TOPIC: Metal Gear Games Series

Metal Gear Games Series 5 years 4 months ago #13

• zombie
  • zombie's Avatar
  • Loader
  • Thank you received: 250
nike προσκυνώ και ανάβω και κεράκι!
The administrator has disabled public write access.

Metal Gear Games Series 5 years 4 months ago #14

• stark1st
  • stark1st's Avatar
  • Moderator
  • Thank you received: 62
Μια σειρά την οποία έχω λατρέψει, καθώς με μεγάλωσε και απασχόλησε αρκετά τις ώρες ψυχαγωγίας μου και ως μικρό παιδί και ως ενήλικας. Έπος απλά

Metal Gear Games Series 5 years 4 months ago #15

• stark1st
  • stark1st's Avatar
  • Moderator
  • Thank you received: 62
NIke τι έχεις κάνει ρε φίλε. Nice πολύ όμορφη η συλλογή σου.

Metal Gear Games Series 5 years 4 months ago #16

• tourettes
  • tourettes's Avatar
  • Payment receiver
  • Thank you received: 2
nikeferrari μου έκαψες τον εγκέφαλο ρε φίλε. τι συλλογάρα είναι αυτή?
δηλώνω μεγάλος φαν της σειράς.
Praise The Sun-//-Prepare To Die

Metal Gear Games Series 5 years 4 months ago #17

• NikeFerrari
  • NikeFerrari's Avatar
  • Moderator
  • Thank you received: 1619
Ευχαριστώ παιδιά!

Μου είναι τρισαγαπημένη σειρά. Έχω παίξει όλα της τα παιχνίδια στην εποχή τους και κάποια περισσότερες φορές αργότερα.

Πέρα απο φοβερές στιγμές που μου έχει χαρίσει η σειρά στην ιστορία, σενάριο, χαρακτήρες, gameplay, κτλ, ο Kojima έχει συμπεριλάβει και κάποιες καινοτόμες και πρωτάκουστες σκηνές που δεν είχα πρωτοδεί αλλού τότε.

Πόσες να θυμηθώ;

Το ίδιο κλειδί που άλλαζε σχήμα με βάση θερμότητας στο πρώτο metal gear και μετά το χρισημοποίησε και στο MGS

MGS Η φάση που σου λέει βρες την συχνότητα του codec στο οπισθόφιλο της συσκευασίας.

Στο lift με τον αισθητήρα βάρους.

Η φάση με τον Psycho Mantis που το σύστημα διάβαζε πληροφορίες απο την memory card και στις έλεγε ή το γεγονός ότι έπρεπε να αλλάξεις controller port για να μην διαβάζει την σκέψη σου και να τον νικήσεις

Στο MGS2 προς το τέλος με τον Cambel στυλ Eternal Darkness

Διάφορες φάσεις στο MGS3 με την άλλη camera.

Το κόλπο με το time clock του PS2 στον The End ώστε να πεθάνει απο γειρατιά. :silly:

Στο PW και το πραγματικό του τέλος.

κτλ, κτλ, κτλ

Και πολλές κάρφικες όπως με το άγαλμα στο 4, τις αφίσες στο MGS2 και τα ερμάρια, το φανάρι και το αγαλματίδιο του Volkan Raven στο 2, στο 4 με την Naomi, κτλ, κτλ ,κτλ

Metal Gear Games Series 5 years 4 months ago #18

• tourettes
  • tourettes's Avatar
  • Payment receiver
  • Thank you received: 2
πραγματικά πολύ έξυπνα κόλπα έχει βάλει μέσα ο kojima. και στο 4 που σου λέει ο otacon "snake βαλε το 2ο cd. α, ξέχασα, έχουμε blu ray". μικρές λεπτομέρειες που το κάνουνε έξυπνο στον τρόπο του.
Praise The Sun-//-Prepare To Die

Metal Gear Games Series 5 years 4 months ago #19

• GrayFox46
  • GrayFox46's Avatar
  • Geia-xara-unboxer
  • Thank you received: 292
tourettes wrote:
πραγματικά πολύ έξυπνα κόλπα έχει βάλει μέσα ο kojima. και στο 4 που σου λέει ο otacon "snake βαλε το 2ο cd. α, ξέχασα, έχουμε blu ray". μικρές λεπτομέρειες που το κάνουνε έξυπνο στον τρόπο του.

Πραγματικά αυτές οι φουστιές που βάζει κάθε φορά στα Metal Gear είναι που σε κάνουν να περιμένεις το επόμενο παιχνίδι πώς και πώς. Κάθε φόρα λές τι άλλο θα βάλει?? :lol:

Πολύ ωραίες είναι ΌΛΕΣ οι μεταφορές που έκανε απο τα Metal Gear στα MGS. Για παράδειγμα το ηλεκτροφόρο δάπεδο ή ακόμα και οι κάμερες. Τανκ--Ναρκες :ohmy:

Τέλος πάντων εγω οταν γεννήθηκα είχαν είδη βγεί τα 2 Metal Gear αλλά ήμουν τυχερός που οι γονείς μου μου πήραν ένα NES και ερχόταν ένας κυριούλης σπίτι με μια μαύρη σκουπιδοσακούλα τίγκα στις κασέτες NES και διαλεγα κανα δυό και μου τις έπαιρναν οι γονείς μου :woohoo:Έτσι απέκτησα και το Metal Gear. Έ μετά απο κάποια χρονάκια βγήκε το MGS και δε γινόταν να μην το λατρέψω. Όπως και το MGS 2 που για άλλη μια φορά έφερε τα πάνω κάτω. Ακόμα το σκέφτομαι και με τρώει μέσα μου που έχασα στην εποχή του το MGS 3 γιατι είχα XBOX.

Τέλος πάντων με αυτά και με κείνα (και με τις φωτογραφίες του ο Nike) θα αρχίσω σιγά σιγά να μαζεύω οτι μπορώ απο Metal Gear. Μην ξεχνάμε οτι πέρασα μια μεγάλη περίοδο με τα δώρα του ΘΕΙΟΥ που συγκεκριμένα στην Ελλάδα είναι αναπόφευχθα ειδικά στις μικρές ηλικίες.

ΚΛΑΜΑΑΑΑΑΑΑΑ
http://www.mariowiki.com/images/9/95/Frog_Mario_SM[IMG]www.mariowiki.com/images/9/95/Frog_Mario_SM
Last Edit: 5 years 4 months ago by GrayFox46.

Metal Gear Games Series 5 years 4 months ago #20

• NikeFerrari
  • NikeFerrari's Avatar
  • Moderator
GrayFox46 wrote:
Ακόμα το σκέφτομαι και με τρώει μέσα μου που έχασα στην εποχή του το MGS 3 γιατι είχα XBOX.

Το MGS3 είναι φοβερό! :woohoo:

Πάρτο και παίξ'το τώρα σε PS3 ή 360 μέσω της Legacy Collection ή της HD Collection. Απόφυγε το στο Κτήνος ή στην 3D έκδοση του στο 3DS.
Last Edit: 5 years 4 months ago by NikeFerrari.

Metal Gear Games Series 5 years 4 months ago #21

• GrayFox46
  • GrayFox46's Avatar
  • Geia-xara-unboxer
NikeFerrari wrote:
GrayFox46 wrote:
Ακόμα το σκέφτομαι και με τρώει μέσα μου που έχασα στην εποχή του το MGS 3 γιατι είχα XBOX.

Το MGS3 είναι φοβερό! :woohoo:

Πάρτο και παίξ'το τώρα σε PS3 ή 360 μέσω της Legacy Collection ή της HD Collection. Απόφυγε το στο Κτήνος ή στην 3D έκδοση του στο 3DS.

Καλά προφανώς και το έχω παίξει πλέον :pκαι αντιλαμβάνομαι οτι ήταν μεγάλη ανανέωση για τη σειρά. Πολλά εξτρα στοιχεία. Stealth ανεβασμένου επιπέδου και πάρα πολλά Bossfights που κλασικά είναι πανέξυπνα. Ο The End ειδικά μάλλον είναι ένα απο τα καλύτερα Bossfight που έχω παίξει ever σε παιχνίδι.
http://www.mariowiki.com/images/9/95/Frog_Mario_SM[IMG]www.mariowiki.com/images/9/95/Frog_Mario_SM

Metal Gear Games Series 5 years 4 months ago #22

• NikeFerrari
  • NikeFerrari's Avatar
  • Moderator
GrayFox46 wrote:

Καλά προφανώς και το έχω παίξει πλέον :pκαι αντιλαμβάνομαι οτι ήταν μεγάλη ανανέωση για τη σειρά. Πολλά εξτρα στοιχεία. Stealth ανεβασμένου επιπέδου και πάρα πολλά Bossfights που κλασικά είναι πανέξυπνα. Ο The End ειδικά μάλλον είναι ένα απο τα καλύτερα Bossfight που έχω παίξει ever σε παιχνίδι.

Όντως! Φοβερά boss fights.

Με τον The Fear ήταν πολύ καλο, με τον The Fury για κάποιον λόγο το βρήκα τρομακτικό, ο The Sorrow γενικά χάρισε δυνατό lore, με την Boss έριξα κλάμαν :silly:

Τον The End τον έπαιξα με 2 διαφορετικούς τρόπους ενώ και "δεν τον έπαιξα" με δύο άλλους τρόπους, if you know what i mean ;)

Δεν ξεχνάμε φυσικά Ocelot, Volgrin, The Pain, Shagohod.

Τους έβγαλα όλους και non-lethally για τις παραλλαγές τους και facepaints.

Metal Gear Games Series 5 years 4 months ago #23

• GrayFox46
  • GrayFox46's Avatar
  • Geia-xara-unboxer
NikeFerrari wrote:

Όντως! Φοβερά boss fights.

Με τον The Fear ήταν πολύ καλο, με τον The Fury για κάποιον λόγο το βρήκα τρομακτικό, ο The Sorrow γενικά χάρισε δυνατό lore, με την Boss έριξα κλάμαν :silly:

Τον The End τον έπαιξα με 2 διαφορετικούς τρόπους ενώ και "δεν τον έπαιξα" με δύο άλλους τρόπους, if you know what i mean ;)

Δεν ξεχνάμε φυσικά Ocelot, Volgrin, The Pain, Shagohod.

Τους έβγαλα όλους και non-lethally για τις παραλλαγές τους και facepaints.

Να φανταστώ λές έναν τρόπο με τον sniper και τον άλλον να πάς απο πίσω του. Οι άλλοι δύο που δεν έκανες να υποθέσω είναι με τον παπαγάλο και με το ρολόι του PS2 που δεν το ήξερα?

Metal Gear Games Series 5 years 4 months ago #24

• NikeFerrari
  • NikeFerrari's Avatar
  • Moderator
GrayFox46 wrote:
Να φανταστώ λές έναν τρόπο με τον sniper και τον άλλον να πάς απο πίσω του. Οι άλλοι δύο που δεν έκανες να υποθέσω είναι με τον παπαγάλο και με το ρολόι του PS2 που δεν το ήξερα?

Βασικά αν θέλεις, τον παλεύεις lethally και τον σκοτώνεις, τον κάνεις hold-up γιατο mosin nagant του, του ρίχνεις tranquilizers για να τον νικήσεις μέσω stunt και να πάρεις την στολη του, χρησιμοποιείς και τον παπαγάλο αναλόγως ή την μάσκα του κροκόδειλου.

2 τρόποι που γλυτώνεις την μάχη είναι με το ρολόι του PS2 ή με σκοτώνοντας τον σε προηγούμενο σημείο στην αποβάθρα.