ένα ολοκαίνουριο slim. Έτσι κατάφερα τελικά να παίξω το GoW2. :lol:

Όμορφες gaming προσωπικές ιστορίες. 2 years 3 months ago #7

• KTI23
  • KTI23's Avatar
  • Courier
  • Thank you received: 130
Eποχη N64, Χριστουγεννα,νιανιαρο να παιζω Banjo- Kazooie με το κλασσικο cartdrige που το φυσαγα καμια φορα στην ακρη οταν δεν το διαβαζε καμια φορα σωστα η κονσολα :PΕιχα κολλησει για παντα στο mad monster mansion και επειτα απο λιγες μερες εκανα delete καταλαθος το save του παιχνιδιου :P
Tελικα το τερματισα χρονια αργοτερα σε emulator :cheer:
Θα προσθεσω μελλοντικα κα αλλες αναμνησεις PS2 και gameboy color- GBA :hellyeah:
UH Discord Group (Unofficial) - discord.gg/GuASeMB - Click για περισσοτερα

Last Edit: 2 years 3 months ago by KTI23.

Όμορφες gaming προσωπικές ιστορίες. 2 years 3 months ago #8

• Captain_Zaraki
  • Captain_Zaraki's Avatar
  • Unboxholic
  • "Aah, you were at my side, all along..."
  • Thank you received: 2014
Φοβερο τοπικ!!!!Διαβασα και γουσταρα πολυ ολες τις θστοριες σας παιδια!!!!! :woohoo::3Εγω διστυχως ειμαι απο κινητο τωρα (και δεν με βολευει να γραφω απο κινητο) οποτε θα γραψωκαι καμια δικια μου ειμαι στον υπολογιστη! :D
Last Edit: 2 years 3 months ago by Captain_Zaraki.

Όμορφες gaming προσωπικές ιστορίες. 2 years 3 months ago #9

• SupahMari0
  • SupahMari0's Avatar
  • Shipper
  • Thank you received: 159
Και εγώ διάβασα όλες τις ιστορίες και τις ευχαριστήθηκα και γέλασα κιόλας χεχεχε. Τι να πρωτοσχολιάσω! Άλλη μαγεία τότε μάγκες. :side:Θα γράψω και εγώ σύντομα! :like:

Όμορφες gaming προσωπικές ιστορίες. 2 years 3 months ago #10

• sephirothson
  • sephirothson's Avatar
  • Payment receiver
  • Μόνο maiden...Bloodborne rules
  • Thank you received: 27
Εποχή καταλήψεων στα Ελληνικά λύκεια (1997) και στο λύκειο της περιοχής μου ο αγώνας συνεχίζεται κανονικά :hellyeah:Τα πρωινά δίνουμε όλοι κανονικό παρών στο σχολείο ενώ και σε μερικές περιπτώσεις η μαθητιωσα νεολαία (τοτε :whistle:) κατεβαίνει σε πορείες διαμαρτυρίας όπου και ακούγεται ο cult ύμνος "Κάτσε καλά Γερασιμεεεεεεε" Μέσα σε όλα αυτα, τα απογεύματα και αφού είχαμε πολύ χρονο μιας και διαβασμα λόγω καταλήψεων δεν έπαιζε εγώ και ο κολλητός μου λιώνουμε ένα νέο παιχνίδι που είχε κυκλοφορήσει λίγο καιρό νωρίτερα....RESIDENT EVIL :hellyeah:

Το παιχνίδι το βλέπαμε σε previews σε περιοδικά (CVG Gamepro) και μας τρέχαν τα σάλια οπότε όταν επιτέλους το πήραμε στα χερια μας κοντεύαμε να ΜΠΙΠΠΠΠΠΠ....απο την χαρά μας.Οι καταλήψεις κράτησαν 2 μήνες...2 μήνες εμεις παίζαμε το παιχνίδι σχεδόν καθε μερα και χωρις memory!!Θυμάμαι να δυσκολεύομαι στον χειρισμό μιας και ήμουν συνηθισμένος σε παιχνίδια 2D του snes και αυτο εδώ μου φαινόταν απίστευτα δύσκολο Θυμάμαι να χάνουμε πολλές φορές στο φίδι και να απογοητευομαστε που θα πρεπει να ξαναρχίσουμε το παιxνιδι παααλι απο την αρχη. Θυμάμαι το σοκ που μας προκάλεσε η εισαγωγή του παιχνιδιού σε σημείο να κοιτάμε με ανοιχτό τ στόμα μιας και πρώτη φορα βλέπαμε κάτι τέτοιο σε βιντεοπαιχνίδι.Θυμαμαι να μαζεύω χρηματα για να παρω ps1 γτ κόλλησα με αυτο το παιχνίδι
Steve Harris is god and Maiden is my religion

Όμορφες gaming προσωπικές ιστορίες. 2 years 3 months ago #11

• Wolverina
  • Wolverina's Avatar
  • Storekeeper
  • Thank you received: 36
Μπράβο για το thread, μου αρέσουν πολύ αυτά τα θεματάκια στο forum. Θυμάμαι το 2005 είχε βγει ο Punisher και είχα κολλήσει πολύ άσχημα. Η μαμά μου είχε φρικάρει αρκετά και μου έλεγε να μην παίζω τόσες ώρες και κυρίως να μην παίζω τόσο βίαια παιχνίδια. Βέβαια, τώρα που το σκέφτομαι, κι εγώ αν έβλεπα την κόρη μου 9 χρονών σκατό να παίζει Punisher χειρότερα θα έλεγα. Τέλος πάντων, μου πήρε πάάάάρα πολύ καιρό να το τερματίσω. Το τελικό boss πολύ δύσκολο, δεν πέθαινε με τίποτα. Ε κάποια στιγμή, το τερμάτισα. Μετά πήρα αέρα και το τερμάτισα άλλες 5 φορές.

Μία άλλη ιστορία που θυμήθηκα, ήταν κάπου στο 2009-10 όταν έπαιζα το Lord of the Rings Conquest. Είχαμε χωρίσει τότε με τον Νίκο για λίγο καιρό και του είχα πει ότι έχω κολλήσει σε μία πίστα. Ως πρέσβης καλής θέλησης ( :P) μου είπε να έρθει να μου περάσει την πίστα. Εγώ του είπα: "δεν έχω ανάγκη από έναν άντρα να μου περάσει την πίστα". Τελικά την πίστα δεν την πέρασα ποτέ και σταμάτησα να παίζω :lol::lol::lol:
Last Edit: 2 years 3 months ago by Wolverina.

Όμορφες gaming προσωπικές ιστορίες. 2 years 3 months ago #12

• Captain_Zaraki
  • Captain_Zaraki's Avatar
  • Unboxholic
  • "Aah, you were at my side, all along..."
  • Thank you received: 2014
Εγω θυμαμαι χαρακτηριστικα τι εκανα για να μπορω να παιζω παιχνιδια που ειχαν μεγαλυτερο age rating απο οτι επρεπε για την ηλικια μου οταν ειμουν μικρος (γιατι δεν με αφηναν οι γονεις μου :D).Οποτε περναμε μαζι με τον τοτε κολλητο μου παιχνιδια (συνηθως περναμε αρκετα παρομοια πραγματα αν θυμαμαι σωστα), τους αλλαζαμε εξωφυλλα με αλλα παιχνιδιων που ειχανε μικροτερο age rating και ετσι παιζαμε αφοβα!!!! :PΤο καλυτερο ομως ηταν με το Resident Evil 4!Ο κολλητος μου ειχε γενεθλια και επρεπε να του παρω καποιο δωρο και το ματι μου επεσε σε ενα παιχνιδι με creepy εξωφυλλο για το οποιο ειχα διαβασει στο Playstasion 2 Magazine (gaming περιοδικα λεμε! :woohoo:) το οποιο δεν ηταν αλλο απο το Resi 4!Το ειχα βρει μεταχειρισμενο ομως, οποτε δεν θα ελεγε να του το παω ετσι :PΩστοσο μου ειχε γυαλισει και εμενα το κωλοπαιχνιδο, οποτε το αγορασα ετσι, το πηρα σπιτι, του αλλαξα εξωφυλλο το οποιο εκτυπωσα κιολας (το εξωφυλλο που του εβαλα εντωμεταξυ ηταν ενα wallpaper με ΑΘΛΙΑ αναλυση, με αποτελεσμα να φαινονται pixels στο εξωφυλλο :P), οταν ειδαν οι γονεις μου τι του αγορασα μου ειπαν "καλα μεταχειρισμενο του πηρες?" (:P), ετσι πηγα και του πηρα ενα αλλο καινουργιο Resi 4 και κρατησα εγω το μεταχειρισμενο! :woohoo:
Και καπως ετσι επαιξα ενα απο τα 10 πιο αγαπημενα μου videogames! :whistle:
Υ.Γ.Το εξωφυλλο που ειχα βαλει στην κοπια μου του Resi 4 ηταν αυτο εδω αν θυμαμαι σωστα, σε πολυ χαμηλη αναλυση φυσικα! :P