TOPIC: Metal Gear Games Series

Metal Gear Games Series 8 months 3 weeks ago #433

• ConstantinosRed
  • ConstantinosRed's Avatar
  • Unboxholic
  • Thank you received: 2319
Για αυτό το λόγο το Sons of Liberty θα νε πάντα ξεχωριστό για μένα όσο αφορά τα MGS..Προς το τέλος πραγματικά είχα ανατριχιάσει με αυτά που γίνονταν ..
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: GrayFox46

Metal Gear Games Series 8 months 3 weeks ago #434

• GrayFox46
  • GrayFox46's Avatar
  • Geia-xara-unboxer
  • Thank you received: 293
Για εμένα η αγία τριάδα είναι τα Metal Gear (nes), MGS και MGS2. Κάπου εκεί βρίσκεται και το MGS4. Γενικότερα το story του Solid Snake. Κυρίως για συναισθηματικούς λόγους. Τα έχω όλα συνδεδεμένα με γύρω γύρω εμπειρίες. Αυτή η αγία τριάδα ηταν μια συλλογική διαδικασία με φίλους είτε κοντινούς είτε απο κουβέντες στο σχολείο με παιδιά απο άλλα χωριά για το πως θα το προχωρήσουμε.

Με το MGS2 ο Kojima έθιξε κάποια πράγματα που σχετίζονται με τη συμπεριφορά και τις προσδοκίες του κοινού του. Ελπίζω να το καταφέρει και με το Death Stranding. Γιατι και τώρα έχει δημιουργηθεί (οσο ποτέ άλλοτε λόγω internet) μια έντονη κατάσταση στο κοινό. Ελπίζω να βγάλει ένα πόρισμα και να έχει κάτι να πεί μέσω του DS.
http://www.mariowiki.com/images/9/95/Frog_Mario_SM[IMG]www.mariowiki.com/images/9/95/Frog_Mario_SM
Last Edit: 8 months 3 weeks ago by GrayFox46.

Metal Gear Games Series 8 months 3 weeks ago #435

• Gio_S
  • Loader
  • Thank you received: 135
Το 2 και εγώ το έχω σε μια ξεχωριστή θέση, είναι ειδική περίσταση. Σίγουρα κάθε MGS ασχολείται με τα δικά του κεντρικά themes και το κάθε ένα περνάει διαφορετικά μυνήματα, αλλά δεν είναι μόνο αυτό το γεγονός που κάνει το Sons of Liberty τόσο ξεχωριστό για εμένα. Πιστεύω πως είναι το πιο τολμηρό/ballsy sequel όλων των εποχών και παρότι περιείχε μεγάλο ρίσκο κατάφερε να περάσει τα μυνήματα του με τρόπο μοναδικό, άσχετα αν στην εποχή του κάποιοι δυσαρεστήθηκαν επειδή δεν ήταν το sequel που περίμεναν, πράγμα που γνώριζε ο Kojima πως θα συμβεί και χρησιμοποίησε έξυπνα για να διηγηθεί την ιστορία του Raiden. Ισχύει πως το MGS2 περνάει πολλά μυνήματα για το fanboyσμο και το hype, και ένας πράγμα που μου αρέσει στα παιχνίδια του Kojima είναι πως δεν φοβάται να ρίξει μια σφαλιάρα στον παίκτη όταν χρειαστεί. O George Weidman (Super Bunnyhop) έχει αναλύσει πάρα πολύ ωραία το παιχνίδι (το video φαντάζομαι το έχετε δει όσοι ασχολείστε με την σειρά, ωστόσο και μερικά από τα links που έχει στην περιγραφή είναι επίσης πολύ χρήσιμα).

Εμένα μου είναι απίστευτα δύσκολο να βάλω όλα τα MGS σε μια σειρά, όμως αν κάποιος με ρωτούσε ποια MGS θεωρώ τα κορυφαία της σειράς θα έλεγα σίγουρα τα πρώτα 3 Solid και το MGSV, αν και λατρεύω σχεδόν όλα τα canon παιχνίδια της σειράς για διαφορετικούς λόγους το καθένα (με το Peace Walker έχω κάτι θεματάκια παρότι προσπάθησα πολύ να το αγαπήσω, απλά κάπου μετά την μέση άρχιζε να με χάνει...).
Προσωπικά με ελκύει λίγο περισσότερο σαν χαρακτήρας ο Big Boss επειδή είναι πιο τραγικός και ανθρώπινος/εκδηλωτικός χαρακτήρας σε σχέση με τον Solid Snake, ο οποίος όμως είναι πιο "τέλειος" και υπεύθυνος κατά κάποιον τρόπο. Τους θεωρώ και τους 2 τους πιο καλογραμμένους χαρακτήρες στο gaming και τους λατρεύω εξίσου. Επίσης πάντα γούσταρα το ότι η σειρά είναι γεμάτη anti-heroes και όχι τυπικούς ήρωες που ακολουθούν την πεπατημένη.
Last Edit: 6 months 3 weeks ago by Gio_S.
The following user(s) said Thank You: GrayFox46

Metal Gear Games Series 8 months 3 weeks ago #436

• GrayFox46
  • GrayFox46's Avatar
  • Geia-xara-unboxer
  • Thank you received: 293
Solid Snake ΜΟΝΟ παιδιά!!! :side:
http://www.mariowiki.com/images/9/95/Frog_Mario_SM[IMG]www.mariowiki.com/images/9/95/Frog_Mario_SM

Metal Gear Games Series 6 months 4 weeks ago #437

• simovitch123
  • Unboxholic
  • Thank you received: 981
Επιστροφή στην Metal Gear Solid σειρά 2 χρόνια μετά το MGS2. :hellyeah:Η αλήθεια είναι πως μου έλειψε αρκετά και ανυπομονώ να δω την ιστορία από την οπτική του Big Boss. Εαν δεν κάνω λάθος το MGS3 θεωρείται από πολλούς το καλύτερο της σειράς. Έκανα ένα recap των Metal Gear 1+2 και των MGS 1+2 για να φρεσκάρω την μνήμη μου και είμαι έτοιμος για την συνέχεια.

Μια από τις αγαπημένες μου σκηνές btw... Ο Solid Snake είναι πραγματικά φοβερός χαρακτήρας.

Metal Gear Games Series 6 months 4 weeks ago #438

• NikeFerrari
  • NikeFerrari's Avatar
  • Moderator
  • Thank you received: 1623
Καλό ταξίδι Σίμο! Σε ζηλεύω που θα το πρωτοβιώσεις! Μέχρι και συγκλονιστικό σε αρκετά σημεία και σοκαριστικό στο lore και ιστορικό χαρακτήρων. Πας πίσω στο timeline και σε περιμένουν πολλές αξέχαστες στιγμές και “Kojima” πινελιές! :3
Last Edit: 6 months 4 weeks ago by NikeFerrari.
The following user(s) said Thank You: zombie, simovitch123, Gio_S

Metal Gear Games Series 6 months 2 weeks ago #439

• Gio_S
  • Loader
:sexy::sexy:

Metal Gear Games Series 6 months 1 week ago #440

• simovitch123
  • Unboxholic
Έχω τερματίσει εδώ και δύο μέρες το Metal Gear Solid 3 και ακόμα προσπαθώ να συνέλθω... Δύο χρόνια μετά το MGS2 δεν είχα αντιληφθεί πόσο πολύ μου έλειψε η σειρά και πόσο γουστάρω την όλη φάση και τον πλούσιο σε Lore, χαρακτήρες κλπ. κόσμο που έχει φτιάξει ο Kojima, που με το MGS3 εμπλουτίζεται ακόμα περισσότερο. Το Story, τα Boss Fights, οι χαρακτήρες, το gameplay και ο τρόπος που μπορείς να πειραματιστείς με αυτό, το OST, οι ''Hideo Kojima πινελιές'' συνθέτουν μια ακόμα κλασσική ''tactical espionage action'' εμπειρία γεμάτη συναισθήματα και αξέχαστες στιγμές που θα έχω να θυμάμαι. :3
Warning: Spoiler! [ Click to expand ]

Υ.Γ. 1) Young Ocelot= Best Character of all time! :sexy:Το μεγαλύτερο κάθαρμα, το απόλυτο μπασταρδάκι. :evil::hellyeah:
Υ.Γ. 2) Eva= Best Waifu of all time?? :whistle::silly:
Last Edit: 6 months 1 week ago by simovitch123.

Metal Gear Games Series 6 months 4 days ago #441

• NikeFerrari
  • NikeFerrari's Avatar
  • Moderator
  • Thank you received: 1623
^^^

Ωραίος! Ήμουν σίγουρος Σίμο ότι θα το γούσταρες και θα σε άγγιζε τόσο, όπως και σου έγραψα.

Σιγά σιγά να ετοιμάζεσαι για το 4, το οποίο θεωρώ με τις μπόλικες μοναδικές πινελιές και μέσω μπόλικων συγκεκριμένων cutscenes, κτυπάει φλέβα και αποτελεί το απόλυτο “love letter” και κλιμάκωση για τους fans της σειράς που έπαιξαν τα προηγούμενα. :3
Last Edit: 6 months 4 days ago by NikeFerrari.
The following user(s) said Thank You: simovitch123

Metal Gear Games Series 6 months 4 days ago #442

• simovitch123
  • Unboxholic
NikeFerrari wrote:
^^^

Ωραίος! Ήμουν σίγουρος Σίμο ότι θα το γούσταρες και θα σε άγγιζε τόσο, όπως και σου έγραψα.

Σιγά σιγά να ετοιμάζεσαι για το 4, το οποίο θεωρώ με τις μπόλικες μοναδικές πινελιές και μέσω μπόλικων συγκεκριμένων cutscenes, κτυπάει φλέβα και αποτελεί το απόλυτο “love letter” και κλιμάκωση για τους fans της σειράς που έπαιξαν τα προηγούμενα. :3
Ανυπομονώ για το 4 Γιώργο, δεν μπορώ να σταματήσω να το σκέφτομαι και να φτιάχνω στο μυαλό μου σενάρια για το πως θα εξελιχθεί και θα κλιμακωθεί η ιστορία. Σε αυτό το σημείο έχει χτίσει ένα τεράστιο και ιδιαίτερο σύμπαν ο Kojima που δεν ξέρω τι να περιμένω. Θα περιμένω λίγο πρώτα να ''συνέλθω'' από το MGS3 και υπολογίζω πως κάποια στιγμή μέσα στο καλοκαίρι θα έρθει η ώρα του 4. :hellyeah:

Metal Gear Games Series 5 months 4 weeks ago #443

• Gio_S
  • Loader