Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Η Φιλοσοφία του Συλλέκτη

Η Φιλοσοφία του Συλλέκτη 2 years 9 months ago #1

• SupahMari0
  • SupahMari0's Avatar
  • Shipper
  • Thank you received: 175
Ένα θέμα σοβαρό που με "βασανίζει" κατά καιρούς είναι η ταυτότητα του συλλέκτη, τι είναι ο συλλέκτης, και πως λειτουργεί ένας συλλέκτης.

Θα ήθελα να μου πείτε τις απόψεις σας, πως λειτουργείτε, τι συλλέγεται, γιατί το συλλέγεται (αυτό και αν είναι δύσκολο ερώτημα), πιο το κίνητρο σας που σας δίνει "κουράγιο", πια η φιλοσοφία σας, ποίους κανόνες εφαρμόζεται προς την ανάπτυξη της συλλογής σας και πια χαραχτηριστικά πρέπει να πληρεί ένα κομμάτι για να μπει μέσα σε αυτήν. Τι είναι ο ορισμός του collector? Πως σκέφτεστε τον εαυτό σας και την συλλογή σας στο μέλλον για πιθανό μεγάλο κέρδος? Ότι μπαίνει στη συλλογή σας το παίζετε? Έχετε ιδιαίτερη προτίμηση στα σφραγισμένα κομμάτια όπου και τα κρατάτε έτσι? Αγοράζετε κάτι δύο ή και τρεις φορές? Συλλέγει με σκοπό να τα πουλήσετε στο μέλλον? Πως συντηρείται την συλλογή σας? Απλά στιβασμένη ή προσεγμένη σε ειδικές θήκες? Υπάρχει κάποιο μοτίβο ως προς το τι συλλέγεται? Έτυχε ποτε να σκεφτείτε να τα παρατήσετε? Τι σας έκανε να συνεχίσετε? Υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο θέμα στην συλλογή σας? Για παράδειγμα μονο Metal Gear Solid stuff, ή 2-3 συγκεκριμένα themes, ή μιας συγκεκριμένης κονσόλας.... Έτσι ώστε να υπάρχει μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα, η προσοχή σας και τα χρήματα σας να εστιάσουν στο αντικείμενο που σας ενδιαφέρει, να είναι πιο complete και "συγυρισμένη".

Ζούμε στην Ευρώπη, και ένας Ευρωπαίος δεν είναι στην καλύτερη θέση όσον αφορά την συλλογή video games κατά την ταπεινή μου άποψη. Μπορεί τελευταίος η Ευρώπη να βλέπει πολύ καλά κομμάτια αποκλειστικότητες όμως σε καμια περίπτωση δεν μπορεί να φτάσει σε επίπεδα Ιαπωνίας για παράδειγμα. Οι Ιαπωνέζοι δεν αστειεύονται με τα συλλεκτικά τους. Υπάρχουν κομμάτια πολύ συλλεκτικά και σπανια. Μην παρεξηγείτε όμως, δεν μιλώ για τα συνηθισμένα limited editions των παιχνιδιών που κυκλοφορούν στην ανοιχτή αγορά και έχουν γίνει mainstream. Μιλώ για κομμάτια που οι λέξεις "collector's" και "limited" είναι πολύ μικρές για να τα χαραχτηρίσουν. Κομμάτια τόσο σπανια που χρειάζεσαι μια μικρή περιουσια να τα αποκτήσεις. Κομμάτια που αν τα δεις 1-2 φορες στην ζωή σου στο eBay θα πρέπει να παλέψεις, να σκοτώσεις το πορτοφόλι σου για να τα κερδίσεις. Κομμάτια που όταν κυκλοφόρησαν δεν ήσουν παρών για να τα αποκτήσεις ή πολύ απλά δεν είχες καμια ευκαιρία να τα αποκτήσεις. Και εδώ είναι το ερώτημα: Τι χρειάζεται για να είσαι collector? Πάθος ή απλά στην τελική money talks? Ακόμα και αν αγοράζεις τις συνηθισμένες collector's editions είναι πολυέξοδο άμα έχεις μια απλή δουλειά οικογένεια υποχρεώσεις και θέλεις τελοσπάντων η ζωή σου να μην αφορά αναγκαστικά μονο το gaming.

Έχω μπει σε forums και έχω δει συλλογές χιλιάδων, εκατοντάδων χιλιάδων ευρώ, κομμάτια που ούτε πρόκειται να πλησιάσεις άμα δεν υπάρχει τεράστιο bank account. Και εκεί είναι που σκέφτεσαι "Καλά τι κάνω? Πως θα φτάσω τέτοια επίπεδα?". Δεν είναι απλά θέμα ανταγωνισμού, είναι το να ξέρεις ότι το πιο πιθανόν δεν θα αποκτήσεις όλα τα κομμάτια, ή τουλάχιστον τα πιο highly collectible, που θέλεις. Εκτος από λεφτά είναι και θέμα χώρου, που στην ουσία όμως πάλι θέμα λεφτών είναι επειδή αν έχεις λεφτά έχεις και χώρο. Υπάρχουν άτομα που κάνουν αεροστεγή βιτρίνες με κατάλληλο φωτισμό έτσι ώστε να αντέχει η συλλογή τους στον χρόνο. Άρα αν καταφέρεις να αγοράσεις κάτι πολύ συλλεκτικό είναι και το θέμα του να το συντηρήσεις όπως πρέπει. Όμως εδώ μιλάμε για extreme περιπτώσεις.

Προσωπικά έχω πουλήσει μεγάλο μέρος της συλλογής μου, κομμάτια που απλά δεν σήμαιναν κάτι για μένα. Ευτυχώς να λέω που δεν την πούλησα ολόκληρη επειδή εκεί που λέω να τα παρατήσω όλα συνειδητοποιώ ότι αυτό δεν πρόκειται να γίνει any time soon. Υπάρχει πολύ αγάπη και συναίσθημα μέσα σε αυτή την συλλογή. Όμως... Στην τελική τι παίζει ρολο? Υπάρχει λογική?

Τέλος, πια η γνώμη σας για το γεγονός ότι πλέον σχεδόν κάθε παιχνίδι έχει και συλλεκτική έκδοση?
Last Edit: 2 years 9 months ago by SupahMari0.
The administrator has disabled public write access.

Η Φιλοσοφία του Συλλέκτη 2 years 9 months ago #2

• Captain_Zaraki
  • Captain_Zaraki's Avatar
  • Unboxholic
  • "Aah, you were at my side, all along..."
  • Thank you received: 2025
Δεν νομιζω οτι παιζουν ρολο τα ποσα ξοδευεις για να χαρακτηριστεις "collector" για να πω την αληθεια! :P
Για μενα ειναι απλως οταν (στην περιπτωση των videogames) περνεις retail και οχι digital :silly:Φυσικα αυτος δεν ειναι ο "ορισμος" του "collector" αλλα για μενα καπως ετσι ειναι :P
Παντως εγω πιστευω οτι αξιζει να κρατας καθε παιχνιδι που περνεις.Γιατι το καθε ενα εχει μια διαφορετικη "ιστορια" για σενα και δεν πειραζει να θυμασαι και την μετρια (η κατω του μετριου :P) εμπειρια!
Εγω διστυχως ειχα αρκετα μεγαλη συλλογη (για τα στανταρ μου παντα) και διστυχως την χαλασα επειδει πουλησα παρα πολυ μεγαλο κομματι της.... :SΚατι το οποιο μετανιωσα!
Τωρα γιατι θελουμε να εχουμε συλλογη...μαλλον επειδει μας αρεσει να εχουμε κατι χειροπιαστο (και αμα εχουμε ασχοληθει να το εχουμε σε ποσοτητα) απο το αγαπημενο μας hobby!Και στην περιπτωση των limited/collectors ειναι ομορφα πολλα κομματια αρα ταιριαζουν και με τον χωρο!

Η Φιλοσοφία του Συλλέκτη 2 years 9 months ago #3

• StrikeX
  • StrikeX's Avatar
  • Unboxholic
  • Thank you received: 974
Ωραιο θεμα φιλε. Για αρχη να πω οτι δεν ειμαι κανενας τρελος συλλεκτης ουτε οτι τα τρελα πραγματα αυτο που προσπαθω να κανω ειναι να αγοραζω αυτο που μου αρεσει. Εχω μαθει ενα πραγμα δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα (εκτος και αν εχουν την οικονομικη δυνατοτητα) αλλα δεν μπορουν να μας αρεσουν και ολα. Με τα φορουμ και το ιντερνετ σιγουρα και μαθαινεις παραπανω για συλλεκτικα πραγματα αλλα επηρεαζεσαι και αρκετα για αυτο και εγω προσπαθω να μην κανω αγορες που δεν ειναι του "γουστου" μου. Να πω την αληθεια εχω σκεφτει να τα παρατησω εχω πει μετα απο καιρο ωραια το πηρες και αυτο και τωρα; Η σκεφτομαι τι θα κανω οταν εχω μαζεψει παρα πολλα και φτασω πανω απο 40 τι θα κανω.
Παντα σκεφτομαι ομως οτι αυτο μου αρεσει μου αρεσει να εχω διαφορες φιγουρες/αγαλματιδια και να κοσμουν τον προσωπικο μου χωρο. Ειναι αυτο που σε ευχαριστει να κανεις αλλοι εχουν κολλημα με τα αμαξια αλλοι συλλεγουν ταινιες και συλλετκικες ταινιων κλπ αλλοι δισκους

Tελος θα ξανα πω αυτο προσπαθω να μην επηρεαζομαι σε μεγαλο βαθμο γιατι τα λεφτα δεν μας τρεχουν και κοιταω να παρω κατι που οντως το θελω και οχι επειδη το ειδα απο καποιον αλλον.

Η Φιλοσοφία του Συλλέκτη 2 years 9 months ago #4

• SupahMari0
  • SupahMari0's Avatar
  • Shipper
Μου άρεσε που θίξατε τον ορισμό του collector και πως σκέφτεστε το μέλλον σας με την συλλογή σας και τα σημείωσα στο αρχικό post. :like:Θα απαντήσω και θα πω περισσότερα για το θέμα αργότερα.

Η Φιλοσοφία του Συλλέκτη 2 years 9 months ago #5

• JusperX
  • JusperX's Avatar
  • Loader
  • VG enthusiast, regardless of platform
  • Thank you received: 176
Πώς λειτουργώ : Βλέπω κάτι, μου αρέσει και θα προσπαθήσω να το πάρω. Θα κάνω και αρκετές θυσίες για να κρατήσω το απαραίτητο ποσό στην άκρη για να το πάρω. Παράδειγμα η συλλεκτική του Crysis 2 που την ήθελα απεγνωσμένα για PC. 4 χρόνια το έψαχνα το θέμα, το βρήκα σε Αγγλικό retailer και μου κόστησε αρκετά (200+ € με τα μεταφορικά), αλλά χαλάλι, το είχα αποθιμένο αρκετά χρόνια.

Τι συλλέγω : Παιχνίδια που μου αρέσουνε και πιστεύω πως αξίζει να τα έχω στην κατοχή μου. Τα περισσότερα κομμάτια της συλλογής μου τα είχα ήδη παίξει με τον έναν ή με τον άλλον τρόπο (όποιος κατάλαβε κατάλαβε) και μετά, αφού όντως μου άρεσε, ψάχτηκα, είδα τι εκδόσεις υπάρχουνε και διάλεξα την Special/Limited/Collector's ή ότι όνομα της έχουνε δώσει. Τώρα τελευταία κάνω προπαραγγελίες συλλεκτικών αναγκαστικά, διότι κυριαρχεί το φαινόμενο μεταπώλησης σε αστρονομικά ποσά. Να θυμίσω το Witcher3 που την ημέρα κυκλοφορίας το έδιναν 250€? Το Fallout4?

Μοτίβο δεν έχω, συλλέγω οτι μου αρέσει και αξίζει τα χρήματά μου κατά την άποψή μου και τα γούστα μου. Είτε είναι FPS, RPG, Action, δεν έχω κόλλημα. Αρκεί να μου αρέσει (και να υπάρχει το απαραίτητο ρευστό διαθέσιμο).

Να τα παρατήσω, ελάχιστες φορές, κυρίως λόγω του οικονομικού και της στιγμιαίας σκέψης "ε, και που τα παίρνω, τι τα κάνω? κάθονται". Αλλά μετά τα χαζεύω, τα ξανανοίγω, τα ξαναχαζεύω και αλλάζω γνώμη.

Προφανώς και money talks, ανέκαθεν ηταν έτσι, σε όλους τους χώρους όχι μόνο στο gaming. Απλά η αλήθεια είναι οτι έχει παραγίνει το κακό των συλλεκτικών τα τελευταία χρόνια. Κάποτε είχανε νόημα οι συλλεκτικές και όντως ηταν συλλεκτικές. Πλέον το κάθε ξεκάρφωτο παιχνίδι πετάει και συλλεκτική για να πουλήσει κομμάτια.. Τρανό παράδειγμα τα Call of Duty και Assassin's Creed. Στην πετίπτωση των AC δεν μπορώ παρά να παραδεχτώ πως έχουνε φοβερές φιγούρες των κεντρικών χαρακτήρων, αλλά οταν μου βγάζεις κάθε χρόνο παιχνίδι και ένα κάρο special εκδόσεις, εντάξει.. Το παρακάνεις. Για τα CoD δεν θέλω καν να σχολιάσω.

Συλλογές άλλων πολύ σπάνια να ζηλέψω. Κυρίως κάποια κομμάτια ζηλεύω που δεν κατάφερα (ακόμη) να αποκτήσω, όπως Skyrim, BioShock 1 + Infinite και ίσως άλλες που δεν μου έρχονται αυτή τη στιγμή.
Επίσης, κάτι που θέλω να "θίξω" όσον αφορά άτομα με τεράστιες συλλογές: Πόσα παιχνίδια απο αυτά που αγοράζουν τα παίζουν κι όλας? Γιατί ακόμη και σ' εμένα έχει τύχει να πάρω συλλεκτική και να μην έχω παίξει ακόμη το παιχνίδι (προσωπικά έχω και τεράστιο backlog λόγω στρατού και κοιτάω να ξεκάνω τα πιο παλιά), αλλά γενικά παρατηρώ οτι πλέον αγοράζουμε και δεν παίζουμε. Απλά το παίρνουμε για να το έχουμε.

Όσο για πούλημα, πολύ λίγα κομμάτια έχω δώσει, φυσικά απλές εκδόσεις παιχνιδιών. Συλλεκτική δεν μου πάει η καρδιά να δώσω.
The following user(s) said Thank You: PadPoet

Η Φιλοσοφία του Συλλέκτη 2 years 9 months ago #6

• SupahMari0
  • SupahMari0's Avatar
  • Shipper
Αρκετά κατατοπιστικός. Το σημείωσα και αυτό που έθιξες στο αρχικό post όπως και το "Πια η γνώμη σας για το γεγονός ότι σχεδόν κάθε παιχνίδι έχει και συλλεκτική έκδοση?". :like:
Last Edit: 2 years 9 months ago by SupahMari0.

Η Φιλοσοφία του Συλλέκτη 2 years 9 months ago #7

• ConstantinosRed
  • ConstantinosRed's Avatar
  • Unboxholic
  • Thank you received: 2230
Δεν θεωρώ το εαυτό μου συλλέκτη...Στη καλύτερη θα μπορούσα να με χαρακτηρίσω.....ερασιτέχνη συλλεκτη (αν υπάρχει κάτι τέτοιο :lol:)..Ότι παιχνίδι θα πάρω πχ το παίρνω με τη προϋπόθεση ότι θα το παίξω αν όχι άμεσα κάποια στιγμή στο μέλλον και τα τελευταία χρόνια αγοράζω αφού έχω κάνει μια σχετική έρευνα.Αφού πλέον έχουμε το Internet ας το αξοιοποιήσουμε χαχα αλλά δεν σας κρύβω ότι μου λείπουν και οι "τυφλές" αγορές που παλιά πχ βλέπαμε το εξώφυλλο ,μας άρεσε και παίρναμε το παιχνίδι χωρίς να χουμε ιδέα περί τίνος πρόκειται (και μερικές φορές βέβαια καμία σχέση με το εξώφυλλο χαχαχα)...Επίσης ότι παίρνω μένει στη κατοχή μου και δεν έχω δώσει ποτέ κανένα παιχνίδι από αυτά που πήρα(δεν εννοώ δανεικό σε φίλους αυτό το έκανα δυστυχώς κλαψ κλαψ :dry:)
Last Edit: 2 years 9 months ago by ConstantinosRed.

Η Φιλοσοφία του Συλλέκτη 2 years 9 months ago #8

• Miss Torrance
  • Miss Torrance's Avatar
  • 0110100110er
  • Thank you received: 22
Πολύ ωραίο θέμα για μεγάααλη συζήτηση αλλά θα αρκεστώ στα βασικά!
Στις συλλεκτικές εκδόσεις παιχνιδιών,δεν εχω πολύ μεγάλη εμπειρία!Έχω αρκετά κομμάτια τα οποία όμως στο εύρος που κυκλοφορούν δε τα λες και πολύ συλλεκτικά! Προσωπικά, τις περισοτερες φορές πρώτα θα παίξω ενα παιχνίδι,θα γνωρίσω τους ήρωες,θα ευχαριστηθώ την εμπειρία και αν θέλω να κρατήσω κάτι από αυτό,θα ψάξω μια συλλεκτική έκδοση ή έστω μια φιγούρα..Εκτός από μεγάλες αδυναμίες λοιπόν (βλ. Uncharted και Hitman) τυφλές αγορές δε κάνω...Αποτέλεσμα της λογικής αυτης βέβαια είναι να παίζεις το Bioshock αρκετά χρόνια μετά τη κυκλοφορία του, να αγαπήσεις τον Big Daddy και να πρέπει να πουλήσεις ένα νεφρό για να τον έχεις!
Μπορώ να μιλήσω όμως για συλλογή ταινιών που έχω μια εμπειρία.Όπως σε όλες τις περιπτώσεις ετσι κι εδώ money, money, money....Εξαρτάται και το τί είδους συλλέκτης είσαι!Ποσότητα ή ποιόητα?Με 100 ευρώ μπορώ να πάρω 50 ταινίες απο αγγελίες, second hand από βίντεο κλαμπ ή σκονισμένους τίτλους από τα πίσω ράφια του Public. Από την άλλη μπορώ να παρω 5 πολύ όμορφα steelbooks ή μια collector's edition μιας και μόνο ταινίας. "Εεεεσύ αποφασίζεις".Προσωπικά έχω την ίδια λογική που περιέγραψα πιο πάνω,μια ταινία που σημαίνει κάτι για εμένα θα τη ψάξω!
Ο λόγος για όλα αυτα τώρα?!Ενα μικρό είδος ψυχαναγκασμού σίγουρα. Από την άλλη, σκεφτείτε όταν βγει το Assassin's Creed Icefall,στο Pseven και θα πείς στα πιτσιρίκια σου "κοίτα στο ράφι τον ιστορικό πρώτο Ασασσίνο!!".Ετσι κάπως και με τις ταινίες,ιστορικά κομμάτια που θα έχουμε τη δυνατότητα να τα κοιτάμε και να θυμόμαστε,να τα δείχνουμε και να μαθαίνουν.
Άποψη μου είναι ότι κάθε συλλογή είτε αυτή είναι γραμματόσημα,είτε νομίσματα, τηλεκάρτες και ό,τι βάλει ο νους ,σε ένα βαθμό διαδάσκει υπομονή,σχολαστικότητα,γνώση του αντικειμένου και πολλές πολλές ώρες ψυχαγωγίας!
Αυτά τα ολίγα! ;)
"We all make choices.But in the end,our choices make us."
Last Edit: 2 years 9 months ago by Miss Torrance.

Η Φιλοσοφία του Συλλέκτη 2 years 9 months ago #9

• mihalis13
  • mihalis13's Avatar
  • Courier
  • Thank you received: 226
Εγώ κυρίως συλλέγω παιχνίδια. Αλλά όσα παίζω. Δεν θα πάρω ένα παιχνίδι απλά για να μεγαλώσω τη συλλογή μου, αλλά θα πάρω ένα παιχνίδι σε retail που έπαιξα στο PS+ και μου άρεσε.
Τώρα από φιγούρες θα πάρω από κάποιο παιχνίδι που ευχαριστήθηκα πολύ και αν τη βρήκα σε καλή τιμή. Γενικά δεν μαζεύω πολλές φιγούρες κυρίως για οικονομικούς λόγους..
Γενικά αν μου το επέτρεπαν τα οικονομικά θα αγόραζα και άλλες κονσόλες (εκτός απο αλλες εταιρείες, θα έπαιρνα και συλλεκτικές εκδόσεις κονσολων) και πολλές φιγούρες.
Αλλά όσα λεφτά και να είχα δεν θα αγόραζα κάτι απλά επειδή είναι σπάνιο. Μόνο ότι μου άρεσε.
Τουλάχιστον για το βασικο (games) μπορώ και διαθέτω ένα πόσο κάθε μήνα..
Last Edit: 2 years 9 months ago by mihalis13.

Η Φιλοσοφία του Συλλέκτη 2 years 9 months ago #10

• zombie
  • zombie's Avatar
  • Loader
  • Thank you received: 250
Καλημέρα, πολύ ωραίο θέμα που έχω πολλά να πώ απο τα 30+ συνεχόμενα gaming χρόνια μου, αλλα για αρχή θα αρκεστώ στο να δώσω μια συμβουλή ειδικά στους μικρότερους...κρατήστε μακρια τις ΜΑΝΑΔΕΣ απο τα πραγματά σας, βάλτε οδοφράγματα, διόδια, σύνορα και απαγορευτικά για ajax και λοιπών καθαριστικών στην πόρτα σας!! :)
Last Edit: 2 years 9 months ago by zombie.

Η Φιλοσοφία του Συλλέκτη 2 years 9 months ago #11

• savo
  • savo's Avatar
  • Unboxer
  • Thank you received: 392
Αν και είμαι και εγώ σαν τον Αχιλέα με 30+ χρόνια στον χώρο, δεν είμαι συλέκτης και ούτε νομίζω θα γίνω ποτέ.
Τα τελευταία 4 χρόνια ξεκίνησε λίγο το μεράκι να πάρω κάποια κομάτια, κυρίως για μια εναλακτική διακόσμηση με θεματική τα παιχνίδια που τόσο αγαπάω. Αυτό το χρωστάω στους UH και στην γνωριμία μου με τον Σάκη κυρίως με τα unboxnigs και στην πορεία με τον Nike και άλλα παιδιά, που χαίρομαι που γνωρίζω τέτοιους λάτρεις και γνώστες του ειδους και τους ευχαριστώ για όλα όσα έχουν μοιραστεί μαζι μας.
Τα κομάτια που διαλέγω όταν έχω την οικονομική δυνατότητα, θα είναι παιχνιδια που θα θέλω να τα παίξω προτίστως.Δεν με ενδιαφέρει η μεταπώληση.Πιο πολύ σαν παιδικό αποθημένο μιας και η συγχωρεμένη η μάνα μου εξαφάνισε ότι είχα και δεν είχα από την παιδική μου ηλικία (χάρισε την Amiga 500 π.χ) !!
Είναι πολύ ακριβό χόμπι με τόσα που κυκλοφορούν, και παρεδέχομαι αυτούς που τα καταφέρνουν να μεγαλώνουν τις συλλογές τους γιατί δείχνει πόσο πολύ αγαπάνε αυτό που κάνουν και αψηφούν τους οικονομικούς νόμους !
Χαιρομαι γα την ταπεινή μου συλλογή και χαιρομαι που μπορούμε και είμαστε ενεργοί και μοιραζόμαστε τους χώρους μας και τα αποκτήματα μας.
ZeitGeist
Last Edit: 2 years 9 months ago by savo.

Η Φιλοσοφία του Συλλέκτη 2 years 9 months ago #12

• PadPoet
  • PadPoet's Avatar
  • Wishlister
  • Brand CM for 505 Games. Past: EU CM @ PlayStation
  • Thank you received: 2
Μεγάλη κουβέντα ...

Συλλέκτης είναι αυτός που απλά συλλέγει κάτι, οτιδήποτε. Η ταυτότητα του συλλέκτη είναι πολυδιάστατη. Υπάρχουν συλλέκτες που συλλέγουν και κρατάνε τα παιχνίδια τους σφραγισμένα ώστε 5-10 χρόνια μετά να τα μοσχοπουλήσουν. Υπάρχουν συλλέκτες που συλλέγουν με βάση την νοσταλγία, θέλουν τα games που παίζανε μικροί όπως εγώ για παράδειγμα. Υπάρχουν και συλλέκτες που συλλέγουν μόνο ότι games αξίζουν για αυτό να παίξει. Υπάρχουν συλλέκτες που σώνει και καλά θέλουν να έχουν ολοκληρωμένη συλλογή για παράδειγμα όλα τα PAL PS1 παιχνίδια που βγήκαν.

Αυτά που πιστεύω είναι καθολικά για όλους είναι τα εξής:

1) "Καλά τι κάνω? Πως θα φτάσω τέτοια επίπεδα?" Λάθος σκεπτικό. Η συλλογή σου είναι καθαρά για εσένα. Κάνε συλλογή για ΕΣΕΝΑ. Εάν κάνεις συλλογή για να δείχνεις τα κομμάτια της συλλογής σου σε διάφορους άλλους gamer και να κοκορεύεσαι για παράδειγμα τότε συλλέγεις για λάθους λόγους.
2) Πριν αρχίσεις να συλλέγεις ξεκαθάρισε τι ακριβώς θες να συλλέξεις. Το να βλέπεις ωραία πράγματα στο νετ και να τα θες φυσικό και ανθρώπινο είναι αλλά καλό είναι να βάλεις κάποιους κανόνες. Πχ θα μαζέψω τα πάντα από PlayStation μόνο ή όλα τα games του Sonic όπου και να βγήκαν, κλπ. Επίσης θέσε ένα χρηματικό ποσό που θα έχεις την πολυτέλεια να ξοδεύεις. Πχ 30-40 ευρώ τον μήνα ή 500 ευρώ τον χρόνο, κάπως έτσι

Τέλος μια συλλογή σε κούτες (μιλάω από πείρα!) δεν λέει και πολλά. Φρόντισε να την εκθέσεις ωραία και όμορφα σε έναν ωραίο χώρο που θα διαμορφώσεις για αυτήν.

Θα μπορούσα να γράψω πάαααρα πολλά πάνω στο θέμα αλλά τα παραπάνω νομίζω καλά είναι για αρχή :)